https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/karel-makon-odchyt-krahujce-v-prumyslove-hale
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karel Makoň: Odchyt krahujce v průmyslové hale

9.9.2023
Pro odchyt ptáků v průmyslových halách, uzavřených objektech a budovách je třeba mít nejenom vhodné technické vybavení a zkušenosti, ale hlavně i sehraný a profesionální tým ornitologů a kroužkovatelů.
 

Každá hala je jiná, každý ptačí druh má svá specifika a způsoby odchytu, každý jedinec se chová jinak. Někdy stačí zhasnout, jindy nastoupí odchytové ornitologické sítě, tyče a jiné pomůcky.

Každopádně tým lidí, kteří již od prvního momentu po příjezdu na lokalitu vědí, co mají dělat, kde je jejich místo a táhnou za jeden provaz, je nejdůležitější základ.

Proto se nám také ve čtvrtek 7. 9. 2023 odpoledne podařilo za necelých třicet minut v montované průmyslové hale odchytit, okroužkovat a úspěšně na lokalitě vypustit dva roky starou samici krahujce obecného.

Dravec, který pravděpodobně při pronásledování kořisti (menšího ptáka) omylem zalétl do prázdné průmyslové haly, dva dny nemohl najít cestu ven. A tak na svobodu se dostal až poté, co se nám ho podařilo doslova „natlačit“ do odchytové sítě.

Pravda, tím že hala byla úplně prázdná, bylo vše výrazně jednodušší než jindy, ale na druhou stranu samice krahujce svou cestu na svobodu nedala úplně zadarmo, a tak jsme se všichni docela zapotili.

Záchranná akce proběhla na žádost firmy vlastnící průmyslový objekt v součinnosti s místně příslušnou Záchrannou stanicí Rokycany (Pavlem Moulisem) a na jejím území v obci Cerhovice na Rokycansku.


reklama

 
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

10.9.2023 11:26
Ono k záchraně ptáka v hale stačí otevřít vrata, či okna a hlavně ho dál
nestresovat. Pokud ho ale chtěli okroužkovat, pak nezbylo než ho stresovat
a nahánět do sítě. V hale opravny lokomotiv jsme měli ptáky téměř obden
od sýkorek, rorýsů, jiřiček, holubů, až po toho krahujce. Stačilo jít na
svačinu a otevřít vrata a světlíky. Ptáci se v klidu zorientovali a tu
halu opustili. Naopak nahánění k otevřeným vratům lidmi bylo neúspěšné.
Doma v kurníku už jsem měl krahujce(samce) 3x, když tam přízemním otvorem
pro slepice vlétl za vrabci a vylétl, když jsem do kurníku vstoupil
dveřmi kolem mojí hlavy. Jednou dokonce tak těsně, že mi rozcuchal vlasy.
Vśe ale v klidu a bez stresu se sítěmi a kroužkováním.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

10.9.2023 16:16 Reaguje na Břetislav Machaček
Když to by zase nebylo to perfektní PR a téma na článek. Obecně se z uzavřeného prostoru divoký krahujec nebo jestřáb kupodivu snaží uniknout otvory nad podlahou a ne horem
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist