Jan Stejskal: Jak se pandemie covid-19 promítla do počtů upytlačených nosorožců? Překvapivě dobře
V Keni po víc než dvaceti letech nebyl za celý rok upytlačen ani jeden nosorožec. V Jihoafrické republice klesly počty upytlačených nosorožců o celou třetinu oproti roku 2019.
V obou zemích k tomu přispěly zákazy vycházení a zřejmě i omezení mezinárodních letů, které snížilo možnosti, jak rohovinu dostat ven ze země na nelegální trhy ve východní Asii. V JAR se dokonce spekuluje o tom, že gangy zaměřené na pašování rohoviny se během jarního lockdownu zaměřily na pašování alkoholu a tabáku, protože to pro ně bylo výnosnější.
Nižší čísla jsou nepochybně vynikající zprávou a rangeři si zaslouží obrovské uznání. Zároveň je ale třeba realisticky hodnotit vyhlídky do příštích měsíců a let.
V JAR po rozvolnění lockdownu počty upytlačených nosorožců hned začaly narůstat a propad v příjmech z turismu je ve všech afrických zemích natolik obrovský, že může ohrozit i bezpečnostní opatření chránící zvířata před pytlačením.
Pokud tedy můžete a hygienická opatření to dovolí, vyrazte do Afriky a podpořte rezervace prostřednictvím vstupného a dalších služeb. Anebo, pokud si to můžete dovolit, zvažte jejich přímou finanční podporu.
reklama