https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/frantisekn-elfmark-hrozi-nam-vecne-leto
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

František Elfmark: Hrozí nám věčné léto?

17.3.2021
Probíhající klimatické změny si můžeme všimnout již dnes. Ilustrační snímek.
Probíhající klimatické změny si můžeme všimnout již dnes. Ilustrační snímek.
Extrémní jevy počasí, postupné zvyšování teplotních průměrů a nárůst period sucha jsou některými z jejích projevů.
 

Loňský rok se dělí s rokem 2016 o místo nejteplejšího roku v historii měření a posledních sedm let obsahuje sedm nejvyšších teplotních průměrů. (Průměrná teplota zemského povrchu podle analýz NASA, více zde.)

V rámci České republiky byl rok 2019 podle nově zveřejněné Zprávy o životním prostředí České republiky druhý nejteplejší v historii měření a přesto, že roční úhrn srážek nebyl nižší než v předchozích letech, kvůli vysokým teplotám byla velká část území postižena také suchem. (Zprávu o životním prostředí 2019 můžete vidět na webu MŽP zde. Zpráva za rok 2020 ještě není k dispozici.)

Nejen hodnota průměrné nebo nejvyšší teploty je však to, co nás může zajímat. Nová studie čínských vědců se zaměřila na to, jak bude v budoucnu vypadat délka ročních období. Za předpokladu, že nebudou učiněna dostatečná mitigační klimatická opatření (tzv. scénář business as usual), budou v roce 2100 léta na severní polokouli trvat v průměru téměř 6 měsíců. Vědci vycházejí z dosavadního vývoje, kdy až do poloviny 20. století roční období přicházela víceméně pravidelně a jejich délka byla poměrně stálá. Mezi lety 1950 a 2011 se však průměrná délka léta zvýšila ze 78 na 95 dní, zima se zkrátila ze 76 na 73 dní, jaro ze 124 na 115 dní a podzim z 87 na 82 dní. Změnila se tím pádem i data začátků období – jaro a léto začínají dřív, zatímco podzim a zima naopak později. Nejvýraznější jsou tyto změny ve Středomoří a v Tibetu.

Bude-li tento trend do budoucna pokračovat, budou se prohlubovat i problémy s tím spojené, ať už jde o negativní vlivy na zemědělství nebo třeba to, že moskiti a další přenašeči nemocí nyní považovaných za tropické, se budou posouvat dále na sever. Dlouhá horká léta samozřejmě znamenají také více letních požárů, krátké zimy naopak s sebou přináší nestabilní počasí s výskytem jevů jako jsou sněhové bouře.

Nyní je tedy opravdu důležité zaměřit se na mitigační opatření a samozřejmě také na adaptaci na změny, kterým už při nejlepší vůli nezabráníme. Proto podporuji snahy o co nejdřívější přechod na bezuhlíkovou ekonomiku. S tím je spojen nejen konec spalování uhlí, ale i oběhový způsob hospodářství nebo změny v zemědělském hospodaření a výrobě.


reklama

 
foto - Elfmark František
František Elfmark
Autor je pirátským poslancem PSP ČR za Zlínský kraj a místopředseda Pirátů ve Zlínském kraji.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (144)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

17.3.2021 18:05
Už aby to bylo a mohl bych přestat topit! Co tak délka dne a noci a tím
množství slunečního svitu? To se srovná a bude v létě a v zimě stejné?
A co jižní a severní polokoule a rozdíly v jejich ročních obdobích? Taky
vsjo rovno? Běžte pane piráte strašit děti, ale ne dospělé lidi takovými
bláboly. To, že bylo pár let či desetiletí teplejších, než před tím, ještě neznamená, že tak tomu bude na věky věků. Takových period Země zažila
nespočet a zažila to už i lidská civilizace s putováním před chladem
za teplem a po změně zpět. U nás rostly kdysi tropické přesličky a je z nich uhlí, potom tu zasahoval i pevninský ledovec, který přinesl bludné balvany až k mému domu. Tolik jančení kolem počasí a údajného oteplení
je pouhým kšeftem s energetikou a novými technologiemi, když už se ty
staré neobnovují takovým tempem, jaký vyžaduje ekonomický růst. Žít postaru, tak je růst minimální, ale při radikálním řezu enormní. Kola
ekonomiky se točí i za cenu zadlužování a ekonesmyslů založených na
dotacích a jiném křivení trhu. Tento systém spěje do pekel zahlcení
odpadem starých technologií a vyčerpáním surovin na výrobu těch nových.
A to vše pro naplnění kapes hrstky vychytralců diktujících tento směr.
Já se spíše než oteplování obávám vlády hlupáků, kteří tomu naletěli
a půjdou za tím hlava nehlava. To bude teprve katastrofa!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.3.2021 18:19 Reaguje na Břetislav Machaček
To je zase kdákalismus, přežil jsem 4 řádky a stačilo....
Odpovědět
ss

smějící se bestie

17.3.2021 21:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Jenom aby z toho nakonec nebyla věčná zima.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.3.2021 06:46 Reaguje na smějící se bestie
Toho bych se bál ze všeho nejméně.....
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

18.3.2021 13:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzl, pořád dlužíte vysvětlení, jak to bylo s tím 500letým loňským suchem. A pochlubte se, jak Vy hanzl, promítnete ty současné mínusové teploty a sněžení do toho globálního oteplování v Česku? A to výrazně, do voleb.
Už dlouho jsem si nepřečetl nic o ropácích a o špinavém uhlí (popište i to čisté uhlí, ať se předvedete).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.3.2021 17:08 Reaguje na Jiří Daneš
To snad není možný. Zrovna vám jsem to psal několikrát.
TO PĚTISETLETÉ SUCHO BYLO V ROCÍCH 2015 - 2019!!
Psali to i v tomhle článku, ke kterém jste se taky vyjadřoval, to si fakt nepamatujete? Tam psali o nejhorším suchu za DVA TISÍCE LET!!!!!!

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/letokruhy-ceskych-dubu-vypovidaji-o-nejvetsim-suchu-v-evrope-za-posledni-dve-tisicileti
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

19.3.2021 14:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Přehlédl jste, že to sucho, podle Vás (a vědců) nemělo být za poslední dvě tisíciletí a v letech 2015 - 2019, ale konkretně v roce 2020 (V LOŇSKÉM ROCE!). Aspoň to jste tvrdil ještě na jaře 2020, když asi dva týdny nepršelo a bylo teplo. Nestojíte mně za to, abych se s Vaším tehdejším kecem hledal, zkuste si to najít sám.
A co třeba 2110 let před těmi "DVA TISÍCE LET" to bylo mokro?
Moc jste se, Hanzl, nepředvedl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2021 21:22 Reaguje na Jiří Daneš
Podívejte se třaba na intersucho nebo kamkoliv a neplácejte cypoviny.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.3.2021 17:13 Reaguje na Jiří Daneš
Počasí zásadně ovlivňuje jet stream, což je proudění řádově v 10 kilometrech, někam si to napišta, ať to nemusím vysvětlovat furt dokola.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

19.3.2021 06:59 Reaguje na Pavel Hanzl

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
JD

Jiří Daneš

19.3.2021 15:03 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Vám, fanatikům, nemá skutečně smysl nic vysvětlovat, ba ani s Vámi diskutovat. Pamatujte si to a neberte si mě už do té své h...
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

19.3.2021 15:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Ještě že ten váš "jet stream" neovlivnil počasí v česku a Evropě, když rostlo těch 13500 letokruhů ze 147 vzorků živých i mrtvých evropských dubů. Jinak byste argumentoval čím?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2021 21:23 Reaguje na Jiří Daneš
Ovlivňoval, vy musíte být ducha mdlého, to jinak není možný...
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

20.3.2021 01:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Pavel Hanzl: "Tohle zmatečné počasí způsobuje jet stream ve stratosféře, který prakticky naše počasí vytváří". Je potom podivné, že těm údajům z těch 147 vzorků převážně z česka a přilehlé Evropy je přikládána, podle vědců tak jednoznačná a nezmatečná vypovídací schopnost o největším suchu v Evropě za posledních 2110 let? údaje z pouhých 147 vzorků z plochy asi 10 058 912 km², t.j. 1 vzorek z 68 427 972 km² a 6,9668246 vzorků na století (147 vzorků na pokrytí období 21,10 století), jsou vydávány za vypovídající pro celých 2110 let a celou plochu Evropy. Je to z pohledu množství, časového úseku a rozlohy prostě nevěrohodné. Mdlého ducha je pak ten kdo to zbaští, jako klimatický údaj prezentuje to jako výsledek činnosti dnešních lidí.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

18.3.2021 19:20 Reaguje na Břetislav Machaček
Pekne napísané. Podpisujem v plnom rozsahu :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.3.2021 19:15
Jak se chcete adaptovat na změny, když se to klima mění přímo před očima?
Na jakou teplotu se máme adaptovat? Na tu,která tu bude v roce 25 nebo 30, natož 40? To může být dost rozdíl.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.3.2021 19:26 Reaguje na Pavel Hanzl
" Na jakou teplotu se máme adaptovat? " - na tu ,která je.

