Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Ivan Sommer: Dědictví bosých tramvajových kolejí?19.3.2008
Když se před desítkami let objevily v Brně nové typy tramvají, zvané sputnik, ukázalo se, že kolejiště provozu nevyhovuje. Vozy byly rychlejší a těžší než jejich předchůdci, při rozjezdu, brzdění nebo zastavení, popřípadě v zatáčkách vyvíjely značné síly na podloží, což mělo za následek posun kolejí. Dokonce se na nich projevily zlomy.
RNDr. Jiří Hanzlíček: V koalici silou prosazený zákon13.3.2008
Následně po neúspěšné prvé volbě prezidenta republiky, přinesla všechna media zprávu o rozkolu vládní koalice v parlamentu, při schvalování zákona o předcházení ekologické újmě. Nikoho z komentátorů však nezajímala věcná stránka problémového zákona. Podle směrnice Evropské unie se skoro dva roky mezirezortně projednával a vyvolával mnoho věcných nesouhlasů a rozpaků. Nakonec byl prosazen tak jak je již obvyklé u celé řady ekologických zákonů politickou silou.
Mgr. Jaromír Vegr: Elektromobily? Proč ne? A proč ano?13.3.2008
Klasický spalovací motor s přímočarým pohybem pístu má v praxi účinnost cca 15-20%, tzn.,
že ze 100 litrů paliva se zužitkuje jen max. 20 litrů -- píst se musí začít pohybovat a
na to je potřeba energie. Sotva se rozpohybuje, musí se zastavit a na to je opět potřeba
další energie. Poté se musí začít pohybovat opačným směrem a celé se opakuje
několikatisíckrát za minutu.
ing. Vladimír Šafařík: „Soumrak nad jestřáby“7.3.2008
Dostal jsem k dispozici článek „Súmrak nad jastrabmi?“, autora Michala Nogy, který vyšel v časopise DRAVCE A SOVY, jež vydává organizace „Ochrana dravcov na Slovensku - RPS“.
Autor zmíněného článku seznamuje své čtenáře se skutečností, že si v r. 2007 podali slovenští sokolníci žádost o odchyt z přírody 10 ks jestřába lesního pro sokolnické účely. Výše zmíněná organizace „RPS“ však jako účastník správního konání v dané věci s jakýmkoliv odchytem a chovem v sokolnictví těchto dravců nesouhlasila. Karel Stibral: Zahrada proti přírodě22.2.2008
V naší kultuře existují kulturní instituce, které mají vychovávat ke vztahu k přírodě, jako jsou muzea a zoologické či botanické zahrady. Jejich úloha je přitom v některých ohledech značně problematická, protože svojí činností mnohdy působí sice pro „propagaci“ a poznávání přírody, ale za cenu jejího ničení, zejména jednotlivých organismů. Plní tak tyto instituce vlastně svoji roli?
Jan Bláha: Zálohování nápojových obalů: Zálohování nezvyšuje opakované použití a není prevencí vzniku odpadu18.2.2008
Toto téma je v poslední době velmi živé a vyvíjející se. Samo ministerstvo několikrát změnilo cíle tohoto opatření a také zahraniční model, kterým se chtějí inspirovat. Původně MŽP navrhovalo využít modelu SRN a zvýšit zavedením záloh podíl opakovaně použitelných obalů, to znamená těch obalů, které se znova opětovně plní. Po té, co se v samotném SRN ukázalo, že zálohy neposílily opakované použití obalů, ale naopak jej snížily, dnes MŽP uvádí, že se chtějí inspirovat ve švédském modelu zálohování obalů.
Marek Sýkora: Zálohování nápojových obalů: Zavedení záloh je nesystémové a ochraně životního prostředí nepřispěje18.2.2008
Myslím si, že se při zavedení povinného, zákonného zálohování nápojových obalů na jedno použití, a to zejména PET lahví, nedá vůbec hovořit o nějaké ochraně životního prostředí. Zavedení záloh na nápojové obaly vyvolá celou řadu významných problémů nejen u výrobců obalů, jejich prodejců (zde asi nejvíce), ale především, a to je podstatné, u občanů či veřejnosti samotné, v našich městech a obcích.
|
komentáře nejnovější nejčtenějšíreklama |