Jan Skalík: Nekácejte prosím nejkrásnější středoevropský prales!
na území Vaší země po tisíciletí roste nížinný Bělověžský prales, jedinečný v celé Evropě. Je domovem zubrů evropských, ale i vlků, chráněných druhů ptáků a brouků. Tak krásné dubohabrové podmáčené lesy nerostou na tisíce kilometrů daleko.
Přestože v červenci letošního roku vydal Evropský soudní dvůr předběžné opatření, aby polská vláda přestala kácet nejzachovalejší evropský nížinný prales, ministr Szyszko nadále pokračuje v těžbě více než 1500 stromů týdně. Přestože UNESCO prohlásilo, že světové přírodní dědictví je ohrožené, v pralese se brutálními zásahy čtyř harvestorů vyznačený milion stromů kácí dál. A ministr Szyszko má nadto dost kuráže k tomu, aby urážel naše společné evropské instituce. Říká, že evropští úředníci nerozeznají ani lýkožrouta od žáby.
Ministrem uváděné argumenty jsou ale účelové. Les nekácí kvůli kůrovci, kácí se totiž i duby a habry, které tento brouk napadnout nemůže. Těžba probíhá i v jádru chráněných území se stoletými stromy, kde nebezpečí, že větev někomu spadne na hlavu, nehrozí. Záměr je zřejmě jediný: zpeněžit dřevo a zabránit tomu, aby poslední nížinný prales v Evropě zůstal pralesem.
Situace v pralese se přitom stále zhoršuje: už více jak 70 členů lesní stráže neustále hlídá harvestory, které dennodenně kácí ve dvou směnách. I přesto se podařilo během tří posledních měsíců kácení při čtrnácti občanských nenásilných blokádách alespoň na čas pozastavit, a to díky odhodlání Poláků a dalších desítek lidí z mnoha zemí celého světa. Petici podepsalo na dvě stě tisíc lidí.
Vyzýváme občany Polska i dalších zemí, aby se zapojili a nedopustili zničení Bělověžského pralesa. Celý Bělověžský prales je společným dědictvím střední Evropy. Celý Bělověžský prales se má stát národním parkem.
Miroslava Rylko a Jan Skalík
reklama