Zprávy zelené domácnosti
Šedesát školních a předškolních zařízení bude letos ve svých jídelnách nabízet biopotraviny z lokální produkce. Zakázku ministerstva zemědělství na zavádění biopotravin do škol v hodnotě 6,5 milionů korun získala společnost Country Life. Projekt má trvat dva a půl roku. Smyslem projektu není jen dostat do jídelen biopotraviny, ale i nastavit jiný vztah mezi školami a ekozemědělci. Jak stojí na webových stránkách projektu, "škola má právo znát svého zemědělce a rodiče mají právo vědět, odkud pocházejí potraviny, které jsou podávány jejich dětem".
Myšlenka tzv. zelených domů je jednou z možností, které by mohly pomoci k zotavení se z ekonomické recese, uvádí server ENN. Zelené domy by se mohly stát perspektivním podnikáním. Již dnes jsou hnacím motorem inovací ve svém oboru, neboť nastavují novou laťku kriteriím účinnosti, přispívají ke spokojenému a zdravému životnímu stylu a pomáhají vytvářet nové pracovní příležitosti, nejen v oblasti administrativy, tzv. zelených límečků.
Internet se stává novodobým nástrojem pro získávání informací o jednotlivých technických zařízení, které způsobují znečištění ovzduší, vypouštějí znečištěnou vodu a vytvářejí nebezpečné odpady. Informuje o tom server ENN. Pro veřejnost byly tyto informace v minulosti obtížně dostupné, v některých případech nebyly přístupné vůbec nebo jen na požádání v rámci svobodného přístupu k informacím, které stanovuje zákon. To se teď u vícero států USA mění a celostátní vláda dává tyto informace k dispozici on-line.
Zateplování domů, které je dnes velmi propagované, má i svoje stinné stránky. Aby nedocházelo ke ztrátám energií, utěsní se i poslední štěrbinky, jimiž se do místnosti dostává čerstvý vzduch. Ten pak chybí lidem ve chvílích, kdy potřebují pracovat nebo se učit. Současnými technologiemi lze přitom dosáhnout obojího – jak snížit energetickou náročnost domu, tak zvýšit komfort vnitřního prostředí.
Mnoho ze savců udělá první krůčky krátce poté, co se narodí. Než se naučí chodit lidé, uplyne rok. Nová studie ukázala, že čas, který potřebují lidé i ostatní savci k tomu, aby začali s chůzí, přímo souvisí s velikostí jejich mozku. Informuje o tom ScienceNow.
„Jsou tři zdroje prachu z dopravy. Jeden je ze spalin, druhý je z otěru pneumatik a třetí je ze znovuzviřování prachu. Emise z motoru lze snižovat tím, že se obnoví vozový park. Znovuzviřování je velmi významný zdroj znečišťování, které můžeme snižovat úklidem. Největší oříšek je v současné době otěr z pneumatik,“ řekl na nedávné konferenci věnované kvalitě ovzduší v Praze radní Petr Štěpánek.
Lidé čelili během své existence už několika obdobím, kdy se měnil jejich životní styl a objevovaly se a šířily nové choroby. Například zhruba před 10 000 lety, kdy lidé začali obdělávat půdu, nebo po průmyslové revoluci. Nyní se zdá, že může přijít další epidemiologická změna, zmiňuje server Science Daily. Objevují se nové infekční choroby a ostatní, například malárie, se rychle šíří.
Sdružení Arnika zveřejnilo studii s názvem Stav a vývoj zeleně v Praze. Poukazuje na to, že jakkoli podle tvrzení úředníků a politiků zeleně přibývá, ve skutečnosti tomu tak není. Podle Jakuba Esterky, autora studie, neexistují žádné ucelené záznamy o skutečném aktuálním množství zeleně v Praze nebo jednotná metodika měření a evidence.
Největší úspěch posledních 20 let je podle odborníků pokles koncentrací oxidů siřičitého. V Teplicích bylo 17. listopadu 1989 naměřeno mnohonásobné překročení norem, 700 mikrogramů na metr krychlový. Zato v roce 2007 byl překonán imisní limit pro stejnou látku pouze třikrát v Mostě a o mnoho méně, pouhých 125 mikrogramů na metr krychlový.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|