https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/chranena-uzemi-drahokamy-v-korune-ceske-prirody-a-krajiny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chráněná území jsou drahokamy v koruně české přírody a krajiny

24.5.2024 18:34 (Ekolist.cz)
Údolí Bílého Labe.
Údolí Bílého Labe.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Správa KRNAP
24. květen je dnem, kdy slavíme Evropský den chráněných území (European Day of Parks)1. V České republice máme v současné době čtyři národní parky. Krkonošský národní park je nejstarší, Národní park Šumava je největší, Národní park Podyjí je nejmenší a Národní park České Švýcarsko je nejmladší. V dohledné době by tuto exkluzivní rodinu českých národních parků mohlo rozšířit Křivoklátsko. Vedle národních parků je v Česku ještě 26 chráněných krajinných oblastí. Role chráněných území v zachování přírodního, kulturního a historického dědictví je nezpochybnitelná a nezastupitelná.
 
Krajina Českosaského Švýcarska.
Krajina Českosaského Švýcarska.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Václav Sojka / NP České Švýcarsko

„Národní parky v České republice zaujímají 1,51 % území státu a reprezentují určitý standard ochrany území národního nebo nadnárodního významu, zajišťují nezbytný prostor pro nerušený vývoj přírodních procesů v jinak oslabené evropské krajině, kde představují rovněž významný ostrov biodiverzity,“ říká ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

České národní parky jsou zatím malá rodina institucí, které se navzájem obohacují a inspirují. Požádali jsme jejich ředitele, aby u příležitosti Evropského dne chráněných území okomentovali vždy nějaký jiný národní park, než ten, v jehož čele stojí.

Ve funkci nejdéle působící ředitel Správy Národního parku Podyjí, Tomáš Rothröckl, zhodnotil KRNAP: „Krkonošský národní park, náš nejstarší, vždy byl a je pro mne vzorem efektivního pojetí velkoplošné ochrany přírody. Konzistentně je zde zajišťována péče o jedinečné a neopakovatelné hodnoty ostrůvku ‚tundry v srdci Evropy‘ při respektu k dynamice vývoje přírody v lesních ekosystémech a zároveň k nezastupitelné roli místních lidí – rozumných hospodářů v horských podmínkách. A zároveň je to významná regionální instituce, která dlouhodobě ukázkově plní roli na poli kulturním a osvětově-výchovném. Spolehlivě kooperuje se sousedním polským protějškem a příkladně se etabluje i v evropských ochranářských strukturách. A to vše s věčným handicapem jednoho z návštěvnicky nejpřetíženějších chráněných území na světě. Obdivuhodné!“

Kaňovité údolí řeky Dyje.
Kaňovité údolí řeky Dyje.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | NP Podyjí

Ředitel Správy Krkonošského národního parku Robin Böhnisch uvedl: „České Švýcarsko jsme přivítali v rodině našich národních parků jako zatím poslední přírůstek, který ale za něco přes dvě desítky let získal zasloužený respekt. Nejen pro zásadovou ochranu mimořádných přírodních fenoménů, ale také pro otevřenou komunikaci v celém širším regionu. Nejmladší přirozený les v Česku, který nyní v Národním parku České Švýcarsko vzniká, dává tomuto chráněnému území další smysl a šanci představit veřejnosti neuvěřitelnou sílu obrodných přírodních procesů.“

Pavel Hubený, ředitel Správy Národního parku Šumava řekl: „Ze Šumavy k Podyjí je to kousek. Oba parky byly vyhlášeny ve stejný den. Obdivuji kolegy ze Správy, jak si poradili s tím obrovským množstvím nepůvodních akátů a jak se jim dnes skvěle obnovují přirozené listnaté lesy. Odvedli skvělou, a pro veřejnost přitom téměř neviditelnou práci.“

Chalupská slať na Šumavě.
Chalupská slať na Šumavě.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | NP Šumava

Petr Kříž, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko dodal: „Návštěvnická veřejnost Národní park Šumava jistě vnímá spíše z perspektivy rozsáhlých rekreačních možností a krásných krajinných scenérií. Já osobně si cením také dlouhodobé ochrany zdejších lesů, majících často pralesovitý charakter a řady revitalizací cenných rašelinišť. Celé území Šumavy se díky tomuto úsilí správy národního parku během posledních dekád rozvinulo v jedinečný přírodní prostor s mimořádnou biodiverzitou.“

Historie evropských národních parků začala ve Švédsku, kde bylo v roce 1909 vyhlášeno hned devět národních parků. Evropský den chráněných území (European Day of Parks) vyhlásila Europarc Federation právě na tento den. Každý rok jej slaví na stovkách chráněných území po celé Evropě. Evropský den chráněných území (European day of Parks) si klade za cíl přivést lidi blíže k přírodě a zvýšit povědomí veřejnosti o důležitosti ochrany přírodních krás v chráněných územích a důležitost ochrany přírody ve spojení s udržitelným rozvojem.


reklama

 
foto - Drahný Radek
Radek Drahný
Autor je tiskový mluvčí Správy KRNAP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

