Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Karel Stibral: Zahrada proti přírodě22.2.2008
V naší kultuře existují kulturní instituce, které mají vychovávat ke vztahu k přírodě, jako jsou muzea a zoologické či botanické zahrady. Jejich úloha je přitom v některých ohledech značně problematická, protože svojí činností mnohdy působí sice pro „propagaci“ a poznávání přírody, ale za cenu jejího ničení, zejména jednotlivých organismů. Plní tak tyto instituce vlastně svoji roli?
![]() Jan Bláha: Zálohování nápojových obalů: Zálohování nezvyšuje opakované použití a není prevencí vzniku odpadu18.2.2008
Toto téma je v poslední době velmi živé a vyvíjející se. Samo ministerstvo několikrát změnilo cíle tohoto opatření a také zahraniční model, kterým se chtějí inspirovat. Původně MŽP navrhovalo využít modelu SRN a zvýšit zavedením záloh podíl opakovaně použitelných obalů, to znamená těch obalů, které se znova opětovně plní. Po té, co se v samotném SRN ukázalo, že zálohy neposílily opakované použití obalů, ale naopak jej snížily, dnes MŽP uvádí, že se chtějí inspirovat ve švédském modelu zálohování obalů.
![]() Marek Sýkora: Zálohování nápojových obalů: Zavedení záloh je nesystémové a ochraně životního prostředí nepřispěje18.2.2008
Myslím si, že se při zavedení povinného, zákonného zálohování nápojových obalů na jedno použití, a to zejména PET lahví, nedá vůbec hovořit o nějaké ochraně životního prostředí. Zavedení záloh na nápojové obaly vyvolá celou řadu významných problémů nejen u výrobců obalů, jejich prodejců (zde asi nejvíce), ale především, a to je podstatné, u občanů či veřejnosti samotné, v našich městech a obcích.
![]() Daniel Vondrouš: Zálohování nápojových obalů: PET lahve do kamen, příkopů ani přírody nepatří18.2.2008
Jakub Kašpar: Organizátoři SP v Liberci dělají běžkám medvědí službu12.2.2008
Aby bylo jasno od počátku – jsem nadšeným běžkařem a od té doby, co jsem si ještě pořídil pro větší hory skialpy, moje sjezdovky zapadaly ve sklepě prachem. Miluju to klouzání stopou na běžkách po mírných českých horách i funění na skialpech do strmých alpských svahů. Běžkám fandím i jinak – je to jeden z mála sportů, na které se rád podívám i v televizi a skvělé závody našich lyžařů – ať už Kateřiny Neumannové nebo Lukáše Bauera – dost emotivně prožívám.
![]() Jan Dusík: Plácnutí do špinavé vody11.2.2008
Pavel Páral se po jednání vlády, kde se projednávala aktualizovaná strategie financování čištění odpadních vod, v článku „Kocovina z dobře vyčištěné vody“ (MF DNES 5. 2. 2008) ostře pustil do vyjednavačů, kteří prý pod vedením ministrů Kužvarta a Bursíka zavinili, že za jimi vyjednané nesplnitelné závazky teď budou muset obce platit sankce. Článek bohužel obsahuje tolik zjednodušení a polopravd, že jako jeden z lidí, kteří se účastnili jak vyjednávání o přechodném období pro čištění odpadních vod, tak o odsouhlasení financování těchto opatření z Operačního programu Životní prostředí Evropskou komisí, cítím profesionální povinnost některé věci ozřejmit.
![]() Jiří Neustupa: Krustové polopouště odkališť - opravdová česká divočina6.2.2008
Připadá vám, že lidmi silně pozměněné prostředí musí být zákonitě málo cenné z přírodovědného hlediska? Nenechte se mýlit. Biologové, ochranáři i část zainteresované veřejnosti už nějaký čas vědí, že třeba na kladenských haldách hlušiny po těžbě uhlí se dá najít leccos zajímavého. Že bychom však mohli za opravdovou českou divočinu považovat i na pohled "mrtvá" odkaliště u tepelných elektráren nebo rudních dolů? Ale ano, jsou to skutečně ojedinělá místa.
![]() Marcel K. Beneš: EKO - BIO – VENKOV4.2.2008
Na téma venkovského života s ekologickým a biologickým myšlením v základech už bylo popsáno hodně papíru. V prostoru českém a době porevoluční prodělal tento fenomén vývoj od jistého s nadsázkou řečeno boomu přes vystřízlivění až k současnému stavu, který bez časového odstupu těžko pojmenovat, pracovně bychom snad mohli použít termín stagnace. Je těžké dnes rozhodnout, zda se jedná pouze o individuální příběhy respektive souběh několika individuálních příběhů, nebo lze-li mluvit o společenském jevu. Stále se totiž objevují noví lidé, kteří jdou za vidinou romantického, autentického, poctivého, ...(doplň podle svých zkušeností) života na venkov, kteří tam "vystřízliví" a ... někteří odcházejí zpět do města.
![]() Ivan Sommer: Opilé stromy v okolí Tlustce4.2.2008
Uplynulo již téměř 10 let od doby, kdy se posuzovala poprvé dokumentace vlivu těžby na kopci Tlustec na životní prostředí. Účastnil jsem se vypracovávání posudku a veřejného projednávání. Byla doporučena varianta s postupným útlumem těžby, posléze se přepokládalo její ukončení. V žádném případě se neuvažovalo o snížení vrcholu kopce, jak potom někteří odpůrci těžby uváděli. Domníval jsem se, že takový přístup je rozumný, protože určitý čas by si vyžádalo zpracování již vytěženého materiálu, odstranění zařízení a upravení terénu.
![]() |
komentáře nejnovější nejčtenější![]() Miroslav Patrik23.5.2025 Křižovatka u Nošovic po téměř šestnácti letech doklopýtala k územnímu rozhodnutí
reklama |