Zprávy zelené domácnosti
Myšlenka tzv. zelených domů je jednou z možností, které by mohly pomoci k zotavení se z ekonomické recese, uvádí server ENN. Zelené domy by se mohly stát perspektivním podnikáním. Již dnes jsou hnacím motorem inovací ve svém oboru, neboť nastavují novou laťku kriteriím účinnosti, přispívají ke spokojenému a zdravému životnímu stylu a pomáhají vytvářet nové pracovní příležitosti, nejen v oblasti administrativy, tzv. zelených límečků.
Zateplování domů, které je dnes velmi propagované, má i svoje stinné stránky. Aby nedocházelo ke ztrátám energií, utěsní se i poslední štěrbinky, jimiž se do místnosti dostává čerstvý vzduch. Ten pak chybí lidem ve chvílích, kdy potřebují pracovat nebo se učit. Současnými technologiemi lze přitom dosáhnout obojího – jak snížit energetickou náročnost domu, tak zvýšit komfort vnitřního prostředí.
Na počátku byla studentská iniciativa tří mladíků, kterým se posléze podařilo přesvědčit třináct velkých firem z oblasti stavebnictví, aby společně založili Českou radu pro šetrné budovy (Rada). Od září, kdy Rada vznikla, se počet členů zdvojnásobil. „Začátky americké rady pro šetrné budovy byly podobné jako v Česku,“ komentoval vznik Rady James Scott Brew, architekt zabývající se šetrnými stavbami, „u zrodu stála spousta vizí a ideálů malé skupinky lidí s odhodláním. Vaše Rada možná nebude tak velká, jako ta v USA, ale jistě bude úspěšná.“
V současnosti probíhá v Jihomoravském kraji důležitá fáze navrhování Zásad územního rozvoje, které budou sloužit jako základní dokument pro územní plánování celého regionu. Rozhoduje o tom, zda se budou realizovat některé kontroverzní projekty, například R43 přes Brno, odsun Brněnského nádraží či 1000 ha nových průmyslových zón.
Koncept územního plánu hl. m. Prahy nabízí větší přísnost ve výškových limitech budov, striktnější dohled na ochranu zeleně a naopak menší kontrolu nad budoucím využitím vymezených ploch, co se týče jejich konečné funkce.
Právě ode dneška je veřejnosti umožněno seznámit se podrobně s konceptem Územního plánu hlavního města Prahy. K nahlédnutí bude po dobu 30 dnů, tedy do 2. prosince 2009, do 9. prosince může veřejnost zasílat připomínky a námitky.
Pivní tácky, které namísto reklamy na oblíbený pěnivý mok budou štamgasty upozorňovat na nebezpečí klimatických změn a také poradí, jak se chovat šetrněji k životnímu prostředí. Kuchařka pro rodiče a děti, která ukazuje, proč je lepší kupovat zeleninu a ovoce od zemědělců z blízkého okolí nebo seminář pro budoucí majitele domů ze dřeva. To jsou všechno nápady letošních advokátů klimatu – mladých lidí, kteří se stali součásti programu British Council na ochranu klimatu.
Symbolická budova vystavená z krabic vyrostla na Vítězném náměstí Prahy 6 včera navečer pod rukama členů Strany zelených. Svým happeningem chtějí upozornit lidi na to, aby nebyli lhostejní k chystanému Územnímu plánu Prahy a účastnili se jeho připomínkování. Návrh územního plánu bude pro veřejnost zveřejněn 2. listopadu 2009.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|