https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jana-krumpholcova-obcane-bojuji-za-zachranu-mokradu-u-lyse-nad-labem
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jana Krumpholcová: Občané bojují za záchranu mokřadu u Lysé nad Labem

13.6.2020
Mokřad v Lysé nad Labem ohrožený plánovanou výstavbou.
Mokřad v Lysé nad Labem ohrožený plánovanou výstavbou.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Navzdory poměrně deštivému jaru je zřejmé, že česká krajina má spoustu neduhů a krom jiného ji trápí dlouhodobé sucho. Vážná situace přiměla českou vládu řešit nedostatek vláhy v půdě a nižší objem srážek, avšak principem pro zadržení vody v krajině má být výstavba betonových nádrží. Odborníci upozorňují na vhodnější způsoby, jako je budování tůněk a mokřadů v krajině, rušení meliorací na zemědělských a lesních plochách, obnova meandrů, zadržování dešťové vody ve městech v podzemních nádržích atd. Vědci dlouhodobě poukazují na drastické ubývání živočišných druhů v souvislosti s lidskou činností a špatnou péčí o krajinu, které v konečném důsledku ohrožuje samotnou existenci člověka na planetě. Na příkladu jednoho mokřadu v ČR tak můžeme ukázat, co se ve skutečnosti děje nejen s naší krajinou, ale i s celou společností.
 

Přírodní bohatství nebo Svět záchranářů?

Díky průzkumu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy již dnes víme, kolik živočišných druhů tzv. mokřad Žabák obývá – 4 druhy obojživelníků, 2 druhy plazů, 79 druhů ptáků a 8 druhů savců, přičemž 15 druhů je ohrožených, 22 je z kategorie silně ohrožených a 4 druhy jsou kriticky ohrožené. Území je tedy vysoce unikátním, s charakteristickými mokřadními společenstvy rostlin a živočichů, vázaných na prostředí s kolísající hladinou vody během roku. Lokalita se tedy může stát atraktivním místem pro pozorování živočišných druhů, které byly jinde vytlačeny nebo vyhubeny průmyslovým zemědělstvím. Město by na toto jedinečné místo mělo být hrdé.

Město podléhá představám kraje o výstavbě

Město Lysá nad Labem však ustoupilo zájmům kraje vybudovat v této lokalitě Svět záchranářů, kterému by se celé území muselo stavebně přizpůsobit, čímž by došlo k zničení vzácného mokřadu. Areál by totiž zaujímal podstatně větší rozlohu než samotný mokřad, přestože v kraji je několik možností, kde by umístění Světa záchranářů nezdevastovalo divokou přírodu (především nevyužívané plochy, tzv. brownfieldy, např. v nedalekých Milovicích nebo konkrétně prostor bývalé kasárna civilní obrany v Kutné Hoře). Záměr výstavby areálu podléhá náročnému byrokratickému procesu včetně EIA, tj. vyhodnocení vlivů na životní prostředí, které nakonec může vyjít v neprospěch záměru plánované stavby.

Obstrukce a tvrdá komunikace politiků

V roce 2019 městské zastupitelstvo schválilo prodej pozemků kraji za účelem výstavby Světa záchranářů na místě mokřadu, ačkoli už tehdy proti prodeji vystoupili místní myslivci a rybáři. O rok později, dne 1. června 2020 byl na jednání krajského zastupitelstva vznesen návrh na zachování mokřadu a nalezení jiného pozemku pro Svět záchranářů. Zastupitelé s převahou ANO a ČSSD pouze pozastavili platnost přijatého usnesení a bod se má znovu projednávat v srpnu. Mezitím vznikla petice za zachování mokřadu, ministr životního prostředí se postavil za zachování cenné lokality, ale radnice v Lysé pod vedením ČSSD nadále hájí výstavbu areálu a poukazuje na dekády plánovaný obchvat města, vedoucí okrajem sporného území. Obchvat však na rozdíl od zamýšleného areálu Světa záchranářů nezničí mokřad celý.

Co ukazuje celá kauza o naší společnosti?

Možné zničení mokřadu u Lysé nad Labem dokazuje, jak silné jsou osobní a mocenské zájmy na úkor přírody a přírodního bohatství. Problém se stává palčivějším právě v této době, kdy mnohé obce trápí nedostatek vody a krajina trpí klimatickými změnami i důsledky špatné péče. Neschopnost politiků hledat všestranně přijatelné řešení se projevuje v plné nahotě, naopak opozice dokládá, jak zásadní vliv má široká spolupráce politiků, odborné i laické veřejnosti – dosud totiž nebylo definitivně rozhodnuto. Díky iniciativě občanů i spolků dostává kauza širší rozměr, objevují se nové argumenty a konečné rozhodnutí bude muset zohlednit i mediální dopady celé kauzy, neboť hrubá síla politického nátlaku z radnice i z kraje nepřesvědčí veřejnost, že výstavba areálu na místě mokřadu je vhodné řešení.


reklama

 
foto - Krumpholcová Jana
Jana Krumpholcová
Autorka je zastupitelka za zelené v Mladé Boleslavi.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

13.6.2020 09:23
Tak tohle beru, to je zelená politika jak se má dělat , hodně úspěchů do Lysé n/L.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.6.2020 11:23
Svět záchranářů, to zní velmi ekologicky! Škoda že se autorka o tomto projektu nijak věcně a kriticky nevyjádřila. Takhle je to jen takové umíněné stěžování. Tím rozhodně nechci podpořit zánik existujícího mokřadu.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

13.6.2020 22:24 Reaguje na Jiří Svoboda
Areál Světa záchranářů v Karlových Varech tvoří několik budov včetně improvizované nemocnice, policejní služebny nebo hasičské stanice, které jsou vybaveny odpovídající technikou pro věrnou simulaci rizikových situací, včetně interaktivních simulátorů a trenažérů. Součástí areálu je také moderní dopravní hřiště s železničním přejezdem a další venkovní lokality pro simulaci rizik ve venkovním prostředí.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

14.6.2020 11:45 Reaguje na Majka Kletečková
Tak toto se na mokřadu určitě budovat nemusí!
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.6.2020 14:30
To by mě zajímalo, proč zmizel můj příspěvek, že je to velmi rozumná aktivita, která si zasluhuje podporu?
Odpovědět

15.6.2020 09:51 Reaguje na Jan Šimůnek
Dobrý den,
není to náhodou tadyten?

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cesky-svaz-ochrancu-prirody-nabizi-odkoupeni-mokradu-u-lyse-nad-labem.chce-ho-zachovat#diskuse
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

13.6.2020 22:27
V článcích na internetu jsem se dočetla, že radnice města Lysá n. L. pozemek s mokřadem převedla na kraj za symbolickou korunu. Mezi zastupiteli má převahu ČSSD a ANO. Hejtmanství na nich chce vybudovat středisko Svět záchranářů, v němž se budou školáci i dospělí připravovat na krizové situace, součástí nového areálu má být velkokapacitní parkoviště pro návštěvníky.

Proti zničení mokřadu protestují místní myslivci a rybáři, řada dalších místních občanů, opozice Lysé n. L., Český svaz ochránců přírody, Česká společnost ornitologická, přírodovědci z Karlovy univerzity atd. ČSOP dokonce uvažuje o koupi mokřadu, aby ho zachránil před zničením.

Držím palce, aby se mokřad podařilo zachránit. Kdybych byla občankou Středočeského kraje, tak bych na podzim v krajských volbách za tohle určitě svůj hlas nedala ČSSD a ANO. Chování jejich členů v zastupitelstvu Lysé n.L. ohledně mokřadu je v mých očích neomluvitelné!

Pochybuji, že by se v celých středních Čechách nenašel pro trénovací areál policie, hasičů a první pomoci jiný pozemek, nejlépe nějaký brownfield .
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

14.6.2020 11:06 Reaguje na Majka Kletečková
Nu, je dobře, že se v rámci ČLOVĚKA zachranují mokřady (kdysi ještě označované jako bažinaté plochy) a v době přívalových a bleskových bouří a povodní se nějak pozapomíná na poldry a nivní přírodní prostory pro dočasné vylití bleskových povodní. Dnes nepotřebujeme zhodnocovat ruské celiny jako za JVS. Hladomor nám díky nadnárodním řetězcům nehrozí, zatím ani invaze much tse tse také ne. Mokřady a vývěry vody v přírodě jsou přírodní potřebou, ochrana městského člověka před kolonizací popelnicových zvířátek ale také. Nepůvodní fauna a flora v českomoravské přírodě i 21.století je ......... !
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

15.6.2020 15:46 Reaguje na Krejcar Stanislav
Moucha tse-tse ne, ale komáři z rodu Anopheles, kteří přenášejí malárii, se v takových mokřadech množit mohou.
Odpovědět
ji

16.6.2020 21:39 Reaguje na Jaroslav Štemberk
Pokud tady bude, tak se bude vesele a slibně množit v každém zapomenutém kýblu s vodou... zrovna v mokřadu nejspíš bude dost živočichů, kteří ty larvy žerou.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist