Zprávy zelené domácnosti
Ugandské vládě bylo naléhavě doporučeno provést kontrolu používání hnojiv na rybích farmách kvůli obsahu pesticidů a zlepšit tak kvalitu a konkurenceschopnost exportérů ryb. Informoval o tom zpravodajský server AllAfrica.com.
Jaderná elektrárna o rozměrech zahradního domku schopná zásobovat elektřinou na dvacet tisíc domácností by měla být do pěti let v prodeji. Oznámili to američtí vědci z Národní laboratoře v Los Alamos, která vyrobila první atomovou bombu na světě. První potvrzená objednávka přišla od firmy TES Group, píše deník Guardian.
„Zajímalo by mne, zda-li jsou speciální normy na jakost biopotravin. Vím (i když nechápu), že biovýrobky nesmějí obsahovat GMO. Ale co se týká syntetických/přírodních pesticidů, mykotoxinů a dusičnanů, měl jsem za to, že pro biovýrobky platí stejné normy jako pro jiné potraviny. Jak je to doopravdy?“ napsal nám dotaz čtenář Tomáš Moravec. O odpověď jsme požádali Alexandru Kvasničkovou z Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI). Z její odpovědi a doporučených odkazů jsme pak sestavili následující text.
Izraelské ministerstvo životního prostředí varovalo veřejnost, aby udržovala nejméně půlmetrovou vzdálenost mezi vlastním tělem a jakýmkoliv elektrickým zařízením, které obsahuje transformátor. Jedná se například o mobilní telefony připojené k nabíječce, bezdrátové telefony, elektrická rádia kombinovaná s budíkem nebo fluorescenční zářivky, informoval deník Jerusalem Post.
Ochránci zvířat považují klecové chovy za kruté vězení, v kterém nosnice zbytečně trpí. Zástupci drůbežářského průmyslu to popírají a argumentují i pragmatickou a ekonomickou stránkou věci. Od roku 2012 budou muset být klasické klece nahrazeny alespoň tzv. obohacenými. Průmysl chce prosadit odložení tohoto termínu, ochránci naopak doufají, že rok 2012 platí.
Největší množství škodlivých látek v České republice vypouštějí do životního prostředí chemické továrny, hutě a elektrárny. Vyplývá to z analýzy Integrovaného registru znečištění za rok 2006, kterou sestavuje sdružení Arnika.
Stavebnictví spotřebovává ohromné množství surovin a energie. Zároveň ale produkuje i odpad, a to nejen když stavba doslouží a bourá se nebo když se přestavuje. Odpad často vzniká, i když se něco teprve staví. Obrovské množství zeminy nebo hornin se přesouvá například při ražbě tunelů, zářezů pro komunikace, hloubení podzemních garáží nebo podzemních pater budov. Část se dá znovu využít hned v místě stavby na úpravy terénu, část ale musí pryč. Co se vlastně s přebytečnou zeminou a stavební sutí děje?
V Británii se chystají zavést bezpečnostní směrnice pro používání wi-fi ve školách. Úřady hrabství Carmarthenshire v západním Walesu minulý týden oficiálně vyjádřily obavu z jeho možného vlivu na dětské zdraví, napsal deník Independent.
12.9.2007 16:18 | PRAHA
(EkoList)
Sdružení Arnika vybralo šest výrobků, které jsou určeny pro děti, a nechalo u nich zjistit přítomnost ftalátů. Ve třech výrobcích byly tyto rizikové látky potvrzeny.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|