Zprávy zelené domácnosti
Jde vcelku o jednoduchý princip. Křišťálová koule naplněná vodou koncentruje sluneční či měsíční paprsky. Ve spojení s upraveným fotovoltaickým panelem a systémem pro polohování vůči slunci nabízí zvýšení efektivity o 35 procent. Tvrdí to německý designér a architekt žijící ve Španělsku Andre Broessel.
Majitelé rodinných domů mohou podávat o dotaci na zateplení domu či na výměnu topného systému za efektivnější a ekologičtější. O podporu mohou požádat i lidé, kteří si chtějí postavit energeticky úsporný dům. Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí, které dotační program Nová zelená úsporám řídí. Ekologické organizace spuštění programu vítají, upozorňují však, že není plně využit potenciál možných úspor.
Domácnosti ve Velké Británii čeká energetické revoluce. Výměna oken, zateplování zdí i sklepů, šetrnější kotle nebo solární či větrné elektrárny. Alespoň to slibuje stát v rozsáhlém programu na podporu energetických úspor Green Deal. Ten umožní domy modernizovat a investice splácet prostřednictvím účtů za elektřinu. Program už sklidil i silnou kritiku: výhodný je prý především pro firmy a zájemce z řad občanů zatěžuje zbytečnou administrativou. A těm chudým program moc nepomůže.
Dosluhuje vám notebook a vy se poohlížíte po nějakém novějším a třeba i ‚zelenějším‛ modelu? Pokud se chcete chovat ekologicky, je mnohem šetrnější nechat starý notebook upgradeovat, než kupovat nový. Největší ekologickou stopu totiž zanechá samotná výroba počítače. Vyplývá to z nedávno zveřejněného výzkumu německého Öko-Institutu.
V hobbymarketech se dají koupit klasické 100 a 200 wattové žárovky. Přitom od letošního září měly klasické žárovky pro svou neúspornost zmizet z trhu. Unijní nároky na energetickou účinnost světelných zdrojů se týkají ale jen osvětlení pro domácnosti. To, co hobbymarkety prodávají, jsou speciální žárovky pro technické osvětlení, které jsou odolné proti otřesům. Stojí proto zhruba desetkrát víc, zjistil server Hobby.cz
Nedávno přijatá novela zákona o hospodaření s energií přináší od začátku roku 2013 dvě povinnosti. Nové stavby jednak budou muset dosáhnout na poměrně nízkou, ale stále ještě „nákladově-optimální“ energetickou náročnost, jednak všechny budovy budou dříve nebo později muset mít tzv. průkaz energetické náročnosti budovy. Ten se bude mimo jiné hodit každému, kdo bude prodávat či pronajímat byt, rodinný dům nebo kancelářskou budovu. Kolik bude stát? Například zpracování průkazu u rodinného domu, který má všechny potřebné poklady, vyjde na cca čtyři tisíce Kč.
Umělé světlo v noci může škodit. Izraelský vědec varuje před světlem ekologických alternativ ke klasickým žárovkám, zejména před LEDkami. Pokud se člověk vystavuje tomuto osvětlení dlouho do noci, může to mít vliv jeho zdraví, myslí si Abraham Haim.
Je to záchod jako ze sci-fi: z lidských exkrementů vyrobí bioplyn a hnojivo a k tomu je ještě extrémně šetrný. Na spláchnutí spotřebuje jen litr vody. Záchod si zatím vyzkoušet nemůžete, protože v provozu je jen několik prototypů na singapurské Nanyang Technological University. Tam taky nový záchod vyvinuli.
Třicet až padesát procent světové produkce potravin je vyhozena, aniž by přinesla užitek. Data to nejsou zcela přesná, protože jejich sběr stále probíhá, i tak jsou předběžné odhady vědců z chicagského Reuters Food and Agriculture Summit ohromující. A jako jednoduchý recept doporučují obyčejným lidem to, co říká snad každý rodič svým dětem: dojídejte svůj talíř.
Vládě scházejí peníze a tak se snaží získat více financí výběrem daní. Jedním z nápadů je i zavedení daně ze zemního plynu pro domácnosti. Ty byly zatím z poplatku osvobozeny, protože zemní plyn měl nahradit zejména ve vytápění rodinných domů nekvalitní paliva, která přispívají ke znečištění ovzduší.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|