https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/karel-makon-vyjimecne-presunuti-labutiho-samce-z-reky-kde-utocil-na-lode
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karel Makoň: Výjimečné přesunutí labutího samce z řeky, kde pronásledoval lodě

10.4.2022
Odchycení labutího samce, který na řece Radbúze napadal projíždějící lodě,
Odchycení labutího samce, který na řece Radbúze napadal projíždějící lodě,
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Karel Makoň / DES OP
Tento pátek to byly zhruba 4 dny, co se labutí pár z řeky Radbuzy, pravidelně hnízdící u loděnice, opět vrátil nad jez u Mrakodrapu k Papírenské lávce. Dokud bylo zataženo, tak se to s obrovským labuťákem „trenérem“ dalo vydržet. Jakmile však vysvitlo sluníčko, nastoupaly mu opět hormony na takovou hladinu, že projet kolem i na rychlostní kánoi byl docela problém.
 

O kus dál na řece trénují i dračí lodě a ani těch se obzvláště bojovný samec nebál, a tak od prvního dne, co se labutí pár na řece objevil, jsme spolu s Odborem životního prostředí MMP opět řešili, zda by nebylo lepší labutě přesunout na jinou lokalitu, dřív než začnou stavět hnízdo.

Navíc loni na řece byl problém i s tím, že se opět muselo s kolísající vodní hladinou neustále s hnízdem hýbat a následně tři mláďata, která pár pracně vyseděl, v prvním týdnu života zmizela (pravděpodobně spadla z jezu U Mráčku).

I proto jsme letos, předem deklaruji, že zcela mimořádně, celý labutí pár hned na začátku hnízdní sezóny odchytili a převezli na Horní kokotský rybník, kde by měly mít více klidu i potravy. K tomu nám nahrála i skutečnost, že labutě se vrátily na lokalitu v době, kdy bylo chladno a nezačaly ještě stavět hnízdo, navíc šly na rohlík, a tak se nám podařilo úspěšně odchytit oba dva ptáky.


reklama

 
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JF

J F

11.4.2022 22:52
Labutě jsou pěkní ptáci. S obvyklým vyháněním jiných jsou nepříjemní. Sedí na každém rybníce, na malém nesnesou nic, na větším snesou malé kachny (malé kachny vyhnízdí). Větší vodní ptáky vyženou i z větších rybníků, třeba husy, ty nevyhnízdí, i když je tam místa dost i potravy. Nesnášenlivost labutí je nepříjemná. Na velikém rybníce s ostrovem je "usměrnila" kolonie racků...jiný případ, kdy by labuť omezil jiný pták jsem neviděl. Labutě na rybníce s racky byly také ale držely se při kraji, měly svoje starosti s racky a neměly čas na jiné větší ptáky.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist