Zprávy zelené domácnosti
Zelené střechy jsou oblíbeným doplňkem moderního města. Přinášejí do měst kus přírody a pomáhají chladit vzduch. Pokud jde ale o zmírňování dopadů změny klimatu, investice do střešních zahrad se nevyplatí, tvrdí studie laboratoře Berkley. Ta zkoumala dlouhodobé přínosy a náklady u tří typů plochých střech: běžných tmavých, bílých a střech se zeleným porostem.
Výstavba energeticky účinných domů je podle některých developerů moc drahá, a zvyšuje tak cenu bytů. Jiné firmy ale tvrdí, že se zkušenostmi je možné stavět levně i pasivní domy, ve kterých navíc lidé ušetří za energie. Podle odborníků leží klíč v dobře rozmyšleném projektu a kvalitním provedení stavby.
Firmy z oboru šetrného stavebnictví kritizují ministerstvo pro místní rozvoj, že špatně nastavilo operační program, ze kterého se mají mimo jiné financovat energeticky úsporné renovace bytovek. Žádají například, aby ministerstvo pro zateplování vyčlenilo vyšší částku. To prý ale nejde, protože peníze by pak nezbyly na další oblasti. Resort se brání i dalším výtkám.
Majitelé rodinných domů mohou podávat o dotaci na zateplení domu či na výměnu topného systému za efektivnější a ekologičtější. O podporu mohou požádat i lidé, kteří si chtějí postavit energeticky úsporný dům. Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí, které dotační program Nová zelená úsporám řídí. Ekologické organizace spuštění programu vítají, upozorňují však, že není plně využit potenciál možných úspor.
Nedávno přijatá novela zákona o hospodaření s energií přináší od začátku roku 2013 dvě povinnosti. Nové stavby jednak budou muset dosáhnout na poměrně nízkou, ale stále ještě „nákladově-optimální“ energetickou náročnost, jednak všechny budovy budou dříve nebo později muset mít tzv. průkaz energetické náročnosti budovy. Ten se bude mimo jiné hodit každému, kdo bude prodávat či pronajímat byt, rodinný dům nebo kancelářskou budovu. Kolik bude stát? Například zpracování průkazu u rodinného domu, který má všechny potřebné poklady, vyjde na cca čtyři tisíce Kč.
Program Zelená úsporám zřejmě nakonec uspokojí všechny zájemce, kteří mají podané žádosti v pořádku. Kolik jich přesně bude, se podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) ukáže až na jaře. Začíná se rýsovat i další pokračování dotačního programu na zateplování budov, příspěvky ale zřejmě poputují především obcím.
Konec roku přinesl dvě internetové mapy. Jedna se zaměřuje na Jihomoravský kraj a lidem ukazuje umístění různých ekologicky zaměřených podniků a institucí. Druhá cílí na Pražany, kteří jezdí nebo by rádi jezdili po Praze na kole.
V Praze se chystá výstavba pasivního bytového bydlení Ecocity Malešice. Podle developera jde o největší projekt v oblasti pasivního bydlení v ČR. Pokud vše dobře dopadne, budou v malešických bytech s extrémně nízkou spotřebou energií bydlet první lidé již za dva roky.
Může se krása snoubit s přístupem šetrným k životnímu prostředí? A co je esteticky přitažlivé – pokrok, nebo tradice? Luxus, nebo skromnost? Na nelehké otázky se snažili odpovědět designéři a stavitelé společně s ochránci přírody v rámci dnů designu v Praze Designblok´11.
Pokud by program Zelená úsporám měl nastavena kritéria pro tzv. greening, mohlo být za stejné peníze dosaženo větších úspor emisí CO2, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad. I tak ale Zelená úsporám přinese takové úspory, že sama o sobě splní cíle Národního akčním plánu energetické účinnosti pro domácnosti.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|