Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
RNDr. Jiří Hanzlíček: Pokusme se zastavit nárůst cen energií1.2.2008
Bez všech emocí, bych v širších souvislostech, rád reagoval na diskusi v Ekolistu k návrhu energetického balíčku Evropské komise. Hodně úvah ještě proběhne na téma jak je u nás reálné splnit využití obnovitelných zdrojů energie ve výši 13 procent do roku 2020. Myslím si, že mnohem potřebnější budou nezbytně nutné investice, které budou řešit zajištění podstatně vyššího podílu energie k maximálnímu možnému zajištění soběstačnosti ČR.
![]() RNDr. Jiří Hanzlíček: Zastavme šílené návrhy Evropské komise25.1.2008
Evropská komise předložila členským státům návrh na radikální snížení emisí skleníkových plynů o 20 procent a souběžné zvýšení podílu obnovitelných zdrojů včetně přidávání podílů biopaliv do pohonných hmot. ČR by měla zvýšit podíl obnovitelných zdrojů z dnešních 4 procent (nikoliv ze 6 jak udávají media) na 13 procent. To vše do roku 2020. Významnou barierou pro dosažení souhlasných představ naší vlády je například v ČR výměra zemědělské půdy.
![]() Martin Mach: Re: Několik poznámek k článku Ekologicky šetrné zmatení9.1.2008
Pavel Růžička z MŽP ve svém komentáři k článku z tištěného Ekolistu "Ekologicky šetrné zmatení" (a který je dostupný i na serveru Ekolist.cz pod názvem "Může ekoznačka Ekologicky šetrný výrobek mást spotřebitele?") píše, že si neodpustí několik následných poznámek. Mě nezbývá, než na ně jako autor článku reagovat.
![]() Radek Gajdoš: Klima a jaderná energie: V současné době je v podstatě nemorální jadernou energii nevyužívat2.1.2008
Lidstvo ke svému rozvoji potřebuje energii a za rozvojem civilizace vždy stála a bude stát schopnost člověka spoutat přírodní síly a nahradit práci svalů. Občas si život usnadňujeme přespříliš a jsme potom obézní a nemocní. Nechci se pouštět do příliš filozofických úvah, faktem však je, že převážná většina lidstva chce žít v pohodlí a bezpečí a posbírat nějaké zajímavé zážitky, např. z umění, sportu nebo cestování. Vše ovšem něco stojí – peníze, čas, energii. Čas je rovněž důležitá potřeba, chceme všechno a hned! Člověk má také zakódované přirozené obavy z něčeho, co jej přesahuje, co si uvědomuje, že neovládá. Vždy byly a budou povodně, hurikány, zemětřesení a požáry, úmorná horka a třeskuté zimy. Dnes existuje mezi vědci téměř shoda, že svou touhou po blahobytu nevratně ničíme atmosféru Země, že globální rychlé oteplení přinese sucha, povodně, hurikány a zaplavení přímořských oblastí. Scházejí se kvůli tomu světové konference, politici se předhánějí ve stanovování ambiciózních cílů snížení emisí skleníkových plynů. Dovoluji si prezentovat dva dle mého zásadní grafy sestavené Mezinárodní energetickou agenturou. První ukazuje nárůst výroby elektrické energie a druhý nárůst emisí CO2.
![]() Dalibor Stráský: Klima a jaderná energie: Jádro nevyřeší problém klimatických změn2.1.2008
Co všechno už měla jaderná energie spasit …
|
komentáře nejnovější nejčtenější![]() Miroslav Patrik23.5.2025 Křižovatka u Nošovic po téměř šestnácti letech doklopýtala k územnímu rozhodnutí
reklama |