Zprávy zelené domácnosti
Balená voda není lepší než voda z kohoutku. Naopak je mnohonásobně dražší a navíc kvůli ní vzniká spousta odpadu. Samotná výroba plastových lahví znečisťuje prostředí a ohrožuje zdraví lidí, tvrdí kanadsko-americký dokumentární film Tapped, který pod českým názvem Vodovoda uvádí v sekci ekologických filmů festival Jeden svět. Podobné problémy s balenou vodou ale zažívá i Česká republika.
Ekoznačení známe především ze spotřebního zboží nebo z potravin. Certifikát zohledňující environmentální hledisko může mít ale i celá budova. V Česku již první certifikované budovy jsou. Potíž je trochu s tím, že certifikátů pro budovy je povícero a každý má trochu jiná kritéria.
Automobilová doprava, dopady globálních změn klimatu, problémy s odpadem, těmito a dalšími tématy se zabývají dokumentární filmy o životním prostředím, které v Praze uvede ve dnech 10. – 18. března 2010 mezinárodní festivalu Jeden svět. Letos jim patří sekce Zelené výzvy.
Jsou reklamy na pramenitou vodu z lůna přírody pravdivé? Jak kvalitní jsou balené vody a jak kvalitní je voda z pěti vodovodů vybraných velkých měst ČR? Občanské sdružení spotřebitelů TEST vypracovalo rozsáhlý test kvality pitné vody – a to jak té balené, tak té z kohoutku.
Dle některých zájmových sdružení by zákazníci měli být informováni o množství vody, které se spotřebuje při výrobě potravinářských výrobků a nápojů, píše The Guardian.
Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) provedlo v květnu výzkum nakolik se české domácnosti chovají ekologicky šetrně. Chování šetrné k životnímu prostředí deklarují spíše vysokoškolsky vzdělaní lidé a lidé s dobrou životní úrovní – více třídí odpady, nakupují biopotraviny a výrobky šetrné k životnímu prostředí.
Hygienickým normám vyhověla v minulém roce většina koupališť v Evropské unii. Přibližně 96 procent oblastí v pobřežních vodách a 92 procent koupališť na řekách a jezerech splňovalo normy. Informuje o tom výroční zpráva Evropské komise a Evropské agentura pro životní prostředí (EEA) týkající se vod určených ke koupání. Miliony občanů, kteří každé léto navštěvují evropské pláže, si ve zprávě mohou najít užitečné informace ohledně kvality vod.
Sdružení Arnika nechalo otestovat potravinové obaly z PVC, které nakoupilo v různých supermarketech. „U tří obalů bylo prokázáno uvolňování nebezpečné látky bisfenol A do potravin,“ říká Jindřich Petrlík z Arniky s tím, že povolené limity překročeny nebyly. Společnost Ahold, kde byly tyto tři konkrétní obaly nakoupeny, plánuje náhradu obalových materiálů z PVC.
Od Malediv k Bengálskému zálivu představuje stoupání hladiny moře v průběhu 21. století pro 250 miliónů lidí riziko ztráty domovů a půdy. Poslední znepokojující předpověď tvrdila, že zvednutí hladiny moře o jeden metr povede ke ztrátě 6 % pevniny v Nizozemí, 17,5 % v Bangladéši a 80 % atolu Majuro v Oceánii.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|