Zprávy zelené domácnosti
Renovace a důsledné využívání moderních technologií při stavbě budov v Severní Americe by celému kontinentu ušetřily více emisí než jakékoli jiné opatření. Využívání ekologických principů ve stavebnictví by snížilo produkci emisí skleníkových plynů o stejné množství, jakým přispívá ke klimatickým změnám veškerá doprava v USA, píše internetové zpravodajství BBC.
6.4.2007 13:43 | PRAHA
(EkoList)
Dva nájemníci z pražského sídliště Chmelnice podali žalobu na městskou část Praha 3, dalších dvacet žalob je připraveno. Důvodem jsou byty, které byly kvůli neodborné rekonstrukci bytových jader zamořeny azbestem. Oznámili to včera na tiskové konferenci zástupci občanského sdružení Arnika, které pomáhá nájemníkům sídliště Chmelnice.
Když se řekne, že někdo žije jako na hnoji, nezní to rozhodně jako pochvala. V budoucnosti ale možná majitelé bytů a domů zjistí, že polovina jejich domácího vybavení, včetně podlahy, je vyrobena z chlévské mrvy. Podle vědců z Michiganské státní univerzity a úředníků z amerického ministerstva zemědělství se nejedná o žádný vzdálený sen, píše zpravodajství MSNBC.
Vláda Velké Británie oznámila, že má připravený návrh zákona o boji proti změnám klimatu, který by měl v zemi snížit emise skleníkových plynů o 60 procent. Ministr životního prostředí se nechal slyšet, že Británie jako první země na světě skutečně vytvoří podmínky pro ekologicky šetrnou ekonomiku, píše internetové zpravodajství BBC.
19.1.2007 20:31 | PRAHA
(EkoList)
Přinášíme výběr pasáží týkajících se životního prostředí z programového prohlášení vlády ODS, KDU-ČSL a Strany zelených, kterou vede Mirek Topolánek (ODS).
11.10.2006 11:32 | PRAHA
(EkoList)
Seriál o různých způsobech využití zemědělských plodin pokračuje, tentokrát Petr Konvalina, doktorand katedry rostlinné výroby Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity, píše o slámě. Ta vzniká jako vedlejší produkt při pěstování řady zemědělských plodin. V podmínkách ČR přichází v úvahu využití slámy obilní (pšenice, tritikale, žito, ječmen, oves, kukuřice), řepkové, slámy z luskovin a taky ze lněných stonků. V současné době je v republice při předpokládaném využití čtvrtiny slámy z obilí a veškeré slámy z kukuřice, luskovin a z řepky k dispozici celkem 2,5 milionů tun slámy ročně.
6.6.2006 17:37 | PRAHA
(EkoList)
Jezte více zeleniny, umývejte svoje auto hezky ručně, nepoužívejte papírové ručníky a do práce choďte pěšky. Každým takovým rozhodnutím pomůžete zpomalit nebezpečné klimatické změny, radí Evropská komise ve své kampani „I ty ovládáš změnu klimatu.“ Včera zahájil v Praze českou mutaci celoevropské akce Ladislav Miko z generálního ředitelství Evropské komise pro životní prostředí spolu s českým ministrem Liborem Ambrozkem. Aktivisté z Greenpeace jim však vzkázali: „zameťte si před vlastním prahem“.
26.4.2006 16:21 | PRAHA
(EkoList)
Volební program 2002 České strany sociálně demokratické se životnímu prostředí příliš
nevěnoval, ani nesliboval konkrétní kroky v politice životního prostředí. V ochraně přírody má mít podle ČSSD klíčovou roli stát. Jasnější cíle si ČSSD stanovila až po volbách při podpisu Koaliční smlouvy s KDU-ČSL a Unií svobody. V Poslanecké sněmovně disponuje ČSSD 70 poslanci.
Lidé tráví podstatnou část svého života v budovách, ale jen velmi málo pozornosti věnují tomu, zda domy nejsou znečištěné nebo kontaminované nebezpečnými látkami, zda jejich výstavba je trvale udržitelná a zda nepoškozují životní prostředí. Bude-li dnešní rozvoj měst pokračovat stejným tempem, dojde v budoucnu na celé Zemi ke zničení nebo narušení 70 % přírodních stanovišť, říká zpráva Programu OSN pro životní prostředí.
Přírodní katastrofy mohou ohrozit rozrůstání městských aglomerací, především těch staveb, které jsou umístěné pod povrchem země, říkají odborníci OSN. Podle nich stavební společnosti počítají s tím, že své stavby zanoří hluboko pod povrch zemský, bez jakékoli znalosti možného nebezpečí a s neuskutečnitelnými plány na snížení dopadů přírodních katastrof.
|
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
18.10.2024 | Luboš Pavlovič
|