24.5.2024 18:53
Vedení NP A MŽP by mělo vyhodnotit, že Kůrovec v NPŠ a Požár v NPČŠ jsou veliké skvrny v názorech veřejnost,i zejména na nové na NP.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

24.5.2024 20:23 Reaguje na Slavomil Vinkler
to je jen produkce nějakých představ. V přírodě jsou požáry běžné a kůrovce kvůli tomu nikdo nevyhubí.
Je nasné, že když se vysadili stejnoleté monokultury umocněné pasečným těžením jsou pro kůrovce pastva.
Smrkové lesy zejména v monokulturách nejsou proti kůrovci odolný. Musí se těžit výběrově, tak aby byla zajištěná pestrost jak věková i druhová.
Odpovědět
MM

Milan Milan

24.5.2024 21:46 Reaguje na Jaroslav Řezáč
To není pravda. Šlendrián je neomluvitelný a začal za ministrování odborníka M.B. Pokud máme takové poklady o kterých tady mluvíte, musí se o ně správce řádně starat a nemluvit o monokulturách, samoobnově a blablabla. V příhraničních lesích v Rakousku ani v Německu kůrovec v podstatě nic nesežral a lesy krásné. Dnes jsem šel do lesa, popravdě podívat se na houby a to co jsem viděl, spíše neviděl, protože už tam jehličnatý les nebyl, pouze nevytěžený polom, to je trestuhodné, zvláště v době kdy politici a ekoodborníci denně blábolí o boji s klimatickými změnami......
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

24.5.2024 23:13 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ano, souhlas.

Konečně nám začíná docházet, že umělé monokulturní stejnověké lesní plantáže nejsou perspektivní.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

25.5.2024 07:11 Reaguje na Majka Kletečková
Opět motáte hrušky z jabkama. Jsou lesy hospodářské a v Národních Parcích. O oba typy je třeba neustále pečovat, i když jinak. To co chybí v NP je ta péče nahrazující hybějící velké spásače. Pokud ne, výsledek se dostavil. Lidi nechtějí NP.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

25.5.2024 08:54 Reaguje na Majka Kletečková
To je pěkně hloupé. Les hospodářský, člověk ho stvořil pro svoji potřebu. Není pravda, že ho musí kůrovec sežrat. To je omyl. Tento les je zde několik staletí, za další poslední zákony, včetně těch komunistických, jasně stanovily, že se musí vmísit další dřeviny, tzv. MZD meliorační a zpevńující dřeviny. Ovšem to je na několik generací. Jenže naše lesy někomu překážely. Byla v nich obrovská zásoba dřeva. Němcům i Rakušákům to leželo na srdci a naši předtstavitelé za vidinou financí, sice krátkodobých nechali les zničit. O tento les hospodářský se musí starat, od toho jsu zákony, které vlastně stát nedodržel a soukromník platil pokuty, organizace LČR totálně selhala a selhavá dál. Za komunistů by jejich ochranáři seděli, ředitel by to tvrdé odnesl, nestarat se o les. To co se stalo byla totální směrovaná devastace, kde všichni křičí o změně klimatu a špatných smlouvách... Tyto lesy jsou nadále perspektivní, ovšem musíme se o ně starat. Podívejte se dnes kolem, zvláště na Vysočině. Kde les stojí, začali se dělat obrovské probírky, kde dojde k další devastaci, vysušení půdy, obrovsky se bude odpařovat voda, les jí již neudrží, bravo. Dále, dělají se lapáky, do pár dní se odvezou a opět. Bere se to nejkvalitnější dřevo. Prodtě devastace pokračuje, zapoměl jsem na nahodilou těžbu. Podívejte se co leží ve zbytku porostů popadaných stromů, jen jednotlivých, to je ten základ dalšího množení kůrovce. A mimochodem v různých chráněných územích se o smrk musí pečovat až do jeho mýtného věku a pak se postupně může změnit dřevina, pokud se nezmladí, to by byla pak lumpárna to zničit, což jsem taky viděl a to dokonce buk, přijel drtič a pak se dala oplocenka s bukem, u LČR. Jinak tento problém opravdu nemá nic společného s klimatickými změnami, bylo kdysi hůř větší teplo a sucho, vše se opakuje, ale přečtěte si o r. 1947, u nás vyschli studně. A dnes,meliorace čtyřicet let, stále další se dělají, vrty, které dost ovlivní horní vodu, otázka času.V r. 2015 největší sucho a v melioračních trubkách odchází v 60 ch 40 cm vody. Probuďme se.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

25.5.2024 07:15 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Požáry jsou běžně, ale až na výjimky všechny založené lidmi. A sežráním monokoltury smrku kůrovcem nebo požárem vznikne opět monokultura, jak se můžete přesvědčit na dostupné fotodokumentaci.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

25.5.2024 07:16 Reaguje na Slavomil Vinkler
Stejnověká monokultura. Jiné stromy jako lípa, dub, buk, javor... v okolí nejsou.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.5.2024 08:33
Požár v NP,
jenom ukázal, jaký švajneraj tam byl a vládnul.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist