https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jann-skalik-nekacejte-prosim-nejkrasnejsi-stredoevropsky-prales
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Skalík: Nekácejte prosím nejkrásnější středoevropský prales!

14.8.2017
Vyzýváme občany Polska i dalších zemí, aby se zapojili a nedopustili zničení Bělověžského pralesa.
Vyzýváme občany Polska i dalších zemí, aby se zapojili a nedopustili zničení Bělověžského pralesa.
Milí polští přátelé,
na území Vaší země po tisíciletí roste nížinný Bělověžský prales, jedinečný v celé Evropě. Je domovem zubrů evropských, ale i vlků, chráněných druhů ptáků a brouků. Tak krásné dubohabrové podmáčené lesy nerostou na tisíce kilometrů daleko.
 

Přestože v červenci letošního roku vydal Evropský soudní dvůr předběžné opatření, aby polská vláda přestala kácet nejzachovalejší evropský nížinný prales, ministr Szyszko nadále pokračuje v těžbě více než 1500 stromů týdně. Přestože UNESCO prohlásilo, že světové přírodní dědictví je ohrožené, v pralese se brutálními zásahy čtyř harvestorů vyznačený milion stromů kácí dál. A ministr Szyszko má nadto dost kuráže k tomu, aby urážel naše společné evropské instituce. Říká, že evropští úředníci nerozeznají ani lýkožrouta od žáby.

Ministrem uváděné argumenty jsou ale účelové. Les nekácí kvůli kůrovci, kácí se totiž i duby a habry, které tento brouk napadnout nemůže. Těžba probíhá i v jádru chráněných území se stoletými stromy, kde nebezpečí, že větev někomu spadne na hlavu, nehrozí. Záměr je zřejmě jediný: zpeněžit dřevo a zabránit tomu, aby poslední nížinný prales v Evropě zůstal pralesem.

Situace v pralese se přitom stále zhoršuje: už více jak 70 členů lesní stráže neustále hlídá harvestory, které dennodenně kácí ve dvou směnách. I přesto se podařilo během tří posledních měsíců kácení při čtrnácti občanských nenásilných blokádách alespoň na čas pozastavit, a to díky odhodlání Poláků a dalších desítek lidí z mnoha zemí celého světa. Petici podepsalo na dvě stě tisíc lidí.

Vyzýváme občany Polska i dalších zemí, aby se zapojili a nedopustili zničení Bělověžského pralesa. Celý Bělověžský prales je společným dědictvím střední Evropy. Celý Bělověžský prales se má stát národním parkem.

Dnes v 15 hodin začne na Malostranském náměstí v Praze nahlášená demonstrace za zachování dosud nejzachovalejšího evropské nížinného pralesa. Před 16. hodinou, poté, co bude demonstrace ukončena, se někteří její účastníci zřejmě přesunou před polskou ambasádu na Valdštejnské ulici. Jednotlivě tam vyjádří své znepokojení ze skutečnosti, že se přes dlouhotrvající protesty akademiků, Evropské komise, UNESCO a postoj stovek tisíců lidí podepsaných pod peticemi, ministr Szyszko v kácení nejzachovalejšího pralesa pokračuje.
Za občanskou iniciativu,
Miroslava Rylko a Jan Skalík
reklama

 
foto - Skalík Jan
Jan Skalík
Autor se v rámci doktorského studia na Katedře environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity zabývá politikou životního prostředí.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist