Edvard Sequens: Záměr firmy Orlen štěpit uran v Osvětimi vzbuzuje řadu otázek
Samozřejmostí by mělo být během další etapy procesu posouzení dopadů na životní prostředí prokázání, že posuzované reaktory GE-Hitachi BWRX-300 splní potřebné bezpečnostní standardy a prakticky vyloučí velké úniky radioaktivních látek při havárii. Případně jaký by byl dosah radiačního zamoření při těžké havárii s únikem radioaktivních látek a zda by nedosáhlo hranic s Českem.
Velké otazníky z pohledu jaderné bezpečnosti vzbuzuje plánované umístění této jaderné elektrárny do záplavové oblasti dvou řek. Předložená dokumentace hovoří o výšce zatopení až 4 m v případě poškození hráze Goczałkowice na řece Visle nebo hráze Tresna na řece Sola, případně 2 m hloubce vody při protržení protipovodňových hrází. Navíc pak dle mapy rizika zaplavení polského Státního geologického ústavu se plánovaná lokalita nachází v oblasti zaplavením ohrožené vzhledem ke své geologické stavbě a poloze v ústí velkých říčních údolí (Soła, Skawa, Přemše). Není to příliš riskantní, nemělo by to být vylučujícím kritériem?
Dokumentace by ale měla odpovědět i na velikost rizika při umístění reaktorů na ložisku černého uhlí a existenci staré i nové důlní činnosti v blízkosti (nejbližší činný důl Janina je pouhých šest kilometrů vzdálený). Co důlní otřesy? Jak velké riziko představují potenciální úniky metanu z podloží? Může být vůbec eliminováno riziko umístění na tak nestabilním místě? Je třeba také vyhodnotit kombinované a kumulativní účinky při havárii v blízkých chemických závodech Synthos.
Areál jaderné elektrárny má být jen 100 metrů od Ptačí oblasti Natura 2000 Údolí dolního toku řeky Skawy a v blízkosti jsou i další chráněná území? Jak bude eliminován dopad stavebních činností na chráněné ptačí a ostatní živočišné druhy? Jak se projeví provoz – hluk, čerpání vody na chlazení, vypouštění ohřáté vody do vodoteče atd.? A vůbec, jaká bude skutečná spotřeba vody na chlazení a její dostupnost v území i při předpokládaných změnách v důsledku postupující klimatické změny?
První studie říkají, že z malých modulárních reaktorů bude na vyrobenou jednotku elektřiny větší množství vysocearadioaktivních odpadů, než je tomu u elektráren velkých. Jaký bude očekávaný inventář radioaktivních odpadů z provozu i likvidace plánované elektrárny s reaktory BWRX-300? Jak bude v Polsku nakládáno s vyhořelým palivem a všemi druhy radioaktivních odpadů, když Polsko dosud nemá jadernou energetiku?
Otázek k zodpovězení od polského investora je více. Snad to podobně uvidí i Hladíkův úřad a do posouzení tohoto plánovaného jaderného záměru za naším severním pomezím se aktivně vloží.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (36)
Miroslav Vinkler
5.12.2023 06:50Pokud se shodneme na tom, že se v rámci dekarbonizace hraje zejména o čas , mělo by dojít k razantnímu posunu u povolovacích procesů.
Příkladem mohou být terminály LNG , které EU dokázala nasekat doslova přes noc ( Německo,Holandsko,...) a zamezila rudému drápu z Kremlu zneužívat jeho postavení dominantního dodavatele zemního plynu pro své politické hry.
Nevidím ani jediny důvod proč by se nemohl převzít starší,ale osvědčený model JE z Francie a nasekat je jako Baťa cvičky po celé EU.
Ono to stejně tak skončí , protože sázka na OZE je sázkou na zchromlého koně. Což ví každý , kdo má v hlavě mozek a ne zelené osení.
Jaroslav Řezáč
5.12.2023 08:03 Reaguje na Miroslav VinklerSamozřejmě, vždy bude záležet na použité technologii ale dneska jsou možnosti chlazení, které již nevytváří tak výrazný tlak v samotném systému.
V ČR bychom měli být odvážnější. V Polsku není žádná jaderná elektrárna ale s tímhle nás přeskočí.
My jsme zkrátka příliš upjatý sami na sebe. Místo toho tu schvalujeme nesmyslné OZE dočasných zdrojů, které zvyšují cenu elektřiny všem.
Co se týká LNG tak je to opravdu docela rychlé, jak se s tím vypořádali, ono se ukazuje, že pokus jde politikům o krk, tak umí zrychlit ale jinak si hrají svoje dotační hry. V případě Německa bych o dlouhodobost záměru zbavit se rudého drápu pochyboval...stačí jedny volby kámošů je v Německu dost. Mnohem lépe by z toho vyšel terminál v Polsku, které nemusí ani jednu ze stran a hledí si " svého" podstatně více.
Emil Novák
5.12.2023 08:12 Reaguje na Jaroslav Řezáč2) Chladicí věže tato elektrárna bude muset mít taky, ať je to SMR nebo není, protože na stejný výkon je potřeba odvádět stejné množství tepla. V návrhu jsou buď chladiče s přirozeným tahem nebo ventilátorové věže. Obojí mají své výhody i nevýhody.
3) V Polsku ty "nesmyslné OZE dočasných zdrojů, které zvyšují cenu elektřiny všem" schvalují taky.
Jaroslav Řezáč
5.12.2023 08:33 Reaguje na Emil NovákTo není tak úplně pravda, dneska se dá chladit systém jinak než vodou... plynem či tekutými solemi.
Emil Novák
5.12.2023 08:46 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Řezáč
5.12.2023 12:07 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
5.12.2023 12:14 Reaguje na Jaroslav Řezáčsv
9.12.2023 13:29 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
9.12.2023 16:32 Reaguje na svsv
9.12.2023 17:22 Reaguje na Emil Novákhttps://www.svetenergie.cz/cz/energetika-zblizka/jaderne-elektrarny/jaderna-elektrarna-podrobne/male-a-mikro-reaktory/vyklad
Emil Novák
9.12.2023 17:42 Reaguje na svVe druhém článku jde opět o pracovní médium turbíny, terciální okruh se to nazývá jen proto, že primární okruh je zde rozdělen na dvě části, tzn. je tam o jeden okruh navíc. Stále tam musí být ještě další okruh, v tomto případě již čtvrtý, který odvádí z turbíny "odpadní" teplo. U malých výkonů jako má Energy Well je možné ho odvádět i vzduchem, u větších výkonů ve stovkách MW (o kterých byla řeč), už se obvykle používá právě voda, nezávisle na chladivu primárního, sekundárního nebo jakéhokoliv dalšího okruhu, které elektrárna má.
sv
9.12.2023 21:27 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
9.12.2023 21:45 Reaguje na svsv
10.12.2023 11:10 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
10.12.2023 18:46 Reaguje na svsv
10.12.2023 18:56 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
10.12.2023 19:05 Reaguje na svsv
10.12.2023 20:32 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
10.12.2023 20:43 Reaguje na svMilan Dostál
11.12.2023 06:32 Reaguje na Emil Nováksv
12.12.2023 21:41 Reaguje na Milan Dostálsv
12.12.2023 21:41 Reaguje na Emil Nováksv
19.12.2023 16:40 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
5.12.2023 07:38Druhé studie zase říkají, že množství radioaktivních odpadů je srovnatelné:
"In November, Argonne National Laboratory (ANL) completed a study intended to evaluate the nuclear waste attributes of SMRs, with the results compared to a reference large pressurized water reactor (PWR). Dr. Taek Kyum Kim, manager of Nuclear Systems Analysis at ANL and lead author of the report detailing the studies findings, said, “All told, when it comes to nuclear waste, SMRs are roughly comparable with conventional pressurized water reactors, with potential benefits and weaknesses depending on which aspects you are trying to design for. Overall, there appear to be no additional major challenges to the management of SMR nuclear wastes compared to the commercial-scale large LWR wastes."
https://www.powermag.com/small-modular-reactors-arent-difficult-nuclear-waste-generators/
Pan Sequens jako celoživotní bojovník proti jádru si pochopitelně vybírá ty první studie a ty druhé ignoruje. A takhle je to u něj se vším.
vaber
5.12.2023 09:43 Reaguje na Emil Novákale varné reaktory si nezískaly moji důvěru a nechtěl bych, aby se u nás stavěly,
přece jenom, jedna ochranná bariera tam chybí
Emil Novák
5.12.2023 09:58 Reaguje na vaberBWRX je podle mě atraktivní v tom, že vychází z osvědčeného velkého reaktoru, výkon 300 MWe dává větší smysl z hlediska poměru cena/výkon než u menších SMR, stojí za ním velká firma s bohatými zkušenostmi z jaderného průmyslu, takže to není startup jako třeba NuScale, a ještě včas zachytila ten aktuální hype SMR, takže pokud někdo chce SMR rychle, zas tak moc na výběr nemá.
Vladimír Wagner
5.12.2023 10:22Případná výstavba malých modulárních reaktorů v Polsku bude pochopitelně z bezpečnostního i enviromentálního hlediska velice přísně posuzována a realizuje se jen, když splní všechna bezpečnostní kritéria, která jsou pro jaderné stavby nejpřísnější ze všech průmyslových odvětví. Ale doufám, že se tam neprosadí podobní absolutně nevzdělaní ideologičtí fanatici, jako je Edvard Sequens.
vaber
5.12.2023 15:51 Reaguje na Vladimír Wagnerkolik už máme instalovaný výkon 5GW ,nebo víc?
co je za ten měsíc nahradilo?
Jiří Svoboda
5.12.2023 12:42Když za něco bojujete, měl byste mít v kapse dobře rozmyšlenou lépe fungující alternativu. Pokud to nemáte, působíte diletantsky.
Břetislav Machaček
5.12.2023 17:49ale už osvědčených sériových bloků JE. Navíc prototyp je ve zkušebním provozu a není spolehlivým zdrojem, jako sériově postavená JE. Bohužel kde brát ty sériové, když je stavějí ve velkém pouze nepřátelé a omezeně tři firmy, které byly připuštěny k "soutěžím" o zakázku ? Tonoucí (zaspalý)
se stébla chytá a chce rychle dohnat to, co desetiletí odkládal. Víte
mi je už celkem jedno, jakým způsobem zemřu, protože jsem toho strašení
už zažil v životě dost. Strašili nás ze Západu ruskou technologií v
JE Dukovany a v Temelíně ta ze Západu zklamala tak, že jsme se pokorně
vrátili k té ruské. Zažil jsem strašení válčením, které studená válka
udržela na uzdě a naopak po ní nastaly v Evropě války na Balkáně a nyní
na Ukrajině. Na Kypru spolu válčili partneři z NATO a prý partnerství!
Já už se ničeho nebojím, protože mi to stejně nepomůže. Člověk se bojí
smrti ozářením, umře pod koly auta a bál se zbytečně. Zajdu si raději
na pivko a proberu daleko přednější problémy, než jsou ty uvedené ve
článku.
sv
9.12.2023 13:43Břetislav Machaček
10.12.2023 17:31 Reaguje na svplány. Minireaktory jsou zatím u výrobců jako prototypy a při zájmu
o ně po celém světě to vidím na sakra dlouhý pořadník. Bude proto
rozhodovat cena a u přednostní výstavby může být i v ceně velkého
bloku a to se "sakra vyplatí". Aby to nebylo jako s koupí malého
úsporného auta z kusové výroby za cenu velkého bouráku. Kamarád si
takhle pořídil kuchyňskou linku od malého stolaře za cenu dvou
průmyslově vyráběných kuchyňských linek ze stejného materiálu.
Chtěl kvalitu, ale ani ta se nekonala a musel stolaře uhánět
s nedodělky. Totéž může nastat u těch malých JE, kde o ně bude
rvačka a někteří je v energetické nouzi raději přeplatí, než
aby neskončili jako dovozci drahé energie. Kdo stavěl a nečekal
na zázrak, tak vyhrál jako Slováci, kteří už mají hotovo.
sv
10.12.2023 20:27 Reaguje na Břetislav MachačekTonda Selektoda
12.12.2023 09:31Je snad samozřejmé, že při projektování jaderné elektrárny, investor bude muset splnit všechna kritéria a požadavky platné místní i Evropské legislativy. Ve vlastním zájmu, i tyto okruhy nastíněných problémů bude muset vyřešit, a to i bez nápovědy autora článku.
Je to jen štvavý článek, k ovlivnění mínění České veřejnosti, tím „správným“ směrem...