Zprávy zelené domácnosti
11.2.2024 00:17 | LIBEREC
( ČTK)
V Botanické zahradě v Liberci probíhá výstava jablek a příběhů, jež se vážou k jejich šlechtění. Po areálu jsou už nyní plody 61 historických, tržních i novošlechtěných odrůd. Výstava trvá do 18. února. Podílí se na ní Ústav experimentální botaniky (ÚEB) Akademie věd ČR, který se šlechtění jablek věnuje v osadě Střížovice u Turnova přes 60 let. Na výstavě představí ústav i novinky, které zatím nejsou ani na trhu.
Včelařům po covidové pandemii ubyla pravidelná klientela. Lidé k nim přestali jezdit. Včelaři, kteří mají včelaření jako koníček, tak mívají přebytky, řekl předseda Základní organizace Českého svazu včelařů Chrudim Marcel Gregor.
10.2.2024 18:23 | OLOMOUC
( ČTK)
V olomouckém univerzitním areálu na Envelopě vzniknou nové květnaté louky. Dosavadní travnaté plochy v okolí univerzitních kolejí, právnické a přírodovědecké fakulty budou letos na jaře osety travinobylinnou směsí s významným zastoupením jetelovin a dalších kvetoucích dvouděložných rostlin. Cílem projektu je nejen zatraktivnit prostředí, ale poskytnout tak podmínky pro bezobratlé živočichy s důrazem na významné druhy opylovačů, jako jsou blanokřídlí, motýli či pestřenky, informovali ČTK zástupci olomoucké přírodovědecké fakulty.
10.2.2024 00:19 | PRAHA
( ČTK)
Pražský magistrát rozdělí mezi žadatele o peníze na výměnu kotlů za ekologičtější zařízení 1,52 milionu korun. Dotace dostane nyní devět žadatelů. Peníze vezme město z tzv. páté výzvy programu kotlíkových dotací, pro které má v této fázi vyčleněno 10,3 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Pořízení ekologického vytápění do domácností má přispět ke zlepšování kvality ovzduší. První výzva kotlíkových dotací začala v červenci 2015 a peníze na tyto dotace dostává magistrát od ministerstva životního prostředí.
Dne 8. února se uskutečnilo trialogové jednání o revizi evropského Nařízení o rtuti, týkající se postupného ukončení používání zubního amalgámu a zákazu výroby, dovozu a vývozu několika produktů obsahujících rtuť, včetně určitých typů světelných zdrojů. Návrh se zaměřuje na zbývající použití rtuti v produktech s cílem zcela vyřadit rtuť z použití v rámci Evropské unie. Informuje o tom Arnika.
PR článek
7.2.2024 16:47
Splňuje váš dům podmínky pro instalaci fotovoltaické elektrárny? Je to jednodušší, než si myslíte.
PR článek
7.2.2024 13:49
Chystáte-li se na prázdninový výlet, budete do svého šatníku potřebovat několik základních oděvů a doplňků. Zapomínat bychom neměli ani na kvalitní obutí. Jestliže nejste zrovna módní guru a neorientujete se v praktických věcech, nemusíte zoufat. Na následujících řádcích vám totiž dáme několik užitečných tipů na to, bez čeho se na cestách neobejdete.
6.2.2024 01:55 | PRAHA
( ČTK)
Způsob stravování lidí a výroby potravin způsobuje téměř 70 procent úbytku biologické rozmanitosti na celém světě a vytváří 30 procent celosvětových emisí skleníkových plynů, uvádí Světový fond na ochranu přírody (WWF). Organizace proto na představila doporučení pro zdravější a udržitelné stravování ve střední Evropě.
3.2.2024 20:59 | KYNŠPERK NAD OHŘÍ
( ČTK)
Ornitologové společně asi s dvěma desítkami lidí dnes pozorovali vodní ptáky u Libockých mokřadů v Kynšperku nad Ohří. Akci uspořádala Česká společnost ornitologická (ČSO) ke Světovému dni mokřadů. Libocký mokřad vznikl před deseti lety průsakem důlní vody z nedalekých zatopených lomů. Místo je tak vhodné pro hnízdění ptáků, například chřástala kropenatého nebo motáka pochopa, řekl ČTK pořadatel akce Aleš Jelínek. Ačkoli byly dnes vodní plochy zčásti zmrzlé, lidé tu mohli vidět racka bělohlavého, hýla obecného či kormorána velkého. Největší šanci měli ti, kteří si sebou přinesli dalekohledy.
Lidé během lednového sčítání pozorovali zhruba 792 600 ptáků, což je zatím nejvíce. Sčítání nazvané Ptačí hodinka se konalo pošesté a zapojilo se do něj přes 35 000 lidí. Stejně jako v minulých letech nejvíce lidí, přes 88 procent, spatřilo sýkoru koňadru, uvedla Česká společnost ornitologická (ČSO).
|
|