Zprávy zelené domácnosti
Evropská komise přichází se strategií, která by mohla znamenat průlom v legislativě bezpečnosti chemických látek. Strategie by zefektivnila dosavadní způsob identifikace a eliminace toxických látek, které se prostřednictvím mnoha produktů každodenně dostávají do našeho těla i do životního prostředí. Také by pomohla sjednotit zatím nejednotný systém, v němž jsou do očí bijící mezery v legislativě. Proti této iniciativě ale naprosto překvapivě zaujímá velmi vlažný postoj Generální ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin EU, Sante. Informuje o tom Evropská environmentální kancelář.
Otázkou, zda mají UV filtry z opalovacích krémů vliv na sladkovodní ekosystémy, se v nové studii zabývali biologové z University of Alberta. Pro svá zkoumání využili vodní blechu hrotnatku velkou, jednoho z nejvýznamnějších planktonních živočichů, který je hojně rozšířen i u nás.
Technologie jsou bezvadná věc. Ale tím, že svým dětem nabídneme pro trávení volného času tablet místo řádění na zahradě, jejich lepší budoucnosti neprospějeme. Proč? To shrnuje aktuální srovnávací studie australských vědců soustředící se na mentální zdraví dospívajících. Píše o tom TreeHugger.
Minulý měsíc v obci Mnetěš uhynul zajíc polní. Jeho smrt provázely křeče, které někteří místní občané dali do souvislosti se zemědělským postřikem, který byl podle nich na místě aplikován den před úhynem. Místní zemědělec Martin Minarčík něco takového popírá s tím, že naposledy místo postřikoval týden před tím a dokládá to zápisem v agronomickém deníku. Veterináři už mají výsledky pitvy zajíce. Podle jejich zjištění byl zajíc pozitivní na tularemii. Případ podivné smrti obyčejného zajíce se tím zřejmě uzavře, byť ne zcela přesvědčivě.
18.6.2020 00:51 | MNETĚŠ
( ČTK)
Na Litoměřicku potvrdily laboratorní testy tularemii u uhynulého zajíce. Nebezpečná nemoc je přenosná na člověka. Státní veterinární správa zavedla na tři měsíce v místě nálezu zajíce mimořádná opatření, řekl ředitel krajské veterinární správy Petr Pilous.
Třetina veškerých potravin konzumovaných v Evropě obsahuje rezidua dvou a více pesticidů, chemických prostředků aplikovaných v zemědělství. U některých sezónních druhů ovoce a zeleniny je šance, že v obchodě sáhnete po těch ošetřenými celým koktejlem pesticidů, až 65 %. Píše o tom PAN-Europe.
15.6.2020 12:35 | PRAHA
( ČTK)
Klíšťovou encefalitidou se v Česku do konce května letos nakazilo více lidí než loni. Nejvíc případů bylo na Vysočině, v Jihočeském a Jihomoravském kraji, vyplývá to z informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Více než dvojnásobný je také počet nákaz lymskou boreliózou. Nejvíc případů onemocnění od klíšťat obvykle lékaři zaznamenávají v létě, kdy lidé do přírody chodí častěji.
8.6.2020 04:05 | PAŘÍŽ
( ČTK)
Květiny dovážené z celého světa se staly běžným zbožím. Krize s koronavirem ale situaci změnila a donutila květináře kupovat lokální a sezonní květiny. A tato praxe by měla přetrvat, píše francouzský deník Le Monde.
4.6.2020 13:04 | PRAHA
( ČTK)
Sněmovnu čeká bitva o zákaz klecových chovů slepic, který chce část vládních i opozičních poslanců v čele s Piráty v zákoně o ochraně zvířat. Proti zákazu se postavil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD), podle něhož by to znevýhodnilo české drůbežáře ve prospěch dovozců z cizích zemí. Zákaz by tak podle jeho odpůrců měl smysl v případě, pokud by k němu přistoupila celá EU. Poslanci o zákazu rozhodnou zřejmě za dva týdny.
4.6.2020 00:18 | PARDUBICE
( ČTK)
Východočeské muzeum v Pardubicích má na zámeckých valech novou stezku Bosou nohou. Návštěvníci zámeckého areálu se mohou projít bez bot po opukové drti nebo drceném kamenivu, uvedlo muzeum v tiskové zprávě.
|
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
18.10.2024 | Luboš Pavlovič
|