Zprávy z legislativyZemě Visegradu odmítají evropskou směrnici o odpadech25.5.2007 15:54 | PRAHA
(EkoList)
Josef Řehák - Čech, který jako jeden z prvních na světě leze do ledovců18.5.2007 | SEMILY
(EkoList)
Období od března 2007 do března 2009 vyhlásila OSN Mezinárodním rokem polárních oblastí. Jedním z cílů celé akce je popularizace polárních oblastí ve veřejnosti, tím hlavním je ale podpora intenzivnějšího vědeckého výzkumu ve vysokých zeměpisných šířkách. Česká republika se k těmto snahám připojila médii široce sledovanou výstavbou polární stanice v Antarktidě. Češi ovšem už dvacet let jezdí taky na Špicberky – podkrkonošští jeskyňáři tam jako jedni z prvních na světě lezou do ledovců. Zatím všechny výpravy českých glaciospeleologů na Špicberky vedl Josef Řehák ze Semil. „Cítím tam ohromnou pokoru,“ říká o svých cestách na sever.
Reuters: Brazílie chystá nový jaderný reaktor17.5.2007 09:37 | PRAHA/RIO DE JANEIRO
(EcoMonitor)
Brazilská vláda je připravená znova schválit již jednou zastavený projekt výstavby třetí jaderné elektrárny. Počítá se ale s tím, že nový reaktor vyvolá odpor veřejnosti, píše agentura Reuters.
Miroslav Ouzký: Ano, bojuji za chemický průmysl15.5.2007 | PRAHA
(EkoList)
"Jako mi vadí hurá evropanství, tak mi vadí i hurá antioteplovací politika, která je často spoustou výstřelů pro nic a postrádá reálný základ." Předseda Výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin Miroslav Ouzký (ODS) v rozhovoru pro Ekolist vysvětluje, proč odmítl podpořit REACH, proč by nebyl problém dovážet odpad do českých spaloven a jak řešit problém klimatických změn.
BBC: Jižní Pacifik se vzdá vlečných sítí7.5.2007 09:19 | PRAHA/LONDÝN
(EcoMonitor)
Čtvrtina světových oceánů bude chráněna před rybolovem prováděným pomocí vlečných sítí, odsouhlasily si to státy v jižním Tichém oceáně. Tento způsob rybolovu podle odborníků ničí korálové útesy a víří usazené sedimenty na dně moří, což likviduje lokální mořské živočichy i rostliny, píše internetové zpravodajství BBC.
MSNBC: Brazílie kvůli zdržování ruší agenturu ochrany přírody2.5.2007 02:02 | PRAHA/BRASILIA
(EcoMonitor)
Minulý týden vláda Brazílie oznámila, že zruší svou Agenturu ochrany přírody. Důvodem má být rychlejší povolování projektů jako jsou přehrady nebo potrubí na zemní plyn v citlivých oblastech amazonského pralesa, píše internetové zpravodajství MNSBC.
Evropské obchodování s emisemi je nadhodnocené o 70 milionů tun oxidu uhličitého24.4.2007 14:47 | PRAHA
(EkoList)
Evropská komise na konci března seškrtala český Národní alokační plán, který určuje kolik emisí skleníkových plynů bude smět průmysl vypustit během druhé fáze Evropského systému obchodování s emisemi (ETS) v letech 2008–2012. Komise podobně snížila návrhy většiny nových zemí EU, což vedle ekologů vítají i obchodníci s cennými papíry. Podle nich může za pád ceny povolenek právě přílišná východoevropská štědrost.
BBC: Britové budou hlídat spotřebu energie domácími měřidly18.4.2007 09:39 | PRAHA/LONDÝN
(EcoMonitor)
Každá domácnost v Británii bude mít možnost zdarma získat přístroj, který jejím členům ukáže přesnou spotřebu elektrické energie. Vláda si slibuje, že „měření v reálném čase“ pomůže snížit podíl skleníkových plynů pocházejících z domácností, píše internetové zpravodajství BBC.
John Prescott v Praze: Klimatické změny jsou v současnosti největší dlouhodobou hrozbou světu12.4.2007 07:30 | PRAHA
(EkoList)
Britský vicepremiér John Prescott v úterý večer při debatě v rezidenci Britského velvyslanectví v Praze apeloval na české politiky a průmyslníky, aby vzali vážně nebezpečí klimatických změn a podnikli kroky k jeho odvrácení. Jako liché označil obavy ze ztráty konkurenceschopnosti při používání šetrnějších technologií. „V Británii jsme dokázali zvýšit konkurenceschopnost a zároveň snížit emise skleníkových plynů,“ zdůraznil před pozvanými hosty. Mezi nimi byli například „zelení“ ministři Martin Bursík a Karel Schwarzenberg, senátor ODS Bedřich Moldan, ale i předseda Akademie věd Vojtěch Pačes, klimatolog Jan Pretel a zástupci firem Škoda Auto, ČEZ, Czech Coal atd.
Bursík a aktivisté vítají menší počet povolenek, Říman zvažuje žalobu27.3.2007 11:10 | PRAHA
(EkoList)
Ministr životního prostředí Martin Bursík uvítal snížení emisních povolenek, které bude mít český průmysl k dispozici v tzv. Národním alokačním plánu na roky 2008-2012. Evropská komise odmítla původní žádost Národního alokačního plánu, podle kterého žádala Česká republika o emisní povolenky na 102 milionu tun CO2. Martin Říman, ministr průmyslu a obchodu, naopak hovoří o podvázání české ekonomiky a zvažuje žalobu na Evropskou komisi.
|
jak hlasovali politiciPoslanci zrušili poplatky za znečišťování ovzduší. Právě když lidi dusí smog10.2.2012 12:36 | jst a hch
Nejzelenější politici? Jsou v TOP 09!30.9.2011 01:00 | Martin Singr
sbírka zákonůNenalezena žádná zpráva
sbírka mezinárodních smluvNenalezena žádná zpráva
reklama |