https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jann-stejskal-jak-se-pandemie-covid-19-promitla-do-poctu-upytlacenych-nosorozcu-prekvapive-dobre
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Stejskal: Jak se pandemie covid-19 promítla do počtů upytlačených nosorožců? Překvapivě dobře

20.2.2021
Nosorožci černí.
Nosorožci černí.
Foto | Jan Stejskal / Safari park Dvůr Králové
Na začátku pandemie někteří ochranáři odhadovali, že nepřítomnost turistů v chráněných územích povede k nárůstu pytláctví. Čerstvá čísla za loňský rok ukazují, že skutečnost je přesně opačná.
 

V Keni po víc než dvaceti letech nebyl za celý rok upytlačen ani jeden nosorožec. V Jihoafrické republice klesly počty upytlačených nosorožců o celou třetinu oproti roku 2019.

V obou zemích k tomu přispěly zákazy vycházení a zřejmě i omezení mezinárodních letů, které snížilo možnosti, jak rohovinu dostat ven ze země na nelegální trhy ve východní Asii. V JAR se dokonce spekuluje o tom, že gangy zaměřené na pašování rohoviny se během jarního lockdownu zaměřily na pašování alkoholu a tabáku, protože to pro ně bylo výnosnější.

Počty upytlačených nosorožců v Jihoafrické republice.
Počty upytlačených nosorožců v Jihoafrické republice.
Zdroj | Save the Rhino/Environment, Forestry, and Fisheries Department of RSA

Nižší čísla jsou nepochybně vynikající zprávou a rangeři si zaslouží obrovské uznání. Zároveň je ale třeba realisticky hodnotit vyhlídky do příštích měsíců a let.

V JAR po rozvolnění lockdownu počty upytlačených nosorožců hned začaly narůstat a propad v příjmech z turismu je ve všech afrických zemích natolik obrovský, že může ohrozit i bezpečnostní opatření chránící zvířata před pytlačením.

Pokud tedy můžete a hygienická opatření to dovolí, vyrazte do Afriky a podpořte rezervace prostřednictvím vstupného a dalších služeb. Anebo, pokud si to můžete dovolit, zvažte jejich přímou finanční podporu.


reklama

 
foto - Stejskal Jan
Jan Stejskal
Autor je vedoucí komunikace a mezinárodních projektů Safari Parku Dvůr Králové.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jirka Černý

21.2.2021 06:04
Nemyslím že by pomohla aktuální potřeba pašovat něco jiného, natož alkohol který vzhledem k ceně za kilogram bude vždy v pozadí za něčím u čeho lze mít za propašované kilo astronomický zisk. Možná má pozitivní vliv njaké proticovid opatření někde ve světě, ono tady bude těžké najít konkrétní souvislost která ke zlepšení situace vedla.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

22.2.2021 09:41
Jo. 3etřím. Šetřím. Průvodce Pippo byl právě se 3 Čechy v Ol Pejetě. Za dva, tři roky bych to možná dal.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist