Zprávy zelené domácnosti
Recyklované plasty mohou být docela vážný problém. Mohou v něm být přítomny látky poškozující nervový systém, imunitu a ohrožující plodnost mužů. Škodlivé látky se objevují ve stavebním materiálu, kobercích, nádobí, kadeřnických pomůckách nebo hračkách pro malé děti tím, že zpracovatelé plastů použijí jako surovinu plasty, které tyto škodliviny obsahují kvůli omezení hořlavosti. Recyklaci toxických plastů firmám povoluje současná evropská legislativa. Informuje o tom Arnika. Řešením je podle ní zákaz využívání toxických plastů.
26.1.2018 07:23 | ŽATEC
( ČTK)
V Žatci začne letos výstavba nového sběrného dvora. Investice za 24,2 milionu korun zajistí lepší podmínky pro likvidaci odpadu bez nutnosti zvedat ho do vysokých kontejnerů. Nový sběrný dvůr bude také prostornější a lépe přístupný autem, uvedl v tiskové zprávě mluvčí žatecké radnice Tomáš Kassal.
23.1.2018 14:57 | PRAHA
(Ekolist/ČTK)
Karlovarské minerální vody jsou největším dodavatelem nápojů na českém trhu. Jsou tedy i největším dodavatelem PET obalů. Ty v lepším případě končí ve žlutých kontejnerech na plast, v horším případě pohozené v lese. „Chceme to změnit. Byl bych rád, kdyby se všechny naše obaly recyklovaly. A ne jen 80 % z nich, ale všechny,“ řekl dnes ředitel Karlovarských minerálních vod Alessandro Pasqual. A současně oznámil vznik pracovní skupiny, jejímž úkolem je nalézt takovou obalovou politiku, která bude mít uzavřený materiálový tok. Jak to bude vypadat, se ještě neví, nicméně už teď je víceméně jasné, že se to neobejde bez zálohování PET obalů. Jeho výše se ještě neví, ale podle Pasquala bude muset být taková, aby byla motivační.
Praha bude mít své místo, kam budou lidé moci odkládat věci, které je ještě škoda vyhodit, ale už se jich chtějí zbavit. A jiní lidé si je budou moci za malý poplatek koupit. Takzvané Re-Use centrum má sloužit k předcházení vzniku zbytečných odpadů. Inspiraci si Praha vzala z rakouské Vídně.
16.1.2018 13:35 | KYJOV
( ČTK)
Výrobci obalového skla Vetropack Moravia Glass z Kyjova na Hodonínsku komplikuje práci to, že kromě běžného skleněného odpadu končí v jeho tavicích pecích i sklokeramika. Nejen, že způsobuje problémy při výrobě nových lahví a sklenic, ale může být i příčinou havárie či zranění zaměstnanců, řekl ředitel pro řízení jakosti Svatopluk Kudláč. Firma proto spolupracuje s firmou EKO-KOM, která se stará o svoz tříděného odpadu.
10.1.2018 14:10 | JABLONEC N.N.
( ČTK)
V Jablonci nad Nisou po letech ukončili třídění odpadů do pytlů, dělaly ve městě nepořádek. Plasty i nápojové kartony teď mohou lidé dávat do žlutých kontejnerů, řekla mluvčí magistrátu Markéta Hozová. V minulosti třídili obyvatelé v Jablonci do speciálních pytlů zvlášť směsné plasty, zvlášť kartony a plechovky. Ani ty už se teď do pytlů třídit nebudou. Kovy a kovové obaly je možné odevzdat ve sběrných dvorech či výkupnách.
2.1.2018 09:25 | PRAHA
( ČTK)
Obchodníci od včerejšího dne nemohou lidem dávat zdarma k nákupu plastové tašky. Bezplatné můžou zůstat jen tenké sáčky, například na pečivo či masné výrobky. Nové pravidlo zavádí novela zákona o obalech, která má v návaznosti na předpisy Evropské unie omezit objem plastového odpadu.
21.12.2017 08:46 | PRAHA
( ČTK)
Na jednom z kruhových objezdů u jihofrancouzského města Toulouse se tyčí zvláštní vánoční stromek postavený z několika stovek plechovek od piva. Podle webu Actu.fr ale nejde o snahu o originální dekoraci.
21.12.2017 07:40 | OSTRAVA
( ČTK)
Třídění bioodpadu v administrativních budovách může až o 70 procent snížit celkovou hmotnost vyhozeného komunálního odpadu. Ukázal to výzkum pedagogů a studentů Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava. Zapojili se do projektu městské společnosti OZO, která se zabývá odvozem a zpracováním odpadů. Výsledky průzkumu přiměly fakultu k pořízení kompostérů a využití bioodpadu.
19.12.2017 06:09 | PRAHA
( ČTK)
Lidstvo loni vyhodilo 44,7 milionu tun použité elektroniky, což je v průměru 6,1 kilogramu na jednoho člověka. Takový je závěr čerstvé studie vytvořené specializovanými agenturami Organizace spojených národů. Její tvůrci zjistili, že recyklace byla zdokumentovaná pouze u 20 procent celkového objemu a zbytek odpadu zřejmě putoval na skládky nebo byl recyklován méně dokonalým způsobem.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|