https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/antonion-guterres-celosvetovou-akci-pro-klima-uz-nelze-odkladat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

António Guterres: Celosvětovou akci pro klima už nelze odkládat

22.4.2021
Využijme letošní Den Země a semkněme se pro společné klimatické cíle. Ilustrační snímek.
Využijme letošní Den Země a semkněme se pro společné klimatické cíle. Ilustrační snímek.
Foto | Elena Mozhvilo / Unsplash
Nacházíme se ve zlomovém roce pro celé lidstvo a je čas přistoupit k zásadním klimatickým opatřením. Vědecké poznání je nezpochybnitelné a panuje globální shoda: k zastavení klimatické krize a odvrácení katastrofy s trvalými následky musíme udržet nárůst průměrné globální teploty do 1,5 stupně Celsia.
 

To se ale neobejde bez toho, že do poloviny století dosáhneme nulových emisí skleníkových plynů. K tomuto cíli se již zavázaly státy, které tvoří dvě třetiny světové ekonomiky. To je slibné, ale je nutné, aby se do této koalice teď hned zapojily všechny státy, města, firmy i finanční instituce a přijaly konkrétní plány transformace k bezuhlíkové ekonomice.

Ještě akutnější je, aby vlády spojily své dlouhodobé cíle s konkrétními opatřeními teď, v době, kdy se na celém světě mobilizují biliony dolarů na zvládnutí následků pandemie. Obnova ekonomik je naší příležitostí pro budoucnost.

Svět má k dispozici silný akční rámec: Pařížskou dohodu, v níž se všechny státy zavázaly nastavit své vlastní klimatické cíle a každých pět let je posílit. Ve světle listopadové klimatické konference COP26 v Glasgow je nejvyšší čas pro rozhodná a efektivní klimatická opatření.

Nové národní závazky musí v součtu dosáhnout snížení globálních emisí nejméně o 45 procent do roku 2030 ve srovnání s úrovní v roce 2010. Mnohé již byly prezentovány a dávají základ pro posílení adaptačních opatření a pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie. To, co je na stole, ale sníží emise o pouhé jedno procento. A to je varovný signál pro celé lidstvo i planetu.

V měsících po Summitu lídrů, který dnes a zítra hostí USA, musí státy výrazně posílit emisní ambice. Týká se to hlavně největších znečišťovatelů, kteří mají na svědomí také největší díl této krize.

Konec uhlí

Nejdůležitějším krokem k dosažení cíle udržet oteplení do 1,5 stupně Celsia je úplné odstavení uhlí z energetického sektoru. Bezprostřední akce na odstranění nejšpinavějšího zdroje z energetiky představuje velkou šanci pro celý svět.

Celosvětová spotřeba uhlí na výrobu elektřiny se musí do roku 2030 snížit o 80 procent oproti roku 2010. Znamená to, že se rozvinuté ekonomiky musí zavázat odstavit uhlí do roku 2030 a ostatní státy do roku 2040. Zkrátka není žádný důvod, aby se kdekoli ještě budovala, byť jediná nová uhelná elektrárna. Provoz pouhé jedné třetiny všech uhelných elektráren světa je už nyní nákladnější, než výstavba nových na obnovitelné zdroje a uskladňování elektřiny. COP26 musí být znamením konce uhlí.

Transformace ke snížení znečištění ovzduší a k obnovitelným zdrojům musí být spravedlivá. Je nutné poskytnout podporu pracovníkům dotčených odvětví a neformálního sektoru, aby s pomocí rekvalifikace dokázali získat práci v jiných oborech. Musíme také využít obrovský potenciál žen a dívek jako rovnocenných partnerů v rozhodování a řízení.

Státy, které ke klimatické změně přispěly nejméně, se již dnes vyrovnávají s největšími dopady. Mnohé z malých ostrovních států mohou jednoduše zmizet, pokud nebudeme včas a dostatečně razantně jednat. Rozvinuté státy musí splnit své dřívější závazky a poskytnout každoročně 100 miliard USD. K tomu je zapotřebí:

   zdvojnásobit současný objem klimatických financí;
   zacílit polovinu veškerého klimatického financování na adaptační programy;
   zastavit mezinárodní financování uhelných projektů;
   a přesměrovat všechny dotace do fosilního průmyslu k obnovitelným zdrojům.

Červnový summit G7 je příležitostí, aby nejbohatší státy světa představily dostatečné finanční závazky pro úspěch konference COP26.

Mladí, pokračujte v klimatických akcích

Klimatická akce se ale netýká jen vlád. Zásadní roli musí sehrát všichni s rozhodovacími pravomocemi. Žádám multilaterální a národní rozvojové banky, aby nejpozději do konference COP26 v Glasgow nastavily strategie na podporu obnovy po pandemii a transformace k udržitelné ekonomice v rozvojových státech a zohlednily přitom ničivou úroveň jejich dluhů a obrovskou zátěž národních rozpočtů.

Řada regionálních a místních zastupitelstev a soukromých firem se zavázala k dosažení nulových emisí do roku 2050 a prochází zásadním přehodnocením svého podnikání. Naléhám na všechny, aby si stanovili stejně ambiciózní klimatické cíle a politiky.

Apeluji také na mladou generaci na celém světě. Pokračujte ve svých akcích zaměřených na ochranu klimatu, biodiverzity a zastavení války, kterou lidstvo vede proti přírodě a dál se zasazujte o naplňování agendy Cílů udržitelného rozvoje.

Není času nazbyt a čeká nás mnoho tvrdé práce. Nesmíme to vzdát. Spojené národy budou dál prosazovat solidaritu a naději pro lidstvo. Využijme letošní Den Země a semkněme se pro společné klimatické cíle.


reklama

 
Další informace |
Článek vyšel ve světových médiích. V Česku byl publikován v MF Dnes dne 22. 4. 2021.
foto - Guterres António
António Guterres
Autor je portugalský politik, diplomat a současný 9. generální tajemník Organizace spojených národů.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

22.4.2021 15:05
Tak tenhle článek bych nazval vítězství ekonomiky nad ekologií.
Je špatně skrývaným tajemstvím, že globální zadlužení atakuje hranice 300 bil. USD a je nesplatitelné. Největší dlužníci = USA, EU, Japonsko, Čína.

Proto bylo rozhodnuto, že z krize se proinvestujeme a jako vějička veřejnosti nabídnuta teze o globálním oteplování a mantra o škodlivosti CO2.
Zvoleny vhodné figuríny - Greta Thunberg , Ursula von der Leyen , Joe Biden. Ostatním je to celkem vhod, neboť poslední co potřebujeme by byla celosvětová finanční krize- což je pravda.

Všechno zlé je k něčemu dobré. Lze důvodně předpokládat vysoké akciové zisky, klíčová odvětví již pod kontrolou vybraných finančních skupin. Pokud má někdo volné zdroje, může zvážit, že by se na vlně svezl.
Navýšení cen elektrické energie nás nemine, otázkou je pouze o kolik to bude.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

22.4.2021 16:00 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vás může potěšit, že o snižování emisí CO2 v této globální hře jde možná až tak na 5. místě. Já to vidím, na rozdíl o vás, jako globální tragédii.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

22.4.2021 15:21
Stačí přijmout ambiciózní závazky a dekarbonizace světa již pak samozřejmě nastane.

Pokud ne, uděláme tytytytyty, ty jsi nepslnil závazky, které přijal tvůj předchůdce před 30 lety!

Již nyní můžeme typovat, jak to dopadne.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.4.2021 16:02
Co proto ten chlapík se svejma kumpánama udělá ? Aby šli příkladem ! Zatím jenom planý řeči.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

23.4.2021 09:25 Reaguje na smějící se bestie
Je nezbytné vykazovat snahu a neslyšet, že to k ničemu (již níce jak 30 let) není.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

24.4.2021 18:26
No, je pravda, že klima se zřejmě mění, začíná být zase stejné jako před 75 až 80 léty.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.4.2021 21:33 Reaguje na Jiří Daneš
Hluboký omyl, jak dycky.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist