Jiří Klicpera: Svítání nad Bečvou?
Za druhé musím pana Hrušku objektivně pochválit, protože dotoková doba, kterou naměřil, se dost shoduje s tou, kterou je možno naměřit i jinými metodami. Tak jednou plus. Není to ovšem 600 m pod kanálem Energoaquy, ale 850, jak si každý může ověřit podle publikované fotografie z měření a v měření vzdálenosti na Mapy.cz. Takže udává špatný údaj ve své práci, za to je mínus.
Následuje úvaha pana Hrušky o tom, že se voda v Bečvě během pokusu a dalšího průtoku zahušťuje, čímž dochází ke změnám koncentrace sodíku a vápníku a vůbec ke všelikým divným jevům… To snad ani nemyslí vážně a střílí si z publika! V takovém případě neměl totiž vůbec sůl používat a pokus si lépe rozmyslet a naplánovat. Za tuhle úvahu a manipulaci zaslouží dva mínusy.
Dále pokusník píše, že mám chybu ve výpočtech, ale to není pravda, násobilku umím a umí si to každý přepočítat. Použil jsem čísla pana pokusníka a mínus už za to dostal.
Následuje složitá přednáška v bodě 2 o možnostech iontové výměny v řece, která ukazuje, jak pan profesor mlží. Jednak v Bečvě nenacházíme žádné zeolity nebo permutity a podobné nerosty, jednak Bečva není zas tak špinavá, jak se tam snaží namluvit, to by tam nebyly třeba zrovna ostroretky. A kdyby tam fungovala tak krásná iontová výměna, to už by se tam také mohly vyměňovat ionty chloridů za kyanidy, když jsou si chováním tak podobné, jak tvrdí pan pisatel. Za tenhle odstavec a jeho odbornost nejméně tři mínusy, protože to opravdu síla. Ale ne ta iontová, jakou tam popisuje, protože zvýšení koncentrace chloridů z 18 na 20 mg/l není žádná významná změna iontové síly a už vůbec ne taková, aby mohla ovlivnit měření. To jsme zase u toho, že neměl tu sůl k pokusu volit. A ta bilance soli mu stejně nevychází, je opravdu nejasné, kolik jí vlastně použil. A ani nepíše, zda použil sůl potravinářskou, ovčí lízací, technickou nebo dokonce posypovou.
Suma sumárum, chtěl bych vidět, jak by to dopadlo, kdyby předložil panu Hruškovi některý student takovouhle ročníkovou práci.
Úřady se nyní baví tím, že zkoumají, jestli si může kdokoli vylévat nebo sypat do řeky cokoli třeba v množství menším, než malým. Nejde totiž o to, jestli to byla sůl potravinářská či jiná, ale o to, zda příště může do řeky vylít fyzická osoba třeba i ten kyanid. Moooc zajímavý právní precedens.
Nemá smysl dále rozebírat to, že v práci není uvedeno, jaké přístroje, metodiky a údaje z literatury použil, není uvedena ta jasná a přezkoumatelná tabulka naměřených hodnot a chybí i několik hodnot před pokusem, aby bylo zřejmé, že naměřené hodnoty nejsou jen čísla v rozptylu obvyklého kolísání – znovu opakuji - jedná se o hodnoty před pokusem. Další mínus. V každém případě ale nelze tvrdit na základě tohoto pokusu, že kyanidy nemohly přitéci z kanálu Energoaquy, k tak silnému kafi by si neměl sedat, když věci, rybám a toxicitě očividně nerozumí. Provedená měření jsou bez uvedení náležitostí, neprůkazná a nelze je uznat jako důkaz toho, k čemu chce autor dojít - dokázat nesprávnost posudku, který ještě ani nemohl číst. Jestli chce udělat další pokus, tak klidně, jen je otázka proč a kdo to bude platit a co na to vodoprávní orgán. Skóre 9 mínusů proti jednomu plusu je neudržitelné. Ale protože se blíží volby a pan pisatel se veřejně hlásí k TOP09, jde se vyhřívat na výsluní zájmu jejích podporovatelů a udělá pro úspěch všechno. Už tedy svítá a pravda se ukazuje… Ještě, že nejsem členem žádné strany!
Debata mezi Jiřím Klicperou a Jakubem Hruškou chronologicky
Jakub Hruška: Ryby v Bečvě nemohly otrávit toxiny z rožnovského kanálu (11. 8. 2021)
↳ Jiří Klicpera: Proč mlha nad Bečvou? (8. 9. 2021)
↳ Jakub Hruška: Ano, nad Bečvou stále zataženo (9. 9. 2021)
↳ Jiří Klicpera: Svítání nad Bečvou? (10. 9. 2021)
↳ Jakub Hruška: Nad Bečvou o koze a o voze (a vůči ing. Klicperovi ode mne naposledy) (13. 9. 2021)
Štěpán Bekárek: Tma, mlha či svítání nad Bečvou? (14. 9. 2021)
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (25)
Ondřej Dočkal
10.9.2021 14:38chybu ve výpočtech bohužel máte. Je mi opravdu líto, že ji nevidíte. Ona to totiž není chyba početní (násobilka je opravdu ok), ona je to chyba logická. Dovolím si to rozepsat:
psal jste:
V první části, asi od 10:15 do 11:15 hod (60 min) se zvyšovala koncentrace Cl- z 17,8 na 19 mg/l, tedy o 1,2 g/m3. Průtok za tuto dobu 60x186=11.160 m3 a chloridů proteklo cca 11.160 x 1,2 = 13,392 kg.
souhlasíte s tím, že to jsou vaše slova, a vaše čísla?
POkud ano, ptám se dále - a zároveň si odpovídám:
a) o kolik bylo chloridů ve vodě více, oproti "nulovéhu" stavu na hodnotě 17.8 mg/l, v 10:15?
odpověď: o 0 mg/l - protože v tento čas pokus začal, a naměřeno bylo 17.8 mg/l. Ovšem vy v tom vzorci počítáte s tím, že rozdíl byl 1.2 mg/l od začátku této fáze pokusu (1. ze 60 minut) - zde první minus...
b) o kolik bylo chloridů ve vodě více, oproti "nulovému" stavu na hodnotě 17.8 mg/l, v 10:16?
odpověď: nevíme, měření p. Hrušky není tak podrobné - to nám (mě) ovšem nevadí, cílem jeho pokusu bylo něco jiného. Ovšem víme naprosto přesně (resp. můžeme se zcela logicky domnívat), že to nebylo o 1.2 mg/l - tuto hodnotu totiž pan Hruška naměřil až v 11:15 (a další údaje v grafu jsou výše než 1.2 - koncentrace tedy byla na vzestupu) - - další minus, je mi líto.
a tak můžeme probrat každou další minutu pokusu ....až se dostaneme k té poslední
c) - o kolik chloridů bylo ve vodě více oproti "nulovému stavu" na hodnotě 17.8 mg/l v 11:15?
odpověď: o 1.2 mg/l, to bylo naměřeno 19 mg/l. Zde jste to správně vynásobil - průtok krát 1.2 g/l - to je ok, to je plus.
Abych nebyl takový pes, připustím, chybou měření, zaokrouhováním apod., že těch cca 1.2 mohlo být ve 2 - 3 posledních minutách, rozhodně ale ne ve všech 60 minutách. Proto násobilka je ok, ale to číslo 1.2, to bylo zvoleno chybně, je mi líto. Jaký správný poměr pro výpočet zvolit je samozřejmě těžko říci, koncentrace chloridů mohla stoupat lineárně nebo exponenciálně, nejvyšší hodnota v cca 11:25 ukazuje spíš na exponenciální růst - ale to je už jedno.
Ivan Holoubek
10.9.2021 14:49 Reaguje na Ondřej DočkalPavel Hanzl
10.9.2021 19:55 Reaguje na Ivan Holoubekrýpal lesní
16.9.2021 09:38 Reaguje na Ondřej DočkalSoudní znalec jasně namítnul k tomuto pokusu nestandartnost a nevhodnost prokázání, a také zízké rozdíly v měřených veličinách, což může také ukazovat na to, že byly ovlivněny i jinými faktory.
Předpokládám, že důvod a způsob jak počítal vám někdy i bude vysvětlen.
<rýpal lesní>
Ondřej Dočkal
16.9.2021 23:43 Reaguje na rýpal lesníMůj příspěvek byl o tom, že výpočet, jímž zpochybňuje pokus pana Hrušky, mě prostě nesedí.
BOhužel zatím nemám reakci, tak jen doufám že se někdy objeví.
