Dušan Utinek: Pumprdentlich
Nebyl jsem sám, koho výše uvedené tvrzení zaujalo. Jedním z komentujících toto „odborné“ hodnocení naší myslivosti byl kolega Jan Duda, jehož některé myšlenky jsem si dovolil ve svém příspěvku použít.
Tvrdit, že počet mysliveckých trofejí na výstavě odráží kvalitu mysliveckého hospodaření u nás, je zavádějící a zároveň je v příkrém rozporu se skutečností (čest výjimkám), díky níž ostatně MZe vydává téměř nekonečnou řadu dalších a dalších metodických pokynů a která je také důvodem pro novelizaci zákona o myslivosti. Kdykoli ve vědecké či odborné činnosti je potřeba umět správně interpretovat zjištěné údaje. Zjištěný údaj je počet a kvalita trofejí, interpretace pana náměstka je, že je v přímé úměře ke kvalitě mysliveckého hospodaření. Pokud si pod mysliveckým hospodařením představíme pouze lov, případně výběr lovem, můžeme souhlasit. Realita bývá složitější. Lovem můžeme měnit genofond populace tím, že při ponechávání upřednostníme jedince, které pokládáme za kvalitní, v našem pojetí ty s velkými trofejemi, a ty, kteří tuto kvalitu nemají (mají možná jinou, ale tu v daný okamžik nevidíme), z populace odstřelem odstraňujeme. Pak občas a jako cíl či vrchol mysliveckého hospodaření sklízíme ty velmi kvalitní jedince, nejlépe po období páření, kdy se už domníváme, že stačili samicím předat svou genetickou informaci. Takhle to zní velmi uvědoměle a ušlechtile.
Jenomže množství a kvalitu trofejí je možné interpretovat také jako důkaz toho, že naše honitby jsou „přezvěřené“, protože z většího množství kusů se vždy snáz vybírá než tam, kde jsou dodržovány tzv. normované stavy. Upřímně řečeno, takovou honitbu neznám. Přitom nepřekračovat normované stavy je zákonná povinnost. Ale po jejím porušení se snáz loví a větší počet kusů zvěře v honitbě dává častější a jednodušší příležitost k lovu. Čili množství a kvalita trofejí může být interpretována také jako porušení zákona o myslivosti.
Každopádně je možné chválené výsledky mysliveckého hospodaření vyjádřené předloženými trofejemi na různých výstavách použít jako důkaz pro tvrzení, že myslivost, tedy veškeré nakládání se zvěří, kterou lze lovit, je u nás odděleno od hospodaření na honebních pozemcích, zemědělského nebo lesnického, a bylo před ním upřednostněno. Kdyby nedošlo k tomuto oddělení a myslivost zůstala součástí tzv. krajinotvorných profesí, neprováděla by se bez ohledu na ostatní hospodaření v krajině, stavy zvěře by byly na úrovni, kdy ostatním oborům nepůsobí významné škody, a tím pádem by sklizeň oceňovaných mysliveckých trofejí nemohla být tak významná. A nebyly by stále zřetelnější hlasy volající po řešení škod na lesnickém a zemědělském hospodaření způsobených zvěří.
Rozpor mezi myslivci a hospodáři na půdě je živen hlasy, že zemědělcům či lesníkům jde především o lov, kdežto současný stav preferuje myslivost, aniž by bylo zjevné, co to vlastně je (kromě toho lovu pro úzkou, leč privilegovanou, skupinu občanů). Ten základní rozdíl v pojetí je, že ti, kteří hospodaří v krajině, vnímají myslivost (stejně to má být především lov udržující nějaké „přiměřené“ stavy zvěře) jako jednu z činností, která ovlivňuje výsledky jejich snažení. Naproti tomu úspěšná lobby ČMMJ vnímá myslivost jako cílovou činnost (lov a množství trofejí, jimiž se je možné prezentovat). Kde myslivost provozují subjekty hospodařící v krajině, zemědělci či lesníci, rozpor téměř není, škody se řeší okamžitě, protože hlavním cílem ekonomiky bývá zemědělství či lesnictví. Nejde o to zlikvidovat lidovou myslivost, jde o to, aby se začala vnímat jako součást krajinotvorných profesí a hodnotila se dle stavu krajiny, nikoli dle množství a kvality trofejí.
