https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/frantisekn-elfmark-k-becve-jsme-se-nedozvedeli-nic-otazky-zustavaji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

František Elfmark: K Bečvě jsme se nedozvěděli nic, otázky zůstávají

4.11.2020
Zdroj | Český rybářský svaz
Dnešní projednávání ekologické havárie nám nepřineslo žádné nové informace. Kolem celé kauzy je stále mnoho otázek, které zůstávají stran MŽP a ČIŽP nezodpovězeny s tím, že vzhledem k probíhajícímu policejnímu vyšetřování není možné cokoli zveřejňovat nebo spekulovat.
 

Podobný výsledek jsem však očekával, neboť mi s totožným odůvodněním již odmítla poskytnout informace ČIŽP, kterou jsem o ně žádal před několika týdny, a ministr Brabec se obdobně vyjádřil v odpovědi na mou interpelaci. Více viz můj článek zde.

Za pozitivní a přínosné tak považuji pouze to, že bylo přijato usnesení, požadující po MŽP provedení následujících opatření k prevenci závažných ekologických havárií: snížení ohlašovacích prahů do Integrovaného registru znečišťování (IRZ) pro kyanidy tak, aby bylo možné lépe sledovat vypouštění i nakládání s těmito vysoce nebezpečnými látkami, zařazení perfluoralkylovaných látek (PFAS) na seznam látek ohlašovaných v únicích do vody a v odpadech (do IRZ), zlepšení systému vyhledávání v "Systému evidence kontaminovaných míst" a doplnění konkrétních údajů o látkách, které z těchto míst mohou unikat do životního prostředí.

Věřím, že přijetím těchto opatření spolu s odhalením příčin katastrofy bychom mohli do budoucna podobným haváriím zabránit.


reklama

 
foto - Elfmark František
František Elfmark
Autor je pirátským poslancem PSP ČR za Zlínský kraj a místopředseda Pirátů ve Zlínském kraji.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist