Dušan Utinek: O ujařmení lidu Podluží aneb konečně máme CHKO Soutok!

Míněny jsou především botanické a hmyzí druhy, které se jinde nevyskytují. Ještě se uvádí, že lesy na významné části CHKO jsou zařazeny do kategorie lesů zvláštního určení pro ochranu biologické různorodosti. Jednak to nic neříká místním a zároveň to neříká nic státní správě lesů, která by měla dohlížet na to, zda jsou lesy užívány s ohledem na funkci, pro kterou jim byla udělena tato extrovní kategorie, zprošťující od placení daně z nemovitých věcí. A zda se hospodaří tak, aby byla především naplňována ta převažující funkce, tedy ochrana biologické různorodosti neboli biodiverzity. Že je spousta článků, studií a hlavně důkazů, že v tomto území dochází k ohrožení a poklesu dochované biodiverzity, státní správu lesů zajímá minimálně.
To bylo něco k tomu nadšení, ale je třeba také podotknout, že všem se tento nápad nelíbil. K návrhu na vyhlášení CHKO Soutok bylo podáno 241 námitek vlastníků pozemků a obcí, a ještě dnes soudy projednávají na 30 žalob. První z nich již soud zamítl. Otázkou je, čeho chtějí po vydání příslušného nařízení vlády o vyhlášení CHKO docílit.
Veřejnost a zejména místní obyvatelé jsou strašeni tím ošklivým slovním spojením chráněné území, které má údajně znamenat, že je na toto území položen skleněný poklop a následně tam nesmí nikdo vstupovat a nikdo tam nesmí nic dělat. Všechno bude povolovat nebo rovnou dělat sama státní ochrana přírody.
Ale měli bychom nahlédnout do zákona o ochraně přírody (č. 114/1992 Sb.), co se v CHKO vlastně smí a nesmí, a kolik je na tom zastrašování pravdy, a zjistíme, že to není tak zlé.
Zprvu by se mohlo zdát, že je toho hodně, ale dá se to nějak zvládnout, ostatně i v 26 našich dalších CHKO žijí lidé, staví se domy a hospodaří se v krajině. Všechny jsou zajímavými turistickými destinacemi, z čehož má region nemalý ekonomický přínos, jen namátkou třeba Jeseníky.
Na vysvětlenou je vhodné zmínit, že v České republice máme zákonem stanoveny dvě kategorie velkoplošných chráněných území. Jednak to jsou národní parky (NP) a dále chráněné krajinné oblasti (CHKO). V NP chráníme (nebo bychom měli chránit) zejména přírodní procesy – jak se nám příroda bez našeho přičinění vyvinula, vyvíjí a dále se bude bez zásahu člověka vyvíjet; v CHKO chráníme dochovaný stav, tedy to, jak člověk krajinu – přírodu – pozměnil, a přitom v ní vytvořil něco úžasného a neopakovatelného, případně pomohl zachování něčeho, co by jinak zaniklo.
Velmi zjednodušeně, v NP chráníme proces, ať to stojí, co chce, a někdy se nám to třeba nemusí líbit, zkrátka chráníme vývoj. V CHKO oproti tomu chráníme a zlepšujeme přírodní stav krajiny vhodným způsobem hospodaření a péčí o ni samotnou. A proto inspirováni předchozími hospodáři musíme něco dělat.
K argumentům, že na Soutoku už Lichtenštejnové hospodařili, je nezbytné uvést, že hospodaření a zejména lesní, bylo do poloviny 20. století úplně jiné než dnes. Jen namátkou uvádím ty pro přírodu a biodiverzitu nejvíc kontroverzní dnešní postupy – celoplošná příprava půdy, aplikace chemických prostředků, umísťování těžeb dle zásady „vytěžit všechno, co se vytěžit dá“, spojení produkční funkce vyjádřené maximalizací těžeb s funkcí lesa v oboře. Zde mají lesní porosty sloužit především jako prostředí pro život a chov zvěře, což s tou produkcí dříví nemusí jít dohromady atd.
I dnes je dle zákona o ochraně přírody a krajiny možné v CHKO hospodařit, s tím omezením, že hospodaření povede k udržení nebo ke zlepšení jejich přírodního stavu. Ale tím se zaklínají všichni. Přece už za zmíněných Lichtenštejnů se hospodařilo. To je pravda, ono se hospodařilo už za dob Velkomoravské říše, jenomže úplně jinak než dnes.
Takže musíme hledat postupy, které nám umožní krajinu užívat a vytvořit nějaký hospodářský výsledek, byť asi ne maximální možný vyjádřeno v korunách. Ale to, co budeme dělat, nám zachová přírodní bohatství zděděné po předcích. A konečně bychom se měli naučit oceňovat přínos toho bohatství z minulosti pro náš dnešek. A hlavně zítřek.
K těm zákazům a omezením pro nově vznikající CHKO Soutok je třeba uvést, že to, co se vybudovalo před vznikem CHKO, zůstane zachováno, ať už jde o stavby, nebo například hodně diskutované obory. Regulován, či případně omezen je vznik nových zařízení. Řada různých regulovaných činností je uvedena přímo v onom nařízení vlády, jímž byla CHKO Soutok vyhlášena, někde jsou tam převzata omezení daná zákonem o ochraně přírody. Ale ani v něm se nejedná o absolutní zákazy, tyto činnosti je možné realizovat se souhlasem orgánu ochrany přírody. V tomto případě se souhlasem Agentury ochrany přírody a krajiny, Správy CHKO Soutok. Není tedy možné tvrdit, že něco nejde, ono to jde, ale musíme to s někým dalším probrat a musíme to umět obhájit.
Protože ne všechny naše úžasné nápady budou úžasné i po více letech. A o tom by měli přemýšlet všichni ti, kteří v této nádherné krajině žijí, zda ten odpor, námitky a žaloby nejsou vedeny několika jedinci, jejichž cílem je dosažení okamžitého prospěchu pro dnešek, protože „já tady žiju teď“ (a co bude zítra, na to raději nemyslím).
Je tedy potřeba si pořádně přečíst, co je uvedeno v zákoně o ochraně přírody a krajiny o ochraně území v CHKO a hlavně, co je uvedeno v samotném nařízení vlády, jímž byla tato CHKO vyhlášena. Pak zjistíme, že chceme-li žít podle hesla „Tuto zemi jsme si vypůjčili od svých dětí“ a chceme tuto krajinu a hodnoty v ní skryté zachovat, jsou ta omezení namístě. Ne že něco nesmíme, ale abychom to směli, musíme své konání provádět v souladu se zajištěním cennosti tohoto jedinečného území na jihu Moravy, nikoliv jen hledat vlastní jednostranně správné řešení. Výsledek jednání a dohadování všech zúčastněných stran pak má sloužit k zachování, případně obnově bohatství přírody a krajiny, kterou jsme zdědili. Nespadla nám z nebe, máme za ni odpovědnost. Řada hodnot nám bohužel před očima mizí.
Hlavní poslání budoucí správy CHKO Soutok by mělo být především vysvětlování a vzájemná komunikace s partnery v regionu (samosprávami, hospodařícími subjekty a místními obyvateli). A jsem si jist, že zástupci ochrany přírody si jsou vědomi toho, že regulace a zákazy jsou až to poslední. Všichni bychom si měli vážit dochovaného bohatství zdejší krajiny, krajinných dominant i biodiverzity lužního lesa, a starat se o to dál pro naše potomky a následovníky.
A o tom by měla CHKO Soutok být především, připomínat si historii, která se zde otiskla nejen v počátcích našeho státu i to, jak dokázali poslední šlechtičtí vlastníci v této krajině hospodařit. A jak se nám při tom všem konání zachovala až dodnes úžasná příroda ….
reklama

Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (49)
Michal Ukropec
5.2.2025 06:02Jaroslav Řezáč
5.2.2025 06:09 Reaguje na Michal UkropecMichal Ukropec
5.2.2025 08:58 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJarek Schindler
5.2.2025 14:15 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJarek Schindler
6.2.2025 02:18 Reaguje naJarka O.
6.2.2025 15:48 Reaguje naMichal Ukropec
9.2.2025 18:23 Reaguje naJaroslav Řezáč
5.2.2025 06:18Chránit biologické procesy jsou zdravé procesy, protože jsou přirozené je zásadní ale z toho důvodu by NP měla být celá ČR. Není to zkrátka o tom, že se na to budeme koukat přes plot "malých" NP to by měl být cíl a snažit se o něj.
Michal Ukropec
5.2.2025 09:02 Reaguje na Jaroslav ŘezáčOndřej T.
5.2.2025 10:59 Reaguje na Michal UkropecMichal Ukropec
5.2.2025 11:22 Reaguje na Ondřej T.Emil Bernardy
5.2.2025 13:09 Reaguje na Ondřej T.Jarek Schindler
5.2.2025 14:24 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Řezáč
5.2.2025 17:25 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
6.2.2025 09:00 Reaguje na Jaroslav Řezáčvaber
5.2.2025 09:23Za vším je obvykle hamižnost a ne zájem o přírodu a její ochranu. Nejlepší ochrana přírody je ,když v ní není člověk. Všechna místa na planetě, kde se uchovala krásná a bohatá příroda ,jsou daleko od člověka.

Peter Sládek
5.2.2025 09:29 Reaguje na vaberTo zní jako z příručky pro rozkulačování z 50. let.
Jarek Schindler
5.2.2025 14:43 Reaguje na vaberSlavomil Vinkler
5.2.2025 11:18...A zda se hospodaří tak, aby byla především naplňována ta převažující funkce, tedy ochrana biologické různorodosti neboli biodiverzity. Že je spousta článků, studií a hlavně důkazů, že v tomto území dochází k ohrožení a poklesu dochované biodiverzity, státní správu lesů zajímá minimálně...
Michal Ukropec
5.2.2025 11:31 Reaguje na Slavomil VinklerJaroslav Pokorný
5.2.2025 13:07 Reaguje na Slavomil VinklerKdyž se před cca 150 lety začala budovat železnice Vídeň - Břeclav - Olomouc, na kterou bylo potřeba mnoho pražců, tak kníže Lichtenštejn viděl dobrý zisk a nechal smýtit skoro všechny duby na Soutoku. Mimo to byly každým rokem zaplněny ohromné sklepní prostory valtického zámku metrovými poleny, aby bylo v zimě čím topit. Je třeba vědět, že kníže vytápěl jen několik objektů a že poddaní si mohli nasbírat jen větve., příp. vykopat pařezy. Proto také byly lesy čisté od všelijakého klestí.
Mimo to se v lesích pásla prasata, hrabala se hrabanka na podestýlku a i řezaly mladé větve s listím na krmení dobytka. Všechny louky kolem rybníků byly samozřejmě vysekané na seno a ještě se tam pak pásl dobytek. No a vysekávaly se i rákosiny, také na podestýlku.
A tak tedy vznikla ta unikátní krajina, kterou obdivujeme a chceme obnovit. Jenže už nejsou ti poddaní pracující i 3 dny v týdnu zdarma na panském, nejsou ty drobné chovy s nutností vysekat kdejakou mez, nejsou chudáci, kteří by v potu tváře obdělávaly plochy mezi nově vysazovanými stromky, příp. na rybničním dnu během letnění. Takže nyní je nezbytné užít mechanizaci i chemizaci, a pokud někdo chce na Palavě pást své stádo ovcí a koz, aby byly "přirozeně" udržovány stepní trávníky, musí mu za to CHKO platit.

Peter Sládek
5.2.2025 13:41 Reaguje na Jaroslav PokornýEmil Bernardy
5.2.2025 13:58 Reaguje na Jaroslav PokornýMichal Ukropec
5.2.2025 14:05 Reaguje na Emil BernardyEmil Bernardy
6.2.2025 08:42 Reaguje na Michal UkropecMichal Ukropec
7.2.2025 13:38 Reaguje na Emil BernardySlavomil Vinkler
5.2.2025 17:56 Reaguje na Emil BernardyPokládám to za chybu CHKO.
Jaroslav Pokorný
5.2.2025 23:11 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
6.2.2025 08:00 Reaguje na Jaroslav PokornýSlavomil Vinkler
6.2.2025 08:03 Reaguje na Slavomil VinklerJaroslav Pokorný
6.2.2025 12:11 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
7.2.2025 09:50 Reaguje na Jaroslav PokornýJaroslav Pokorný
10.2.2025 11:38 Reaguje na Slavomil VinklerJaroslav Pokorný
6.2.2025 12:17 Reaguje na Slavomil VinklerJarek Schindler
5.2.2025 14:58 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Miroslav Vinkler
5.2.2025 18:17Jeden praktický postřeh, jakmile opustíte EU, jde biodiverzita strmě nahoru.
Proč tomu tak je, nechám na zasvěcenějších.
Vše na co sáhne EU eko ruka doslova chřadne.
O Soutoku si nedělám iluze.
Michal Ukropec
5.2.2025 20:45 Reaguje na Miroslav VinklerJaroslav Pokorný
5.2.2025 23:15 Reaguje na Miroslav VinklerSlavomil Vinkler
6.2.2025 07:58 Reaguje na Jaroslav PokornýMartin Sedlak
10.2.2025 10:20Jako obyvatel jedne tech 26 vyvolenych oblasti, ktery se v ni nejen narodil, vyrustal a zije, ale i take hospodari jako maly zemedelec, mohu bezpecne rict:
1. ZOPK je predevsim nastroj MZP a AOPK, ktery ma jejich urednikum dodat maximalni pravomoce formou stanovisek, kde jednotlivy urednik zavazne diktuje sve nazory, aniz by za to nesl jakoukoliv odpovednost, pripadne musel odborne zduvodnovat
2. Tyto organy pak pod heslem "ochrana prirody a krajiny" ideologickym diktatem urcuji, co kdo se svym majetkem muze delat a co ne.
3. Dusledkem je naprosto autoritativni chovani AOPK, ktere opojeno moci, kterou ma a podporovano svym pravnim oddelenim siri tu spravnou ideologii, z penez danovych poplatniku kralovsky plati zakladani agrosadarskych systemu a jejich naslednou peci spriznenemu spolku, ostatnim vystavuje zakaz vysadby stromu na ttp s oduvodnenim, ze opad listu ze stromu skodi prirode, ...
4. AOPK zcela selhava, nema opravne prostredky, kaze vodu a opiji se vinem. Jedna v rozporu s verejnym zajmem, pusobi obcanum ekologickou a ekonomickou ujmu na majetku a odmita za to nest odpovednost. Jejich nazory jsou extremisticke a neumi je odborne obhajit a argumentovat. Vytvari si svuj svet a svou pravdu mimo odborne kruhy a skodi prirode. Neumi a nechce vnimat ekosystem jako celek. To vse jen diky spatnemu a staremu ZOPK
Jaroslav Pokorný
10.2.2025 11:49 Reaguje na Martin SedlakOvšem měl jsem zkušenosti s podnikateli kteří viděli jen svůj zisk a následky podnikání je nezajímaly. Tak ti by si skutečně mohli stěžovat, že jsem je omezoval. Ale vždy jsem si dokázal své rozhodnutí obhájit, pokud třebas podali stížnost či odvolání.
No a také jsem leckterého kolegu úředníka marně přesvědčoval, aby "tupě" neuplatňovaly zákony, ale aby se snažili o jejich rozumný výklad a aplikaci dle konkrétních podmínek.