https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/danan-balcarova-ochranu-prirody-musi-podporit-jasne-stanovene-financovani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dana Balcarová: Ochranu přírody musí podpořit jasně stanovené financování

15.9.2020
Když ji chceme chránit, musíme na to dát peníze. Na ilustračním snímku přírody Národní park Šumava.
Když ji chceme chránit, musíme na to dát peníze. Na ilustračním snímku přírody Národní park Šumava.
Foto | Aktron / commons.wikimedia.org
Vláda 14. září projednala závěry kontroly Nejvyššího kontrolní úřad (NKÚ) o hospodaření národních parků. Audit, který mám rovněž k dispozici, odhalil závažná systémová pochybení, která jdou na vrub Ministerstva životního prostředí. Jde zejména o problematiku financování správ národních parků. Ty si dnes 44 procent svých nákladů kryjí prodejem dřeva a dalších 20 procent pomocí evropských fondů. Současný stav je podle Pirátů neudržitelný. Ceny dřeva v důsledku kůrovcové gradace klesají a národní parky nemohou krýt své náklady prodejem toho, co mají chránit. Pokud stát zákonem ukládá správě národních parků péči o chráněné území, musí jí k tomu poskytnout prostředky.
 

Audit NKÚ upozornil též na absenci Koncepce vícezdrojového financování péče o přírodu a krajinu a Strategie rozvoje NP, které měly nedostatky odstranit, ale mají skluz již 9 let. Samotné hospodaření národních parků NKÚ vyhodnotil naopak jako účelné a hospodárné. Výsledek kontroly NKÚ jsme projednali na poslaneckém Výboru pro životní prostředí, který přijal mnou navržené usnesení, kde požaduji po ministrovi životního prostředí do 1. září 2020 výboru návrhy těchto strategických dokumentů předložit. Ministr Brabec mi odpověděl, že ani na jednom dokumentu se nepracuje a pracovat nebude.

Místo toho se z médií dozvídáme, že Ministerstvo životního prostředí připravuje novelu, která zvyšuje pokuty za znehodnocení obzvláště cenných míst či druhů, a to až na 4 miliony Kč. To rozhodně není dobrá cesta k systémovému řešení tristní finanční situace státní ochrany přírody, natož k ochraně přírody před návštěvníky chráněných území. Řešení vidím v osvětě a připravenosti našich národních parků zvládat vzrůstající turismus a v posílení kompetencí i personální základny jejich správy.


reklama

 
foto - Balcarová Dana
Dana Balcarová
Autorka je předsedkyně sněmovního Výboru pro životní prostředí a členka Pirátů.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

15.9.2020 16:16
Bylo by asi dobré nejdříve prodiskutovat, co od NP vlastně chceme.

Pokud divočina bez lidí - na to pak moc peněz nepotřebujeme.

Nebo divočina s lidmi jen na cestách - to potřebuje údržbu, ale návštěvníci by na to měli přispívat. Tím by se počet návštěvníků patřičně redukoval a mnozí by raději chodili po hospodářských lesích. Tam by se do jejich atraktivity ale také mělo investovat.

Takže by se měl řešit NP + hospodářské lesy + návštěvníci jako jeden komplexní problém.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

15.9.2020 16:22
Příroda verbálně na čelných místech, v reálu na chvostu.
Místo plků navrhnout pevné % z příjmu státního rozpočtu plus valorizaci odvozenou od inflace.
Odpovědět
va

vaber

15.9.2020 17:15
vždy je nejlepší prevence ,ale poučovat lidi jak se chovat k přírodě, to se nesmí ani ve školách a když čtu příspěvky na Ekolistu ,každý má jiný názor na to co škodí a co prospívá přírodě, co škodí a co prospívá člověku není totéž
tak se musí dávat stále a stále peníze ,na to co se poškodilo a věřit ,že zrovna nyní se udělal ten správný krok
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

15.9.2020 19:59
Dana Balcarová-největší ochrana pro národní parky bude,když se konečně začne chránit příroda jako celek na celém území státu.Jinak si pouze budujeme Potěmkinovy vesnice.Petrův Zdar
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist