Zprávy zelené domácnosti
Podle předsedy Svazu podnikatelů pro využití energetických zdrojů Jiřího Vrby je v republice "něco málo přes 1 400 vodních děl". Vodní elektrárny léta vyráběly téměř polovinu veškeré elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Ekolist.cz přináší fotoreportáž z prohlídky malé vodní elektrárny v pražské Troji.
Jak lidé působí na přírodu a životní prostředí a také jak poškozené prostředí zpětně ovlivňuje civilizaci? To jsou otázky, na které by měly odpovědět statistické nástroje běžně označované jako indikátory. Jak ale měřit štěstí lidí, blahobyt nebo prostou spokojenost se svým životem? Indikátorů v posledních letech utěšeně přibývá, problém je ale v tom, že si o nich vyprávějí akademici, zatímco například lokální politici o nich vůbec netuší.
Celníci zabavili na letišti v Kolíně nad Rýnem 40 tisíc žárovek, které si v Číně objednali podnikatel Siegfried Rotthäuser a jeho bratr. Úřady nyní budou zkoumat, zda žárovky označené jako zdroj tepla neobsahují výbušniny. To je ale jen formální trik, jak zastavit zakázané zboží, píše server Aktuálně.cz. Pokus obejít zákaz prodeje klasických žárovek v Evropské unii tak narazil.
Lidstvo již odedávna pozorovalo noční oblohu a možná právě na základě pozorování hvězdného nebe se zrodila věda, píše na El País astrofyzik Josep M. Trigo Rodríguez z Institutu vesmírných věd. V současné době ale obyvatelé velkoměst mnoho příležitostí zamýšlet se pod hvězdnou oblohu nemají. Důvodem je světelné znečištění.
Výrobci mobilních telefonů a provozovatelé sítí se rádi chlubí ekologickými produkty, jako je „zelený“ telefon Samsung vyrobený z 80 % z recyklovaného materiálu a z bioplastů z kukuřičného škrobu. Otázka je, zda lidé takové telefony vyhledávají, píše New York Times.
Hotel Mosaic House v Praze je podle autorů jeho rekonstrukce ve specifickém slova smyslu „zelený“. Nejedná se o hotel, kde by své hosty nutili jíst biopotraviny a k cestě do šestého patra používat schody. Hotel je ojedinělý nejnovějšími technologiemi, které umožňují úsporu energie a recyklaci „šedé“ vody.
Portugalská vláda se před lety rozhodla, že přímořskou zemi proslaví využíváním obnovitelných zdrojů energie. Před pěti lety vyrábělo Portugalsko 17 procent elektřiny z čistých zdrojů, dnes je to 45 procent. Za stejné období se zvýšil počet větrných elektráren na souši sedmkrát. Podle kritiků ale boom obnovitelných zdrojů platí především Evropská unie a také domácnosti, kterým rostou účty za elektřinu, píše internetové zpravodajství stanice CNN.
Energetici v souvislosti s boomem fotovoltaických elektráren varovali před problémy, které velké množství neregulovatelných solárních megawatt mohou způsobit přenosové síti a vyhlásili stop-stav pro připojování nových instalací do distribuční sítě. Vyplnili se během letošního léta obavy energetiků ohledně přetížení sítí?
Film Carla-A. Fechnera Čtvrtá generace – energetická soběstačnost ukazuje, jak by mohla vypadat výroba energie již za několik desítek let: jen obnovitelné zdroje a energetická nezávislost. Podle Fechnera bude prim hrát solární energie, vyspělý svět omezí své emise skleníkových plynů a v rozvojových zemích se díky dostupné energii zlepší životní úroveň.
Trochu nejasný pojem Smart Grids, česky často uváděný jako „chytrá síť“, začíná v severočeském Vrchlabí poprvé v ČR dostávat jasnější obrysy. Společnost ČEZ se tady za spolupráce místní samosprávy rozhodla vybudovat tzv. Smart Region – tedy oblast, v níž by se mělo daleko účinněji než dosud nakládat s distribucí i spotřebou elektřiny. Celý projekt byl minulý čtvrtek poprvé představen vrchlabské veřejnosti.
|
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
18.10.2024 | Luboš Pavlovič
|