Jarka O.
10.9.2021 16:11Jaroslav Enenkel
10.9.2021 16:38Pavel Hanzl
10.9.2021 20:27 Reaguje na Jaroslav EnenkelProč se někdo vůbec pořád dokola zabývá mísením vody v Bečvě, když by stačily rozbory vzorků z toho kanálu??
Já si tu fakt připadám jak na Paroubkově Marsu.
Jarka O.
10.9.2021 17:41Pavel Hanzl
10.9.2021 18:17Kde se vzal ten jed v ústí Juřinky? To ho tam dovezli fekálem?
Pokud kenálem, tak kde jsou rozbory, které by musely dokazovat zcela děsivou koncentraci.
Pokud bude u moci tahle garnitura, může kdokoliv sepisovat cokoliv a výsledek je jen hloubkové znechucení našeho občana z podezdření na korupci přímo gigantickou.
Vladan Vinklárek
10.9.2021 19:12články pana Hrušky a tento Váš jsem si přečetl hezky za sebou, takže můžu vidět jeden rozdíl. Ten váš končí osobními invektivami co se politické příslušnosti a sbírání bodů do voleb týče. Zatím co článek pana Hruška končí.
Cituji: Na závěr mám pro ing. Klicperu i orgány činné v trestním řízení návrh: Celý experiment znovu zopakovat. Za průtoků stejných jako v době havárie, pomocí kombinace různých metod a adekvátního vyhodnocení. Provést by ho měl někdo, nejlépe instituce, která se dosud do případu „nenamočila“, a to ani jako dobrovolník, ani jako znalecké pracoviště, jejichž materiály jsou už ve vyšetřovacím spise.
Konec citace.
Vaše měření, které má sloužit Policii ČR jako jeden z klíčových důkazů bylo měřením pana Hrušky zpochybněno. Můžete měření nazývat amatérským, nicméně měření proběhlo. Takže pokud jste správný "technokrat", kterého zajímá proč jsou Vaše a měření pana Hrušky tak odlišná tak přistoupíte na jeho návrh, domluvíte metodiku měření a měření zopakujete nebo necháte zopakovat nezávislým subjektem klidně za Vaši společné účasti.
Zatím to je tak, že se "vozíte" na množství soli použitém při pokusu, čímž poněkud odvádíte pozornost od jádra věci. Tj., že měření pana Hrušky tvrdí, že k rozptýlení jedu nemohlo dojít až po x km ale došlo k němu již po pár stech metrů.
PS. Nikam nekandiduji.
Lukas Klazar
10.9.2021 22:49Jak už napsal v diskusi pan Dočkal, čísla pana Klicpery, na jejichž základě okopává kotníky pana Hrušky, lehce nesedí. Dovolím si zpochybnit celý "oponentní" výpočetní odborný posudek pana Klicpery, který pro každý časový úsek počítá s určitou koncentrací chloridů v celém průtoku Bečvy. V prvním úseku, jak bylo už v diskusi napsáno, je mimo úplně, v těch dalších už je pravděpodobně mimo méně. O kolik méně, to by mu mohl naznačit pan Hruška. Ten totiž ve své zkoušce uvedl, že hodnoty chloridů měřil u obou břehů Bečvy. V tom okamžiku je ale nezbytné vědět, v jakých místech a jaké hloubce k tomu docházelo, aby odborník na hydrauliku vodních toků upřesnil například míru obměny vody v daném místě a tím rovněž dotování a ředění daného místa v průběhu času.
Bez ohledu na pochybnosti pana Klicpery o množství použité soli, a bez ohledu na (pravděpodobně) respektovaného znalce zcela nehodné pseudoargumenty "precedentem" nebo politickou příslušností pana Hrušky, nelze popřít to, co bylo podstatou celého testu. Že k vzestupu koncentrace sledované látky došlo na obou březích vodního toku daleko nad místem pozorovaného úhynu ryb, a to v místě, kde dle pokusu fluoresceinem pana Klicpery měla být závadná látka pouze u jednoho z břehů.
Z veřejně dostupných zdrojů je možné zjistit, že pro prokázání proudění v Bečvě v úseku cca 3,5 km byla použita vizuální metoda zabarvení fluoresceinem. Tuto metodu trasování jsem osobně několikrát použil, přičemž v jednom specifickém případě šlo o prokázání velmi slabého odtoku odpadních vod z vnitřní netěsné kanalizace na povrch terénu vedle průmyslového objektu. Po použití fluoresceinu byl jeho obsah v odebraném vzorku tak nízký, že jednoznačně přítomnost musela potvrdit až laboratorní zkouška. Z čehož mi nad metodikou pana Klicpery visí otazník. Nikde v jeho mediálních výstupech se nezmiňuje o tom, že by pod kritickými místy (kde lze předpokládat mísení vody napříč korytem Bečvy) odebral vzorky v několika bodech průřezu korytem a z nich pak stanovil gradient šíření závadné látky. To se opravdu spokojil pouze s optickou zkouškou, s jejímiž závěry lze polemizovat, protože každý na fotce zbarvené Bečvy může vidět co chce? Nízké koncentrace fluoresceinu mohou zvláště v kontrastu se silně zbarvenou částí vodního toku, kde je soustředěno proudění, uniknout pozornosti.
Navíc, pokud by se pan Klicpera obtěžoval odebrat uvedené vzorky (nejen) z místa, kde pan Hruška zjistil promísení závadné látky v celém profilu Bečvy, mohl by v nich laboratorně zjištěné koncentrace porovnat s těmi, které by mohl zjistit ze vzorků odebraných později v místě, kde byl ještě pozorován masivní úhyn ryb (kde došlo k vytrávení řeky). Porovnání zjištěných hodnot by mohlo být dalším oporou pro současný závěr pana Klicpery...nebo také ne.
Nelze se asi domnívat, že kyanidy, v jejichž důsledku mělo k vytrávení Bečvy dojít, zvyšovaly s časem svůj škodlivý potenciál. Naopak, vždy dochází jejich rozptýlením a postupným nařeďováním přítoky k omezení jejich fatálního vlivu na život v řece a zpravidla rovněž jejich existenci ve vodním roku provází více či méně ostrá dělící hranice (pod místem vstupu závadné látky) s výskytem uhynulých živočichů. Byť na tom stojí a padá posudek pana Klicpery, tak předpoklad, že před kyanidem v Bečvě ryby (natož jiní živočichové) v délce toku 3,5 km uplavaly, zní hodně divoce...
Miroslav Vinkler
11.9.2021 06:54Jako občanovi ČR mně vadí, že dodnes není zřejmé, kdo otravu Bečvy způsobil.
Umožněno fatálním selháním ČIŽP , která jako odborný orgán ochrany přírody doslova propadla. Prostě to nejcennější - objektivní materiální informace v místě a času havárie - nechala doslova odplavat.
Tím znemožnila zjištění viníka ,zda to byl úmysl nebo neschopnost je jiná věc.
Zcela selhalo i MŽP ČR, které poté co seznalo pochybení ČIŽP mohlo /se souhlasem vlády/ vypsat vysokou finanční odměnu (10 mil. Kč) a slíbit beztrestnost tomu, kdo podá svědectví co se vlastně stalo.
Na 99,99% skutečný viník zjištěn nebude, těch pochybností - viz pře odborníků - je tam tolik, že žádný soud případně obviněného nemůže potrestat.
Za ty roky jsem si povšiml jedné věci, skutečná ochrana ŽP v České republice je zlomkem toho, jaká by podle platných právních předpisů být měla.
Pavel Hanzl
11.9.2021 08:00 Reaguje na Miroslav VinklerObčané mají právo na informace o životním prostředí a znát pravdu.
Proč stále trvá embargo na informace?
Správce toku Povodí Moravy dlouhodobě monitoruje kvalitu vody v Bečvě a vliv jednotlivých výustí kanalizace na vodní tok a bilancuje vypouštěné znečištění, proč se veřejně k celé havárii nevyjádří a nezveřejní zprávu o havárii?
Déza ročně vypouští zdaleka největší množství kyanidů do Bečvy.
Proč nezveřejní naměřené koncentrace kyanidů nad a pod výpustí Dézy, případně i výpusti Tesly Rožnov? Možná by to i laikovi hodně objasnilo.
Jako správce toku s akreditovanou laboratoří jistě monitorovalo postup toxického mraku a měnící se koncentrace toxických látek a provedlo i bilanci vypuštěných toxických látek.
Pokud tyto informace musí být stále utajovány před veřejností, měla by je mít k dispozici alespoň vyšetřovací komise.
Jako správce toku by se také měl podílet na havarijním plánu při případné další havárii.
Prakticky jediným opatřením na zmírnění následků havárie bylo zvýšení průtoku v Bečvě navýšením odtoku z přehrady Bystříčky. (jinak jen bezmocně přihlíželo, jak hynou další a další ryby, které rybáři odvážejí do kafilerie. Podivný přístup správce ke svému spravovanému majetku)
Bylo navýšení průtoku v Bečvě dostatečné? Nemohlo se odpouštět více? Povodí Moravy má k dispozici simulační model, kde je možno pro různé průtoky a vypouštěné znečištění modelovat vliv na kvalitu vody.
Déza ročně zpracovává tisíce tun toxických látek a pokud není možno její výrobu utlumit, tak představuje obrovské riziko kontaminace zdrojů pitné vody pro obytné a průmyslové aglomerace Olomouckého, Zlínského a Jihomoravského kraje podél Bečvy a Moravy.
Mohla by připravovaná výstavba poldru nebo přehrady Skalička ochránit tyto zdroje při případné další havárii. Jestliže ano, pak je nutno její realizaci maximálně urychlit.
Odpovědi na tyto zásadní otázky by měli občané znát. Pokud nebudeme znát odpovědi, měl by se provoz v Déze maximálně utlumit, abychom zamezili riziku, že našim vnoučatům předáme totálně zadluženou a zdevastovanou krajinu, kterou budou dlouho a těžce obnovovat.
Jarka O.
11.9.2021 09:14 Reaguje naUtlumení práce - proč? Výstavba poldru nic neřeší, jestliže se šetří na ocenění (:-)společenském) práce bezpečnostních techniků a na kvalitních vodohospodářích, jako to možná v tomto případě bylo. Šetření je drahé pro lidi, krajinu a přírodu. Zato se nešetří na počtu regionů, vyjmenoval jste 3 v okoli toku a nejsou to kraje. Bohužel.
P
Efektivní havarijní plán na minimalizaci škod zřejmě neexistuje. Správce toku Povodí sice nadlepšil průtok v Bečvě odpouštěním z přehrady Bystřičky ze cca 3 m3/s na 4 m3/s. Možná se mohlo vypouštět 9 m3/s nebo i více? Nikdo neměl zřejmě kompetence provádět větší manipulaci na přehradě. Zřejmě se improvizovalo.
Nechápu proč informace o havárii pronikají k veřejnosti pouze od jednoho soudního znalce, rybářů a občanů se zodpovědným vztahem k životnímu prostředí.
Proč správce toku nevydal oficiální zprávu o havárii?
Proč se k tak závažné havárii oficiálně nevyjádřili odborníci renomovaných institucí, jako např. VÚV, VŠCHT apod. Zřejmě jsou obavy, že pravda by mohla rychle vyplout na povrch.
V Déze jsou ročně zpracovávány tisíce tun toxických látek. Podloží Dézy je znečištěno toxickými látkami a okolí je chráněno proti dalšímu šíření hydraulickou clonou, ze které se trvale čerpá voda a znovu se využívá jako technologická voda v provozu Dézy.
Déza je trvalá hrozba další ekologické havárie o daleko větším rozsahu. Proto je v současné době boje se suchem na místě zvažovat útlum jeho provozu.
Pokud to není možné je potřeba aktualizovat havarijní plány a navrhnout opatření k minimalizaci škod.
Obávám se, kyselá voda a bazénová chemie zde příliš nepomohou.
Již při výstavbě Tesly Rožnov se připravovaly vodní nádrže pro případ havárie, které by mohly havárie mohly navýšit průtok v Bečvě. Např. v Hranicích jsou vybrány profily pro poldry na Veličce a Ludině, které by mohli sloužit i jako vodní nádrže s možností okamžitého navýšení průtoku v Bečvě při havárii. Odborníci by jistě navrhli i další efektivní opatření.
Bohužel není vůle. Povodí Moravy, ČIŽP a vodohospodářské orgány jsou nečinné, jako by si neuvědomovali závažnost problému.
Infiltrovaná voda z Bečvy je jedním z hlavních zdrojů pramenišť pitné vody na Přerovsku, Kroměřížsku, Zlínsku, Uhersko Hradišsku a Hodonínsku.
Pokud připustíme opakování podobných havárií, můžeme se velmi brzo dostat do neřešitelných problémů.
Jarka O.
12.9.2021 19:37 Reaguje naJestli je Bečva nějakým způsobem zdrojem pitné vody, tak v okolí budou ochranná pásma, nemějte strach.
Je jisté, že příčina úhynu byly kyanidy? Jednoduché kyanidy zničí chlorňan a průtok kanálem, ale mohlo jít o kyanidy vázané v komplexech, které se uvolnily z komplexů při setkání s vodou při pH pod 7 nebo v tělech ryb. Stejně tak to mohly být sinice, jiná organika nebo kovy. Tato působení ale potřebuji čas, úhyn není hned. Neznám přirozené chování ryb. Kolik m nebo km je vlastně jejich denní okruh, plavou ráno někam a večer zpět, umí přeskočit jez nebo žijí mezi 2 jezy, co udělají, když je jim nevolno a dusí se, plavou někam, kde předpokládají více kyslíku? Tyto znalosti můžou pomoct určit, odkud otrava vyšla. Předpokládám, že p. Klicpera to všechno ví a po rozsudku nám i něco prozradí.
Petr Michna
12.9.2021 22:18a) organizaci havarijní služby správce vodního toku,
b) seznam vodních toků a vodních nádrží, pro něž je plán zpracován,
c) označení nebezpečných míst a míst nejvíce ohrožených možným únikem závadných látek,
d) seznam a popis míst na březích vodních toků, technicky vhodných ke zneškodnění havárie,
e) charakteristiky závadných látek, s nimiž se nejčastěji nakládá v daném území,
f) postup pro instalaci norných stěn a pro používání sorpčních prostředků a odlučovačů a
g) seznam míst s uloženými prostředky pro zneškodňování havárie.
Plán opatření správce toku povinně koordinuje s havarijními a krizovými plány územních celků, které významně zasahují do povodí vodního toku. Pro spolupráci se subjekty působícími při zneškodňování havárie na vodních tocích si správce vodního toku povinně vytváří organizační, věcné a personální podmínky. Zřizuje funkci havarijního technika, který koordinuje postup správce vodního toku při spolupráci na zneškodňování havárie, a zajišťuje jeho potřebnou dosažitelnost i mimo obvyklou pracovní dobu. Zřizuje havarijní četu (příp. i uzavřením smlouvy se třetí osobou) a zajišťuje potřebnou dosažitelnost jejich pracovníků i mimo obvyklou pracovní dobu.
Při vlastním zneškodňování havárie na vodním toku provádí správce vodního toku technická opatření podle zmíněného plánu opatření, popřípadě ve spolupráci s hasičským záchranným sborem nebo též s dalšími správci vodních toků v povodí, pokud hrozí nebezpečí z prodlení a pokud správce vodního toku havárii sám zjistí nebo je mu ohlášena podle § 41 odst. 2 vodního zákona, zejména v případě, že původce havárie nebyl dosud zjištěn, a to do doby, než bude původce havárie znám, nebo hrozí-li závažné ohrožení nebo znečištění povrchových a podzemních vod.
Opatření ke zneškodňování havárie jsou popsána v ust. § 10 zmíněné vyhlášky č. 450/2005 Sb. K opatřením, která by povinně měl provádět správce vodního toku po zjištění havárie, nepochybně patří i monitoring jakosti povrchové vody v toku a monitoring jakosti odpadních vod vypouštěných do zasaženého úseku vodního toku. Podrobnosti tohoto monitoringu měl určit příslušný vodoprávní úřad v rámci řízení prací při zneškodňování havárie.
Ze strany správce vodního toku Bečvy bylo již dříve konstatováno, že všechny povinnosti, které pro něj vyplývají z platných právních předpisů, v případě havárie na Bečvě v loňském roce, beze zbytku splnil a že v rámci monitoringu včas odebral k analýzám mnoho desítek vzorků vody.
Pak je dost těžko pochopitelné, proč je tak složitý problém zjistit viníka havárie.
Lukáš Kašpárek
13.9.2021 07:13 Reaguje na Petr MichnaPavel Hanzl
13.9.2021 07:38 Reaguje na Lukáš Kašpárekrýpal lesní
16.9.2021 09:49 Reaguje na Petr Michna(ONV v p.moci?)