https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/kareln-makon-pribeh-capa-miry-z-mirosova
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karel Makoň: Příběh čápa Míry z Mirošova

16.8.2020 | PLZEŇ
Čáp Míra letěl z Čech až pod hori Kilimandžáro.
Čáp Míra letěl z Čech až pod hori Kilimandžáro.
Čápa Míru z Mirošova, vyvedeného čapím párem na hnízdě v Mirošově na Rokycansku, jsme spolu s kolegou Pavlem Moulisem (ČSOP a ZSŽ Rokycany) nechali vybavit satelitní vysílačkou (batůžkem) loni 11. 7. 2019. Téhož dne byl Míra vypuštěn u Tisové na Tachovsku, kde se přidal ke dvěma nehnízdícím dospělým čápům bílým a pravděpodobně se pak spolu s nimi vypravil i na dalekou cestu do Afriky.
 

Všichni jsme prostřednictvím map od Bohumila Máška a díky datům od firmy Anitra sledovali, jak čáp letí až pod horu Kilimandžáro, odkud se hlásil až do 8. 3. 2020. Celkem dva týdny se hlásila vysílačka z jednoho místa a bylo jasné, že ji buď čáp ztratil, nebo má problém. Čekali jsme, čekali, že se stane zázrak, ale ten se nekonal. Dnes můžeme s téměř 100% jistotou říci, že Míra asi už nežije a že vysílačka zůstala spolu s ním v africké divočině pod Kilimandžárem.

Podobně jako Míra se téměř do týdne odmlčel i čáp Eda, vylíhnutý z vejce v Nalžovských Horách a následně adoptovaný na hnízdo do Chodové Plané. Při návratu ze Súdánu se najednou z minuty na minutu přestala hlásit i jeho vysílačka. Zatímco u Míry je úhyn téměř jasný, u Edy se nám nepotvrdil a není vyloučeno, že čáp se ještě ozve. Tajně doufáme, Bohouš Mášek každý den kontroluje mapy, zda náhodou Eda někde „nepípl“.

Mapa cesty dvou čápů ze západních Čech do zimovišť v Africe.
Mapa cesty dvou čápů ze západních Čech do zimovišť v Africe.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Bohumil Mášek / DES OP

No a když už jsme u našich loňských čápů s vysílačkou, nelze nezmínit čápa Arnošta, který celou zimu strávil v ptačím parku za hranicemi v sousedním Německu u Pasova. Arnošt se s drobnými výpadky hlásí i dnes a nejdál, kam se dostal, je 40 km od místa zimování, kde nocuje výhradně na budovách radnice či kostelích.

Míra II.

Jelikož se nám po Mírovi I. z roku 2019 stýská, rozhodli jsme se, že budeme v telemetrickém sledování čápů bílých z Mirošova pokračovat i letos. Díky investici kolegy Pavla Moulise (ZSŽ Rokycany ČSOP Rokycany) byla pořízena další satelitní vysílačka a osazena letošnímu mláděti čápa bílého, které úplně stejně jako to loňské spadlo při výcviku letu z hnízda do zástavby a nedokázalo se na hnízdo vrátit.

I toto mládě se dostalo nejdříve do Záchranné stanice živočichů (ZSŽ) Rokycany a následně i k nám do ZSŽ Plzeň. Vysílačku dostal 5. 7. 2020 a vypuštění čápa proběhlo ten samý den opět na Tachovsku, v krajině čápům zaslíbené, nedaleko obsazeného hnízda Lhotka u Tisové.

Tentokrát se mladý čáp však posunul úplně jinam a v současné době se pohybuje na hranicích Plzeňského a Karlovarského kraje mezi Stvolny a Novosedly kousek od Manětína. Čekáme, že se chytne nějaké protahující čapí skupiny a spolu s ní se pak vydá na dalekou cestu do Afriky jako jeho sourozenec z roku 2019.


reklama

 
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.8.2020 11:27
Jak nám utěšeně roste lidská populace v zemích zimovišť čápů, bude podobných příběhů přibývat. Bushmeat je vítaným zpestřením jídelníčku, nelze zapomenout ani na karakala či šakala. Takže kdo si "riskne" zimovat doma či někde poblíž, má daleko větší šanci na přežití.
Odpovědět

Jirka Černý

16.8.2020 11:45 Reaguje na Karel Zvářal
Viděl jsem nějaký dokument a ten považoval za nejzásadnější problém pro tažné ptáky úpravu míst kde jsou zvyknutý odpočívat, myslím že se jednalo o velkou říční deltu kterou lidí upravují a ta má být pro přežití ptáků podstatná, bohužel je to asi tak všechno co jsem si zapamatoval. Ale na trase bude podobných komplikací nejspíš víc a když se vše sečte budou bez šance na návrat.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.8.2020 13:35 Reaguje na Jirka Černý
Tak snad si i zapamatujete, že čápi jsou jedlí.

https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/cap-prostreleny-skrz-naskrz-sipem-se-uhnizdil-v-polsku-350236
Odpovědět

Jirka Černý

16.8.2020 14:19 Reaguje na Karel Zvářal
To jsou ty kulturní rozdíly, jak my tak oni máme rádi čápy, ale každý jinak.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

17.8.2020 07:42 Reaguje na Jirka Černý
No nám se to moralizuje, když máme jídla plné ledničky a značná část populace se tu přežírá k prasknutí a třeba 30% toho co nesní, tak vyhodí...
Odpovědět

Jirka Černý

17.8.2020 11:40 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Ani jsem to nechtěl nějak moralizovat, spíš konstatuji fakta. Pokud loví čápy na jídlo může se nám to nelíbit, ale má to logický důvod.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist