Zprávy zelené domácnosti
9.12.2015 11:00 | PRAHA
( ČTK)
Martin a Joanna jsou šťastnými majiteli kouzelného domku na anglickém venkově, co by kamenem dohodil od Temže. A záplavy vyvolané změnami klimatu? Těch se nemusejí vůbec bát: jejich domek totiž stojí na 27 ocelových pilířích půl metru nad zemí, píše agentura AFP.
V létě se sice netopí, náročné na spotřebu energií je ale i toto období. Náklady na elektřinu zvyšuje například tvorba námrazy v ledničce. Její pravidelné odmrazování, efektivní praní nebo odpojování nepotřebných spotřebičů ze sítě se však vyplatí praktikovat po celý rok.
Častější vlny veder, sucha a méně mrazivých dní a sněhu na horách. Tak se podle nové studie Katedrz fyziky atmosféry MFF UK projeví změna klimatu na území České republiky. Zvýšení teplot pocítí hlavě obyvatelé Prahy a Brna, kde se zesílí vliv tzv. tepelných ostrovů. Některou ze změn počasí však pravděpodobně pocítí lidé napříč celou republikou. Na klimatické změny je možné podle Aliance Šance pro budovy adaptovat i domy.
28.4.2015 01:05 | PRAHA
(Ekolist/ČTK)
Většina lidí v Česku by byla ochotná změnit své chování při využívání zboží, potravin a energie tak, aby byla jejich spotřeba šetrnější k životnímu prostředí. Naopak málo lidí chce měnit své zvyky v oblasti dopravy. Takové jsou závěry projektu Technologického centra Akademie věd ČR. Dotazovaní lidé by uvítali prodloužení záruční doby výrobků, možnost jejich opravy i jasné označení míry jejich "udržitelnosti". Největší zodpovědnost za udržitelnou spotřebu dávají čeští spotřebitelé sami sobě, současně požadují i roli veřejné správy v této oblasti.
Laboratorní nástroje analytické chemie jsou pro stanovení kvality vody nezbytné. Jsou přesné, ale nákladné. Výzkumníci inženýrského oboru environmentálních studií na univerzitě v Sheffieldu přišli s ekonomicky atraktivním řešením. Pro jednoduché rozbory vody využívají dámské hygienické tampóny. Na základě jejich luminiscence pak zjišťují znečištění vodních zdrojů kanalizačními splašky, píše server NBCnews.
Ještě před pár lety se architekti a projektanti s dešťovou vodou vypořádali prostě a jednoduše: nejkratší cestou ji poslali do kanálu. Už roky se odborníci, úředníci a ochránci přírody snaží prosadit zcela jiný přístup. Podle nich je nejlepší dešťovou vodu nechat zasáknout do země co nejblíže místu, kde napršela. A není-li to možné, pak je dobré dešťovou vodu zachytit a využít a do kanálu ji pouštět jen v krajním případě. Tématu dešťové vody se na konci března věnovala mezinárodní konference Počítáme s vodou. Na ní mimo jiné zaznělo, že příklady dobré praxe u nás jsou, nicméně státní správa se k tématu dešťové vody ve městech staví zatím spíš vlažně.
Slunce, moře, odpočinek na pláži... Naše idylické chvíle dovolené strávené koupáním a bezpečným opalováním, při kterém pokožku chráníme před silnými slunečními paprsky moderními opalovacími krémy, nemusí být podle vědců zdaleka tak příjemné. Alespoň pro nejmenší organismy žijící v moři.
Třiadvacetiletý student švýcarské vysoké školy vynalezl snadno použitelný filtr na výrobu pitné vody. Dá se nasadit na běžnou plastovou lahev, vodu z něj můžete rovnou pít.
Koupací biotop není nic jiného, než obyčejný „koupák“, akorát se o čistou vodu nestará chemie, ale příroda. Nedávno byl jeden biotop otevřen v pražském Radotíně, v úterý odpoledne byl zahájen provoz biotopu v Blovicích u Plzně. Koupacích biotopů je u nás zhruba desítka a další se chystají. Co je na koupacích biotopech zajímavého a proč do nich obce investují?
V pražském Radotíně minulý týden otevřeli koupací biotop - koupaliště, které nepotřebuje žádný chlor. O čištění vody se stará speciální nádrž osázená vodními rostlinami. Zájem o koupání v bazénu s takto čištěnou vodou je veliký. V neděli pořadatelé žádali návštěvníky, aby svou návštěvu odložili, protože koupaliště bylo přeplněné.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|