https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/hladovkari-z-extinction-rebellion-otevreny-dopis-vlade-ceske-republiky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hladovkáři z Extinction Rebellion: Otevřený dopis vládě České republiky

20.12.2019
Vážená vládo, držíme hladovku.
Vážená vládo, držíme hladovku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Extinction Rebellion
Vážený pane premiére, vážený pane ministře průmyslu a obchodu, vážený pane ministře životního prostředí, vážený pane ministře zemědělství, vážená vládo, sedmým dnem se bezmála dvě desítky občanů z české větve mezinárodního hnutí Extinction Rebellion účastní hladovky za vyhlášení stavu klimatické nouze na celém území České republiky. Před několika týdny tento stav klimatické nouze (climate emergency) vyhlásil Evropský parlament a před několika dny lídři Evropské unie schválili tzv. Evropskou zelenou dohodu, v níž se zúčastněné země, včetně České republiky, zavázaly k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050.
 

Tuto dohodu ale mnoho vědců považuje za žalostně nedostačující pro odvrácení nejzávažnějších hrozeb, které s sebou přináší klimatická krize. Chápeme ji nicméně jako první symbolický krok, kterým evropské vlády dávají na vědomí, že si reálnost těchto hrozeb začínají uvědomovat.

Poslední tři desetiletí jsme byli zvyklí slýchat, že změna klimatu je věcí daleké budoucnosti a příštích generací. Tato budoucnost už je ale tady. Českou republiku sužují především vlny veder a následného sucha, které decimují jak naše lesy, tak zemědělskou úrodu. Naše krajina, zničená mimo jiné průmyslovým zemědělstvím, v takové situaci nedokáže zadržovat vodu a na mnoha místech země dochází k markantnímu úbytku pitné a užitkové vody. Sucho, kterému teď čelíme, není jen přechodným jevem, ale dlouhodobou tendencí, která se bude dále zhoršovat.

Po celém světě už stav klimatické nouze vyhlásilo 1252 jurisdikcí ve 26 zemích, mezi nimi i Velká Británie, Irsko, Francie, Španělsko nebo sousední Rakousko. V nedávné výzvě 11 tisíc vědců ze 153 zemí varují signatáři před „nevýslovným utrpením“, jednoznačně prohlašují, že „planeta Země čelí klimatické krizi“ a vyzývají k hluboké přeměně společnosti. Oxfordský slovník vyhlásil „stav klimatické nouze“ slovem roku 2019, mimo jiné také proto, že se jeho používání zvýšilo o 10 tisíc procent.

Stav klimatické nouze vyhlašují zastupitelstva, magistráty a vlády. Dávají tak najevo, že si uvědomují, jak jsou naše dosavadní snahy zpomalit oteplování a rozpad ekosystémů nedostatečné. A že je nezbytné použít účinnější a radikálnější nástroje. Instituce, která stav klimatické nouze vyhlásí, tímto sděluje občanům, že hrozbu bere vážně a pracuje na strategiích, jak ve svém regionu účinně snížit emise skleníkových plynů, spotřebu energie i degeneraci krajiny.

Zatímco probíhá naše hladovka, přibývají další důkazy, že situace je skutečně kritická: tento týden prestižní vědecký magazín Nature publikoval studii, v níž se uvádí, že se v důsledku vln veder a mrazů násobně zvýšilo riziko simultánní neúrody v mnoha regionech. Už tedy skutečně není na co čekat.

Vyzýváme vás tímto, abyste se přidali k vládám mnoha zemí po celém světě, vyhlásili stav klimatické nouze a začali podle toho neprodleně jednat a předložili ambiciózní plán snižování emisí, zadržování vody v krajině, plán boje se suchem, degradací české krajiny, a také strategii, jak zvládnout ztráty v zemědělství, které mohou vést k potravinové krizi.

Hladovkáři za Extinction Rebellion Česká republika

Josef Vaníček
Zuzana Žežulková Maličká
Václav Opatřil
Jana Machová
Markéta Meluzínová
František Kotas
Kateřina Gálová
Markéta Kučerová
Lucie Grodecká
Zdenka Doubravka
Terezia Klasová
Luboš Andrlík
Adéla Durčáková
Ivana Rosická
Loan Thanh Bui
Arne Springorum
Kate Wiseman
Gabriela Kleinová
David Varga
Pavla Setničková

reklama

 
Hladovkáři z Extinction Rebellion

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (25)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

20.12.2019 15:09
Vymírající by měli jít někam na školení, aby z nich spadla klimatická tíseň. Neboť žádná katastrofa nebude a čeká nás období hojnosti. Je škoda, když si v tak skvělé etapě vývoje světa pár mladých dělá zbytečnou starost. Přirozené by pro ně mělo být hledání partnera, učení se, sbírání zkušeností.
Jejich předkové, kteří zažili hlad, válku a totalitu by jim dali přes zadek.
Odpovědět
JO

Jaroslav Olšanský

20.12.2019 17:02 Reaguje na Richard Vacek
Vymírajíci by měli dokázat že to s tou hladovkou není jen tyjátr a konečně vymřít, což by byl jejich nejlepší přínos k boji s klimatem. Ale máte pravdu, že kdyby měli všední starosti dolních pěti a půl miliardy lidí- shánění obživy resp. prostředků na ni, tak by je klimahysterie přešla.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.1.2020 09:15 Reaguje na Richard Vacek
Čecháčkova blbost je skutečně galaktického rozměru. čecháček projde suchem zničenou krajinou a napíše: "katastrofa nebude a čeká nás období hojnosti".
Odpovědět

20.12.2019 15:52
To, co tu píšete, je možná přehnaný, leč pravdivý popis reality. Problém je, že žádáte řešení po lidech, kteří problém řešit neumějí, nechtějí a ani k tomu nemají patřičné pravomoci. Jediné, co mohou, je něco naslibovat, případně se pokusit o nějakou akci na oko, aby to vypadalo, že se snaží.

A tak není lepší, než držet hladovku, začít se zajímat a věcně diskutovat, jak ten problém řešit? Již nejste děti, ale mladí lidé, kterým osud planety není lhostejný, tak se podle toho, prosím, začněte chovat. Pokud se hledání řešení neujmete sami, budete možná hodně brzy hodně překvapeni, k čemu činy našich politiků pod tlakem vašich nekonkrétních výzev typu "udělej s tím něco" povedou!
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

21.12.2019 17:59 Reaguje na
to jsem psal já
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.1.2020 09:22 Reaguje na
Ti lidé diskutují, řešení hledají a nabízejí. Ale skutečné řešení je v rukách politiků, kteří tvrdí, že žádní politici nejsou a kteří to mají zcela evidentně na háku.
Ten hlavní problém je v tom, že to má na háku česká veřejnost, která vědcům nevěří a před realitou strká hlavu do písku. Je ovládána ropáckou demagogií a vůbec jí nevadí, že jsme asi zase nejblbší z celé Evropy.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

28.1.2020 11:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Ti lidé hledají a nabízejí řešení? Proboha nestrašte. Jeden příklad nabídnutého řešení úplně postačí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.1.2020 13:04 Reaguje na Jarek Schindler
Tak nabídněte jiný a lepší.
Zatím všichni nechumelisti buď kdákali úplné blbosti typu "lidstvo je přežrané a mělo by se", ale většinou navrhovali nedělat nic.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

18.2.2020 22:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Co takhle začít stavět o sto šest jaderky?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.3.2020 13:09 Reaguje na Karel Tejkal
Proboha kde? V babišistáně? Už se "ostošest" asi 7 let mudruje nad zahájení tendru na dostavbu Temelína a o dalších ostodeset to ještě ani nevypsali.
Touto rychlostí to postvíme někdy kolem roku 3000.
Odpovědět
MM

Milan Milan

20.12.2019 18:53
Půst je prospěšný, alespoň jim to pročistí hlavy.
Odpovědět

Jan Šimůnek

20.12.2019 20:05
Soudruzi by se měli obrátit na svého ošetřujícího psychiatra, aby jim upravil medikaci (už jsem ten názor na webu viděl na více místech).

Jinak pokud nezačnou stávkovat či demonstrovat na podporu co nejrychlejší výstavby dalších bloků v Temelíně a Dukovanech, tak jim nebudu věřit ani nos mezi očima.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.1.2020 13:06 Reaguje na Jan Šimůnek
Postavit nový vlok v Dukovanech je výborný nápad, voda v Jihlavce nebude stačit asi za 2 roky ani pro stávající JE.
Odpovědět
Jiří Makoň

Jiří Makoň

21.12.2019 06:31
My chceme,ale ani náznak řešení nedáváme. Co u nás nejvíce znečišťuje ovzduší - krávy,co "prdí" metan. Co je největší příčinou sucha,resp. nezadržování vody v krajině - uválcovaná pole a cesty těžkou technikou,kdy se voda nemůže vsáknout,ale odteče z krajiny
Odpovědět
va

vaber

28.12.2019 10:12 Reaguje na Jiří Makoň
probuď se člověče, než přišli bíli do Ameriky žilo tam 100 milionů bizonů a dinosaurů v druhohorách taky bylo přehršle, v Anglii kdysi anglický gentleman nemohl vyjít v létě bez deštníku a dnes?
Odpovědět
Miloš Večeřa

Miloš Večeřa

21.12.2019 15:56
V nedávném článku Vaše paní mluvčí napsala" Proto jsme se my, normální lidé, kteří mají práci, rodiny, koníčky, děti, vnoučata… rozhodli jednat. Rozhodli jsme se postavit systému, který nás žene do záhuby." Píšete, že jste normální lidé, co mají práci a koníčky. Jakou máte práci a koníčky? Přepokládám, že asi normální, které jsou součástí systému. Toho, kterého kritizujete. Ten, kde při každé činnosti se produkují skleníkové plyny a spotřebovává obrovská eneregie. Bohužel se mylíte, zřejmě se vzděláváte pouze těmi vědomostmi, abyste přesvědčovali přesvědčené. Zkuste studovat fyziku, chemii, něco z toho jak funguje náš lidský svět. V době před průmyslovou revolucí musela většina populace těžce pracovat, vzdálenosti mezi sídly bez motorů či parních strojů byly obrovské. Dnes máme ve vyspělém svět téměř vše na dosah, značná část lidí včetně mě a mých rodičů nezažila žádnou válku. Bohužel vše je dnes založeno na energii nepocházejí z lidských ani zvířecích svalů a také na znečišťování ŽP nejen skleníkovými plyny a to včetně ekologických technologií. Krásným příkladem je město Norisk, jedno z nejvíce znečištěných míst na planetě, kde je mimo jiné jedno z nějvětších ložisek palladia, které se používá v katalyzátorech benzínovývh motorů. Krásný paradox, že? Někteří asi tím, že mají vše od mobilů po potraviny z celého světa, zjevně touží si vyzkoušet nějakou novou formu chudoby. Možná bysme to měli vyzkošet. Kdo chce tam, pomozme mu tam.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.1.2020 09:49 Reaguje na Miloš Večeřa
Velmi špatný je fanatický přístup z obou stran.
Naše pohodlíčko je prostě na dluh.
A dnes ten dluh musíme splatit, nebo nás planeta zahubí.
A to je zásadní otázka současnosti JAK to udělat, co jsme schopni obětovat a jestli to vůbec bude k něčemu.
Cena za zablokvání produkce CO2 asi nikdy nebude tak vysoká, jako kdybychom neuděli nic.
Nicnedělání nás už dnes stojí miliardy ve zničených lesích, ve zničeném zemědělství, v problémech se spodní vodou. A to je teprv začátek.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.12.2019 18:04
Jsem tu měl včera příspěvek na jejich podporu ... a už tu není.
Inu, vše se vrací ...
Odpovědět
Jaroslav Čížek

Jaroslav Čížek

22.12.2019 21:48
Pane Arne, již jste se dovzdělal? Už víte, jakou máte ekologickou stopu a jak ji snížíte pod těch 1,5 gha/os, na které máte podle Všeobecné deklarace lidských práv OSN, jako jeden ze 7,7 mld. Homo sapiens nárok? Jste ochoten Vy i Vaši přátelé, na této úrovni opravdu žít? Pokud ano, proč jste již nezačali? Brání Vám snad někdo? Jinak moje nabídka z léta, že Vám přijdu vysvětlit, proč nelze vymyslet perpetuum mobile nebo zastavit lavinu, tak ta neustále trvá. Jinak přeji klidné vánoce a jelikož by to měly být svátky především duchovní, pak doporučuji i jednu motlitbu navíc.

Bože, dej mi sílu,
abych změnil věci,
které změnit mohu.

Bože, dej mi trpělivost,
abych snášel věci,
které změnit nemohu.

Bože, dej mi moudrost,
abych dokázal poznal ty,
co změnit nejdou.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.1.2020 09:27 Reaguje na Jaroslav Čížek
To je mantra nešťastníků, kteří nevidí dál, než na špičku svého nosu.
Na nich stály všechny totalitní režimy, tihle vždy odkejvali nejhorší prasárny a ničení čehokoliv.
Rozvoj naší civilizace a vše pozitivní v ní stálo právě na lidech přesně opačného názoru.
Odpovědět
va

vaber

28.12.2019 10:02
nadutý arogantní tvor, který si říká člověk rozumný, si myslí že se mu nemůže nic stát ,že jeho moc je tak veliká ,že zvládne každý problém který se vyskytne, niky si nepřipustí že životní podmínky jsou velice křehké a mohou se snadno změnit na stav kdy život nebude možný a ani ti nejbohatší nebudou mít šanci přežít ve svých pefektně vybavených krytech, miliardy lidí a miliarda aut už zahýbá s celou planetou a budoucnost ,pokud vůbec nějaká budoucnost bude, to ukáže
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.1.2020 09:36 Reaguje na vaber
Ta budoucnost bude na sto procent. Jenže to vypadá, když se podívám na reálná data, velmi tragicky.
Existuje asi pouze jedna zásadní otázka: neexistuje nějaký neznámý mechanismus, který dokáže tento vývoj zvrátit? Nepřiletí nějaká "černá labuť"??
Pokud ne, tak spějeme s velkou pravděpodobností k totální zničení civilizace. A co dál se neví, může celý vývoj dojít až ke scénáři jak na Venuši, tj. ke zničení veškerého života. Ale to je už jen sci - fi, to nám už bude úplně fuk.
Odpovědět
ku

karel uzel

10.1.2020 13:50
prestižní vědecký magazín Nature - to je ten co v roce 97 publikoval slavný hokejkový graf?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.1.2020 09:41 Reaguje na karel uzel
Neznám žádný "hokejkový graf", to je asi jen výmysl ropáků. Ale znám grafy vývoje teplot na zeměkouli za jakékoliv období, čím starší, tím více se ty grafy liší. Ale ty od narození Krista jsou prakticky všechny stejné, za posledních 100 let už celkem i přesné, za posledních 30 let naprosto přesné.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

24.1.2020 14:38
Je to skutečná hladovka a nebo ten "řetězový" nesmysl kdy si skupina lidí dává 24 hodinový půst?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist