Zprávy
 V rámci festivalu United Islands můžete 25. června 2011 potkat na Střeleckém ostrově v Praze i tanečníky zapojené do celosvětového projektu Global Water Dances. Jejich představení, stejně jako tanec na dalších 54 místech po celé zeměkouli, bude tento den věnováno vodě a její ochraně. 
 Středisko ekologické výchovy Toulcův dvůr v Praze-Hostivaři zve ve čtvrtek 23. června na Svatojánské slavnosti bylin. Jejich součástí budou tvořivé dílny, přírodní lékárna, ale i biotrh, na němž sedláci z okolí nabídnou výhradně certifikované produkty ekologického zemědělství. Na setkání bude přítomno i několik lidí, kteří se v bylinách vyznají, umí je pěstovat, vyrobit masti, tinkturu či čaje a o své zkušenosti se budou dělit s návštěvníky. 
 Reklama na vůz Toyota Auris s hybridním pohonem, která se na jaře objevovala v tisku a na reklamních plochách, byla neetická a klamavá. 
 Skutečně netradiční pobídku pro soukromé firmy vymyslela australská vláda. Ve snaze snížit podíl emisí skleníkových plynů nabízí podnikatelům možnost zastřílet si na divoce žijící velbloudy, kteří jsou výrazným producentem metanu, píše LiveScience. 
 Sluneční aktivita podle amerických vědců ze Národní sluneční observatoře (NSO) klesá a zřejmě během dalšího období bude významně nižší. Neznamená to prý, že nutně nastane ochlazení Země, jak tuto zprávu interpretovala některá média. Podle šéfa výzkumu z NSO je dosud vztah mezi sluneční aktivitou a klimatem prozkoumán jen chabě. 
 Pražský magistrát coby vlastník magistrály nesmí lidi bydlící v jejím sousedství obtěžovat hlukem, rozhodl Nejvyšší soud. Magistrála je ale zároveň důležitá dopravní tepna, po které denně projedou desítky tisíc aut. Ekolist.cz se proto zajímal, jaká jsou schůdná řešení této situace. 
 Nový potravinový skandál na melounových plantážích vznikl kvůli špatému použití akcelerátoru růstu. Úroda několika desítek farmářů je zničená, napsal deník Guardian.
Úroda na poli melounů ve východní Číně doslova vybouchla poté, co tamní zemědělci omylem použili legální akcelerátor růstu forchlorfenuron. Postřik chemikálií údajně přišel pozdě, melouny již byly příliš velké, a navíc zrovna bylo období dešťů. 
 V městském prostředí nemusí obtěžovat jen prach, kouř nebo množství umělého světla, ale i přemíra reklamy. Po klasickém a světelném smogu nyní začínají lidé zabývající se veřejným prostorem mluvit i o smogu tzv. „vizuálním“. Situace v hlavním městě dokonce přivedla sdružení Za lepší život v Praze k nápadu udělit anticenu té městské části, na jejímž území se najde největší estetický prohřešek.

 Ne vše, co se týká klimatu a budoucnosti v sobě musí nutně mít větší či menší varování před katastrofou. A ne každá zpráva o vodě a Benátkách musí prorokovat, že budoucnost přinese jen samé problémy. 
 Běžná představa o tom, že by snad pavouci měli mít větší štěstí, pokud jde o snášení dopadů lidské činnosti na krajinu, je zjevně mylná. O výzkumu vlivu lidských aktivit na tato osminohá stvoření informuje ScienceDaily.

 Stávka pracovníků ve veřejné dopravě nečekaně přispěla k cyklistickému boomu ve městech po celé České republice. V Praze zaznamenaly počítadla mnohonásobný nárůst provozu na cyklostezkách, lidé vytáhli kola i v Brně a v řadě dalších měst. 
 Itálie tento týden odmítla obnovení jaderné energetiky, kterou země opustila na konci osmdesátých let. Ve všelidovém hlasování se vyslovilo více než devadesát procent zúčastněných proti jádru. V rámci stejného hlasování odmítli i privatizaci vodních zdrojů a také možnost nedostavit se k soudu pro ministry vlády. 
 Pokud by program Zelená úsporám měl nastavena kritéria pro tzv. greening, mohlo být za stejné peníze dosaženo větších úspor emisí CO2, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad. I tak ale Zelená úsporám přinese takové úspory, že sama o sobě splní cíle Národního akčním plánu energetické účinnosti pro domácnosti.

 V guinejském národním parku Haut Niger se podařilo do volné přírody vypustit skupinu dvanácti šimpanzů, kteří byli dosud drženi v rezervaci pro nalezené opičí sirotky. K úspěšnosti projektu napomohla i podpora nejmodernějších technologií na bázi GPS, která umožnila strážcům a ochranářům sledovat každodenní život celé tlupy po dobu dvou let, píše ScienceDaily.

