Dana Balcarová: Vliv na životní prostředí je třeba zkoumat u všech staveb bez výjimky, jde i o zdraví
Vliv na životní prostředí, kvalitu života, a tedy i zdraví, je nutné posuzovat u všech staveb bez rozdílu. Argument, že by účast veřejnosti posouzení významně prodlužovala, není relevantní. Snahu vyloučit veřejnost z rozhodování sleduji již mnoho let a postupně se tento negativní proces daří do naší legislativy vpašovávat. Cenou je pak okleštění práv občanů a současně nižší ochrana životního prostředí a zdraví obyvatel v daném území. Piráti vždy prosazují právo obyvatel podílet se na rozhodování o kvalitě života.
Vláda v roce 2016 vložila do zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (zákon o EIA) paragraf, který umožnil u vybraných staveb – tzv. prioritní dopravní záměry – odlišný postup posouzení vlivů na životní prostředí. Ministerstvo životního prostředí pro tyto stavby pouze vydá nové závazné stanovisko k vlivu na životní prostředí a vynechá fázi oznámení záměru, zjišťovací řízení, předložení dokumentace, chybí rovněž zpracování posudku, nedojde na vyjádření veřejnosti, dotčených orgánů a územních samosprávných celků ani na veřejné projednání.
Podle krajského soudu v Ostravě, který návrh na zrušení sporného paragrafu 23a předal Ústavnímu soudu, postrádá zákon obecnost, protože se vztahuje na předem vyjmenované stavby a znemožňuje účast veřejnosti na projednání vlivu na životní prostředí. Ústavní soud se s těmito argumenty neztotožnil, poukázal ale na výjimečnost celého případu – jde o několik málo staveb, u kterých již nějaké posouzení proběhlo a byly v pokročilé fázi přípravy. Rozhodnutí nebylo jednomyslné. Podle soudce Ludvíka Davida by pro vylučování veřejnosti z podobných řízení měla platit přísnější pravidla.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (13)
Jiří Svoboda
24.7.2019 11:04Anyr
24.7.2019 20:47 Reaguje naJan Šimůnek
24.7.2019 21:27 Reaguje na AnyrJá ještě pamatuji socialismus, kdy vše bylo všech a o všem rozhodovali lidé, kteří zastávali podobné názory, jaké tady hlásáte. A ekologické zátěže, které nadělali, dodnes nemáme vyřešeny. A některé továrny vedli tito lidé tak "kvalitně", že se v nich dělníci dožívali jen něco málo let přes polovinu toho, co byl populační průměr dožití.
A takových pamětníků je v téhle diskusi víc, a nemají zájem na tom, aby se tyhle poměry vrátily, byť by je znovu zaváděli ekologové místo komunistů a mávali při tom zeleným praporem místo červeného.
Miroslav Vinkler
24.7.2019 21:38 Reaguje na Jan Šimůnek" Populační problém nemá technické řešení, nýbrž vyžaduje zásadní změny ve společenských zásadách."
Jinak ten problém pastviny má řešení, dokonce velmi jednoduché. Stačí začít vykonávat vlastnická práva (ať už orgánem obce nebo pastvinu prodat či pronajmout). Majitel si už ohlídá, aby mu tam těch ovcí nechodilo moc. A že to zařídí nejspíš tak, že mu budou lidé za právo pást ovce platit, není nic proti ničemu, pokud si uvědomíme jednu věc, a to, že peníze nejsou zlovolný vynález boháčů, ale pouhé technické opatření pro evidenci vzájemných závazků mezi lidmi.
Miroslav Vinkler
25.7.2019 09:44 Reaguje naOdpověď zní - devastaci životního prostředí , se kterou si ani váš technický pokrok neví rady.
Důkaz : Jinak by to dávno vyřešil. :-)
Závěr : Technický pokrok není všelék a náš problém neřeší. Budeme se muset kouknout jinam.
Jiří Svoboda
25.7.2019 13:17 Reaguje na Miroslav VinklerJan Šimůnek
26.7.2019 13:22 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
24.7.2019 21:40Jan Šimůnek
26.7.2019 09:57 Reaguje na Miroslav VinklerAlespoň víme, na jaké tradice současní zelení navazují (a chovají se prakticky stejně, jako ti jejich předchůdci z těch 30. let).
Jan Šimůnek
27.7.2019 09:24MMCH za komunistů nic takového nebylo a nadělalo se reálně daleko méně prasečin než nyní, když EIA máme. Navíc některé prasečiny z dob komunistů jsou poplatné tehdejší úrovni poznání a i kdyby před jejich realizací proběhlo EIA podle současných zákonů, tak by ty projekty byly schváleny i jako po ekologické stránce OK.