https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/libor-stejskal-povodne-jsou-zvladnutelne-horsi-to-ale-muze-byt-s-nedostatkem-vody
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Libor Stejskal: Povodně jsou zvládnutelné, horší to ale může být s nedostatkem vody

21.1.2011
Máme sklon vnímat změnu klimatu především prostřednictvím obrazů vyprahlých pouští, vysychajících studní, tajících ledovců a pobřeží bičujících hurikánů. Tedy obrazů exotických, vzdálených, a tedy až televizním způsobem nereálných. Je to zcela pochopitelné, protože nárůst teploty o 1,2 °C nebo posun rozložení srážek o několik procent si prostě moc představit nedokážeme.
 

Redakce Ekolistu.cz oslovila několik odborníků s žádostí o komentář na téma:

"Představují klimatické změny nějaké bezpečnostní riziko pro Českou republiku? "

Kromě Libora Stejskala nám své odpovědi poslali:

Dovedeme si tedy představit jednotlivé katastrofické projevy klimatických změn – ale opět spíše v neodmyslitelném hávu exotiky, jako cosi velmi dalekého, fantastického a neprožitelného. Takže ve výsledku sice chápeme, že změny klimatu mohou být dramatické, ale jedině někde na opačném konci světa, a nás se to tedy přece jen zas tolik netýká.

Než se dostaneme k tomu, co v České republice zakusíme zblízka a skutečně, hodí se poznamenat, bezpečnosti dnes rozumíme v jejím širokém pojetí. Tedy nikoli jako statku, který lze zajistit pomocí silné armády proti soupeřícím státům, nebo jako stavu, kdy policie pozavírá všechny kriminálníky. Tato úzká tradiční pojetí vnější a vnitřní bezpečnosti dnes nemají smysl, protože už vůbec nejsou ze života. O bezpečnost jde tam, kde hrozby vyžadují mimořádné kroky za hranicí běžné politiky; ony hrozby mívají povahu politickou, ekonomickou, sociální, velmi často environmentální, technologickou, kulturní, a zřídka i vojenskou. Mimochodem, environmentální bezpečnost, jež se zabývá ohrožením přírody, krajiny, jejich prvků a funkcí a která chápe takové ohrožení buď jako formu útoku na určité lidské společenství nebo i jako nahodilou, nezáměrnou událost, je dnes dynamickým a zavedeným oborem.

Pro Českou republiku nejsou bezpečnostní hrozbou dopady klimatických změn na vlastním území v blízké budoucnosti. Bezpečnostní rozměr ale mohou získat jevy, které na naši zemi a společnost budou působit jako druhotný následek změny klimatu právě v těch exotičtějších, vzdálených místech planety. V první řadě to bude migrace. Příliv uprchlíků, kteří opouštějí své domovy v Africe, Asii a Oceánii následkem zhoršujícího se životního prostředí se už dnes odhaduje na miliony lidí. Tito lidé do Česka zatím nedorazili, protože nejsme jejich obvyklým cílovým prostorem a zatím je – byť v hrozivých podmínkách – dokážou absorbovat tradiční země a nárazníkové oblasti (například severní Afrika). Prognózy budoucí klimatické migrace ovšem nabízí scénáře s desítkami milionů lidí táhnoucích do méně zasažených oblastí. Stačí, když z tohoto „stěhování národů“ do naší kotliny doputuje s naším větším či menším souhlasem jen zlomek uprchlíků – a máme zaděláno na obrovský sociální a bezpečnostní problém. Měli bychom si už teď uvědomit, že zvládání tohoto přílivu se bude řešit úplně jinde než v Praze. Představa o tom, že česká vláda bude případně schopna ze své vůle kontrolovat či uzavřít hranice, je naprosto scestná a nereálná – náš stát už totiž nemá a nebude mít k dispozici bezpečnostní složky, které by na takový úkol kapacitně stačily, a hlavně: společný postup naplánuje Evropská unie, ideálně s naší aktivní účastí.

To vše můžeme očekávat už během několika příštích desetiletí. Jsem ale přesvědčen, že v horizontu druhé poloviny 21. století může vývoj zle zasáhnout i samotné území a obyvatelstvo České republiky. Všechny regionální klimatické modely předpokládají oproti dnešku mírný vzrůst teploty, celkově přibližně podobný úhrn srážek, zato ale dramatické změny v rozložení srážek, průtoků, průměrných a minimálních odtoků v průběhu roku. Změna klimatu nás tedy s vysokou pravděpodobností nezahubí, udeří však na naši přírodu a krajinu, na vodstvo a na využití vody: jako pitné vody, v průmyslu a v zemědělství. V létě a na podzim nás bude sužovat dlouhodobý nedostatek vody, v některých oblastech možná až s devastačními účinky na krajinu, její ráz a využití. Zároveň se ještě zvýší četnost povodní, které budou přicházet v létě i v zimě.

To bude zcela nová a historicky bezprecedentní situace. Česká společnost bude muset řešit vážný problém veřejného zájmu – stejně jako ostatní evropské národy. Samotný problém by z dnešního hlediska dostal nálepku „environmentální“, „hydrologický“ či „vodohospodářský“. Přesto si troufám říci, že bude mít společenské a dokonce i bezpečnostní důsledky. Povodně jsou do jisté míry zvladatelné přestavbou infrastruktury, kterou v příštích dejme tomu padesáti letech lze provést postupně a samovolně: vyklizením osídlení mimo nejohroženější zátopová území, úpravou trasování silnic a jiných liniových staveb, adaptací technologie výstavby budov. Už dnes se pracuje na vytvoření prostoru pro rozliv a pohlcení vody v krajině, lze výrazně zvýšit přirozenou i umělou retenční schopnost území. Horší to ale může být s nedostatkem vody. Ten může vést k umělému omezování odběru pro domácnosti i průmysl – a to je jádro. Voda je, ač si to vůbec neuvědomujeme, nejdůležitější surovinou všech průmyslových odvětví. Její nárazový nedostatek může vést k periodickému vážnému narušení chodu celé ekonomiky, ale i ke snížení kvality života obyvatel nejohroženějších regionů (například severozápadních Čech). Rostoucí teplota vody může situaci zhoršit dvěma způsoby. Zaprvé tím, že prudce sníží bohatství a odolnost ekosystémů. To může mít následný dopad ve vymření či přemnožení některých druhů, následné ohrožení lokální a regionální zemědělské produkce, apod. Za druhé tím, že v průmyslovém a technologickém využití představuje každý stupeň Celsia, o který se voda oteplí, obrovské množství energie na dodatečné chlazení a čištění. To může následně ohrozit zásobování území elektřinou, které je v létě vždy tak jako tak vystaveno největší zátěži. Můžeme jen doufat, že energetika bude za padesát či sedmdesát let v úplně jiné situaci a tyto problémy jen úsměvnou minulostí.

Všechna uvedená rizika jsou do jisté míry bezpečnostního rázu. Nejdříve to bude migrace a s ní spojené hrozby nepokojů, násilí, nakažlivých chorob a politické nestability, později pak nedostatek vody a hrozící poškození ekosystémů, lidského zdraví, zemědělství a výroby potravin, průmyslu a dodávek energie. Při důsledné aplikaci principu předběžné opatrnosti však lze už teď začít chystat opatření, která samotný dopad klimatické změny sice nezmírní (globální politické řešení zatím není v dohlednu, a až bude, bude už možná pozdě), ale jejichž prostřednictvím snížíme zranitelnost naší společnosti a infrastruktury. Zvyšování společenské a technologické odolnosti bude pro Česko i Evropskou unii jedním z úkolů pro 21. století.


reklama

 
Libor Stejskal
Autor je zaměstnanec Střediska bezpečnostní politiky CESES FSV UK.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist