Katherine Romanak: CCS je naše jediná naděje
Všechny otázky jsou na správném místě! A my na ně desítky let systematicky a metodicky odpovídáme prostřednictvím mnoha různých vědeckých výzkumů. Závěry? Úložiště CO2 jsou neuvěřitelně robustní a bezpečná. CO2 je přirozeně znehybněn a uvězněn v hlubokých geologických vrstvách a bezpečnost úložiště se časem zvyšuje. I kdyby došlo k úniku CO2, je velmi nepravděpodobné, že by to poškodilo zdroje pitné vody či ekosystémy. To nejhorší, co můžeme odkázat příštím generacím, není uložení CO2 hluboko pod zem, kde se přirozeně navrátí do geosféry, ale jeho vypuštění do atmosféry, kde je na cestě způsobit katastrofální důsledky pro planetu a ekosystémy, které drží při životě i nás.
Přečtěte si také |

Vzpomínám na svůj první klimatický summit v jihoafrickém Durbanu v roce 2011. Pro CCS to byl důležitý rok, protože tehdy svět v návaznosti na diskuze a vědecké důkazy souhlasil s tím, že CCS je významná technologie ke snižování emisí a měla by být zařazena do rámce OSN. Výsledkem byla povolená sada nástrojů k bezpečnému využití CCS projektů pro udržitelný rozvoj a snížení emisí. Tenkrát byla CCS pro většinu účastníků summitu relativně neznámou technologií a zájem o ni byl celkem nízký. Pořád jsem slyšela jen: „Co je to CCS?“
Přečtěte si také |

Po 10 letech se CCS na 26. klimatickém summitu již dostala do popředí zájmu. Stále jasněji si uvědomujeme, že CCS je naší nejlepší (a ve skutečnosti i jedinou) možností pro vysokokapacitní (v řádu miliard tun) trvalé (v řádu tisíců let) uložení emisí, které je nezbytné k dosažení klimatických cílů. Jsou potřeba i další technologie a přístupy, ale rozsah a trvanlivost snížení emisí nabízených CCS jsou bezkonkurenční.
Vzhledem k narůstající naléhavosti a vědomí, že svět nejedná dostatečně rychle, bylo právě odstranění oxidu uhličitého hlavním tématem summitu v Glasgow. Už víme, že kromě zachytávání CO2 z primárního zdrojů potřebujeme i doplňující opatření v podobě přímého zachytávání již vypuštěného CO2. Tato technologie vysává CO2 přímo z atmosféry, stále však potřebuje geologické úložiště. Dobrá zpráva je, že máme dostatek místa pro uložení veškerého potřebného CO2. Jen potřebujeme, aby lidé technologii porozuměli a přijali ji. Bohužel nemáme moc času. A tyto technologie se musí rozšířit rychle.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (13)
Jiří Svoboda
22.11.2021 09:25Karel Ploranský
24.11.2021 13:33 Reaguje na Jiří SvobodaVy víte o někom, kdo odmítá jádro OPRÁVNĚNĚ?
Každý má samozřejmě právo, aby si o jádru (a čemkoliv jiném) myslel co chce - ale měl by pro to mít RACIONÁLNÍ důvody. A ty se u odpíračů jádra hledají stejně těžko jako u odpíračů očkování. Jediné co vždycky najdete, je slepá víra v něco, co k nim přišlo jako poplašná zpráva bez jakéhokoliv věrohodného důkazu, a hrůza z neznámého.
Jiří Svoboda
24.11.2021 21:00 Reaguje na Karel PloranskýLukas B.
22.11.2021 11:08CCS jsou pakty na čerpání paliv. je to laciné, ale vzpomněl jsem si na "já nechci elektrárnu, já ji nepotřebuji, já mám elektřinu doma v zásuvce.
Jarka O.
22.11.2021 13:22
radim buffalo tobias
23.11.2021 07:45 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
23.11.2021 12:07 Reaguje na radim buffalo tobiasArnošt Kult
23.11.2021 15:17 Reaguje na Vaclav KavkaKarel Ploranský
23.11.2021 17:55O energetické náročnosti té technologie se totiž cudně zapomněla zmínit, přestože to je ten nejzákladnější parametr pro posouzení, jestli to má nějaký smysl.