Mrazy a sněžení sužují nyní nejen téměř celou Evropu, ale v nadcházejících dnech se studený vzduch dostane až do Afriky. Sníh by měl padat i v Alžírsku a Tunisku, řekla meteoroložka Dagmar Honsová. Největší přívaly sněhu ovšem čekají Alpy, Karpaty a Pyreneje.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.3.2021 20:41 Reaguje na Miroslav Vinkler
Sníh skutečně není dnešní ani budoucí problém. To "divoké počasí" problém nějaký je, ale máme nastartováno daleko horší problém. Netvora jsme už vydráždili a on si zatím jen protahuje drápy...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.3.2021 20:46 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tohle zmatečné počasí způsobuje jet stream ve stratosféře, který prakticky naše počasí vytváří. A chová se zmatečně, nikdo neví proč. Nejspíš je to zase vyšší teplotou atmosféry...
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

17.3.2021 21:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Někde jsem slyšela, že jet stream je významně (možná i hlavně) ovlivňován změnami v arktidě, tím, že čím dál rychleji ubývá sněhová / ledová bílá plocha odrazující sluneční paprsky ve prospěch tmavé plochy pohlcující teplo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.3.2021 06:51 Reaguje na Majka Kletečková
To je jedno s druhým, atmosféra je propojená a stále se míchá a pár desetin globálního stupně nastartuje zcela nečekané jevy. Ale jet stream přes Antarktidu (Ani Arktidu) neprobíhá, je to proud vzduchu způsobený rotací země.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

17.3.2021 20:31
Pane Elfmarku, říkáte to v posledním odstavci dobře, co by se mělo dělat. Ale jak toho docílit? Tím, že budete cpát stále více veřejných peněz do nastavených kapes chamtivých lobistů, kteří vám budou slibovat vyřešení klimatického problému (přitom nic nevyřeší), nebo tím, že napřete společně síly a budete prosazovat globální klimatickou politiku založenou na celosvětovém jednotném zdanění těžby fosilního uhlíku a jeho plošném rozdělení všem dospělým?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.3.2021 06:55 Reaguje na Jiří Svoboda
Když vynecháte ty nesmyslné "chamtivé lobbisty", tak je ten systém jasný. Musíme bojovat na všech frontách, tam kde je to schůdné (rozvoj OZE a celkově Green deal) i tam, kde je schůdnost výrazně horší (celosvětová uhlíková daň).
A především je potřeba nevést ty poraženecké až ropácké řeči, že je to k ničemu, že žádné oteplování vůbec neexistuje, případně že nikdo nic s tím neudělá.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

18.3.2021 09:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Bojuje se opravdu na všech frontách. Někteří bojují na frontě za jádro, jiní ne frontě proti jádru. Někteří ve frontě za OZE, jiní proti devastaci přírody větrníky a fotovoltaickými lány...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.3.2021 17:19 Reaguje na Karel Tejkal
Jádro je problematický systém z minulého století, má velké výhody i nevýhody, jako dojížďák i v moderním provedení SMR určoitě svůj význam má.
Proti OZE jedou jen producenti fosilních paliv (ropáci) protože jim hrozí přímo zánik.

Proto taky prakticky všechny velké ropné koncerny mohutně investují do OZE, je jim jasné, že jinak končí.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

25.3.2021 11:10 Reaguje na Pavel Hanzl
I vy jeden dojížďáku...

Kdo do čeho investuje, a do čeho ne, a hlavně PROČ, to je zajímavý problém.
Když se zamyslíte mozkem, doberete se staré známé pravdy: Že od vynálezu peněz jsou za tím vždy ony. PENÍZE.
Peníze jsou samozřejmě i za politikou. Proto politici něco podporují a prosazují a něco jiného ne. A koncerny nerady investují do něčeho, co politici nemají chuť podporovat - a naopak snaží se prostředka vložit do projektů, u kterých lze podporu politiků očekávat.
Jestli jsou to dobré projekty, nebo špatné, to vůbec nerozhoduje. Rozhoduje, na čem lze TEĎ co nejvíc vydělat.
Ti kteří hýbou velkými penězi, se nemusejí budoucnosti bát, ať bude jakákoliv. Oni přežijí.

Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

18.3.2021 09:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Od kdy je realistický pohled na věc poraženecká a ropácká řeč?

Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

18.3.2021 12:27 Reaguje na Jaroslav Studnička
Co je na poraženecké a ropácké řeči realistického?

No samozřejmě nic... je to jen projev neschopnosti přijmout fakta a podle těchto fakt se začít chovat...
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

18.3.2021 15:10 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Že zrovna vy mluvíte o přijímání faktů...
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.3.2021 16:34 Reaguje na Jaroslav Studnička
Tak si zkusme takový ten kvíz fakt x iluze pro začátek se 3 základními otázkami.

1. Existuje za posledních 50 let globální oteplování, které nedokážeme vysvětlit přirozenými příčinami?
2. Přibývá s atmosféře CO2 kvůli spalování fosilních paliv?
3. Je CO2 skleníkový plyn?
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

18.3.2021 19:16 Reaguje na Jiří Svoboda
1.Prirodzene sa otepluje, pretože sa skončila Malá doba ľadová. Môžeme kľudne vysloviť teóriu, že slnečné maximum trvajúce do roku 1950 naštartovalo ďaľšie procesy, ktoré dalej podporujú oteplenie - napríklad roztápanie ľadovcov a zmeny morského prúdenia. Nehľadiac na to, že slnečná aktivita je oproti 17,18,19 storočiu stále vysoká.
2.Ani to nie je celkom isté, veľké množstvo CO2 sa napríklad uvoľnuje z pôdy. Súvisí to zo zmenami obhospodarovania, väčšej miere používania mineráílnych hnojív namiesto organických a taktiež z rozmŕzaním permafrostu - viď bod 1 Okrem toho CO2 uvoľnuje oceán aj sopky.
3. CO2 je menšinový skleníkový plyn. Najviac vplýva na skleníkovosť Zemskej atmosféry oblačnosť a menej vodná para. Obsah vodnej pary sa pohybuje medzi 0.08% v suchom polárnom vzduchu až po 5% (50 000 PPM) v trópoch. Oproti 0.04% CO2 je to stále veľa. Vodná para zachytáva infra žiarenie v širšom spektre ako CO2. V minulej diskusii niekto spomenul, že aj kyslík je pěknej skleníkáč. Nie je síce veľmi účinný, ale vzhľadom k zastúpeniu 16 % by sa nemal zanedbávať.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.3.2021 20:44 Reaguje na Vladimir Mertan
1. To jsou takové obecné kecy. Které parametry přírodních jevů se tak zásadně změnily, že to vyvolalo tak drastickou změnu energetické bilance Země v průběhu posledních 50 let?

2. Spalováním fosilních paliv produkujeme 40 Gt CO2 ročně, ale jen 20 Gt zůstává v atmosféře, zbytek se zjevně rozpouští v podsycených oceánech. Proč tedy melete o něčem zcela nepodstatném?

3. Skleníkové plyny mají v molekule 3 a více atomů, tedy i ten váš kyslík - ozón. CO2 při koncentraci 0.04 % způsobuje asi 15% celkového skleníkového jevu a je to dominantní člověkem přímo ovlivňovaný skleníkový plyn. Množství dominantního skleníkového plynu - vodní páry - v armosféře se zvyšuje se zvyšující teplotou a tento efekt představuje pozitivní zpětnou vazbou při antropogenním navyšování skleníkového efektu způsobeném navyšováním CO2.
Vaše vyjadřování k tomuto tématu lze opět považovat za plané žvanění.

Docela mne u vás překvapuje značná nevyváženost mezi vašimi znalostni a sebevědomím.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

18.3.2021 21:38 Reaguje na Jiří Svoboda
Vážený p. Svoboda. Píšem Vám čierny puntík a ešte jedno neslušné slovo a nebudem s Vami komunikovať. Ak by ste trošku premýšľali, zistíte, že pri Vašej teórii dominantného vplyvu H2O zo zvyšovaním teploty a pozitívnou väzbou by stačilo akékoľvek oteplenie na naštartovanie závratnej špirály oteplovania až do vyparenia oceánov. Že sa tak nedeje značí, že existuje aj negatívna spätná väzba a tá pôsobí aj pri zvyšovaní koncetrácie CO2. Existuje o tom práca fyzika Ferenca Miskolcziho http://ruby.fgcu.edu/courses/twimberley/EnviroPhilo/Ferenc.pdf Píše, že celkový skleníkový efekt sa vlastne nemení. Čo sa týka skleníkovosti CO2, Richard Lindzen píše že už pomerne malá zmena oblačnosti môže vyrovnať vplyv CO2 produkovaného človekom. O tom kyslíku ako skleníkáči písal minule p. Nývlt. Obrázok spektier jednostlivých skleníkových plynov je tu: https://nezaujato.files.wordpress.com/2019/08/absorption-rhode.jpg
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.3.2021 12:58 Reaguje na Vladimir Mertan
Promiňte, ale já při vašem (myslím správném) hodnocení žádné neslušné slovo nepoužil.

Pouze mohu zopakovat: to podstané přehlížíte a nepodstatným hloupě argumentujete. Divím se, že vás takový přístup uspokojuje.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.3.2021 15:30 Reaguje na Vladimir Mertan
"Ak by ste trošku premýšľali, zistíte, že pri Vašej teórii dominantného vplyvu H2O zo zvyšovaním teploty a pozitívnou väzbou by stačilo akékoľvek oteplenie na naštartovanie závratnej špirály oteplovania až do vyparenia oceánov."

Toto může napsat jen totálně natvrdlá hlava. Přece závislost vyzařování na 4. mocnině absolutní teploty (Stefanův-Boltzmannův zákon) představuje negativní zpětnou vazbu, která zajistí, že se toto nestane.

Prostě nevím/neumím, ale hlavně dělám chytrého.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

20.3.2021 00:54 Reaguje na Jiří Svoboda
Ale ten skleníkový efekt by predsa neustále narastal, či nie? Narastalo by síce vyžarovanie, ale aj skleníkový efekt by vracal neustále viac energie naspäť. Rovnako by sa naštartovali všetky spätné väzby, roztopili by sa ľadovce, znížilo by sa albedo. Voda by sa teplom stále viac vyparovala a skleníkový efekt by rástol ďalej. Oceány predsa nie sú čierne teleso a budú to teplo pohlcovať. Veď aj dnes nám tvrdíte, že väčšina tepla sa zatiaľ zachytí v oceánoch, alebo to neplatí? Najväčším problémom týchto výpočtov je fakt, že Zem má veľmi ďaleko od dokonale čierneho telesa, celý klimatický systém je nesmierne zložitý. Preto som minule navrhol p. Hanzlovi predviesť ako funguje skleníkový efekt v Marsovej atmosfére. Môžete sa potrápiť aj Vy, ak si na to trúfnete.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.3.2021 12:22 Reaguje na Vladimir Mertan
Pane Mertane, vyzařování tělesa je dáno jeho teplotou úměrně T na 4 a je oslabováno skleníkovým jevem který lze vyjádřit v lineárním přiblížení faktorem (1-A*T-B-C), kde A*T+B je skleníkový jev od vodní páry přičemž A a B jsou konstanty a C je lidskou činností ovlivnitelný parametr závislý na koncentraci CO2. Je-li tedy příkon planety dán Sluncem, pak se při zvyšujícím se C v rovnováze vždy nastaví nějaká nová vyšší teplota T odpovídající zvýšené hodnotě C, přičemž i hodnota A*T se navýší. Pokud C nezměníme, systém se dostane do původní rovnováhy i kdybyste na počátku teplotu T výrazně zvýšil. V žádném případě pouhé vychýlení teploty nezpůsobí podle tohoto modelu kvůli narůstajícímu skleníkovému efektu od vodní páry to, co popisujete.

Tento jednoduchý model názorně popisuje, jak vyzařovací zákon stabilizuje teplotu coby nejmocnější záporná zpětná vazba. Ta vždy nakonec zajistí nějakou stabilní teplotu ikdyž často dosti změněnou. A proto není záhodno si hrát s výše zavedeným parametrem C, aby se to nepřihodilo.

Pokud by to fungovalo podle vašich nesprávných představ, klima by se nikde nikdy nemohlo stabilizovat, což neodpovídá skutečnosti. Proto máte ve vašich úvahách hrubou chybu.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

20.3.2021 13:40 Reaguje na Jiří Svoboda
To čo píšete sa ale dosť líši od pôvodného modelu navyšovania - zosilňovania skleníkového efektu H2O vplyvom CO2. Ja som upozornil na fakt, že vychýlenie teploty môže prísť aj z iného dôvodu ako je navýšenie obsahu CO2 a systém musí obsahovať spätné väzby ktoré nedovolia stupnovaniu teploty. Ja predsa netvrdím, že sa zem môže donekonečna zohrievať, práve naopak tvrdím, že klimatický systém nemôže rozhodiť navýšenie obsahu Co2 čo predstavuje 2% z celkovej energetickej bilancie (Richard Lindzen) Richard Lindzen práve tvrdí, na rozdiel od Vás, že základom klimatického systému Zeme je nestabilita a systém by nebol stabilný ani v prípade, že sa vstupné parametre nemenia. Prirovnáva to k vibrovaniu struny, po ktorej ťaháme slákom.(šmitcem)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.3.2021 20:33 Reaguje na Vladimir Mertan
Ukázal jsem velmi jednoduchý model, který demontruje pozitivní zpětnou vazbu přes navyšující se teplotu od vodní páry a stejně tak to může být kvůli změně albeda nebo táním permafrostu kvůli navýšení teploty.
Stejně tak do parametru C můžeme dát další zdroje tepla či změny skleníkového jevu nezávislé na teplotě - jak je libo. A vyzařovací zákon obsahující T na 4 vždy zajistí, aby se po čase teplota stabilizovala, na jaké hodnotě, to vyplává z bilanční rovnice.

Pokud navýšíte skleníkovým CO2 efektem energetickou bilanci o 2 % a kladné zpětné vazby přes vodní páru, albedo a,permafrost to zvýší na 6 %, pak můžete počítat se zvýšením globální teploty Delta T podle rovnice 1.06(T na 4)=(T+Delta T) na 4, což při T=300 K dá Delta T=4.5 K. Potěš pánbůh!

Zkusme se při diskusi odvolátat místo na Lindzena na zdravý rozum.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

21.3.2021 09:35 Reaguje na Jiří Svoboda
Zdravý rozum práve hovorí, že navýšenie teploty nenaštartuje iba kladné spätné väzby ale aj tie záporné. Výzkumy napríklad ukazujú, že dobám ľadovým predchádzalo pomerne silné oteplenie. Krátko nato sa prudko ochladilo. Dnešná správa zo SHMU: "Dnes ráno v Oravskej Polhore -18,4°C a v Hurbanove prekonaný 121-ročný rekord minimálnej teploty na daný dátum
Počas minulej noci nad nami v studenom vzduchu zoslabol vietor a pri prevažne jasnej alebo takmer jasnej oblohe výrazne klesla teplota vzduchu.
Minimum teploty dosiahlo zväčša -5 až -10°C, v údoliach bolo miestami -11 až -17°C. Úplne najchladnejšie bolo v rámci nižších a stredných polôh v Oravskej Polhore. Tu namerali -18,4°C.
Na niektorých miestach boli prekonané rekordy Tmin na dátum 21.marec. Bolo tomu tak napríklad v Piešťanoch a v Hurbanove.
Pre Hurbanovo, ktoré malo -8,3°C, to znamená, že tu bol najchladnejší 21.marec za posledných 121 rokov. (PB)" Debatujeme tu pod článkom "Hrozí nám věčné léto?" Odpovedám zatiaľ nehrozí a tak skoro ani hroziť nebude. Ako vidíte, stačí studený vzduch a zoslabnutie vetra a vyžarovaním sa teploty znížia na úroveň 121 ročného rekordu.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

21.3.2021 10:29 Reaguje na Vladimir Mertan
Děkuji za exkurzi Slovenským počasím, ale to bylo opravdu zbytečné.

Já nezpochybňuji existenci záporných zpětných vazeb a tu nejdůležitější vám již potřetí uvádím - vyzařování úměrné T na 4.

Popisujete nějaké historické jevy, aniž byste podal jejich fyzikální vysvětlení a použil to k nějaké argumentaci. Mne taková nikam nevedoucí diskuse neuspokojuje.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

21.3.2021 12:50 Reaguje na Jiří Svoboda
Fyzikálne vysvetlenie očakávam od Vás. Ako tu chcete mať večné leto, ak padajú storočné záporné rekordy? Ak CO2 spôsobuje nekontrolovateľné otepľovanie, tak by sa záporné rekordy nemali vyskytovať. Vaše T na 4 nijako nespochybňujem, je to práve argument proti globálnemu otepleniu o 5 až 8 stupňov, ktoré nám alarmisti do konca storočia veštia. Aby ste sa potešili aj vašim Českým počasím, Jezerní slať hlási rekodných -24.5 Stupna. https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/cesko-pocasi-astronomicke-jaro-teploty-teplotni-rekordy_2103211153_vtk Uznávam, že vaše argumenty sú formálne správne, ale zároveň sú vytrhnuté z kontextu a nevystihujú celú problematiku. Zem našťastie nie je ideálne čierne teleso a klimatický systém zeme je nesmierne zložitý. Neexistujú žiadne modely, ktoré by mohli túto zložitosť vystihnúť a preto sa musíme ohlidať k historickým záznamom a snažiť sa pochopiť čo spôsobilo historické zmeny klímy. Ak pochopíme historické zmeny klímy a dokážeme namodelovať ich priebeh, môžeme následne vylepšiť predpovedné modely.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

21.3.2021 16:54 Reaguje na Vladimir Mertan
Pro mne je důležité to současné oteplování, kde k tomu máme spoustu dat a vysvětlení lidskou činností je plausibilní.

Chápat historické změny klimatu je pro současnost nanic, dnes je příčina úplně jiná i projevy jsou úplně jinačí. Třeba současný souběh nárůstu teploty a koncentrace CO2 v historii nikdy nebyl. To by vám mělo okamžitě indikovat, že jde o něco jiného.

Pochopení způsobu pohybu hada vám nepomůže vysvětlit let ptáka.

Kdy byly za posledních 50 let v globální teplotě nějaké záporné rekordy?
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

21.3.2021 19:31 Reaguje na Jiří Svoboda
Ako vieme, že dnes je príčina oteplenia úplne iná ako v minulosti? Ten súbeh obsahu CO2 a teploty nie je celkom dokonalý ako sme si minule písali. Ku tomu potrebujete barličku v podobe ochladzujúceho vplyvu sírnych aerosólov, ktoré na 30 rokov zastavili Globálne oteplenie. Potom existuje tzv. pauza v globálnom oteplení, ktorá trvala 16 rokov a bola prerušená až v roku 2014 pôsobením javu El Nino. Keď by ste si lepšie všimnete priebeh globálnej teploty, tak ide ako keby po schodoch. Oteplí sa vplyvom El Nina a následne už Globálna teplota neklesne. Samotné oteplenie spôsobuje oceán a nie CO2. Čo sa týka minulosti dobre spracoval tému prof. Kutílek v nasledovnom článku: https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2012/cislo-5/klima-holocenu-proti-sklenikove-hypoteze.html Čo sa týka záporných rekordov, jasne že píšem o teplote lokálnej a nie globálnej. Očakávam, že radiačné pôsobenie CO2 by malo takýmto rekordom zamedziť. Predsa ak sa vyjasní a utíchne vietor nemala by teplota klesať viac ako pred 100 rokmi. Podobné záporné rekordy boli minulý rok v apríli. Cez den sa teplota blížila k +20 stupnom a v noci mrzlo. Ak by bolo povedzme zamračné, mrazy sa nekonajú, pretože oblaky bránia vyžarovaniu omnoho účinnejšie ako CO2. Vy tvrdíte, že podiel CO2 na skleníkovom efekte Zeme je 14%. Na druhej strane tvrdí prof. Lindzen že pomerne malá zmena oblačnosti vyrovná plyv ľuďmi pridaného CO2 do ovzdušia. Ja viac verím prof. Lindzenovi a tých 14% sa mi zdá prehnané. Okrem toho globálna teplota nám v podstate nič nehovorí. Ak sa hypoteticky cez deň oteplí a v noci ochladí, globálna teplota zostane úplne rovnaká. Pritom podmienky na život sa tým radikálne menia. Ak by sa oteplilo vplyvom CO2, oteplí sa hlavne v noci a v polárnych oblastiach, čo by malo pre život skôr priaznivý efekt. Efekt zvýšeného vplyvu CO2 a oteplenia sa prejavuje v lepšej asimilácii rastlín a ozelenení planéty. To čím strašia alarmisti je teplo a sucho ako na púšti, ale k tomu nie je racionálny dôvod. Aspoň nie radiačným pôsobením CO2.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

21.3.2021 15:30 Reaguje na Jiří Svoboda
Říkal jsem vám, že diskuze je zbytečná. Některým lidem prostě nevysvětlíte, že ,,globální oteplování,, může způsobovat i tyto teplotní výkyvy směrem dolu. :-)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

22.3.2021 14:57 Reaguje na Petr Eliáš
Už končím. Bral jsem to jako tréning na přemýšlení a trpělivost.

Chaotičnost myšlení pana Mertana prostě zvítězila!
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

19.3.2021 10:13 Reaguje na Jiří Svoboda
Nemá cenu se s nima hádat. Je to jen a pouze ztráta času.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

19.3.2021 10:49 Reaguje na Jiří Svoboda
Hmm. Ukázala se tu jen půlka komentáře, zajímavé. Tak to napíšu znovu.

Nemá cenu se s nima hádat. Je to jen a pouze ztráta času.

S lidmi, kteří tvrdí že kyslík je skleníkový plyn a ještě se ohání teorií Ference Miskolcziho (která se nepotvrdila a ani nemá podporu v současné vědě), nemá cenu polemizovat. Oni prostě ,,ví,,. :-)
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

19.3.2021 07:01 Reaguje na Jaroslav Studnička
Já fakta přijímám jak jsou. Druhá věc je ale osobní životní postoj a hodnotový žebříček. Ty teda rozhodně stejné nemáme...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.3.2021 17:38 Reaguje na Jaroslav Studnička
Od té doby, co se za realitu pokládají jen ropácké iluze.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

18.3.2021 18:54 Reaguje na Pavel Hanzl
V iluzích tu žijete vy.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

19.3.2021 07:04 Reaguje na Jaroslav Studnička
Víte realita se neodvíjí podle toho, jak si pomatenci neschopní přijímat fakta blábolí na ekolistu.... realita je prostě jaká je a vědci jí popisují jasně a pro inteligentní a otevřené lidi srozumitelně. Že vy do této kategorie nespadáte je jen váš osobní problém a způsob vypořádání se s realitou... dělejte co umíte....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2021 07:29 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Já vidím realitu v tom až děsivě rychlém otepování celé Zeměkoule, v ještě rychlejším rozvoji OZE v chytrých a úspěšných zemích.
To se ožvanit prostě nedá a podezřívat národy, které jsou na tom lépe skoro po všech stránkách, než my, že jsou nějak doblblé, je prostě jen ta ropácká ideologie.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

19.3.2021 08:46 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Jste na omylu...
Vzhledem k tomu že mám k energetice velmi blízko, znám tu skutečnou realitu.
Nikoliv to, co se dozvíte na internetu. To je ten zásadní rozdíl mezi mnou a vámi nebo panem Hanzlem.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

25.3.2021 11:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Je docela legrační, jak se ve vaší hlavě zahnízdilo slovo ropák. Máte ho tam zaryté tak hluboko, že nazýváte ropáky i ty, kteří ropu nijak a ničím neprosazují. Pro vás je ropák i ten, kdo fandí jádru. Ropák je u vás každý, kdo nevěří že svět spasí baterie, atd.
Kdyby ještě žila moje babička a četla by vaše stereotypní výlevy, řekla by, že máte švába na mozku. Nebo možná že tam máte ropáka.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.3.2021 16:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Myslím si, že chamtivý lobbista je realita, kterou (minimálně u nás) musíte respektovat. Chamtivý lobbista je totíž ochoten přistoupit na dohodu, kdy podporu nedostane zadarmo, a korupční spirála se nám pěkně roztáčí. Proč si myslíte, že by měl Green Deal nebo Nová zelená úsporám fungovat jinak? Nebo korupce ve prospěch ochrany klimatu korupcí není?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.3.2021 17:37 Reaguje na Jiří Svoboda
U nás máme totálně zkorumpovaný babišistán, kde se dává do podpory OZE skoro nejvíc v Evropě a výsledek je blízko nule.
V normální Evropě to ale funguje úplně jinak.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.3.2021 20:07 Reaguje na Pavel Hanzl
"V normální Evropě to ale funguje úplně jinak"

Ty si myslíte nebo to víte?
Odpovědět
MG

Milan G

18.3.2021 20:39 Reaguje na Jiří Svoboda
On to ví.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

18.3.2021 20:53 Reaguje na Milan G
Není to ale na paroubkově Marsu :-)?
Odpovědět
MG

Milan G

19.3.2021 18:26 Reaguje na Jaroslav Studnička
U p. Hanzla jeden nikdy neví :-)

Ale těším se až na podzim dojde ke změně, možná. Pak přijde Fialistán Nebo Rakušistán nebo Bartošistán anebo také Pekaroadamistán :-)))
Fakt se těším :-) protože výše jmenovaní to budou bastlit stejně jako Babiš nebo možná ještě hůř.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2021 21:05 Reaguje na Milan G
Jste naivní jak 3 dny starý pes.
Současná mafie se moci nepustí. Ale tak gigantická korupce i miliardové tunaly tu nebyly ani za komára, ekonomika se taky už řítí.
Tak příšernou vládu jsme neměli ani za komára...
Odpovědět
MG

Milan G

20.3.2021 16:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak tedy co přijde? Babišistán končí, takže Bartošistán?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

21.3.2021 10:32 Reaguje na Pavel Hanzl
To přitlačte! FV tunel je o stovkách miliard a tomu je i úměrná ta korupce.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2021 07:04 Reaguje na Jiří Svoboda
Přečtěte si třeba sérii článků na webu oenergetice.cz, kde popisují jak fungují dotace třeba v Německu nebo Španělsku, jak fungují energetické aukce, kolik tam stojí elektřina, kolik mají dnes už z OZE výkonu a kolik se staví ročně nových čistých zdrojů.

A porovnejte si to se situací v ČR. To je celý, hlavu už máte svoji.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.3.2021 14:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale vy třeba vycházíte z mylného předpokladu, že čím více OZE, tím líp. Co když to tak vůbec není?

Jak víte, že za tím, co podle vás Německo dělá tak správně, není spousta korupce, o které se nedozvíte?

Vždyť je to jen o tom: přihrávat kšefty všemi způsoby. To už o tržním prostředí není ani náhodou.

Pštros s hlavou v písku také nevidí žádné nebezpečí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2021 21:02 Reaguje na Jiří Svoboda
Korupce je naše parketa a ruští demagogové nás přesvědčují, že je to normální všude. Není. Korupce na tého úrovni je možná pouze v totalitních, polototalitních a fašistických státech, tj. v Maďarsku, možná v Polsku, ale rozhodně u nás, v Německu nikoliv.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.3.2021 12:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Úsměvné!
Odpovědět
Va

Vašek

17.3.2021 21:46
Mě by zajímala jedna věc.
Jak všichni tito klimaalarmisté žijí.
V čem bydlí, čím se dopravují do práce a na dovolenou, jak velká je jejich domácí (komunitní) FVE, kolik si sami vypěstují potravin, kolik vody zadrží na svém pozemku...
Jestli to nejsou jen takové ty rádoby chytré řeči a skutek utek.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.3.2021 06:58 Reaguje na Vašek
Žijí stejně jako všichni ostatní, jen jim dochází, do jakého průšvihu se řítíme a taky ví, že s tím jedinec nic neudělá, že je to záležitost států.
Samozřejmě se snaží žít úsporně a dělat praktickou ekologii tam, kam dosáhnou.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

25.3.2021 11:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Zdá se, že je všechny osobně znáte.
Já ne. Já znám jen některé. A tak jak popisujete, tak tedy opravdu nežijí...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.3.2021 08:31 Reaguje na Vašek
Vystihl jste to přesně. Nejvíc křičí mazaný zloděj, který volá
chyťte zloděje. Výrobci a provozovatelé OZE křičí o CO2 a mnou
si ruce, když jim dotujeme jejich kšefty stále více a více.
Lidem žijícím z ruky do úst je nějaké CO2 ukradené, je zajímá
účet za energii a ne nějaké oteplování, když dnes mrzne jako
před tou globální "katastrofou". Místní fandové ve většině sedí
v bytech vytápěných s produkcí CO2, užívají elektřinu z uhláků
a jistě by si nepřáli topit a svítit pouze když fouká vítr a
svítí slunce. Měli by si to na týden zkusit a možná by přišli
na to, že stabilita sítí je to, bez čeho dnes není život možný.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.3.2021 17:33 Reaguje na Břetislav Machaček
Asi polovina evropských zemí už uhlí zrušila, druhá se na to chystá v nejbližsí budoucnosti, Holandsko má už jen z OZE 61% elektřiny za rok 2020 (my a Slováci sotva 6%).
Zkuste odhadout kde mají vyšší životní úroveň a cenu elektřiny.
Myslíte, že tam topí jen když fouká a svítí?
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

18.3.2021 19:29 Reaguje na Pavel Hanzl
https://www.seas.sk/zakladne-udaje My Slováci získavame eletrinu takto. Základom je jadro 83,5%, a vodná energia 11.4%. Špinavé uhlie tvorí iba 5%, CO2 je minimálne. Preto sa tak ochladilo či nie?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.3.2021 20:26 Reaguje na Vladimir Mertan
Já vám závidím to, že jste do toho jádra šli
a neposlouchali aktivisty brojící proti jádru.
Závidím vám i jiné věci, protože jste měli odvahu
jít svojí cestou a nepanáčkovali cizákům jako
naši politici. My jsme promarnili 30. let tím,
že stojíme v energetice na místě a dohnat to
do roku 2033 je utopie. Navíc tu schází odvaha
politiků rozhodnout a zaplétání politiky i do
čistě ekonomických a odborných záležitostí.
Proto se nepohneme vpřed asi vůbec.
Ani předpokládaná nová politická reprezentace
se na ničem nedohodne, pro rozporné názory
na mnohé podstatné věci. Očekávám tak další
tápání ve tmě a čekání na zázrak, který se
konat v dohledné době nebude.
Odpovědět
MG

Milan G

18.3.2021 20:49 Reaguje na Břetislav Machaček
Jen pro info, dokážete tu předpokládanou novou politickou reprezentaci konkretizovat? Já ať koukám jak koukám na všechny ty politické šejdíře tak nevidím nic co by mělo tenhle stát vytáhnout z toho marasmu. To je jako čekání na Godota a ten jak známo stejně nepřišel.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

19.3.2021 14:39 Reaguje na Milan G
Pokud se dívám na volební průzkumy, tak ano. Je však ve hvězdách, kdo se s kým
dá po volbách nakonec dohromady a ti,
co se na změnu nyní těší, tak mohou být zklamaní i z nového slepence. Ono není nic moc z čeho vybírat, protože do
politiky se už nikdo slušný netlačí
a když, tak to po jednom volebním
období vzdá. V té džungli vyhrávají
pouze predátoři bez svědomí a bez
sebereflexe. Takže máte pravdu, že
ten Godot nedorazí. Demokracie je
dnes ovlivněna byznysem a manipulací
medii a soudy. Rozlišit pravdu od
lži prostý občan nedokáže a není
problém udělat z lumpa světce a
ze slušného člověka kriminálníka.
Jít do takového rizika chce velkou
odvahu a nebo být naivní, že na mě
nikdy nikdo nic nenajde. Ale najde
a klidně i vyrobí, pokud nebudu po
vůli.
Odpovědět
MG

Milan G

19.3.2021 18:30 Reaguje na Břetislav Machaček
Prostě pocit zmaru.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2021 21:27 Reaguje na Břetislav Machaček
Obloukem jsme se vrátili do roku 90 a dnes už zase volíme pouze mezi totalitou a demokracií, pojmy pravice - levice zmizely.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

25.3.2021 11:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Hm...
Teď ještě vědět, který z potenciálních vítězů budoucích voleb reprezentuje tu totalitu a který demokracii.

Já se bojím nejhoršího. Že kdo nechce totalitu, tak si vsadí na Piráty. A že takových bude hodně.
A pak, až ti Piráti opravdu povládnou, se jejich voliči myslím budou hodně divit.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2021 07:14 Reaguje na Břetislav Machaček
Slováci to vyhráli celé, když svého největšího gaunera vykopli směrem na Západ a on se uchytil v zaprděném čecháčkistánu.
Teď si jen dočistí mafiánské struktury a ukážou nám záda. Proč zrovna my musíme být pořád nejblbší? Je to tím, že Slováci mají většinu obyvatel věřících??
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

25.3.2021 11:18 Reaguje na Vladimir Mertan
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

25.3.2021 11:28 Reaguje na Karel Ploranský
Omlouvám se, kliknul jsem omylem na Odeslat.

Pane Mertane, na Vašem místě bych se obával, že Vás pan Hanz stejně označí za ropáka.

Nestydíte se, že (když nepočítám tu vodu) máte ve Vašem energetickém mixu jen 0,1 % OZE?
Sázet na jádro... No fuj!
Odpovědět
MM

Milan Milan

17.3.2021 22:24
Tak letošního 15.3.2021 bylo téměř obdobné počasí jako 15.3.1938 (občasné sněžení). Jak je to možné??? Nemělo být podle neustálých "táranin" o oteplování již hutné jaro?? Jinak k těm alarmistickým klišé frázím již bez komentáře.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

17.3.2021 23:53 Reaguje na Milan Milan
Na takové věci/srovnání, ti alarmisti eko, rádi zapomínají.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.3.2021 07:01 Reaguje na Milan Milan
TO je velmi jednoduché. To je počasí a to se mění v řádu hodin, klima v řádu staletí, dnes už desetiletí. Pokud máte za posledních 10 let několik možná set teplotních rekordů z celé Zeměkoule (a všechny do plusu), tak je to už prokázáná klimatická změna.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

18.3.2021 19:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Rekordy nemáme, minule som Vám to písal a ak tak sú tvorené efektom tepelného ostrova veľkomesta, či mesta prostým zahriatím asfaltu alebo betónu v okolí meteostanice.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.3.2021 20:13 Reaguje na Vladimir Mertan
Tohle se ví a odečítá se. Najvětší oteplování ale nastává v polárních oblastech, kde žádná betonová města nejsou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.3.2021 07:05
Myslím, že je potřeba jen trochu vysvětlit, jaký je rozdíl mezi počasí a klimatem:
Počasí je momentální stav atmosféry na daném místě.
Klima je průměr všech počasí na celém světě.
Změna klimatu je časový posun tohoto průměru, především v teplotě.
Změna klimatu v delším časovém horizontu ovlivňuje počasí, naopak ale nikoliv.
Jednodušeji to vysvětlit neumím.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.3.2021 07:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Tady napadlo 16 cm prašanu, chata Paprsek 52 cm, beru práskačky a hurá za sněhem. Pan Hanzl zase může meditovat o tom jak se upečeme. :-)
Večer vám napíši jak to probíhalo .
Odpovědět
AM

Anežka M

18.3.2021 09:44 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jak já vám závidím!
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.3.2021 10:18 Reaguje na Anežka M
Víte ono něco jiného tam žít a nebo pobývat. Taky
něco jiného je tam pracovat venku a nebo si užívat
přírody. Podobně nadšený kamarád se po pěti létech
vrátil pokorně do nížiny a za sněhem si občas pouze
zajede. Manželku k porodu vezl traktorem, protože
cesta byla zavátá a na zpáteční cestě zůstal v půlce
i s traktorem v příkopu u cesty. Doplahočil se domů
se zbytkem sil a z čerstvě narozeného syna mohl být
klidně pohrobek. Ženu se synem nechal do jara u tchýně a další zimu už žili v nížině. Vysněný dům
na samotě prodali podobným nadšencům, kteří tam
pobyli pouze roky dva a dnes je už z domu pouze
víkendová chalupa.
Odpovědět
DV

Daniel Vondrouš

18.3.2021 16:50 Reaguje na Miroslav Vinkler
Obávám se, pane Vinklere, že jednodušeji než pan Hanzl Vám ten rozdíl mezi klimatem a počasím těžko někdo vysvětlí. Moje děti (první a druhý stupeň ZŠ) ten rozdíl znají. A odhaduji že ho zná i velká většina lidí. Zkuste to ještě pochopit, nikdy není pozdě.
Odpovědět
MG

Milan G

18.3.2021 19:11 Reaguje na Daniel Vondrouš
No a kdy vy pochopíte p. Vondrouš, že potřebujeme JE. Moje vnoučata to chápou. Zkuste se zamyslet a možná to pochopíte, nikdy není pozdě.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.3.2021 20:47 Reaguje na Daniel Vondrouš
Ale pan Hanzl to domotal!
Odpovědět
MG

Milan G

18.3.2021 11:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Klima je dlouhodobý charakteristický režim počasí podmíněný energetickou bilancí, cirkulací atmosféry, charakterem aktivního povrchu a možná lidskou činností. Klimatický systém se NEUSTÁLE proměňuje a vyvíjí.
Podle toho není klima žádný průměr, tak to prostě není.
Když to úplně zjednoduším, tak jaké je počasí v nějakém časovém období tak takové bude i klima.



Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.3.2021 16:57 Reaguje na Milan G
Pan Hanzl to opravdu geniálně pomotal!
Klima je dlouhodobě (třeba za 10 let) zprůměrované a statisticky vyhodnocené počasí v dané oblasti.
Globální klima je klima zprůměrované přes celou Zemi.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.3.2021 17:27 Reaguje na Jiří Svoboda
Co je na tom domotaného?
Napsal jste to přesně. Na daném místě budu sledovat počasí pár set let a budu přesně vbědět, jaké tam panuje klima a jak se za tu dobu mění.
Pokud to budu dělat na celém světě, budu znát globální klima a tím i jeho změnu.
Co je na tom nejasného??
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.3.2021 20:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Klima není průměr všech počasí na celém světě!

Klima je zprůměrované počasí za nějaký časový úsek. Pokud se rychle klima mění, nezbývý než průměrovat za kratší čas nebo závislostmi například průměrných ročních teplot prokládat přímku a pozorovat tendenci.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2021 09:26 Reaguje na Jiří Svoboda
Globální klima musí být soubor dat z celé zeměkoule, jinak by nebylo globální.
A změna těchto dat v čase se jmenuje globální klimatická změna.
Pokud sledujete časové úseky v určitém místě, vyjde vám lokální klima a to je něco diametrálně odlišného.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.3.2021 14:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Klima se vždy musí dostat nějakým průměrováním počasí v čase. To je základ. A pak můžete průměrovat klimaty v jednotlivých oblastech na větší plochu či až zeměkouli.

Pokud napíšete "Klima je průměr všech počasí na celém světě.", pak průměrujete aktuální počasí přes celou zeměkouli, což je průměrné světové aktuální počasí.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2021 21:11 Reaguje na Jiří Svoboda
Není nutno to komplikovat. Aktuální počasí (teplota) na celém světě se průměruje do nějakého čísla a pak do časové řady (dnes se říká škály) a ta vytváří křivku. A to je změna globálního klimatu, přesněji teploty.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

21.3.2021 10:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Beru.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

19.3.2021 15:47 Reaguje na Pavel Hanzl
"Globální klima musí být soubor dat z celé zeměkoule, jinak by nebylo globální.
Ovšem když se to hodí,tak stačí i těch 13500 letokruhů ze 147 vzorků živých i mrtvých evropských dubů, že ano? V nejhorším se vymluvíme na jet stream, "co dělá počasí" (podle Vás) a "počasí je momentální stav atmosféry na daném místě" a také současně je to "je to proud vzduchu způsobený rotací země". Nedělá náhodou to počasí ta rotace země, když to počasí ovlivňuje ten "jet stream"?
A je-li to globální klima, co "musí být souborem dat z celé zeměkoule, jinak by nebylo globální" a ta data jsou daty o počasí v jednotlivých místech na celé zeměkouli, není i to globální klima ovlivńováno tím "jet streamem",který je je proudem vzduchu způsobeným rotací země? Nebo lžete,,když říkate o jet streamu, že "je to proud vzduchu způsobený rotací země" a o globálním klima, že musí být: "Globální klima musí být soubor dat z celé zeměkoule, jinak by nebylo globální" a data v tom souboru nejsou o teplotě vzduchu, jeho vlhkosti, rychlosti a směru větru, množství srážek, zda prší nebo svítí slunce, je zataženo anebo jasno a podobně a to v jednotlivých místech a v jistém čase?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2021 21:18 Reaguje na Jiří Daneš
Nesmíte matlat deset věoí do sebe. Když vezmu tisíc stromů ze všech možných staveb po celé Evropě za posledních 2 tisíce let, zjistíte klima a jeho změnu v Evropě.
Když dodáte vývrty z ledovců, zjistože klima v Arktidě a Antarktidě, když vezmete naplaveniny v Americe a Austrálii atd. atd. atd. poskládáte celosvětové klima a jeho změny. Na tom se pracuje řádově století a celý systém se stále zpřesňuje, hlavně poslední desetiletí.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

20.3.2021 01:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Co sem pletete vývrty z z ledovců? Použil jsem jen Vaše tvrzení, seřadil a porovnal je navzájem. Měl jste se dívat dnes na Šípa z roku 2018, měl tam vědce klimatologa Fardu z ČAV a pěkně ho rozebral, když se ho zeptal jaké tedy bude léto 2019. A ono bylo horké a suché, ale Farda to nevěděl, skončil na 50:50 že bude řeba vlhké. Prostě přiznal,že vědci vědí o počasí p.d,zvláště když se to dá ověřit předpověď jak bude zítra, tím jak zítra doopravdy je.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

20.3.2021 01:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Žiji už 87 let, ale neslyšel jsem a ani nepamatuji, že by na Josefa v Brně napadl sníh a v noci mrzlo.
Odpovědět
MG

Milan G

18.3.2021 19:06 Reaguje na Jiří Svoboda
Svým způsobem máte pravdu. Problém je, že klima se neustále proměňuje a vyvíjí, takže ano dá se říct, že za oněch deset let máte nějaká data, která jsou k dané oblasti, ale těžko můžete zodpovědně predikovat, že to klima příštích deset let bude zhruba stejné na daném místě. Může to tak být, ale také ne.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.3.2021 21:04 Reaguje na Milan G
Pokud si namalujete závislost třeba ročních průměrných teplot za posledních 100 let, tak jasně vidíte trendy klimatu. Jak bude za deset let? Nejpravděpodobněji tak, co vám dá nějaká matematická extrapolace. Reálně klidně i jinak.

Čím je systém větší (globální), tím je predikce jeho klimatu přesnější. Pokud máme nějaký scénář parametrů ovlivňujících globální klima, budou predikce ještě přesnější. Nahodilé přírodní jevy do toho ale mohou hodit vidle.
Odpovědět
MG

Milan G

19.3.2021 19:00 Reaguje na Jiří Svoboda
Nechci se hádat o trendech, jak jsem řekl klima se neustále proměňuje a mění, takže může ten trend ukazovat, že dlouhodobě to bude tak jak bylo/zjednodušeně/. Malý příklad, sucho, i tady na Ekolistu byly články na začátku roku 2020 jak trendy ukazují na to, že se ještě víc prohloubí sucho, Brabec alarmoval a najednou přišel zvrat, který ani jeden model nepředpokládal. Zjara 2020 se ochladilo a začalo pršet, sešel se rok s rokem a to největší sucho je, díky bohu, pryč.

Avšak co se týká klimatu a jeho změn byl bych opatrný klima představuje komplikovaný nelineární systém, a úspěch všech modelů je značně omezený, protože modelování klimatu je poplatné teorii chaosu, kde poměrně bezvýznamná vstupní změna, může zásadně pozměnit výsledek.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.3.2021 20:47 Reaguje na Milan G
Globální teplota coby výsledek globální energetické bilance rozhodně není poplatná teorii chaosu.

A jaké jsou to ty nelineární rovnice pro klima, kterými tak rád operujete?
Odpovědět
MG

Milan G

20.3.2021 16:58 Reaguje na Jiří Svoboda
Globální teplota coby výsledek globální energetické bilance rozhodně není poplatná teorii chaosu... a já jsem něco takového tvrdil? Vy si to co jsem napsal docela překrucujete. Já jsem napsal, že modelování klimatu je poplatné teorii chaosu a to je něco jiného.

Chcete tvrdit, že modelace klimatu není poplatná teorii chaosu?

A jaké jsou to ty nelineární rovnice pro klima, kterými tak rád operujete?.....můžete mi ukázat kde v mém textu tak rád operuji s nelineárními rovnicemi pro klima? Vy si opět můj text překrucujete.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

21.3.2021 10:40 Reaguje na Milan G
Prosím, pak pište jasněji (nepřekrutitelně) a pokud to nedokážete, tak zkuste mé poznámky chápat jako dovysvětlení.
Odpovědět
MG

Milan G

23.3.2021 14:02 Reaguje na Jiří Svoboda
Psal jsem naprosto jasně a srozumitelně, bohužel vy překroutíte vše co se vám hodí.

Zopakuji speciálně pro vás: já jsem napsal toto...klima představuje komplikovaný nelineární systém, a úspěch všech modelů je značně omezený, protože modelování klimatu je poplatné teorii chaosu, kde poměrně bezvýznamná vstupní změna, může zásadně pozměnit výsledek....vy jste na tento jednoduchý a nepřekroutitelný text reagoval takto...A jaké jsou to ty nelineární rovnice pro klima, kterými tak rád operujete..tomu se říká argumentační faul,kde čtete v mém příspěvku, že rád operuji s nelineárními rovnicemi pro klima? Ještě jednou se zeptám, kde to čtete? Odpovědi se nedočkám.

Globální teplota coby výsledek globální energetické bilance rozhodně není poplatná teorii chaosu...vy mluvíte o výsledku, a já jsem popisoval cestu k tomu výsledku.

už jednou jsem se ptal...Chcete tvrdit, že modelace klimatu není poplatná teorii chaosu? Takže se ptám znova. Můžete odpovědět?


Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2021 09:31 Reaguje na Milan G
Jak píše pan Svoboda, těch dat máme milióny a vývoj klimatu v jednotlivých oblastzech i globálně známe taky. A taky máme modely staré 60 let a víme, do jaké míry se potvrdily. A pokud známe příčiny těchto změn, můžeme poměrně přesně předpovědět další vývoj.

Nahodilý přírodní jev házející vidle se taky do značné míry předpovědět dá. Je to náraz asteroidu nebo mohutná sopečná činnost, víc možnostíé nevidím a v nejbližší době se to nečeká.
Odpovědět
MG

Milan G

19.3.2021 18:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Zmírněte trochu ten svůj fanatismus. Nahodilý přírodní jev nemusí být nutně náraz asteroidu.

Pokud jsem si všimnul, tak k žádné poměrně přesné predikci nedochází. Naopak, minimálně á co čtvrt roku, tady na Ekolistu vyskočí Bubák ve formě článku tuhle z Leedsu tuhle z Postupimi, že je všechno špatně a klima se mění daleko rychleji, než všichni předpokládali a ne že se oteplí o 2stupně ale o 3 stupně a ne za pět let ale už příští rok. To neukazuje na nějakou přesnost, že jo.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.3.2021 20:49 Reaguje na Milan G
Ten problém si vyřešíte, když přestanete věřit na Bubáky.
Odpovědět
MG

Milan G

20.3.2021 16:29 Reaguje na Jiří Svoboda
Patrně jste to nepochopil, ale konkrétně s vámi se dohadovat nechci, když vám dojdou argumenty rád sklouzáváte do osobní roviny a nadávek. Viz diskuse s p. Mertanem.

Podle množství změn teplot, které přijdou ve velmi krátkém čase, které hlásají různí vědci to neukazuje na nějakou přesnost ve vývoji a proto na ty Bubáky nevěřím. Jestli vy to považujete za predikce přesného vývoje klimatu je to váš problém.

Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

21.3.2021 10:46 Reaguje na Milan G
Tak to jsme dva, kdo na ty Bubáky nevěříme. Lišíme se jen v tom, že vy je používáte k bezcenné argumentaci.
Odpovědět
MG

Milan G

23.3.2021 14:05 Reaguje na Jiří Svoboda
Za to vy máte cenné argumenty. Možná by stálo za to aby jste si nastudoval teorii chaosu, nebo by možná stačil motýlí efekt.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2021 20:57 Reaguje na Milan G
Nesmíte mít zmatek ve zdrojích. Když naplácáte do sebe zprávy IPCC a prof. Žarkovou a k tomu TSI integrál pana Kalendy, tak máte guláš děsivý.
Odpovědět
MG

Milan G

20.3.2021 16:34 Reaguje na Pavel Hanzl
No já taky vycházím z vašich fanatických blábolů, vy tady šermujete se změnami teplot. Minule jste říkal, že o tři stupně se oteplí, pak o čtyři stupně, potom jste tvrdil že o čtyři a půl stupně, pak jste se rozhodl pro rozpětí např. 2-5 stupňů atd. Takže jestli by si měl někdo udělat pořádek v makovici jste to v první řadě vy.
Odpovědět
DA

DAG

18.3.2021 07:57
Doufám, že článek je hodně velká zkratka, protože na tom, že si pan poslanec přečte čínský článek, tak chce co nejrychleji zakázat uhlí.
Já sám uhlí nepodporuji, ale je jasné, že nejde zrušit mávnutím proutku v roce 2033. A nahrazovat ho plynovou závislostí na Rusku je nesmysl.
Tenhle pán nám může na podzim začít vládnout. Mám z toho trochu obavy.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

18.3.2021 12:31
Tomuto apelu na zdraví rozum nejde nic vytknout. Teda pokud ten čtenář dost rozumu má....
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

18.3.2021 12:32 Reaguje na Lukáš Kašpárek
*zdravý
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

18.3.2021 13:08 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Dobrý a dobré rady a správné jasné plány do budoucna: "Nyní je tedy opravdu důležité zaměřit se na mitigační opatření a samozřejmě také na adaptaci na změny, kterým už při nejlepší vůli nezabráníme. Proto podporuji snahy o co nejdřívější přechod na bezuhlíkovou ekonomiku. S tím je spojen nejen konec spalování uhlí, ale i oběhový způsob hospodářství nebo změny v zemědělském hospodaření a výrobě". Už chybí jenom to : blem, blem, blem, ble, ble, ble a budeme vědět jak to všechno realizovat, pěkně krok za krokem ....
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.3.2021 16:48 Reaguje na Jiří Daneš
To se provede tak, že se šáhne do státní kasy a dostatečně vysoké peníze se vynaloží na tato bohulibá opatření. Tyto peníze se pak čerpají. Jestli je to k něčemu a jaké to způsobí škody na tržním prostředí, to politici ani pan Elfmark neřeší.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.3.2021 21:05 Reaguje na Jiří Svoboda
Správněji alokují místo vynaloží
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

19.3.2021 07:09 Reaguje na Jiří Daneš
Až na to, že on celý rozumný svět ví co má dělat víme? To neví jen pomatení tupci jako například Zemanovci nebo Klausovci v ČR...
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.3.2021 14:56 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Jistě, "celý rozumný svět" ví, jak pod rouškou ochrany klimatu lít veřejné peníze do správných kapes. Jen proboha ten problém klimatu nevyřešit, to by ten penězovod vyschl!
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

18.3.2021 13:01
Když byly sněhové bouře, tak kde byl Elfmark? Co to ten pirát plácá?
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

18.3.2021 19:00
Pokud by chladnější začátek roku zajímal někoho podrobněji:

https://gnosis9.net/chladny-zacatek-roku-2021-letosek-je-zatim-v-globalnim-prumeru-o-044-stupne-celsia-chladnejsi-nez-lonsky-rok/

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/pocasi-v-cesku-snih-mraz-meteorolozka-dagmar-honsova.A210208_121201_domaci_chtl

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.3.2021 20:11 Reaguje na Petr Eliáš
"až 16. v pořadí nejteplejších únorových měsíců od začátku měření v roce 1880".
Takže byl zase teplejší, než dalších 124 únorů. To na žádný zlom nevypadá.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.3.2021 21:46
Zatímco jste se tady přeli, byl jsem na běžkách .Paráda , na zmrzlý podklad napadal prašan. Tedy the best of ....
Původně jsem mířil pod Malý a Velký kotel od motorestu na Skřítku, ale stála tam ozbrojená pěst dělnické třídy. Tak jsem to vymyslel jinak a bylo to nádherné.

Ale k tématu - jen hlupák by nevnímal rozdíly mezi roky 2021/počátek/ a 2020 v porovnání s teplou epizodou 2015-2019.

Jsem věčný optimista popírající katastrofický vliv CO2 (0,04%) , to jsme už ostatně tady měli několikrát.
Podstatně vyšší vliv na energetickou bilanci Země má příjem energie ze Slunce a jak doloženo výpočty oficiálně prokleté doktorky Žarkové (ale i jiných) vracíme se do vlhčího a chladnějšího rázu typického pro náš region v důsledku sníženého radiačního výkonu Slunce.

Že budu různými exoty označen za osobu téměř nesvéprávnou mi nevadí, protože zfalšovat průměrné teploty /měsíční,roční/ ze sítě stanic neumí ani Greta s Ulrikou. A mám za to, že blízká budoucnost nám dá za pravdu.
Klimatologové z IPCC vyměknou po 30ti letech /nejkratší dílek klimatického úseku/ a budou breptat něco o rozptylu třídy přesnosti minulých klima modelů....

Teď je nejdůležitější nedopustit zhmotnění šílené vize o náhradě fosilních energií tzv. OZE a podpořit racionální a logické uplatnění jaderné energie pro pokrytí zvyšujících se energetických potřeb společnosti.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2021 09:34 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pokud jste doběhl z Paprsku až na Skřítek, tak jste skutečně bourák, to jsem nedal ani zamlada (nejdál na Praděd).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2021 09:36 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pokud znáte Paprsek, tak určitě znáte Medvědí boudu, která patří Vysokohorským sportům Brno, kde jsem dloholetým členem a na Medvědí jezdím několikrát v roce (letošní zimu je zavřeno pořád).
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.3.2021 09:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Jo, Medvědí boudu jsem vždy míjel při cestě z Návrší na Paprsek , s kluky jsme řádili na Růžové boudě...
A moje nejdelší štreka za mlada byla Skřítek-Ztracené kameny-Praděd- Čvh. sedlo - Trojcestí- Keprník-Ramzová-Paprsek- Návrší-Staré Město
/ a to se žádné stopy strojově neupravovaly.../
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2021 12:50 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tak to je teda síla, to bude možná 70 km a tři kiláky převýšení, ne?
My běhávali z Medvědí přes Paprsek na Ramzovou a Šerák, Keprník, Červenohorské a zpátky, někteří to dali na Praděd a zpátky. Nejhorší byl vždycky potmě sjezd ze Šeráku na Ramzovou, já to jezdil po zádech po sjezdovce asi 16 minut. A na Paprsku Vintoš nalíval čerty a kluci zkapely kapele hráli jak o život a ve tři ráno sjezd na Medvědí.
A druhý den znovu.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

19.3.2021 10:01 Reaguje na Miroslav Vinkler
A to že výpočty Žarkovové jsou chybné a neodpovídají pozorování a nebeské mechanice vám nevadí? Vy jste si z ní prostě udělal mučedníka a hotovo.

Jen tak si zajděte třeba na hvězdárnu v Ondřejově a zeptejte se jich na korelaci pohybu Země-Slunce. A poproste je aby vám to vysvětlili. :-)

Ostatní co tu píšete, jako vždy, je jen vaše omáčka.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.3.2021 15:15 Reaguje na Miroslav Vinkler
A to jste ješte mohl ocitovat svého kamaráda Kalendu, jaký ten udělal skvělý klimatický model založený na totální neznalosti základů fyziky a matematiky!

Kalenda mi soukromě psal:
Ve vědě nastal chaos s každým zásadním objevem (tím nechci říci, že my jsme na něco přišli) a osobně si myslím, že v každém oboru nás čekají zásadní objevy už brzo a že jako lidstvo nejsme ani v polovině poznání všech zásadních zákonů. Např. Víte něco o dynamické složce gravitace? Víte, kolik váží 1 W světla? (Odpovím - odhadem asi 15 kg, jak bylo pokusně zjištěno). A odpovídají tato tvrzení fyzikálním zákonům tak, jak je dnes popisujeme? Neodpovídají.

Proto je zjevně potřeba důsledně ignovat a neumět používat elementární fyziku a matematiku, abychom se svými zásadními objevy zapsali do dějin. Pane Vinklere, jste na dobré cestě!

Vaše prozření s jádrem mne ovšem těší!!!!!!!!!!!!!!! Takže asi nejste beznadějný případ.
Odpovědět
ms

20.3.2021 18:59
Když je někdo demagog a neustále věří zeleným světlým zítřkům, tak se asi dočká řetězových blackoutů a velké nasr...sti lidí. Šílení Němci hlasitě zavírají uhelné a jaderné zdroje a pak správci sítě zapojují znovu do sítě uhelky jako trvalou zálohu a s nimi ještě elektrárnu na topny olej!!! https://www.tydenikhrot.cz/clanek/uhelne-zdroje-zachranuji-nemeckou-sit?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=Wj3vdUZeIHa-202103091713.
Takže německý spotřebitel s nejvyšší cenou elektřiny v EU bude teď dále v rostoucích cenách proudu platit také kapacitní platby za "horkou" zálohu v uhlí, ale také v plynu, kdy se k horečnému budování paroplynu v Německu připojil i Křetínského EPH. Když se eura sypou, proč nebýt u toho. Navíc Němci zemní plyn jako emisní zdroj od 1. ledna začali sankcionovat emisními povolenkami 25 eur za tunu. Těchto vysoce CO2 emisních "záložních" zdrojů bude po odstavení všech zbývajících 6 JE s kapacitou 9GW na konci roku 2022 daleko více. Protože pár ještě racionálních energetiků v Německu chápe, že i když si soudruzi v Bruselu i Berlíně myslí něco jiného, energie ze slunce a větru v režimu 24/7/365 prostě není a nebude. Také proto se k tomu jasně a tvrdě v ČR postavil pan Tykač. Nechcete energii z uhlí? OK, chcete plyn? ¨Dáte mi peníze nejen na investici i na provoz. Nakonec nám ty všechny OZE ráda z levné energie z uhlí vyrobí Čína, která loni zprovoznila v uhlí kapacitu 30 GW, v příštích 5 letech dalších uhelných zdrojů s kapacitou 247 GW. To proto, aby soudruzi v Číně byli připraveni nám všechno vyrobit, až vinou šíleného Green Dealu se z EU stane skanzen.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

25.3.2021 11:32 Reaguje na
Řečeno tvrdě, ale naprosto pravdivě.

Bohužel, domyslet věci do těchto souvislostí neumí každý.
Především mezi politiky jen málokterý. A to je pro nás větší průser, než změna klimatu.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

21.3.2021 09:41
Škoda, že diskutuje už len p. Svoboda, tu je priama odpoveď na otázku v titulku článku:
Správa SHMU:
"Dnes ráno v Oravskej Polhore -18,4°C a v Hurbanove prekonaný 121-ročný rekord minimálnej teploty na daný dátum
Počas minulej noci nad nami v studenom vzduchu zoslabol vietor a pri prevažne jasnej alebo takmer jasnej oblohe výrazne klesla teplota vzduchu.
Minimum teploty dosiahlo zväčša -5 až -10°C, v údoliach bolo miestami -11 až -17°C. Úplne najchladnejšie bolo v rámci nižších a stredných polôh v Oravskej Polhore. Tu namerali -18,4°C.
Na niektorých miestach boli prekonané rekordy Tmin na dátum 21.marec. Bolo tomu tak napríklad v Piešťanoch a v Hurbanove.
Pre Hurbanovo, ktoré malo -8,3°C, to znamená, že tu bol najchladnejší 21.marec za posledných 121 rokov. (PB) " P. Metelka mi minule tvrdil, že nerozumiem meterológii, ked som mu písal o rekordne nízkych teplotách v minulom apríli. Je to tu zase, prepisujeme rekordy ako písal p. Hanzl ale opačným smerom. :-)
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

25.3.2021 11:02
K národu by měl promlouvat vždy jen ten, kdo je k tomu kompetentní z hlediska znalostí.
Osobní přesvědčení je jedna věc, na to má každý právo. Ale když to přesvědčení není opřeno o nic jiného než o napapouškované žvásty, pak lze považovat za neštěstí pro společnost, když někdo dostane do ruky moc politicky PROSAZOVAT opatření, které vycházejí z toho přesvědčení - a ne z hluboké znalosti souvisejících technických otázek.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist