Zprávy zelené domácnosti
Další výstavba jezů na Labi by k hospodářské prosperitě v konkrétních oblastech nepomohla. Vnitrozemská lodní doprava by ani po dokončení těchto opatření nebyla konkurenceschopná. Kvůli snížení hladiny řek by naopak došlo k poškozování evropsky chráněných lužních lesů a negativnímu dopadu na říční rekreaci. Vyplývá to ze studie „Říční plavba na Labi a Sále“, zpracované německým Institutem pro ekologický hospodářský výzkum, kterou dnes u nás představila Arnika.
„Pasivní domy představují nejvyšší standard energeticky efektivní výstavby. Není to ale záležitost jen pro bohaté. Z definice se jedná o domy energeticky úsporné, což pro majitele přináší jistotu do budoucnosti. Jde o domy dořešené do sebemenšího detailu, které poskytují komfortní a zdravé bydlení,“ řekl Juraj Hazucha z Centra pasivního domu na semináři „ Pasivní dům – bydlení pro Vás“.
Historicky první ministryně životního prostředí Rut Bízková dnes představila agendu, které se chce během svého krátkého funkčního období věnovat. Jako priority si vytkla zlepšení kvality ovzduší, rychlejší čerpání prostředků z Operačního programu Životní prostředí, úpravu programu Zelená úsporám a důraz na transparentnost rezortu. Při tiskové konferenci se vyjádřila i ke stavu EIA pro modernizaci Prunéřova a ke snaze ministerstva průmyslu a obchodu zeštíhlit environmentální legislativu.
V rámci Mezinárodního roku biodiverzity vyhlašuje Ministerstvo životního prostředí každý měsíc jeden živočišný a jeden rostlinný druh, na který chce upozornit a informovat o něm veřejnost. Pro měsíc duben byly vybrány druhy vázané na městské prostředí – rorýs obecný a lípa malolistá a velkolistá.
Praha nově zavedla nařízení, kterým bude chráněn rorýs obecný během doby jeho hnízdění. Pro stavební firmy a majitele domů to může znamenat velkou nepříjemnost. Pokud v zateplovaném domě sídlí rorýsi, pak od 20. dubna do 10. srpna se musí zastavit všechny práce, které probíhají 6 metrů od horní části fasády. Bez výjimky.
Stát poskytuje dotace na zateplování domů. Tato veskrze přínosná věc má ale i odvrácenou stránku. Kvůli masivnímu zateplování domů zanikají hnízdiště chráněných rorýsů a netopýrů. Přitom technická opatření pro zachování hnízdišť či jejich náhradu jsou levná a lze je hradit z některých dotací. Ornitologové odhadují, že jen každý desátý dům se podaří zateplit tak, aby hnízdiště rorýsů nezanikla.
České republice žije 26 druhů netopýrů a vrápenců, z toho 17 druhů je po určitou část svého života vázána na lidské stavby, osm druhů pak přímo na panelové domy. "Plošné zateplování panelových domů a opravy půd domů se tak týkají i netopýrů," říká Petra Schnitzerová z České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON).
Ekoznačení známe především ze spotřebního zboží nebo z potravin. Certifikát zohledňující environmentální hledisko může mít ale i celá budova. V Česku již první certifikované budovy jsou. Potíž je trochu s tím, že certifikátů pro budovy je povícero a každý má trochu jiná kritéria.
Dotace na snižování emisí CO2 jsou podle Miroslava Zajíčka z Vysoké školy ekonomické vyhozené peníze a příliš drahá legrace. Podle Vojtěcha Koteckého z Hnutí Duha je správné, že chce stát snížit výkupní cenu z fotovoltaických elektráren, ale dotace z programu Zelená úsporám hájí. Investice na zateplení domu jsou prý tak veliké, že na ně běžná domácnost nemá a potřebuje pomoc státu. Miroslav Zajíček byl včera spolu s Vojtěchem Koteckým hosty pořadu Ozvěny dne rozhlasové stanice Radiožurnál.
Program Zelená úsporám podle ministerstva životního prostředí překonal počáteční pomalý rozjezd a nyní jede na plný plyn. Minulý týden byl podán projekt, díky kterému se v rámci programu proinvestovala první miliarda. V posledních dnech je podáváno 130 žádostí denně. „Zhruba 17 miliard korun, které jsou aktuálně v rámci programu k dispozici, se zřejmě podaří vyčerpat ještě před koncem programu v roce 2012,“ věří ministr životního prostředí Jan Dusík.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|