https://ekolist.cz/cz/ekolist/mesicni-souhrn/novy-ekolistcz
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nový Ekolist.cz

8.9.2010
Milé čtenářky, milí čtenáři,
zcela jistě vám neušlo, že se Ekolist.cz úplně změnil. Jednou ze změn je i tento Měsíční souhrn – jde o text, v němž jednou měsíčně někdo z redakce shrne, co zajímavého pro vás Ekolist v uplynulém měsíci připravil. Mělo by jít hlavně o upozornění na články, které byste neměli přehlédnout. V tomto „prvním vydání“ měsíčního souhrnu se ovšem musíme věnovat nové struktuře a nové grafické úpravě Ekolistu.cz. Obojí je rozhodně tím nejvýraznějším, co jsme pro vás v uplynulých měsících připravili.
 

Co se tedy změnilo? Snažili jsme se především zjednodušit orientaci na celém serveru. Přinášíme obrovské množství informací a z ohlasu čtenářů víme, že měli problém je vůbec na Ekolistu najít. Náš web stále zůstává dost košatý, cestu ke svým oblíbeným článkům nebo rubrikám byste teď ale měli najít snadněji. V horním menu vidíte základní rozdělení na Zpravodajství, Publicistiku, Zelenou domácnost, Kulturu a Kalendář akcí.

Zpravodajství - jak je jasné z názvu, v téhle rubrice najdete především aktuální zprávy (ať už Ekolistu nebo agentur ČTK a TASR), nově vám ale nabízíme rovněž rozsáhlé přehledy tiskových zpráv a odkazů na články z jiných médií. Všechny tyto soubory si přitom můžete „filtrovat“ a pomocí rámečku uprostřed stránky si zobrazit pouze téma, které vás zajímá – třeba energetiku, dopravu, nebo třeba klima. Stejně tak si můžete vybrat jen ten region, o který máte zájem.
V podrubrice Legislativa je přehled nejnovějších čísel ze Sbírky zákonů a Sbírky mezinárodních smluv, což je doplněno ještě zprávami o tom, jak o některých zákonech hlasovali politici.
Zpravodajství přitom zůstává co do počtu článků nejširší nabídkou Ekolistu.cz, a proto je mu na titulní straně věnováno hlavní místo v levém sloupci.

Publicistika - jde o rubriku, která prošla opravdu základní proměnou. Čtenáři od Ekolistu.cz stále víc očekávají i jiné články než zpravodajství – a tady je pro ně prostor. Pohodlně tady najdete jak Názory a komentáře, s nimiž už jste se na Ekolistu mohli setkat, tak i čtyři zcela nové podrubriky: Rozhovory, Reportáže (dodatek 30.9.: V reakci na podněty čtenářů jsme podrubriku Reportáže sloučili s podrubrikou Příroda. Obě podrubriky totiž přinášely články o přírodě a čtenářům připadalo jednodušší najít je všechny na jednom místě. Na tento argument jsme jako redakce přistoupili a od 30. 9. tedy najdete i reportáže v rubrice Příroda.), Eseje a Přírodu. Zejména poslední jmenovaná, Příroda, přinese texty, kterých bylo na Ekolistu zatím velmi málo, tedy podrobnější články o zvířatech či rostlinách a o přírodně zajímavých územích nebo jevech. Chybět přitom nebudou ani informace ryze praktické, jako jsou tipy na výlety. Jelikož chceme klást na publicistické články větší důraz, najdete na ně odkazy i v prostředním sloupci na titulní straně.

Zelenou domácnost - tato rubrika s Ekolistem žije už od samého počátku a půjde s námi samozřejmě dál. Najdete v ní především Rady a návody pro život šetrný k životnímu prostředí, funguje ovšem i jako poradna, v níž odpovídáme na vaše Dotazy. V neposlední řadě tady najdete i přehled ekologických poraden a rovněž stránky věnované programu Zelená úsporám.

Kultura - je druhou rubrikou, která prošla zásadní proměnou. Dřív se jmenovala Zelený knihomol a soustředila se především na informace o knihách. Časy se ale mění a soustředit se v dnešní době pouze na knihy je poněkud staromilské. Najdete tady proto nejen recenze knih, ale i články o filmech nebo výstavách. Navíc nabízíme Přehled právě vycházejících knih a filmů. A protože nejsme žádné stroje bez kouska citu, dál se budeme těšit Básní měsíce.

Kalendář akcí - tady k žádné obsahové změně nedochází, zato jsme se ale stránku pokusili připravit tak, aby se vám snadno zobrazily právě ty akce, které hledáte. Vybírat si můžete jednak podle druhu akce (přednáška, konference, brigáda, festival atd.). Akci si ale můžete rychle najít i podle regionu, který vás zajímá.

Možná někdo z vás marně hledá hlavní rubriky „starého“ Ekolistu.cz, jako byly Ekologická legislativa, Evropská unie a životní prostředí, Klimatické změny, Politici a životní prostředí, Zelený knihomol nebo Fórum Ekolistu. Nemusíte věšet hlavu, všechny mají v novém Ekolistu své nástupkyně, i když už třeba nejsou doplněny tolika dílčími informacemi jako jejich předchůdkyně. Legislativu dnes najdete jako podrubriku Zpravodajství. Při výběru témat ve Zpravodajství si rovněž můžete pohodlně nastavit kategorie EU a životní prostředí, Klima a Politici a životní prostředí. Co se týká Zeleného knihomola, ten se změnil na rubriku Kultura a jeho obsah se rozšiřuje i o filmy a výstavy. Fórum Ekolistu taky nezmizelo, odteď ho najdete jako Názory a komentáře, které jsou součástí Publicistiky.

Někteří z vás si rovněž všimli, že „starý“ Ekolist používal pro nahrávání fotek Fotobanku, i když ta byla tak trochu „schovaná“ a v přísném slova smyslu nebyla součástí vlastního serveru. Ani o tu nepřijdete, na jejím převodu do nové podoby ovšem musíme ještě chvíli pracovat. Za to pak bude přímo součástí Ekolistu.cz.

No a co říct k nové grafice? Snažili jsme se, aby nejen dobře vypadala, ale taky přispěla k přehlednosti webu. Hlavními výsledky všech změn tak má být zjednodušení orientace na serveru a zároveň rozšíření nabídky o „nezpravodajské“ články, jako jsou komentáře, reportáže, články o přírodě nebo tipy na výlety. Doufáme, že se nám to podařilo. Pokud byste si všimli nějakých chyb, dejte nám o nich prosím vědět (můžete i v diskusi pod článkem). A samozřejmě uvítáme, pokud nám dáte vědět, co si o novém Ekolistu myslíte. Děkujeme a přejeme vám příjemné čtení!


reklama

 
foto - Stejskal Jan
Jan Stejskal
Autor je na volné noze. V letech 2002 až 2013 byl postupně šéfredaktorem tištěného Ekolistu a později serveru Ekolist.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist