https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jan-zeman-sledoval-jsem-obri-pozar-nelegalni-skladky-nebezpecnych-odpadu-v-polske-zelene-gore
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Zeman: Sledoval jsem obří požár nelegální skládky nebezpečných odpadů v polské Zelené Goře

5.8.2023
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Za své nedávné návštěvy Polska jsem mohl sledovat zblízka obří požár nelegální skládky nebezpečných odpadů v Zelené Goře. Tedy, v Zelené Goře jsem naštěstí nebyl. Polská média ale byla sdělná. Jednak je každé neštěstí dobré ke zvýšení sledovanosti, jednak letos v říjnu se budou v Polsku konat řádné parlamentní volby a předvolební kampaň již běží na plné obrátky. Rozhodně se nevede v rukavičkách a to platí i o požáru skládky v Zelené Goře.
 

Požár skládky v Zelené Góře

22. července ráno v metropoli Lubušského vojvodství ve městě Zelená Gora vzplane skládka nebezpečného odpadu. Z mohutného požáru nad městem stoupá veliký černý mrak, z hořící skládky vyráží další a další černočervené ohnivé koule, sjíždějí se hasiči z celého vojvodství. Obří požár se podaří uhasit až další den. Televizní záběry z požářiště říkají, že co mohlo, na skládce shořelo, resp. požár byl zdolán víceméně až po vyhoření požářiště.

Tím nemá být nijak snižován obětavý boj polských hasičů s běsnícím živlem. Proudy vod, stříkané na hořící skládku, se vesměs odpařovaly ještě před dopadem do plamenů. K reálnému hašení došlo až v závěru požáru, kdy plameny ztratily na síle. Protivládní opozice svolává odbornou konferenci k nelegálním skládkám nebezpečných odpadů v Polsku. Je vyjmenováno přes 30 druhů nebezpečných látek, které při požáru unikly do ovzduší a vod. Neuvádí se ale, v jakém množství unikly a jaké jejich koncentrace byly naměřeny, což jsou parametry podstatné.

Zřejmě větší problém, než látky uniklé do ovzduší, jsou látky uniklé do půdy a vodotečí přes hasební vodu, byť se většina vody odpařila dřív, než dopadla do plamenů. V závěrečné fázi hašení ale byla hasební voda »obohacena« o četné, nejednou i značně nebezpečné škodliviny. Tamní spodní vody se poroučely do toxična, jedy uniknuvší do tamní řeky otrávily určitý počet ryb.

V Polsku je na 400 nelegálních skládek nebezpečného odpadu

Krátce po vypuknutí velkého požáru skládky v Zelené Goře začíná velké praní špinavého prádla, resp. nemilosrdné osočování. Kdybych nedělal celý život v ochraně životního prostředí, asi bych měl problém se ve věci orientovat. Možná bych si i myslel, že tamním politikům jde o životní prostředí obecně a o odpady zvlášť. Nikoliv: „Tu je Polska!(Tady je Polsko!). „Tady je moje koryto, konkrétně poslanecký post, který musím v říjnu obhájit!“ Jistě, požár je velký a nebezpečný. Je kolem něho ale i řada nejasností.

Politici (umírněné) Lewice žalují zelenogorského starostu, vojvodu a gestora ochrany vod. Čekal bych na prvním místě žalobu na gestora odpadů. Starosta vyhlásil evakuaci čtvrti ovlivněné obřím požárem, ale poté ji stáhnul, že situace není tak zlá, že stačí zavřít okna místností. Zda změnil názor na pokyn vojvody či Varšavy, se neuvádí. Že by zde Lubušské vojvodství a ministerstvo životního prostředí a klimatu Polska neměly dost másla na hlavě? Nechce se mě věřit.

Dozvídáme se, že na území Polska se nachází více než 400 nelegálních skládek nebezpečného odpadu! Skládkovaný odpad vesměs pochází ze sousedního Německa! Polská opozice tyto skládky otlouká o hlavu straně Právo a spravedlnost (PiS), která v Polsku vládne od listopadu 2015. Politici PiS to hází na samosprávu. Uvádí, že na 150 nelegálních skládek nebezpečných odpadů bylo v Polsku již v listopadu 2015, kdy přebírali vládu. Jede tedy v tom i nejsilnější opoziční strana Občanská platforma (OP) a polští lidovci (PSL), kteří v Polsku vládli v letech 2007-15. Mohou si připsat též nečinnost, resp. asi 150 nelegálních skládek nebezpečných odpadů.

Vláda PiS se rychle vzpamatuje ze svých přešlapů ve věci požáru skládky v Zelené Goře. Přichází s požadavkem na Německo, aby si své odpady vzalo zpátky a uhradilo škody vzniklé požárem v Zelené Goře. Že by ji vyhověla německá vláda s významnou účastí Zelených, se nepředpokládá.

Česká zkušenost

U nás první (Vavrouškův) zákon o odpadech z roku 1991 dovoz odpadu do Československa bez výjimek zakázal. Druhý, už jen český zákon o odpadech z roku 1997 učinil v tomto zákazu výjimky. Ekonomičtí liberálové prosadili své idiotské. V roce 2001 se do třetího zákona o odpadech nepodařilo striktní zákaz dovozu odpadů prosadit. Proti tlačila pravicová opozice i vedení EU, do které se ČR i za špatných podmínek vstupu tolik tlačila. Připočteme-li neschopnost zákonodárců EU a ČR vymezit pojem »druhotná surovina«, nepřekvapily pak kravíny, v kterých místo ustájení skotu byly skládkovány textilní a další odpady coby druhotné suroviny, jež sem tam vzplály. Starosta jedné postižené obce řekl na mikrofon: »Věděli jsme, že to vzplane, pouze jsme nevěděli, kdy…«

Z právního hlediska byly obce bezmocné. Protože v ČR byly protesty proti takové praxi silné, stalo se Polsko, známý to špindír EU, místem pro nelegální vyvážení německých nebezpečných odpadů, zákon nezákon, o (ne) slušnosti nemluvě. Inu, ochrana životního prostředí ala EU. Odpad se vyveze do zahraničí, přitom obětí může být i sousední členský stát EU. I když všichni řvouni včetně tehdejšího senátora Jaroslava Doubravy byly kritizováni za velké populistické řvaní a lecos dalšího, mám za to, že je jim třeba poděkovat, neboť takto nás němečtí vývozci odpadů při jeho odkládání v cizích státech více méně vynechali.

Zlá směrnice EU

Téma zlé směrnice EU, podle které nelze zakázat dovoz odpadu ze zahraničí, se ale vyhýbá jako čert kříži nejen polská proevropská opozice OP, PSL a Lewice, ale také euroskeptická PiS. Nezapomene ale zdůraznit, že nebezpečný odpad pochází vesměs ze sousedního Německa, s kterým byl vždy zadobře staronový předseda OP expremiér Donald Tusk.

Nelegální skládka v Zelené Goře se před lety dostala i před polský soud. Soud před třemi roky nařídil zlikvidovat nelegální skládku nebezpečných odpadů v Zelené Goře. Vlastník skládky, společnost s ručením omezeným, jež takových skládek v Polsku vlastní víc, nemá prakticky žádný majetek a údajně nemá ani peníze. Tak soudem nařízenou sanaci neuskutečnila.

Jestli tomu dobře rozumím, je polské právo děravé v tom smyslu, že neukládá povinnost provozovatele skládky mít pro jiné účely nezcizitelnou finanční rezervu na její následné zahlazení či jiné zneškodnění. O tom ale zřejmě nepadlo ani slovo ani za mimořádné schůze polského parlamentu, kde vzduchem létalo ve věci požáru nelegální skládky nebezpečných odpadů v Zelené Goře kdeco. Spíše nechutná exhibice. Zklamala i ministryně životního prostředí a klimatu Polska paní Moskva (tak se opravdu jmenuje). Je pravda, že média vybírala hlavně ty „nejšťavnatější“ výroky.

Sanace skládky se prý mohla platit z prostředků Evropské unie (EU), ta ale protiprávně zadržuje významné dotace Polsku, mimo jiné i na sanaci nelegálních skládek nebezpečných odpadů. PiS argumentuje, že jsou to neustálé stížnosti polské opozice, zejména OP v Bruselu, které usnadňují vedení EU okrádat Polsko o nemalé dotace pod rouškou boje za právní stát, LGBT apod. I zde jsou ruce EU poněkud špinavé. Nemyslím si ale, že by dotace z EU měly řešit sanaci nelegálních skládek odpadů, nejen nebezpečných.

Česká stopa

Případ požáru nelegální skládky nebezpečných odpadů v polské Zelené Goře se uzavřel krátce před mým návratem do Prahy „originálně“. Do Polska začaly po Odře připlouvat z Česka chcíplé ryby. Podle Inspekce se udusily pro vedro, podle rybářů tam něco hodně zapáchalo. Vyberte si.


reklama

 
foto - Zeman Jan
Jan Zeman
Autor je ekolog a čtenář Ekolistu.cz

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

5.8.2023 08:04
No ba, podobnost čistě náhodná. Když ono se nedá na "ekologii" vydělat body, dotace, přesměrování.. tak nestojí za zájem.
Odpovědět
va

vaber

5.8.2023 08:48
je to stejné jak u nás,
proč nelegální skládky nikdo neřeší včas?
proč hoří tak často právě na nelegálních skládkách?
proč nejsou postihováni ti, kdo skládku vytvořili?
tak veliká skládka a nikdo neví kdo to tam navozil?
všichni zavírají oči , nebo jsou spolčeni?
ve zkorumpované společnosti to nejde vyřešit
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

5.8.2023 08:52 Reaguje na vaber
Pláčete moc hezky, ale na špatném hrobě.
Odpovědět
va

vaber

5.8.2023 09:33 Reaguje na Slavomil Vinkler
kde je dobrý hrob?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

5.8.2023 10:31
Základní chybou je to, že skládkování a likvidaci odpadů může provozovat
soukromá firma, která prostě zkrachuje a likvidace je na bedrech státu.
Ten nedisponuje vlastní firmou na tu likvidaci a zadá to další soukromé
firmě. Je to takový nekonečný příběh do doby, dokud to někdo nepodpálí.
Odpadové hospodářství by měl mít v rukou POUZE stát, včetně kapacit na
likvidaci a recyklaci. Soukromý sektor produkující odpady by tak musel
za likvidaci odpadů platit státu, který by likvidaci neobcházel požárem,
či nějakým ukrytím pod vrstvou zeminy. V tomto jsem zásadně proti tomu,
aby byla likvidace odpadů v rukou různých SRO se směšným ručením a s
bílými koňmi ve vedoucích funkcích. Mám souseda, který je jednatelem
ve 13 firmách a disponuje pouze oděvními svršky, protože zbytek propil.
A pak, že jsou zlatá devadesátá léta plná bílých koní pryč. Tůdle!
Odpovědět
ss

smějící se bestie

5.8.2023 20:17 Reaguje na Břetislav Machaček
1*
Odpovědět
va

vaber

6.8.2023 08:32 Reaguje na Břetislav Machaček
zkrachovalé firmy a škody co po nich zůstanou ,to je evergreen,
proč končí zodpovědnost majitelů za škody které způsobili s krachem firmy,
můžeme se ptát našich politiků proč jsou takové zákony
Odpovědět
JO

Jarka O.

6.8.2023 09:44 Reaguje na Břetislav Machaček
Asi tak.Jak je v článku psano, na této věci jsou nejsmutnější ty změny dobrých znění zákonů ze začátku 90.let, které se už během několika málo let rychle měnily ve prospěch podnikatelů z ódéess a ochrana přírody a krajiny se stala oproti tomu ničení směšnou. Co byly tehdejší sanace starých zátěží oproti novým zátěžím a povolení dovozu neznámých odpadů ze zelených zemí. A které se nesanují, ale čas od času v koloniích vyhoří. Role EU ... odpad je zboží a podléhá volnému pohybu,je úplný výsměch. Dokud se toto nezmění, budeme se dívat na opakování jedovatých požárů.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

6.8.2023 15:52 Reaguje na Jarka O.
Odpadové hospodářství je jedna z nejvýnosnějších aktivit
PODNIKAVCÚ . Schválně píšu podnikavců, protože k podnikání
to má sakra daleko. Je to podvod za podvodem a financují
odpůrce skutečné likvidace(spalovny). Recyklace je o tom
hromadění vytříděného odpadu a jeho zahoření a nebo o tak
drahých výrobcích z recyklátu, že ani po dotacích o ně není
zájem. Nač si kupovat třeba plastový kbelík z recyklátu,
který za týden praskne, když si mohu koupit z panenského
plastu kbelík s životností několika let. Naopak to je
ekologické myšlení, než si kupovat přednostně šunt z
recyklátu a za týden ho dát do odpadu. Pokud je něco
vyrobeno z uhlovodíkových paliv(plasty), tak proč je
nespalovat jako ten výchozí materiál? No protože tu
"recyklaci" propagují aktivisté sponzorováni těmi
"recyklátory a vlastníky skládek"!
Odpovědět
JO

Jarka O.

6.8.2023 16:44 Reaguje na Břetislav Machaček
Urcitě je to výhodný obchod. Spalovny jsou řešení. Jenže některé emisní limity jsou v zelených zemích tak přísné, že nesmíte spálit ani barevně ilustrovaný časopis (nadsázka). Na druhé straně tyto země spalovny rozšiřovaly a teď uvažují o zavření některých nebo dováží denně 3 lodě asi tříděného odpadu z Anglie. Prostě ekologie jak blázen (DK). Nebo těží staré skládky na spálení organiky (SRN). Věci z plastu kupuji, snažím se kupovat kvalitni tvrdý plast, a ten vydrží po desetiletí. Viděla jsem plavky z recyklátu, tašky jsou ok, většinou jde o zbytné věci.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

6.8.2023 18:21 Reaguje na Jarka O.
Každopádně by měl každý stát likvidovat vlastní
odpady a žádné nevyvážet a ani nedovážet, protože
koupit si lze i likvidaci odpadů. To je jeden z
důvod návozu odpadů z bohatých zemí do chudých a
následné lumpárny s požáry. Ono i ten recyklát je
rozdíl, zda jde o recyklaci první a nebo pátou.
Jinak tvrdý plast nemusí být zárukou životnosti,
pokud degraduje na slunci, mrazu, při zátěži atd.
A těch zbytných věci se lze vzdát pouze tehdy,
když je jiná možnost. Rád bych si třeba koupil
jogurt ve skle, ale v okolí je pouze v plastu.
Totéž je u mnoha jiných druhů zboží, kde si
nemohu opravdu vybrat a musím koupit to, co je.
Kdysi jsem tu psal o spalování odpadů vzniklých
mimo topnou sezónu až v topné sezóně podmíněné
částečným tříděním, aby to už nebyl zahnívající
sajrajt, jako v těch odtěžovaných skládkách. Ty
by měly pořádně vyhnít a těžit ke spalování až
za pár let. Netříděný odpad je možno pálit
průběžně na výrobu teplé vody a tříděný odložit
na zimu. Chce to pouze změnit myšlení a nebýt
striktně proti spalovnám.
Odpovědět
JO

Jarka O.

7.8.2023 14:24 Reaguje na Břetislav Machaček
Tak "druhotné suroviny" není nový pojem dnešních ekologů. ZEVO si s odpady umí poradit a nemusí ani být státní, stát vydává zákony. Nikdy se emise spaloven/tepláren ani při změkčení limitů nedají srovnávat s emisemi z požárů pneumatik a podobnými zvěrstvy nehledě na znečištění vody. Ale když lidi ZEVO ani skládky nechtějí, myslím si skoro, že ten odpor tento pololegální obchod usnadňuje ... Povinná legální likvidace v každém státě na svém za své a vývozy stopnout, jo, to by bylo v téhle situaci asi jistější. Dnes jsou tu další 2 clánky o hoření skládek s plasty. Z recyklátů se mi líbí např. i měkké dlaždice. Všechny obaly maji své výhody, mně se povedlo nedonést domů jogurty jak ve skle, tak v plastech, vč. mléka v sáčcích. Papírové kartony jsou praktické, tedy vlastně je v nich papíru pomálu...
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

5.8.2023 11:37
V obecné rovině vidím problém doslova v "salátové" ochraně životního prostředí, a to platí napříč celo slavnou EU.

Podle hesla papír snese všechno , máme solidní právní úpravu, ale její vymahatelnost a nechuť států plnit své povinnosti to pouze podtrhuje.

Například v ČR je ochrana ŽP na nejhorším stupni od vzniku samostatné ČR v r.1993.
Není absolutně žádný zájem politických elit zajišťovat řádnou ochranu ŽP - jsou s tím jenom problémy a nedá se nakrást. To gryndýl je zemí zaslíbenou , to bude vývar !
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

6.8.2023 15:42 Reaguje na Miroslav Vinkler
Na ochraně životního prostředí se opravdu nedá nic nakrást.

O to víc se ale dá nakrást na opatřeních, která se za ochranu ŽP vydávají a která se za tu krásnou ideu schovávají.
Proto byl vymyšlen Grýndýl - ten nám to životní prostředí bude "zachraňovat" doslova ať (nás) to stojí, co to stojí.

A Číňani, ti se mohou uchechtat...
Ta Evropa je ještě blbější, než doufali.

Odpovědět
JB

Jakub Brenn

8.8.2023 09:19
V roce 2017 jsem byl v jednom nejmenovaném malém městečku asi 30 km JV od Čenstochové. Na kraji městečka byla skládka a ta každý den hořela. Zdůrazňuji rok 2017 a legální příměstská skládka. Což potom ty nelegální...
A když jsem se v Bytomi ptal, kde mají kontejnery na tříděný odpad, tak mi řekli, že to možná tak ve Varšavě.
No nic proti Polákům, ale v tomhle bodě jsme přece jen malinko dál.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist