Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Jozef Komoň: GMO je nelegálne schválené!!!!! Vyžehlené goliere, kravaty a diplomatické úsmevy WTO15.11.2007
Vo februári 2006 súkromná organizácia WTO s jedinečným postavením a mocou nad priemyslom, trhom a poľnohospodárstvom vydala predbežné súdne rozhodnutie, týkajúce sa prípadu z mája 2003. Prípad vzniesla Bushova vláda proti zákonom Európskej Únie, ktorá prekážala šíreniu geneticky modifikovaných rastlín a potravín. Rozhodnutie zo strany WTO bude mať väčší vplyv na život a smrť na tejto planéte, ako by si väčšina z nás myslela.
![]() RNDr. Jiří Hanzlíček: Otazníky nad využíváním biopaliv jsou vážné14.11.2007
Ekonomicky nedomyšlená a uspěchaná směrnice Evropské unie o používání biopaliv ukládá jejich přidávání do pohonných hmot ve výši od 2 procent až do 5,75 procent do roku 2010. Jaké však mohou být reálné dopady již nikdo z bruselských úředníků nedomyslel. Vzniklé technické problémy byly předhozeny členským státům a především zákazníkům k vyřešení.
![]() Dita Michaličková a Michala Melišová: Nákupem vajec za lepší život slepic aneb proč nekupovat vejce z klecí13.11.2007
V České republice je chováno přibližně 10,5 milionu nosnic - tj. slepic určených ke snášení vajec. Z tohoto počtu jich je asi 55 % chováno v naprosto nevyhovujících podmínkách zemědělského výrobního sektoru intenzivním způsobem (pouze dvě farmy u nás se věnují extenzivnímu ekologickému chovu nosnic). Zbytek je chován drobnochovateli pro vlastní domácí spotřebu.
![]() Jozef Komoň: Prečo je GMO nebezpečné?9.11.2007
Umelá transmutácia sa robí spôsobom, aký príroda sama nedovolí. Je to určitý genetický zákaz. Gény sa v laboratóriách vytrhávajú zo svojej štruktúry a vkladajú nasilu do inej. V prírode nie je možné skrížiť nepríbuzné biologické druhy, pretože tam funguje kontrola nad prirodzenosťou a harmóniou. V každej genetickej informácii je zabudovaná jej presná funkcia v prírode a prostredí, v ktorom žije. Táto funkcia rešpektuje všetky ostatné rastliny, hmyz, živočíchy alebo baktérie, s ktorými priamo alebo nepriamo spolunažíva tisíce rokov. Gény, ktoré sa dnes vyvíjajú v laboratóriách, sú nestabilné a majú schopnosť meniť svoju štruktúru v ďaleko výraznejšom rozsahu ako zdravé gény. Preto takéto gény, špeciálne u vírusov, môžu ľahko mutovať a meniť sa.
![]() Adin Vyhlídka: Nejsme dobří hospodáři7.11.2007
Neprozíravě a hloupě se chovají a rozhodují, bohužel pokaždé námi zvolení, nejvyšší zastupitelé státu, kteří se okamžitě začnou po nastoupení do úřadů chovat ke svěřenému majetku, jako by byl jejich vlastní. Nepsaným pravidlem pro dobrého hospodáře bylo, držet zemědělskou půdu a lesy, protože to je ta důležitá podmínka pro zajištění potravy, tudíž i života pro rodinu a ty ostatní. Jen špatný hospodář dokázal půdu prodat, propít nebo prohrát.
![]() Prof. Jaroslav Šesták, MENg, PhD, DrSc.: Jak je to s oteplováním naší planety Země a jaká je role skleníkových plynů - reflexe nad knihou Václava Klause6.11.2007
Naše historické povětrnostní záznamy ukazují [1], že v minulosti vydatně mrzlo a dokonce i v létě padal sníh (např. v letech 763, 962, 1074, 1252, 1282, 1371, 1407, 1524, 1607) zatímco jindy byla enormně teplá zima a parná léta (988, 1087, 1156, 1420, 1470, 1561, 1660). Je zřejmé, že intenzívní klimatické změny byly a budou, že naši předkové se s nimi vyrovnali (přežili) a že teprve budoucnost ukáže, jestli se s nimi naši následovníci vyrovnají a jak jsou připraveni těmto změnám čelit.
![]() Martin Konvička: O motýly přece (skoro) nejde5.11.2007
Našince vždycky překvapí, když s ním kolegové polemizují v otázkách, které sám pokládá za dávno vydiskutované, alespoň v rámci společného oboru - říkejme mu třeba ochrana přírody. Hovořil jsem tak nesrozumitelně (viz rozhovor s Martinem Konvičkou zde), dělá si vyzyvatel legraci, nebo je opravdu tak zoufale neinformován? Výtky kolegy Neustupy (viz reakce Jiřího Neustupy tady) vypadají na všechny tři možnosti, takže ještě jednou a polopatě.
![]() Jiří Neustupa: Pro motýly nevidí les5.11.2007
Pozoruhodné, byť v kruzích českých ochranářů ne zcela neobvyklé názory prezentoval v říjnovém čísle Ekolistu Martin Konvička v rozhovoru s Janem Stejskalem (Motýli v ČR vymírají, Ekolist 10/2007, na webu zde). Právě proto, že v rozhovoru je pěkně ukázán jistý myšlenkový vzorec typický pro část naší ochrany přírody, stojí za to chvíli se u něj zastavit.
![]() Alena Kováčová : Dobrovolné přístupy v ochraně životního prostředí1.11.2007
Tradičním přístupem k řízení a kontrolování znečišťování životního prostředí průmyslem byla aplikace zákona požadujícího po firmách snížit negativní vlivy na životní prostředí prostřednictvím příkazů, zákazů, limitů apod. Dobrovolné přístupy naopak představují podněty - ne rozkazy – k redukci znečišťování /1/.
![]() |
komentáře nejnovější nejčtenější![]() Miroslav Patrik23.5.2025 Křižovatka u Nošovic po téměř šestnácti letech doklopýtala k územnímu rozhodnutí
reklama |