 Zmijovec titánský, jenž se pyšní pravděpodobně největším květenstvím na světě, v úterý odpoledne rozkvetl v liberecké botanické zahradě. Latinský název rostliny Amorphophallus titanum přitom docela věrně odpovídá tomu, jak květenství vypadá – z barevného toulce ční do výšky skoro dvou metrů vysoká palice. Jde o jedinečnou událost, k níž v Liberci došlo vůbec poprvé. Rozkvět zmijovce titánského, doprovázený silným smradem, však budí rozruch ve všech botanických zahradách. 
 Stačí jen troška, ale i z malého vzorku zvířecího tuku dokážou vědci identifikovat, na čem že si to predátor pochutnal. Vzorek tkáně je pak klíčem k odpovědi, jak se mění jídelníček velkých šelem v důsledku ekosystémových změn, píše ScienceDaily.

 Londýn se chce stát hlavním městem elektromobilů v Evropě. A proto právě spouští nový projekt, v rámci nějž bude vybudováno 150 nových nabíjecích stanic. Díky tomu se nebudou muset motoristé bát, že zůstanou s vybitou baterií v místě, kde ji nenabijí, píše deník Guardian. 
 Lepší koordinace vzlétání a přistávání letadel by mohla vyřešit přetížení na letištích, píše deník Guardian. Spočítala to studie zadaná Evropskou komisí. Šest nejrušnějších letišť Evropy by prý mohlo každoročně přepravit o 28 milionů cestujících více. A to bez výstavby dalších přistávacích drah. Studie se týká letišť Heathrow, Gatwick, Paris Orly, Milan Linate, Dusseldorf a Frankfurt.

 Automobilka Ford nedávno oznámila, že vyvinula nejmenší motor všech dob. Jedná se o tříválcový motor EcoBoost, který má objem pouhý 1 litr. Pokračuje tak v trendu snižování velikosti a objemu svých motorů, píše server cnet.com. 
 Na první pohled jednoduché otázky bývají často ty nejzapeklitější. Bylo tomu tak i v případě květnové debaty v rámci projektu „Káva s vědci a vědkyněmi“, během níž se diskutující zamýšleli nad důvody ochrany přírody. Většina přítomných odborníků se shodla na tom, že i dnes převažují estetické a etické pohnutky nad těmi vědeckými. Diskutující se ale dotkli i dalších hledisek ochrany přírody a jejího managementu.

 Ministerstvo zdravotnictví (MZ) definitivně ustupuje od plánu zvýšit hlukové limity. Jak ale říká bojovník proti hluku a mluvčí Iniciativy proti zvyšování hlukových limitů Miroslav Grund, limity již byly loni v listopadu de facto zvýšeny a lidé tak byli podvedeni. 
 318 tisíc kilometrů, 1 025 lidí, 35 tun oxidu uhličitého, úspora 1,5 milionu korun – to jsou výsledky prvního ročníku kampaně „Do práce na kole,“ organizovanou iniciativou Auto-Mat. Nejpilnější cyklista najel přes 1800 kilometrů za měsíc, nejlepší tým více než pět tisíc kilometrů. 
 Ve Španělsku platí od března maximální povolená rychlost na dálnicích 110 km/h. Přestože si za toto rozhodnutí španělská vláda vyslechla dost kritiky, podle všeho snížení rychlosti přináší pozitivní výsledky. A to nejen ve vztahu k životnímu prostředí, informuje server Ecologiaverde.com.

 V sobotní MF Dnes vyšel článek o závislosti na zdravé výživě, který se dotkl i kvality biopotravin. Podle článku potraviny v kvalitě bio vykazují více mikroorganismů a také více plísní a parazitů. Proti uvedeným tvrzením se postavili nejen propagátoři biopotravin, ale také státní kontrola zemědělství a Vysoká škola chemicko-technologická. 
 Fotovoltaické panely, které byly u nás nainstalovány, za několik desítek let doslouží a bude potřeba je zlikvidovat. Zatímco malé instalace na střechách domů odborníkům vrásky na čele nedělají, u velkých instalacích na polích by mohla být likvidace tvrdším oříškem. 
 Jak se budou vyvíjet teploty v letních měsících v příštích desítkách let? Američtí vědci z respektované Stanfordovy univerzity dospěli k závěru, že většina tropických oblastí světa a velká část severní polokoule projde v příštích 20 – 60 letech prudkým zvýšením teplot v letních měsících. 
 Architekt a odborník na územní plánování Martin Říha včera převzal Cenu Josefa Vavrouška za rok 2010. Říha při přebírání ocenění uvedl, že je získáním ceny „překvapen a zaskočen“. Díky své přímé povaze byl prý často mezi ochránci přírody a investory jako mezi mlýnskými kameny. 
 V Česku se začínají objevovat příznaky nové nemoci spojené s jídlem. Jedná se o chorobnou závislost na zdravém jídle, uvedla sobotní MF DNES. 
 Také občas ve zvlášť horkém dni žertuje a všem kolem hlásíte, že „globální oteplování je tu“? A ve dni chladném naopak popichujete spolupracovníky konstatováním, že s „tím oteplováním to nebude tak horké“? 
 Mapa Země je zase o něco podrobnější – vědci z USA, Británie a Austrálie spojili síly, aby poprvé podrobně zmapovali, co leží pod vrstvami ledu na východě Antarktidy. Vybrali si pro to jedno z nejméně prozkoumaných míst povrchu planety, oblast zvanou Aurora Subglacial Basin, rozsáhlé „nížinné“ zóny zhruba o velikosti Texasu. 
|
22.4.2025 | Zdeňka Vítková
|