Prezentovaná úspěšná úroveň myslivosti je důkazem, že myslivost není součástí péče o krajinu, zvěř není součástí ekosystému a myslivost není řízena dle následujících zásad:
Myslivost má za cíl soulad stavů spárkaté zvěře s prostředím (jeho přirozenou úživností), kdy zvěř nepůsobí neúnosné poškození ekosystémů.
Výsledkem potom má být zlepšování pestrosti a stability krajiny (tuto činnost nesmí nadměrné stavy zvěře znemožňovat).
Myslivecké hospodaření ve spolupráci s ostatními krajinotvornými profesemi příznivě působí na stavy populací drobné zvěře.
Členů Českomoravské myslivecké jednoty bylo dle jejího vyjádření cca 52 000 (článek na Ekolist.cz, 20. 1. 2023) a počet stále klesá. Počet vlastníků lesních pozemků v roce 2014 byl necelých 300 000, počet zemědělsky hospodařících subjektů (příjemců dotací) v roce 2022 byl 30 000. I když se můžeme dohadovat o aktuálních stavech ke konci roku 2022, o tom kolik členů ČMMJ skutečně myslivost provozuje, kolik je různých spoluvlastníků pozemků, je zřejmé, že vlastníků honebních pozemků či hospodařících subjektů je nejméně 6x víc! Čili obava z myslivců a jejich rodinných příslušníků jako potenciálních voličů ve srovnání s obavou z vlastníků honebních pozemků či hospodařících subjektů jako voličů by měla být zcela v obráceném gardu, než je dnes.
Hospodařící subjekty ze své činnosti odvádějí daň z příjmů a vlastníci pozemků daň z nemovitých věcí. Pokud je uživatelem honitby myslivecký spolek, neplatí daň z příjmů a za to, že užívá honitbu a má z toho nemalý ekonomický profit (odstřely, zvěřina) a zároveň leckdy neplatí vlastníkům honebních pozemků nic nebo jen zanedbatelné korunové částky.
Privilegované postavení skupiny lidí, kteří mohou svou zájmovou činnost s využitím palných zbraní s výraznými ekonomickými dopady provádět na cizích pozemcích bez odpovídající náhrady jejich vlastníkům a těmto ještě způsobují škody, které není možné vymoci, způsobuje, že na tento způsob provozování myslivosti ve finále doplácí celá společnost.
Že státní orgány, v tomto případě ministerstvo zemědělství zastřešující státní správu myslivosti, tento systém praxí a různými prohlášeními udržují při životě, netřeba rozvádět. Podotýkám, že rozpočet ministerstva zemědělství je součástí státního rozpočtu, tudíž na to přispíváme všichni.
Shrnutím předchozích řádek je, že výsledky mysliveckého hospodaření, které pan náměstek Mlynář pokládá za skvělé, dotujeme všichni ze svých daní. Teď nemám na mysli jen dotace na provoz myslivosti, ale i snížený výnos daně z příjmů od v krajině hospodařících subjektů, vynaložené dotační příspěvky na oplocování veškerých výsadeb dřevin, bez nichž by nic nemělo šanci vyrůst, nízké až nulové příjmy vlastníků honebních pozemků za to, že někdo jejich pozemky myslivecky využívá atd. O tom, že myslivost nepohlíží na zvěř jako na součást ekosystémů, ale jako na cíl svého snažení, kterému musí ekosystém ustoupit, je zbytečné se rozepisovat. Dokud nový zákon o myslivosti nevyřeší jednak vztah provozování myslivosti ke stavu krajiny, práva vlastníků honebních pozemků, které stávající praxe úplně zrušila, budeme dál všichni přispívat na zájmovou činnost úzké, leč ozbrojené skupiny našich spoluobčanů a ještě budeme přesvědčováni státními orgány, že je to naprosto v pořádku. Ale pak nechápu, proč jsme v roce 1989 usilovali o změnu poměrů.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (73)
Dalibor Motl
3.2.2023 10:47Slavomil Vinkler
3.2.2023 11:12 Reaguje na Dalibor MotlDAG
3.2.2023 11:19 Reaguje na Slavomil VinklerVezměte si prosím jen dva argumenty které libovolně používají zelení a sedláci. Myslivost je komunistický relik a koníček zbohatlíků=podnikatelů. Tyto vyloženě protikladné arguimenty jsou schopni používat skoro v jednom článku ;)
Slavomil Vinkler
3.2.2023 12:15 Reaguje na DAGSlavomil Vinkler
3.2.2023 12:20 Reaguje na Slavomil VinklerPetr
3.2.2023 12:31 Reaguje na Slavomil VinklerPetr
3.2.2023 12:54 Reaguje na PetrPetr
3.2.2023 13:13 Reaguje na PetrSlavomil Vinkler
3.2.2023 15:16 Reaguje na PetrVe starověku už silně ubylo (ubilo?) zvěře. On ten přelom nebyl skokový. Mamuti a ostatní spásači mizeli už za neandrtálců.
I v pralese žili lovci co se živili lovem, čeho? Když je vytlačili zemědělci, lesy zhoustly.
Co se týče uhlířů, nahrazovali částečně ty sežrané mamuty atd. Ano, lidé lesy vědomě toulavou těžbou a pastvou neudržovali, ale nevědomě svou činností je řídké udrželi dlouho. Víceméně až do tereziánských reforem, které byly za účelem zvýšení těžby dřeva = hustý hospodářský les.
Petr
3.2.2023 15:43 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
3.2.2023 15:48 Reaguje na PetrSkutečně jsou lidské zbraně neobyčejně účinné.
Petr
3.2.2023 16:03 Reaguje na Slavomil VinklerProstě jedna éra skončila a nastala éra nová. Éra vyšších teplot, častých srážek a husté vegetace, éra nevhodná pro obří chladnomilné tvory, ale velmi vhodná pro drobné teplomilné všežravce.
Majka Kletečková
3.2.2023 23:46 Reaguje na Slavomil VinklerNeandrtálci vyhynuli zhruba před 30 tisíci lety. Většina mamutů vyhynula na konci poslední doby ledové. (Definitivní vyhynutí mamutů však nastalo až v době před asi 4000 lety, kdy vyhynuli zástupci poslední endemické populace na Wrangelově ostrově.)
Karel Zvářal
4.2.2023 14:43 Reaguje na Majka KletečkováPetr
4.2.2023 15:22 Reaguje na Karel ZvářalMajka Kletečková
4.2.2023 21:33 Reaguje na Karel Zvářala) Mamuty mohl vyhubit intenzivní lov člověkem;
b) „Mamuti vyhynuli v souvislosti s celkovou globální změnou klimatu v tomto období, kdy vymírala řada dalších velkých savců. Jsou známy nálezy ohromného množství kostí mamutů, srstnatých nosorožců a dalších velkých zvířat v naplaveninách sibiřských řek, které svědčí o hromadném úhynu v krátkém časovém úseku. Možnou příčinou mohlo být rozšiřování lesů a také intenzivnější zimní sněhové srážky, které pak ale v létě vždy odtávaly. Tady je nutno poznamenat, že klima ve střední Evropě i Asii mělo během ledových dob drsný kontinentální charakter se studenými zimami s malým srážkovým úhrnem. Sněhová pokrývka tedy nebývala příliš hluboká a mamuti se odhrnováním sněhu snadněji dostali k potravě. Při zvýšených zimních srážkách, a tedy vysoké vrstvě sněhu, však už potravu nalézt nedovedli a několik takových zim následujících po sobě stačilo jejich stáda zcela zdecimovat.“ (wikipedie)
Pomohla jsem si citacemi z wikipedie, ale slyšela jsem podobný názor v rozhlase a četla jsem o tom i jinde. Zatím se neví, zda hlavní příčinou masového vymírání mamutů na konci doby ledové byl člověk nebo změna klimatu nebo obojí nebo ještě něco jiného.
Jarek Schindler
9.2.2023 08:25 Reaguje na Karel ZvářalPetr
3.2.2023 12:26 Reaguje na Slavomil VinklerZkuste vaši teorii trochu poupravit, aby se nepodobala spíš utkvělé představě.
Petr
3.2.2023 13:52 Reaguje na PetrPo skončení doby ledové se populace postupně zvětšovala, až na nějakých cca 50 tisíc lidí, a to opět hlavně v jižních částech.
Jiné zdroje odhadují, že k uživení jednoho člověka bylo v té době potřeba něco přes jeden hektar polí a pastvin, ale berme dva. Z toho se dá udělat letmá představa jak asi mohlo vypadat osídlení naší krajiny a jaký byl poměr obdělávané a nějak využívané plochy vzhledem k celkové ploše, nebo třeba v jakém rozsahu mohla být využívána lesní pastva.
100 tisíc hektarů je 1000 km2, tedy asi čtyři Brna, nebo dvě Prahy.
Slavomil Vinkler
3.2.2023 15:23 Reaguje na PetrNikdy u nás v poslední době meziledové (antropocen) nebyl přebytek spásačů, přesto je lidé velmi dlouho celkem dlouho dostatečně nahrazovali.
Petr
3.2.2023 15:52 Reaguje na Slavomil VinklerAno, jistě bylo pár takových míst, ale naprostá většina území byl hustý les pralesovitého typu.
A pozdější lidské osídlení, proto jsem ho uvedl, bylo až do středověku tak malé a plošně bezvýznamné, že ani ono nemělo žádný vliv na strukturu lesů. A opět jako v případě zvířat, i v případě lidí taková místa byla, ano, ale z celoplošného pohledu to bylo jako nic.
Takže žádná megafauna, žádné vypásané řídké lesy (ani zvířaty divokými, ani domácími), jak tady neustále opakujete. Pralesy a pralesy. Taková byla většina našeho území, a to zcela přirozeně.
Slavomil Vinkler
3.2.2023 16:18 Reaguje na PetrStojí to za to.
Petr
3.2.2023 17:07 Reaguje na Slavomil VinklerTakže ani megafauna, ani domácí zvířata. Je mi líto.
Karel Zvářal
3.2.2023 17:33 Reaguje na PetrPetr
3.2.2023 16:24 Reaguje na PetrKarel Zvářal
3.2.2023 16:34 Reaguje na PetrV Africe žijí sloni i v pralese, svou činností si ho zprůchodňují. Podobně to vidím u mamutů, máme je sice vyobrazené pochodující otevřenou stepí - jenže těžko by se to představovalo v hustém lese, že... Právě tam ho mohl pračlověk snadno bodnou/zranit oštěpem a zbytek tlupy ho dorazil. Mamut má chobot nejen na vytrhávání trávy, ale i na lámání větví. Spásač neznamená (jen a pouze) trávožrout. A byla to vydatná kořist která na několik týdnů zásobila celou tlupu, někdy až desítek lidí. Když je vylovili, trpěli hlady a jejich počty poklesly.
Petr
3.2.2023 16:41 Reaguje na Karel ZvářalSlavomil Vinkler
3.2.2023 16:44 Reaguje na Petrjinak pokud jde na příklad o množství lidí? U tygra, únosná populace by byla tak maximálně 10-100ks.
Petr
3.2.2023 17:02 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
3.2.2023 17:12 Reaguje na PetrKarel Zvářal
3.2.2023 17:21 Reaguje na Slavomil VinklerPetr
3.2.2023 17:28 Reaguje na Slavomil VinklerNaše lesy jsou už od konce doby ledové, co postupně vznikaly, husté lesy pralesovitého typu. Tak je to normální a zcela přirozený stav.
Samozřejmě pokud člověk něco odlesní, nebo nějak jinak změní, tak se tam objeví druhy zcela jiné, i dříve nevídané, nebo vzácné. To je normální. Ale to nijak neznamená, že by náš původní les byl nějak špatný, nebo nesprávný a nedostatečný, a že bychom ho měli nějakým způsobem měnit. Ne. Naopak bychom se měli snažit naše lesy udržovat v původním stavu. A ještě důležitější je to v době, kdy jedině les dokáže stabilizovat klima a podmínky.
Petr
3.2.2023 16:58 Reaguje na Karel ZvářalPro mamuta se ale změnilo úplně vše, a to zásadně. Změnily se teploty, změnila se půda, změnil se typ vegetace, takže už nebyla potrava, na kterou měl přizpůsobenou trávicí soustavu, ale rostla jiná, šťavnatá, s jiným obsahem živin, vlákniny, vody... I počasí bylo jiné, nebyla suchá chladná léta, ale naopak teplá a deštivá. A na to mamut se svou dlouhou a hustou srstí není stavěný (za deště se změní v nacucanou houbu) stejně jako na pohyb v husté vegetaci, kde taková srst bude jen k vzteku. Pro mamuta prostě všechno špatně, mamut do lesa nepatří, tam žít neumí.
