https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/lucie-kubesa-mestske-holubniky-versus-podpora-sokola-stehovaveho-v-praze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lucie Kubesa: Městské holubníky versus podpora sokola stěhovavého v Praze

11.5.2023
Holubník na Mariánském náměstí.
Holubník na Mariánském náměstí.
Nedávná návštěva starosty Prahy 14 Jiřího Zajace v našem „Křesle pro hosta“ mne přivedla na zajímavou matematickou úlohu. Ne že bych tento předmět ve škole vyloženě zbožňovala, ale za tu dobu, po kterou jsem v politice, bylo třeba se naučit hodně dobře počítat, aby nedocházelo ke zbytečnému utrácení veřejných peněz, které patří nám všem.
 
Čtrnáctka se chystá, až bude trochu lepší počasí, vypouštět mladého sokola, aby přispěla k přirozené predaci holubů, kteří jsou také pro obyvatele této městské části nepříjemnými sousedy. Zatím je ještě ve vejci. Sameček sokola stojí 4 tisíce korun, samička 7. Výstavba městského holubníku na Mariánském náměstí přišla na 142.000 Kč.

Z těchto údajů mi vychází, že by se za peníze, které stál holubník, dalo pořídit téměř 13 párů sokolů, kdybych pár korun přidala třeba ze svého, což ráda udělám. Je samozřejmě nutné počítat s velikostí hnízdního areálu, teritoria, ve kterém bude sokol lovit. Ovšem při stavech holubů je úživnost možných teritorií vynikající.

Zmíněný holubník na Mariánském náměstí slouží k ubytování 150 holubů, kteří jsou pravidelně krmeni, napájeni a je čištěn pracovníkem pražské Záchranné stanice volně žijících živočichů. Kolik toho holubi sežerou, vypijí a kolik činí mzda toho pracovníka se mi počítat nechce. Chce se mi ale zmínit efektivita takto vynakládaných prostředků. Toto zařízení je údajně vybudováno z toho důvodu, aby došlo ke snížení stavů holubů, protože pracovník jim odebírá vejce a holubi se nemnoží.

Jeden sokol denně uloví jednoho až dva holuby, v případě hnízdění násobně podle počtu mladých nutnost jejich krmení toto číslo bude ještě zvyšovat. To je, aby se to lépe počítalo 30 holubů měsíčně, 360 holubů ročně.

Odpůrci přirozené predaci holubů dravci, kteří jsou zároveň zastánci vyhazování peněz z obecních rozpočtů argumentují tím, že sokol chytí jednoho holuba z deseti. To je opět údaj sloužící jen pro zmatení čtenáře. Protože jde právě o toho jednoho holuba, kterého dravec při deseti pokusech uloví. Jako neméně důležitá se mi jeví skutečnost, že lovící dravec v holubí lokalitě zneklidňuje ptáky natolik, že v ní nevyhnízdí.

Ve zmíněném holubníku podle autorů projektu městských holubníků bude žrát 150 holubů a předpokládá se, že budou také hnízdit. Pracovník, který má holubník v péči bude vejce vyměňovat za podkladky a z vajec si udělá svítek. (Ne, to samozřejmě neudělá, vejce budou třeba využita při krmení zvířat v Záchranné stanic.) Holubi hnízdí podle některých zdrojů většinou 2x ročně, při vhodných podmínkách mohou mít ovšem 3 nebo dokonce 4 snůšky o dvou vejcích do roka. Ve vhodných podmínkách se holub dožívá až 20 let. Jeden pár tedy za svou rozmnožovací kariéru může obohatit městské střechy dalšími 120 kusy. 3 páry zajistí potravu na rok pro jednoho sokola. (To je údaj na zmatení čtenáře a udržení jeho pozornosti, protože pro matematiku, ani kalkulaci výstavby holubníku, nemá žádný význam!)

Mládě sokola na komíně pražské spalovny v Malešicích
Mládě sokola na komíně pražské spalovny v Malešicích
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Ovšem mnohem podstatnějším údajem, aby projekt městských holubníků v Praze fungoval, je fakt, že v bezprostředním okolí holubníku musí být všechny střechy perfektně spravené, římsy a další prostory poskytující možnost hnízdění, absolutně nepřístupné, aby zde holubi nemohli vyhnízdit a svou snůšku zanechali v holubníku. Což je nerealizovatelné, ne na všech domech jsou střechy v pořádku a obyvatelé používají obranné trny proti holubům.

Trochu problematické se mi jeví, že by zrovna holub byl takový hlupák a bude snášet vejce v holubníku, kde se z nich nic nevylíhne. Pravděpodobně vytuší, že by měl táhnout o dům dál. S těmi penězi souvisejícími s provozem holubníků je to ještě o něco složitější. Dobře vykrmených 150 holubů bude i nadále zasypávat svým trusem okolí holubníku, protože se nedá moc předpokládat, že by způsobně ptáci chodili na jednu hromadu a my jsme tak získali možnost využívat trus jako hnojivo. Takže se nezbavíme stálého čištění fasád, střech, anebo také kulturních památek, soch a veřejného prostoru.

Začínáte být nejistí, jak je to s efektivitou budování městských holubníků? Já také. Dalo by se najít ještě dost dalších bodů pro argumentaci proti holubníkům, které nebudou plusové hodnoty.

Připomeňme si, že jeden pár sokolů stojí 11.000 Kč. Žijeme v době, která není k dravcům ani trochu přívětivá. Každoroční zprávy o jejich otravách, značné množství úrazů ptáků, ať už elektrickým proudem, nebo sražených auty, třeba při nízkých přeletech nad silnicí, jsou toho důkazem. Díky spolupráci ornitologů a nadšenců v pražských městských firmách se začíná dařit sokolům na komínech tepláren a spaloven, církev již dala k dispozici některé věže kostelů.

Téma městských holubníků začíná rezonovat nejen po Praze, stává se zájmem určité skupiny lidí, která na holuby-věžáky dělá ťuťu ňuňu, a nemůže se jich nabažit. Racionálně uvažující starostové po celé republice třeba naopak využívají služeb firem, které umí holuby spolehlivě odchytávat ve velkém množství a úspěšně je likvidovat. Jiní, jako na začátku zmíněný starosta ze Čtrnáctky, se snaží posilovat populaci dravců v Praze, která úspěšně roste.

Je jasné, že vypuštění sokola neznamená záruku toho, že se bude držet tam, kde byl vypuštěn. Ovšem pokud má sokol dost krmení ve svém hnízdním areálu, je to jeden z předpokladů. Praha je se svým velmi rozlehlým územím schopná uživit více párů sokolů, jako ideální se mi jeví třeba vrátit sokoly do Prahy 1, kde v minulosti úspěšně hnízdili. Úspěšné odchovy z komína malešické spalovny potvrzují rovněž potvrzují, že by se sokolům mohlo v Praze dařit.

Tématu městské holubníky versus podpora sokolů v Praze se bude věnovat text, který na Ekolistu vyjde v následujících dnech.


reklama

 
foto - Kubesa Lucie
Lucie Kubesa
Autorka je členkou ODS a předsedkyně výboru pro životní prostředí, veřejný prostor a pohřebnictví ZHMP.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Václav Hellebrand

Václav Hellebrand

11.5.2023 07:02
Problém je v tom, jak zajistit, aby ten pár sokolů nezačal hnízdit stovky km daleko. Ono těch míst v Praze, kde by chtěl sokol hnízdit zase až tolik není.
V roce 2022 to bylo 13 párů.
Odpovědět

Libor Šprysl

11.5.2023 13:39 Reaguje na Václav Hellebrand
On jde ten problém možné trochu relativizovat. Nepřibijete sokola na místě :-)
Samozřejmě, že primárně by mělo být zájmem hnízdění v Praze, ale nic se nestane, pokud to bude jinde. Protože jde zároveň o podporu sokolí populace, protože dravci dostávají ránu za ranou.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

11.5.2023 07:33
Raději nějaké ty sokoli, než přemnožené holuby, plné všelijakých parazitů !
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

11.5.2023 19:23
Souhlas. Sokoli by byli levnější a lepší než holubník.
Odpovědět

Michal Ďuríček

12.5.2023 08:13
Reaguji na tento článek jako zástupce organizace Obecní holubník z.s. Tento článek záměrně pokřivuje informace z cílem poškodit naše projekty ohledně holubů. Prosím redakci Ekolistu, aby nám umožnila napsat a uveřejnit reakci na tento článek.
Odpovědět

Libor Šprysl

12.5.2023 08:38 Reaguje na Michal Ďuríček
https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fekolist.cz%2Fcz%2Fpublicistika%2Frozhovory%2Fpomuzou-proti-holubum-mestske-holubniky-o-souziti-s-holuby-jsme-hovorili-s-radkem-lucanem%3Ffbclid%3DIwAR1EBXL7Frlgpczf06EP3-ep8uIjiElKLCIQOS13-Cl59CQoz4q-b-0N7FQ&h=AT09CExWmdov9NxLQe6ZKAYXGA83UYP-dGc3NJyPQBUQ_ruQVPE-U-A0ECfCmlbx0ZPd90dIECiIzibG77qg21lo5ZbqYhQMRs6vdTLH1ZRNpWdNstWyjqsntxbQ-EmUaKtO&__tn__=%2CmH-R&c[0]=AT3VPxKeUZtF6DU8pUlJcybz6NufY8FC4LWlCj4_PAc6_qSi1mS_0ZdGoG4r5jgpOpNByVYHMGG1wI8CWiNO3sjtgOiL7SLnugCMdZ3mmmMDK_tbmhhp4KV7KC0D0dJn5Rcf7aLtDT2RLP0e3vkHWjMIzOSfm11TNs05uEtcsmVum_QKcTA5NelQMQItqCddeZQj5TWxVm_s
Odpovědět

Libor Šprysl

12.5.2023 08:39 Reaguje na Michal Ďuríček
Můj názor je, že nepokřivuje ani v nejmenším, jak dokládá starší text RNDr.Lučana.
Odpovědět

Michal Ďuríček

12.5.2023 13:18
Pan doktor Lučan je odborník na netopýry. Na ten jeho článek jsme reagovali tady: https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/spolek-obecni-holubnik-o-fungovani-mestskych-holubniku-reakce-na-rozhovor-s-radkem-lucanem
Odpovědět

Michal Ďuríček

12.5.2023 13:25
Trvám na tom, že autoři článku záměrně pokřivují informace o městských holubnících a dravcích ve městech. Autoři článku nejsou odborníci ani v jedné oblasti a jejich záměr je poškodit projekty městských holubníků. Prosím autory článku, aby doložili zdroje, ze kterých vycházejí a nebo se omluvili za šíření dezinformací.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

13.5.2023 06:58 Reaguje na Michal Ďuríček
Copak, nevycházejí Vám počty ? Takže 1 sokol = 1 holub spíše výletek/den. Sokol loví čerstvé, k mršině se nevrací. Pokud se ve městě objeví, tak to na holubech (a snížení počtu poštolek, ty pochytá taky) ihned poznáte. Za kolik lze pořídit holubník nebo sokola, to nechám na "výběrovém řízení" a myslím si o tom svoje :-) . Stačí vám 30 let praxe jako odbornost ?
Odpovědět
VK

Viera Kovaříková

12.5.2023 22:25
Holubníky versus podpora sokolů v Praze?
Nechápu proč tyhle dva projekty proti sobě stavíte ? Vždyť můžou vedle sebe koexistovat.
Článek na mnoha místech uvádí nepravdivé informace. Podporu nehumání likvidace holubů bych od předsedkyně výboru pro životní prostředí opravdu nečekala. Proto tleskám těm starostům, který už tento způsob likvidace nepodporují.
Holubníky fungují za hranicemi naší země už několik let a ukazuje se, že je to cesta k regulaci holubí populace.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

13.5.2023 07:00 Reaguje na Viera Kovaříková
Vedle sebe existovat snad mohou. Ale debata zní, do čeho vrazit omezené finance a kde ušetřit.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

13.5.2023 06:53
Prosím autorku o zdroj, kde lze koupit sokola stěhovavého za 11 tis pár. Okamžitě a velmi rád tam pojedu. Jinak úvahy OK.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist