https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/katherinen-romanak-ccs-je-nase-jedina-nadeje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Katherine Romanak: CCS je naše jediná naděje

22.11.2021
Zdroj | Archiv Katherine Romanak
Právě jsem se vrátila z Glasgow. Na klimatické summity jezdím každoročně už deset let prezentovat důkazy o bezpečnosti a účinnosti zachytávání a ukládání oxidu uhličitého (CCS). Tato technologie zahrnuje zachytávání CO2 z velkých průmyslových závodů a elektráren, cementáren, železáren či oceláren, jeho transport do vhodného geologického úložiště a vstřikování hluboko pod zem (přes 800 metrů) pro permanentní uložení na tisíce až statisíce let.
 
Jsem environmentální vědkyně, která studuje bezpečnost a potenciální dopady geologického ukládání CO2 už téměř 20 let. Moji kolegové a já čelíme stále stejným dotazům: Je to bezpečné? Co se stane, když to unikne? A nezanechá nám CCS pro budoucí generace ještě horší dědictví?

Všechny otázky jsou na správném místě! A my na ně desítky let systematicky a metodicky odpovídáme prostřednictvím mnoha různých vědeckých výzkumů. Závěry? Úložiště CO2 jsou neuvěřitelně robustní a bezpečná. CO2 je přirozeně znehybněn a uvězněn v hlubokých geologických vrstvách a bezpečnost úložiště se časem zvyšuje. I kdyby došlo k úniku CO2, je velmi nepravděpodobné, že by to poškodilo zdroje pitné vody či ekosystémy. To nejhorší, co můžeme odkázat příštím generacím, není uložení CO2 hluboko pod zem, kde se přirozeně navrátí do geosféry, ale jeho vypuštění do atmosféry, kde je na cestě způsobit katastrofální důsledky pro planetu a ekosystémy, které drží při životě i nás.

Vzpomínám na svůj první klimatický summit v jihoafrickém Durbanu v roce 2011. Pro CCS to byl důležitý rok, protože tehdy svět v návaznosti na diskuze a vědecké důkazy souhlasil s tím, že CCS je významná technologie ke snižování emisí a měla by být zařazena do rámce OSN. Výsledkem byla povolená sada nástrojů k bezpečnému využití CCS projektů pro udržitelný rozvoj a snížení emisí. Tenkrát byla CCS pro většinu účastníků summitu relativně neznámou technologií a zájem o ni byl celkem nízký. Pořád jsem slyšela jen: „Co je to CCS?“

Po 10 letech se CCS na 26. klimatickém summitu již dostala do popředí zájmu. Stále jasněji si uvědomujeme, že CCS je naší nejlepší (a ve skutečnosti i jedinou) možností pro vysokokapacitní (v řádu miliard tun) trvalé (v řádu tisíců let) uložení emisí, které je nezbytné k dosažení klimatických cílů. Jsou potřeba i další technologie a přístupy, ale rozsah a trvanlivost snížení emisí nabízených CCS jsou bezkonkurenční.

Autorka při práci v terénu.
Autorka při práci v terénu.
Zdroj | Archiv Katherine Romanak

Vzhledem k narůstající naléhavosti a vědomí, že svět nejedná dostatečně rychle, bylo právě odstranění oxidu uhličitého hlavním tématem summitu v Glasgow. Už víme, že kromě zachytávání CO2 z primárního zdrojů potřebujeme i doplňující opatření v podobě přímého zachytávání již vypuštěného CO2. Tato technologie vysává CO2 přímo z atmosféry, stále však potřebuje geologické úložiště. Dobrá zpráva je, že máme dostatek místa pro uložení veškerého potřebného CO2. Jen potřebujeme, aby lidé technologii porozuměli a přijali ji. Bohužel nemáme moc času. A tyto technologie se musí rozšířit rychle.


reklama

 
foto - Romanak Katherine
Katherine Romanak
Autorka je pracovnicí University of Texas.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

22.11.2021 09:25
Chápu, že nadšeně propagujete svůj obor. Čím to ale je, že v článku neuvedete cenu CCS a jeho uhlíkovou stopu a pouze se soustřeďujete na propagaci? A jaké jsou vlastně možnosti CCS v ČR a EU? Nebudou v některých zemích EU lidé CCS odmítat podobně jako jádro a možná i více oprávněně?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.11.2021 13:29 Reaguje na Jiří Svoboda
1*
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

24.11.2021 13:33 Reaguje na Jiří Svoboda
Chytnu Vás za slovo:
Vy víte o někom, kdo odmítá jádro OPRÁVNĚNĚ?

Každý má samozřejmě právo, aby si o jádru (a čemkoliv jiném) myslel co chce - ale měl by pro to mít RACIONÁLNÍ důvody. A ty se u odpíračů jádra hledají stejně těžko jako u odpíračů očkování. Jediné co vždycky najdete, je slepá víra v něco, co k nim přišlo jako poplašná zpráva bez jakéhokoliv věrohodného důkazu, a hrůza z neznámého.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

24.11.2021 21:00 Reaguje na Karel Ploranský
No není to nejšikovněji vyjádřeno. Asi jsem měl napsat "odmítat podobně jako jádro a možná i z mnohem více důvodů". Ty důvody mohou být i iracionální.
Odpovědět
LB

Lukas B.

22.11.2021 11:08
když slyším nebo vidím napsané slovo "vědkyně", vždycky si vzpomenu na bekyni mnišku.
CCS jsou pakty na čerpání paliv. je to laciné, ale vzpomněl jsem si na "já nechci elektrárnu, já ji nepotřebuji, já mám elektřinu doma v zásuvce.
Odpovědět
ig

22.11.2021 12:57
Tohle je názor zjevně pocházející z nějaké té názorové skupiny, kde se lidé navzájem ujišťují o své pravdě a plácají se vzájemně po ramenou, jakže geniálně to vymysleli. Protože tam je tolik praktických těžkostí, že i při porovnání s dalšími nepraktickými způsoby omezení emisí CO2 by to muselo být v efektivitě a proveditelnosti někde na chvostu :-)
Odpovědět
JO

Jarka O.

22.11.2021 13:22
Z obrázku je vidět, že CCS je pro krajinu požehnáním. Na místě vykáceného lesa postavený kohout, místo vysypané štěrkem a parkoviště pro odborné návštěvy :-)
Odpovědět
ig

22.11.2021 15:31 Reaguje na Jarka O.
:-)
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

23.11.2021 07:45 Reaguje na Jarka O.
také by mě zajímalo, proč mají ti debatéři na té fotce na hlavě ty helmy ? a kdo ty debatéry o ničem, platí a kolik ?
Odpovědět
JO

Jarka O.

23.11.2021 12:07 Reaguje na radim buffalo tobias
Helmy mají kvůli nas.štvaným ptákům, kterým vykáceli útočiště a hnízdní príležitosti. A taky protože po semináři berou pily a jdou prokácet tu přehoustlou borovicovou monokulturu v pozadí. Takhle má vypadat les, co, Ameriko?
Odpovědět
VK

Vaclav Kavka

23.11.2021 11:20
Kdybychom radši vraceli uhlík do půdy. Tam se ho vejde.
Odpovědět
AK

Arnošt Kult

23.11.2021 15:17 Reaguje na Vaclav Kavka
Přesně tak! Je neuvěřitelné, kolik je v současném světě úzce zaměřených hlupáků bez holistického pohledu na celou PŘÍRODU!
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

23.11.2021 17:55
Věřím, že CO2 je možné schovávat do hlubinných úložišť, že tam zůstane a nebude tudíž způsobovat skleníkový efekt. Rád bych se ale té paní vědkyně zeptal, čím se ta zařízení na zachycování CO2 a jeho vstřikování (?) do hlubinných úložišť budou pohánět a kolik energie se spotřebuje na "uklizení" 1 tuny CO2 pod zem.
O energetické náročnosti té technologie se totiž cudně zapomněla zmínit, přestože to je ten nejzákladnější parametr pro posouzení, jestli to má nějaký smysl.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist