https://ekolist.cz/cz/publicistika/civilizace/pwc-dekarbonizace-loni-zpomalila.cesko-bylo-ve-snizovani-uhlikove-stopy-nadprumerne
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PwC: Dekarbonizace loni zpomalila. Česko bylo ve snižování uhlíkové stopy nadprůměrné

27.11.2024 02:53 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Celosvětové tempo snižování uhlíkové stopy v roce 2023 zpomalilo na 1 %. Stanovené cíle vedoucí k oteplení Země maximálně o 1,5 °C do roku 2050 se tak při podobném tempu snižování emisí skleníkových plynů nepodaří splnit. V ČR tempo snižování dosáhlo 8,7 % a bylo jedno z nejrychlejších na světě.
 
Za celosvětově pomalým tempem dekarbonizace stojí především rostoucí spotřeba elektřiny pocházející často z neekologických zdrojů, vyplývá z aktuální studie PwC Net Zero Economy Index.

    • Loni dosáhlo tempo dekarbonizace jen 1 %, aby svět splnil závazek oteplení o max. 1,5 °C do roku 2050, musela by požadovaná roční míra dekarbonizace přesáhnout 20 %
    • V České republice loni tempo dosáhlo nadprůměrných 8,7 %, pokles byl jeden z největších v EU i ve světě
    • Nadprůměrně v ČR loni klesala také energetická náročnost, a to o 6,8 % oproti světovému průměru 0,9 %
    • Mezi největší znečišťovatele nadále patří Indie a Čína, obě země svou uhlíkovou stopu loni dále navýšily

PwC Net Zero Economy Index 2024: Míra dekarbonizace a vývoj energetické náročnosti v roce 2023

Oblast Míra dekarbonizace Energetická náročnost
Německo 9,0 % -6,7 %
Česká republika 8,7 % -6,8 %
EU 7,0 % -2,8 %
USA 5,1 % -3,6 %
Svět 1,0 % -0,9 %
Čína -0,7 % 1,2 %
Indie -1,3 % -0,4 %

Za pomalým celosvětovým tempem dekarbonizace byl především prudký nárůst spotřeby elektřiny, v důsledku čehož se zvýšila spotřeba fosilních paliv. Kromě silného hospodářského růstu a vlny veder za vyšší spotřebou elektřiny stojí paradoxně i větší využívání ekologických spotřebičů, jako jsou např. tepelná čerpadla nebo elektromobily.

„Světová ekonomika se stále více vzdaluje od svého závazku snížit tempo oteplování planety. Cíl dosáhnout oteplení o maximálně 1,5 stupně do roku 2050 je v tuto chvíli nereálný, neboť tempo snižování uhlíkové stopy by muselo být dvacetkrát rychlejší než loni. I pro dosažení nejnižší ambice Pařížské dohody – maximálního oteplení o 2 stupně – by roční míra dekarbonizace musela klesat o téměř 7 procent ročně, tedy sedmkrát rychleji než loni,“ varuje Jan Brázda, partner a sustainability leader PwC Česká republika.

Rok 2023 přinesl jeden z nejpomalejších poklesů uhlíkové stopy za více než 10 let, tempo dekarbonizace kleslo jen o 1 %. Podle nejnovějších propočtů PwC by nyní musela dekarbonizace probíhat tempem 20,4 % ročně (loni ještě stačilo teplo 17,2 %), a to navzdory rychlému růstu kapacit obnovitelné energie, který loni dosáhl 14 %.

PwC Net Zero Economy Index 2024: Tempo dekarbonizace potřebné pro oteplení o 1,5 a 2 °C

Zdroj | PwC

V České republice přitom bylo tempo snižování uhlíkové stopy jedno z nejrychlejších ve světě, když dosáhlo 8,7 %. Pro srovnání, mezi nejvyspělejšími zeměmi světa sdruženými v G7 dosáhlo tempo jen 5 %, stejně jako v USA. V EU pak dosáhlo tempo dekarbonizace 7 %. Problém tak zůstává u největších znečišťovatelů, jako jsou Čína nebo Indie, kde uhlíková stopa i v loňském roce dále rostla.

„Ani v případě České republiky ale není dvakrát důvod k jásotu, za nadprůměrným poklesem uhlíkové stopy totiž stojí především ochlazení ekonomického růstu a slabší poptávka po energiích v důsledku jejich vysokých cen. Teprve další v pořadí je uvědomění firem, že musí snižovat svou ekologickou zátěž, byť tlak na investice tímto směrem poroste s rozšířením povinnosti nefinančního reportingu. Firmy tak budou muset vyžadovat snižování ekologické stopy nejen u sebe, ale i u svých obchodních partnerů,“ předpokládá Jan Brázda.

Ve světě přitom v loňském roce poptávka po energiích dále rychle rostla o 2,5 %. A to se nezmění ani v následujících letech, kdy se pro letošní i příští rok očekává nárůst celosvětové poptávky po elektřině minimálně o 4 %, což bude nejrychlejší tempo za posledních 20 let. Nedostatečné snižování emisí je tak obětí hospodářského růstu, kdy svět zatím není schopen pokrýt svou spotřebu energií ekologickými zdroji.

V „Dostáváme se tím do začarovaného kruhu, kdy silný ekonomický růst neumožňuje rychlejší odklon od fosilních paliv a tím rychlejší tempo dekarbonizace. S nedostatečným snižováním emisí uhlíkových plynů dochází k rychlejšímu oteplování planety a častějším vlnám veder, kterým se opět bráníme vyšší spotřebou energie,” upozorňuje Jan Brázda.

Kvůli nedostatku ekologických zdrojů energií se zároveň svět dostává do paradoxní situace, kdy k emisím přispívají i ty produkty, které by měly naopak přispívat ke snižování uhlíkové stopy - za rostoucí spotřebou energií jsou i zvýšené prodeje tepelných čerpadel nebo elektromobilů. Vyšší spotřeba energie je totiž z velké části kryta neekologickými zdroji energie, spotřeba fosilních paliv loni vzrostla o 1,5 %. Závislost světových ekonomik na fosilních palivech tak bohužel stále roste a v energetickém mixu mají stále převahu.

Pařížská dohoda byla přijata v roce 2015, nahradila předtím platný Kjótský protokol. Dohoda mimo jiné formuluje dlouhodobý cíl ochrany klimatu a úsilí o to, aby nárůst teploty země nepřekročil hranici 1,5 °C oproti období před průmyslovou revolucí. Hlavní změnou je, že se k ní přihlásily nejen rozvinuté, ale i rozvojové země. V rámci Pařížské dohody se ČR jako člen EU přihlásila s ostatními členskými státy EU společně snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o nejméně 40 % ve srovnání s rokem 1990.


reklama

 
foto - a Tomáš Kofroň Tomáš Weiss
Tomáš Weiss a Tomáš Kofroň
Autoři jsou pracovníci společnosti PwC.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

27.11.2024 09:32
To je zvláštní, ve všech ostatních článcích jsem četl, že emise CO2 celosvětově výrazně stoupají, dnes jsou snad už na 70 mld.tunách ročně. Táhne to hlavně Čína, Indie a Rusko.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

27.11.2024 13:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Je opravdu komické hovořit o globální dekarbonizaci když emise stále rostou. Zatím probíhá karbonizace.

Pořád nevěříte, že se s emisemi švindluje a "dekarbonizace" je převážně jen na papíře?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

27.11.2024 13:31 Reaguje na Jiří Svoboda
Tak hlavně se s nimi kšeftuje a doplácí na to střední třída společnosti !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.11.2024 08:20 Reaguje na smějící se bestie
Kdo s čím zase kšeftuje? Napište si na papír, kolik zaplatíte ročně za ropné deriváty a vůbec fosilní paliva!! To není kšeft? A kolik zaplatíte za nějaký OZE kšeft?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.11.2024 08:16 Reaguje na Jiří Svoboda
No, právě. Proto mi ten článek připadá silně podezřelý a taky ten graf pro brždění oteplování je taky zcela mimo realitu.
Odpovědět
JS

Josef Střítecký

27.11.2024 11:48
Není to dobrá zpráva? Buďme spokojení, že žijeme v zemi, která má dobré výsledky. Přestaňme žít ve zmatku pesimistických zpráv. Všem se uleví.
Odpovědět
ms

27.11.2024 20:17
taková zbytečná činnost
Odpovědět
KV

Karel Valenta

28.11.2024 10:36
Tak konečně se v něčem vyrovnáme Německu, platy to ovšem nejsou.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

30.11.2024 16:41
Zkrátka: U států, které tak úspěšně "dekarbonizují", klesá spotřeba energií.
Hlavními důvody toho poklesu jsou: ekonomické potíže, předražené energie, bankroty spotřebitelů energií, přesun výrobních technologií do zemí, s levnější energií i lidskými zdroji.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.12.2024 08:03 Reaguje na Tonda Selektoda
Velmi hluboký omyl. Je to tím, že mohutně narůstá výkon malých střešních fve, jejichž výkon se spotřebuje na místě a vůbec do sítě nejde, takže se logicky do souhrnu nepočítá.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist