https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jann-farsky-chceme-ministerstvo-pro-udrzitelny-rozvoj
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Farský: Chceme ministerstvo pro udržitelný rozvoj

14.1.2020
K udržitelnému hospodaření by stačilo tak málo... Ilustrační snímek.
K udržitelnému hospodaření by stačilo tak málo... Ilustrační snímek.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Ristina121 / Good Free Photos
Ministerstvo, jehož primárním posláním bude udržitelnost. Které bude hlídat, abychom naši zemi předali našim potomkům ve stejném, ale ideálně lepším stavu, než jsme ji od svých předků převzali. Které bude dohlížet na kvalitu půdy, kvalitu vody, kvalitu krajiny. Které bude prostřednictvím nastavení dotací podporovat kvalitní odpovědné udržitelné hospodaření na půdě. Tak aby se její kvalita ideálně zlepšovala, ale minimálně nezhoršovala. Tak, aby půda opět získala schopnost udržet vodu. Schopnost, která klesla kvůli způsobu hospodaření na polovinu schopnosti, kterou měla ještě před 70ti lety. Kdyby se podařilo ji obnovit, zadrží 5ti násobek objemu vody v Orlíku... Bez nutnosti stavby dalších přehrad... Tak aby dotace nezvýhodňovaly velkopodnikatele plundrující půdu na úkor odpovědně hospodařících zemědělců. Tak aby se dotace nekoncentrovaly do centrál společností, ale pomáhaly regionům. Tak aby se nehospodařilo na obrovských lánech, ale na menších polích.
 

Navrhujeme tak vznik nového Ministerstva pro udržitelný rozvoj sloučením Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí. Současný stav je totiž hrozně neefektivní a k budoucnosti neodpovědný. Často se vytlouká klín klínem - nastavení dotací do zemědělství vede k zhoršení kvality podzemní vody, k degradaci půdy, k poškození krajiny a k vylidňování venkova. A tyto škody se se zlomkem prostředků snaží zachraňovat ministerstvo životního prostředí a někdy i ministerstvo pro místní rozvoj. Jedny dotace problém způsobí, druhé dotace ho mají zachránit. To nedává žádný smysl. Trpí příroda, jsou poškozovány zdroje a ještě ke všemu to stojí hrozně peněz. To ostatně potvrdil ve své zprávě na podzim 2019 i Nejvyšší kontrolní úřad.

Jiný příklad nefunkčnosti je protierozní vyhláška. Přestože je potvrzeno, že eroze vede ročně ke ztrátě 21 milionů tun ornice, což je škoda cca 10 mld. Kč, protierozní vyhláška leží na MŽP už od roku 2017. A MZe její přijetí blokuje. A dál rozdává dotace na velkoplošné hospodaření, dále dotují nákupy těžké techniky, dále nepodmiňují dotace odpovědným způsobem hospodaření. A čas běží, přicházíme o půdu, zhoršuje se kvalita i objem podzemní vody, vylidňuje se venkov. To je prostě dlouhodobě neudržitelné a k budoucnosti nezodpovědné.

A přitom by stačilo tak málo. Těch skoro 40 mld. Kč, které má dnes ministerstvo zemědělství na dotace podmínit odpovědným hospodařením udržitelným pro společnost i krajinu odpovědným hospodařením, které nebude poškozovat půdu, které nebude zhoršovat kvalitu a množství podzemní vody, které nebude zvýhodňovat velkopodnikatele na velkých lánech.

Odpovědně hospodařící zemědělci takové změny přivítají.

Proto navrhujeme využít obrovský objem dotací, který jde do zemědělství a zkušenosti odborníků na životní prostředí a vytvořit Ministerstvo pro udržitelný rozvoj, které bude primárně hledět na udržitelnost - na to, abychom tuto zemi předali svým potomkům v lepší kvalitě, než jsme ji převzali od svých předků my.


reklama

 
foto - Farský Jan
Jan Farský
Autor je první místopředseda hnutí STAN.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.1.2020 15:20
Hezky se to čte, jen co pravda, ale zřejmě budete také nařčen, že se "lidem montujete do života". Jak vidno, ten Trh opravdu nevyřešil vše, naopak, na spoustu problémů zadělal. A dotace jsou evidentně špatně nastavené, nemotivuji k ochraně půdy a přírody, jen podporují produkci rentabilních plodin. Toto nastavení změnit nebude vůbec jednoduché, neb giganti to budou vnímat jako "krok proti nim", jak jsem již mnohokráte slyšel (četl). Že je to pro udržitelnost a zdravou přírodu, tomu se akorát vysmějí...
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

14.1.2020 16:56
Já bych šel na to opačně. Pořádně bych předně zdanil polní chemii aby se chemizovaná výroba nevyplatila. Pak bych si přestal dělat iluze, že takové ministerstvo bude opravdu fungovat ve prospěch udržitelnosti. Jedna věc je vědět, co je pro udržitelnost dobré dělat, mnohem složitější je ale najít nástroj/mechanismus jak v rámci svobody podnikání společnost do udržitelného koridoru navést. Co nemůže škodit, je začít o těch nástrojích/mechanismech věcně diskutovat.
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.1.2020 17:53 Reaguje na Jiří Svoboda
Pak se ovšem bude dovážet "výroba" ještě chemizovanější ze zemí 3. světa.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.1.2020 18:04 Reaguje na Jan Šimůnek
Řekl bych, že máme dobře fungující veterinární správu, obhodní inspekci a hygienu, aby k nám ledasjaký humus nepronikl. Pro mě soběstačnost nebyla a není sprosté slovo. Měli bychom si vážit poctivých zemědělců a podporovat je, byť to bude znamenat zvýšení cen. Ale kýžené zlepšení ŽP za to stojí, o tom jsem bytostně přesvědčen.
Odpovědět

Jan Šimůnek

19.1.2020 10:46 Reaguje na Karel Zvářal
Ne vše se vychytá. Např. naprostá katastrofa byl a je "protiteroristický zákon", podle kterého pracoviště dělající s mykotoxiny musí každé tři roky (pokud ne častěji) získávat povolení od ÚJB (což je odporná papírová práce pro několik VŠ a SŠ pracovníků na dobu několika měsíců).
Současně s tím došlo k privatizaci laboratoří hygienické služby, jejichž majitelé se bez stanovení mykotoxinů (ale asi i dalších látek) obejdou (= vydělají si i tak dost). Prostě postoupit tohle papírovací martýrium se jim nevyplatí.
Takže zatímco na přelomu 80. a 90. let stanovovala základní mykotoxiny skoro každá OHS (a všechny KHS), v současnosti to dělají tři laboratoře pro celou ČR a zdaleka nemají srovnatelnou kapacitu na počet vzorků.
Takže úspěšně provézt do republiky a rozprodat nějaký sajrajt je teď daleko menší problém, zejména pokud toho nebudou vlaky, ale třeba jen tu a tam půl kamionu.
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.1.2020 17:56
Jde jednoznačně o snahu podřídit racionální aktivity ministerstva zemědělství iracionálním blábolům, produkovaným resortem životního prostředí. Naopak, je to MŽP, které by se mělo zrušit, a to prakticky bez náhrady, protože to nula nula skoro nic užitečného může z tohoto resortu snadno přejít pod jiná ministerstva.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

14.1.2020 19:29
Je to zbytečné. Zcela by postačila změna kompetencí - vodu a lesy z MZe přesunout do gesce MŽP.
A vyplácení dotací zemědělcům podmínit dobrým stavem půdy - k tomu postačí rozšířit číselník BPEJ o kolonku - zádržnost vody v půdě.

K tomu postačí jedno usnesení vlády a jedna vyhláška MZe ČR.
Ještě nějaký problém ?
Odpovědět
ig

14.1.2020 20:23
Když existuje Úřad pro rotaci Země, proč by nemohlo existovat Ministerstvo pro udržitelný rozvoj?
Odpovědět
MG

Michal Gregor

15.1.2020 09:58
Další ministerstvo je zbytečné. Dle mého názoru by bylo nejvhodnější spojit MZe a MŽP do jednoho fungujícího celku. Dnes rozdělené kompetence nefungují podle představ a i samotná "nevraživost", by doufám, zmizela.
Odpovědět
DV

Daniel Vondrouš

17.1.2020 22:43
Jde o fake. Návrh STAN ve skutečnosti nemění na pravidlech ochrany přírody a životního prostředí ani čárku. Všechny zmíněné problémy nechává neřešené. Pouze přejmenovává MZe a MŽP shodně na ministerstvo pro udržitelný rozvoj. Je možné se podívat zde https://apps.odok.cz/veklep-detail?pid=ALBSBK5F6X4P. Tenhle nesmysl zkusili na Slovensku a vzápětí ho zrušili a vrátili se k normálnímu stavu, kdy malé MŽP kontroluje mnohem větší hospodářské resorty MZe, MPO a MD.
Odpovědět
PD

Patrik Dvořák

24.1.2020 21:32
Zdravím, poslední dva roky se intenzivně zajímám o podobný věci, myšleno pozemkové úpravy, mokřady, biopásy atd. něco se povedlo vyřídit s vypětím sil, ale obecně řečeno najít úředníka, který na daném úřadě by byl schopen, nebo spíš ochoten vyřídit, pomoct, poradit atd. marně hledat, narazil jsem na pár lidí co chtěli pomoci a to je málo. Je to k zblití a co se týká nějakého sloučení apodobný řeči o krajině atd. strašně rád bych se pletl, ale po zkušenostech co mám je to jen kec za kecem, všechno jde když se chce, ale ti ha..li tam sedí a čekají na žold to je má zkušenost a věřte, že bych mohl povídat dlouho a podávat příklady za příkladem, jenže ono je to tak jak se říká nehas co tě nepálí a na to dojedeme všichni, jenže to už bude pozdě.
Jsem osobně zklamán a zhnusen co se děje kolem ochrany přírody, biodiverzity, vody, věřte jsou to jen planý kecy, když slyším toho bl.a jak vykládá o tom kolik se podařilo tisíc mokřadů vytvořit, obnovit atd. ať mi dá konkrátní adresy kde to je pojedu se podívat, kecy a kecy!!!! Tady na jihu Moravy klidně odčerpávají spodní vodu do potoka a nikdo s tím nehne prasárna za prasárnou, pole se jedují hůř jak za komančů, poslední meze jdou do pryč a furt budoe ten ....Toman kecat něco o ochraně, půdy ten, těžko a Jurečka, čer....k ulhanej, jedno pr..e vedle druhýho. Omlouvám se, ale ta bezmoc je strašná.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist