Zprávy zelené domácnosti
Základním pravidlem je spalovat to palivo, pro které je kotel určen. Dobře spálené uhlí je lepší než špatně spálené dřevo. Odpad nepatří do domácího kotle. Takové a další rady jsou součástí informační kampaně za správné topení v domácnostech, kterou ve čtvrtek spustilo ministerstvo životního prostředí. Zacílená je především na sever Moravy.
V budoucnu budeme svá mobilní zařízení dobíjet starým papírem. Tedy pokud se japonské firmě Sony podaří dostat na trh novu technologii, která k získání energii potřebuje právě starý papír. Prototyp baterie byl podle BBC představen koncem minulého roku v Japonsku. Inspirací k vývoji byla schopnost termitů rozložit dřevo.
V Praze se chystá výstavba pasivního bytového bydlení Ecocity Malešice. Podle developera jde o největší projekt v oblasti pasivního bydlení v ČR. Pokud vše dobře dopadne, budou v malešických bytech s extrémně nízkou spotřebou energií bydlet první lidé již za dva roky.
Česká republika zažila v minulých letech obrovský boom fotovoltaiky, který ukončil až vyhlášení tzv. stop stavu v únoru 2010. Navzdory slibům o jeho ukončení se nové projekty stále nemohou připojit k síti. Zástupci fotovoltaické energetiky tento stav kritizují, naposledy na půdě Senátu. Distribuční společnosti tvrdí, že stop stav už neplatí a každou žádost prověřují individuálně. Podle fotovoltaiků se nové instalace do sítě v podstatě nepřipojují.
Energetické štítky, které spotřebitelům oznamují spotřebu vybraných výrobků, se dočkaly změny. Jejich vzhled se zjednoduší, místo textu se budou používat jen ikony a ze štítku bude jasná roční spotřeba. Mezi domácí spotřebiče, kterých se štítkování týká, se od konce listopadu 2011 nově zařadí i televizory. Novinkou je, že štítky se týkají i prodeje přes e-shopy.
Nabídky konkurenčních firem jsou podobné a jednou z možností, jak se odlišit, je vydat se ‚zelenou‛ cestou. A zákazníci v ČR na to čím dál víc slyší. Jak vyplynulo ze semináře o firemní ekologii, tuto strategii proto volí stále více firem. Jenže možností, jak být ‚eko‛, je celá řada.
Česká společnost si oblíbila ochranu životního prostředí - třídí odpady, kupuje úsporné zářivky a přemýšlí o změnách klimatu. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos Tambor. Lidé dokonce vyjadřují ochotu méně jezdit auty nebo zaplatit víc za ekologičtější výrobek. Jedna jistota zůstává neměnná a to důvěra v bezpečnost jaderné energetiky.
Součástí tzv. „chytrých sítí“, o kterých se nyní hovoří v celé Evropě, by měly být také dálkové odečty údajů z „chytrých“ elektroměrů. ČR zkoumá, jaké by byly jejich přínosy. Slabým místem je, že jejich zavedení bude drahé. Chytré elektroměry také představují bezpečnostní riziko. Přesto jsou ale podle některých odborníků nezbytné. Tématu se věnovala konference Smart metering v České republice 2011, kterou uspořádal v polovině dubna B.I.D Services.
V Kalifornii nepřinesly nové úsporné zářivky takové úspory energie, jaké se očekávaly. Jak moc nové druhy svítidel pomohou snížit spotřebu elektřiny v České republice, ptá se server Technet.
Hnutí Duha si nechalo vypracovat studii, podle které by důkladné zateplení většiny domů v ČR mohlo přinést úsporu minimálně 39 miliard korun ročně pro české domácnosti, podniky a obce. Program energetické nezávislosti, který by mohla vláda vytvořit, by navazoval na Zelenou úsporám.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|