Zprávy zelené domácnosti
 Tým vědců, architektů a designérů vyvinul cihlu z recyklovaných PET lahví. Staré PET lahve se nadrtí, recyklát se znovu roztaví a vyfoukne do tvaru podivné malé lahve - cihly. Díky svému tvarování lze cihly spojovat ve větší celky. Podle tvůrců je velkou výhodou tohoto stavebního materiálu to, že zužitkovává plastový odpad, kterého je dostatek. “V České republice se ročně vyprodukuje přes jednu miliardu PET lahví, přibližně tři miliony denně,“ říká autorka projektu PETMAT Kateřina Nováková z Fakulty architektury Českého vysokého učení technického (ČVUT).

20.4.2017 08:04 | PRAHA
( ČTK)
 Senát včera schválil novelu zákona o obalech, která od příštího roku znemožní zákazníkům získat v obchodech zadarmo plastové tašky, v nichž by si mohli odnést zboží. Bezplatné by mohly zůstat jen tenké sáčky, například na pečivo či masné výrobky. Změna zákona má v návaznosti na předpisy Evropské unie omezit objem plastového odpadu. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. 
 Dříve byly plastové hračky vyráběny z primárních zdrojů a problém se škodlivými látkami u nich (kromě výrobků z PVC) nebyl. Čím dál víc se pro výrobu hraček a jiných výrobků používají recyklované plasty například z výpočetní techniky, které obsahují škodlivé látky jako jsou bromované zpomalovače hoření (BFR). "Samozřejmě není důvod, aby v Rubikově kostce byly zpomalovače hoření. V hračkách jsou jen proto, že je povoleno plasty s obsahem těchto látek recyklovat,“ říká Jindřich Petrlík z Arniky, vedoucí programu Toxické látky a odpady. Arnika včera zveřejnila výsledky mezinárodní studie zaměřené na obsah škodlivých látek v hračkách a výrobcích. Škodlivé látky jsou i ve výrobcích koupených v Česku.

 Hlavní město v prosinci minulého roku umožnilo Pražanům ve všech 20 sběrných dvorech, které provozuje, odevzdávat použité potravinářské oleje a tuky. Služba podle magistrátu získává na popularitě, objem odevzdaných surovin totiž stále roste. Informuje to tom tiskový mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. 
 Více než 70.000 dobrovolníků při letošních jarních úklidech sesbíralo 1080 tun odpadů na 1750 místech v celé České republice. Zapojilo se tak zhruba o 20 procent dobrovolníků více, než na jaře loňského roku. I díky příznivému víkendovému počasí účast naplnila očekávání pořadatelů akce ze spolku Ekosmák a Českého svazu ochránců přírody. 
 V Praze aktuálně funguje jedna prodejna Bezobalu, kde si můžete nakoupit potraviny do donesených obalů. Smysl je jasný: zastavit lavinu zbytečných odpadů z obalů. Provozovatel obchodu a ředitel neziskové organizace Bezobalu Petr Hanzel v úterý spustil kampaň, která by měla organizaci pomoci s otevřením další pražské prodejny. Ta by zároveň sloužila pro školení. "Obrátilo se na nás asi sto zájemců, kteří by bezobalové obchody chtěli spustit v regionech. Chceme jim pomoci s tím, jak se popasovat s legislativou i dodavateli," říká Petr Hanzel. S kampaní i s osvětou v oblasti zbytečných obalů má pomoci právě "objevený" Homo cucullus, člověk obalový.

1.4.2017 05:50 | CHEB
( ČTK)
 V Chebu řeší, co s opuštěnými auty, která nechají majitelé na ulici. Autovraky brání například při jarním blokovém čištění. Často jde přitom o vozidla, která pocházejí ze sousedního Německa, řekl místostarosta Chebu Zdeněk Hrkal (ANO). 
1.4.2017 01:05 | PRAHA
( ČTK)
 Zřejmě tuny odpadků z území Krkonoš odstraní dobrovolníci v sobotu 22. dubna, na kdy správa parku naplánovala velký úklid. Oproti celostátní akci bude úklid v nejvyšších českých horách opožděný kvůli tání sněhu. Michal Skalka ze správy parku počítá s tím, že přijdou stovky dobrovolníků. Účastnit se budou také zaměstnanci správy. Vyplývá to z informací v tiskové zprávě. 
18.3.2017 01:51 | K. VARY
( ČTK)
V karlovarské Staré Roli otevřelo město dnes sběrný dvůr. Jeho vybudování stálo 1,2 milionu korun a spravovat ho bude městská Správa lázeňský parků (SLP). Do budoucna by město chtělo zřídit ještě další dva, aby splňovalo požadavek jednoho sběrného dvora na 10.000 obyvatel, řekla dnes novinářům vedoucí odboru technického karlovarského magistrátu Eva Pavlasová. 
16.3.2017 01:05 | M. TŘEBOVÁ
( ČTK)
 Moravská Třebová zavádí motivační systém, který má snížit množství komunálního odpadu ve městě. Domácnosti se zaregistrují do internetové aplikace a dostanou identifikační čárové kódy, které nalepí na popelnice nebo pytle s vytříděným odpadem. Podle množství produkovaných odpadků, které bude město sledovat, budou moci získat slevu kolem 200 korun na osobu za rok. Informovala o tom jednatelka Technických služeb Gabriela Horčíková. 
|
20.6.2025 | Tereza Valchářová
16.6.2025 | David Kunssberger
|