Karel Zvářal
3.2.2023 17:25 Reaguje na PetrPetr
3.2.2023 17:33 Reaguje na Karel ZvářalMamut se prostě nedokázal přizpůsobit, takže ze světa zmizel. A za jak dlouho není důležité.
Karel Zvářal
3.2.2023 17:39 Reaguje na PetrPetr
3.2.2023 17:57 Reaguje na Karel ZvářalAž na konci je tam racionální úvaha, že na použití masa máte sotva týden. Žádné měsíce, ani týdny.
Petr
3.2.2023 18:17 Reaguje na Karel ZvářalKrásně názorný příklad toho, jak se mamutům měnil svět, ubývalo potravy.. a ubývalo mamutů. Je to jako s králíky, stačí jim dát mokrou trávu...
Petr
3.2.2023 17:39 Reaguje na Karel ZvářalPetr
3.2.2023 17:53 Reaguje na Karel ZvářalPetr
3.2.2023 17:50 Reaguje na Karel ZvářalNavíc jste tím hustým lesem zkazil panu Vinklerovi jeho teorii o řídkých vypásaných lesích :-)
Karel Zvářal
3.2.2023 17:55 Reaguje na PetrPetr
3.2.2023 17:59 Reaguje na Karel ZvářalSlavomil Vinkler
4.2.2023 11:55 Reaguje na PetrPetr
4.2.2023 13:27 Reaguje na Slavomil VinklerOstatně, k rozsáhlým vymíráním fauny docházelo v historii Země mnohokrát. Člověk v těch dobách nežil, tudíž to bez člověka jde velmi dobře a snadno. Na člověka to prostě házet nemůžeme.
Petr
4.2.2023 13:41 Reaguje na PetrPetr
4.2.2023 13:55 Reaguje na PetrUž jsem to tu kdysi dával jako příklad, zkusme to znovu jako příklad a bez emocí. Vlaštovky. Druh evidentně zcela závislý na lidském osídlení. Kde žily vlaštovky před příchodem lidí a jaká byla jejich populace? Co je tedy normální a přírozený stav? Hejna vlaštovek, nebo žádné vlaštovky?
vladimír šmídl
6.2.2023 14:33 Reaguje na PetrSlavomil Vinkler
4.2.2023 14:39 Reaguje na PetrPetr
4.2.2023 14:55 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
5.2.2023 08:06 Reaguje na Petrtisíc let. Je vinen.
Co se tak bráníte tomu, že člověk je všeho schopen?
Petr
5.2.2023 08:47 Reaguje na Slavomil VinklerAno, člověk je teoreticky schopen všeho. Ale byl toho schopen i reálně?
Spíš by se to dalo říct nějak takto: Vyhubil člověk velká zvířata? Ano, vyhubil. Byl člověk příčinou jejich úbytku a mizení? Ne, nebyl.
No a zpět k cíli této diskuze: Byly naše lesy řídké a vypásané, jak tu stále dokola tvrdíte? Ne, nebyly. Smiřte se s tím, byla to jen vaše představa a netlačte tu neustále, že to musíme obnovit a dělat uměle. Ano, pár míst takových bylo, a celkem dost jich vniklo později v novověku lidským hospodařením. Ale je to původní a přirozený stav našich lesů? Ne, není. Původní a přirozené lesy většiny našeho území jsou husté vysoké lesy pralesovitého typu.
Majka Kletečková
5.2.2023 18:30 Reaguje na Slavomil VinklerJarek Schindler
9.2.2023 08:52 Reaguje na PetrVladimír Nechutný
3.2.2023 19:16Téma bylo, že jsou vysoké stavy zvěře ,za to že můžou myslivci(lidoví), a že vlastníci kteří budou lovit na pozemcích tento stav vyřeší.
Zvěř je tam kde má na to podmínky. Podmínky pro spárkatou zvěř jsou takové že stavy zvěře mohou dále stoupat , Při uspokojování svých potřeb zvěř vstupuje do ekonomických zájmů člověka. Působí proti jeho zájmu dosáhnout co největší zisk. V honitbách lesů České republiky , vojenských lesů, a v národních parcích se loví převážný počet zvěře jelena evropského(70%) jelena siky(55%) Když se loví to znamená že tam i žijí. Tyto honitby spravují tyto subjekty sami a nebo je pronajímají. Myslivecké spolky mají od LČR pronajato cca 40% honiteb, zbytek mají v pronájmu právnické nebo fyzické osoby. Takže tvrzení o tom že za vysoké stavy mohou myslivci ze spolků je dosti odvážné. Vlastník který opravdu chce si dokáže i za stávající právní úpravy pořešit spoustu věcí.Na valné hromadě honebního společenstva, podmínkami nájemní smlouvy, parametry výběrového řízení, návrhem na snížení stavů podle §39 mysl zákona..
Majka Kletečková
4.2.2023 01:08Majka Kletečková
4.2.2023 01:10a
zároveň leckdy neplatí vlastníkům honebních pozemků nic nebo jen zanedbatelné korunové částky.“
Je to pravda?
Slavomil Vinkler
4.2.2023 12:01 Reaguje na Majka KletečkováPlatba za pronájem je otázkou smlouvy, nevěřím že neplatí, peníze jsou až na 1. místě.
V NP by měly být vysoké normované stavy a i jiné druhy zvěř dle plánu péče.
V produkčních lesích si majitelé mají prosadit a udržovat nízké normované stavy. Otázka i nastavení smlouvy.
Hunter
4.2.2023 12:17 Reaguje na Majka KletečkováSlavomil Vinkler
4.2.2023 15:29Má stát zájem převést státní podniky na akciové a prodat je na burze. Mezi jinými jsou to i Státní lesy.
Z toho důvodu by mělo být v zájmu všech, převést co nejvíce ploch zachovalého lesa do Národních Parků. Po prodeji na burze by musel stát tyto plochy zpětně vykupovat, což půjde těžko.
Majka Kletečková
4.2.2023 21:49Hunter
6.2.2023 10:39 Reaguje na Majka KletečkováBřetislav Machaček
5.2.2023 18:22stávající situace. Posuzujme ale situaci místo od místa rozdílně a nikoliv
házet vše a všechny do jednoho pytle. Jsou honitby, kde se jdou na honu
myslivci kolektivně projít, protože tam nemají už co lovit. Jsou honitby,
kde funguje rovnováha mezi zvěří a hospodařením v lesích a na polích a
nakonec i honitby, kde se nájemci utrhli z řetězu a buď to nestíhají
odlovit a nebo si záměrně navyšují stavy pro komerční lov. Toto ale asi
čistě vlastnická myslivost nevyřeší. Představte si totální odpůrce zvěře
na svých polích a v lesích, kteří ji budou lovit tak dlouho, dokud tam
i v okolí nějaká bude. Pak si představte opačný extrém, kdy jim bude
záležet pouze na zvěři a nikoliv na lese a polích. Za 1. republiky byly
obě skupiny. Ta prvá střílela vše, co jim vlezlo na pozemek a ta druhá
(šlechtické revíry) měla přezvěřeno, aby mohla zvát hosty na hony a
předvádět se jako jejich předci střílející statisíce kusů(následník
trůnu D.Este). Zcela se tak plní má předpověď totálního návratu před
rok 1948 a likvidace lidové myslivosti. Stejné to je u rybařiny, kde
jsou revíry pro VIP a revíry pro ty méně movité, kteří jsou stále
více kritizováni a omezováni. Prostě je tu tendence si uzurpovat
některé aktivity pouze bohatými a zbavit se těch chudých, kteří si
to časem nebudou moci dovolit. Jó bez peněz do hospody nelez a bez
peněz provozuj levný koníček a ne něco nákladného. Pro mnohé to
bude velmi těžké, ale už se to některým stalo. Honitba, kde provozoval
bratranec 30 let myslivost, byla v restitucích vrácena šlechticům
a on zklamán prodal kvéry a dva roky se ani nešel do revíru podívat.
Já taky přišel o možnost rybařit téměř za plotem, ale mám zatím
možnost rybařit 3 km od bydliště. Pstruhařinu jsem zcela vzdal kvůli
zdraví, vzdálenosti revírů, jejich zarybnění a všemožných omezení.
Co bude v budoucnu nevím, ale snad nedopadnu jako bratranec!
Slavomil Vinkler
6.2.2023 08:21 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
6.2.2023 08:41 Reaguje na Slavomil Vinklera podle toho bude leckde vypadat i příroda. A bude hůře,
protože tu nyní vládne partička, která se bude snažit
doprodat to, co nestačil zprivatizovat tuneldědek.
Slavomil Vinkler
6.2.2023 09:10 Reaguje na Břetislav MachačekMajka Kletečková
6.2.2023 23:22 Reaguje na Slavomil VinklerBřetislav Machaček
7.2.2023 09:49 Reaguje na Majka Kletečkováo většině a nikoliv o jedincích a skupinách. To,
že to někde nefunguje přece neznamená vylévat dítě
i s vaničkou. Napravme chyby, ale nevytvářejme
evidentně špatný zákon, který napáchá další křivdy
a taky bude mít ty své chyby. Ano práva vlastníků
jsou nezpochybnitelná, ale vše musí mít i své meze
a nikoliv pouze ty meze mezi poli. Zvěř se pohybuje
zatím volně a nezná hranice mezi vlastníky. Jde tam, kde má plný stůl potravy a je věcí vlastníků, aby počítal i s nějakou tou ztrátou. Popisoval jsem tu velkostatky hraběte Larische a majetky Rotschildů před 2.sv. válkou. Škody zvěří na svých statcích jim nevadily z důvodu jiných příjmů(doly a hutě) a rádi obětovali nějaké ty plodiny zvěři. Zvěř intenzivně množili jako vizitku své movitosti a konali pro své hosty okázalé hony a žranice. Měli velké bažantnice a pole okolních majitelů trpěla invazí jejich zvěře na ta pole. Ti ji nemilosrdně stříleli a nemuseli se zabývat jejím chovem, protože to dělali šlechtici.
Tak nějak může opět vypadat vlastnická myslivost,
kdy jeden bude chovat zvěře přespříliš a druhý ji
pouze přespříliš lovit. Lidová myslivost byla o
normovaných stavech podle úživnosti krajiny a ne
podle vůle vlastníků honiteb. To, že někdo změní
úživnost krajiny a pak si stěžuje na přemnoženou zvěř je čí chyba? Černá je půl roku v kukuřici a
pak aby nehladověla, tak rozryje louky, lesy a
leckde i parky. Zeptejte se myslivců, jak mají
střílet černou zalezlou v kukuřici? Jak ji mají
střílet, když jim po lese a poli chodí a běhají
lidé plašící tu zvěř a vystavující se nebezpečí
být postřeleni. Oni prosí, aby lidé v době lovu
omezili v přírodě své aktivity, ale ti to ignorují! Vlastnická myslivost dopadne tak, že tam, kde je
zvěře málo, tak už nebude a kde je jí hodně, tak
bude právě té lovecky neatraktivní více. Celá
západní Evropa je zamořena černou o kterou lovci
nejeví zájem, protože není pro ně atraktivní jako
třeba jelen. Černou mohou odlovit pouze ti, kteří jsou ochotni lovit i to, co není atraktivní. Totéž
je dnes s liškami, které se šíří Evropou i ve
městech, protože co s liškou, když už není zájem ani
o liščí kožich, aby jeho majitelku nepolili magoři
barvou. Už vidím traktoristu po celodenní a mnohdy
noční orbě, jak bude v mrazu vysedávat na posedu a
lovit černou. Nebo jak už se to mnohde děje u pánů
lékárníků, doktorů, managerů atd., kteří se urvou
jeden den v měsíci na lov. Ti to nevytrhnou, to si
piště! To musí být poctivý koníček včetně té oběti
si tu zvěř vysedět, uchodit se a nebýt pohodlný.
To vlastníky může záhy přestat bavit, ale to už bude
pozdě povolávat ty srdcaře, kterým koníček vezmou.
Slavomil Vinkler
7.2.2023 09:55 Reaguje na Břetislav MachačekA nebo padne bída na kozáka a lidem bude dobré maso i z upytlačené černé.