https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/lucie-kubesa-zalohovani-napojovych-obalu-na-tapete-nejen-ve-snemovne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lucie Kubesa: Zálohování nápojových obalů „na tapetě“ nejen ve sněmovně

30.6.2024
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Novela zákona, kterou připravuje Ministerstvo životního prostředí, a po jejímž schválení má být nastaven systém zálohování nápojových PETek a plechovek od nápojů, budí emoce zjevně napříč politickým spektrem. Je však třeba se zabývat tím, jak moc jde o obyčejnou opoziční revoltu, bez hlubší znalosti reality, a jaká jsou odborná stanoviska.
 
Po té, co jsem se na téma podívala ze dvou úhlů v textech, které Ekolist publikoval v nedávných dnech, mne osud zavál do Poslanecké sněmovny právě v okamžiku, kdy čelil interpelacím ministr Hladík. Nejen z mého pohledu velmi neúspěšně a odborně velmi plytce.

Hladík novelu hájí tím, že bez nastavení zálohovacího systému nebudeme schopni dosáhnout procent požadovaných ze strany EU. Ale my dnes třídíme PETky z více než 80 %. Nařízení EU volá po 90 %. Francie třídí 60 % a odmítla zálohovací systém!

Situaci komplikují čísla ve sběru plechovek od nápojů, kterých se do oběhu vrací asi jen čtvrtina. Problémem je, že my si pro ta zbývající procenta jdeme za cenu obrovských nákladů, které se zásadně promítnou negativně do rozpočtů municipalit a přinesou s sebou velký diskomfort pro obyvatele České republiky, zvyklých PETky házet do žlutých kontejnerů.

Smysl by tak ve skutečnosti asi dávalo pouze to, kdyby se MŽP soustředilo pouze na posílení recyklace plechovek. Ale i to je otázka, se kterou pracují naši odborníci v oblasti odpadů. Protože s hliníkem bylo počítáno při vytváření kalkulací pro pořízení třídiček odpadů.

Podle francouzské vlády není společenským zájmem přesunout tyto recyklovatelné materiály od obcí a širokého recyklačního průmyslu jen nápojářskému průmyslu. V České republice se pokoušíme udělat pravý opak!

Zálohovací systém neschválila ve Francii vláda pod tlakem municipalit. Na sklonku měsíce října 2023 zastupitelstvo Statutárního město Olomouce odhlasovalo usnesení proti zálohování podporující rozvoj současného systému sběru a podporu jeho rozšiřování o technologie, které dotřídí odpad k recyklaci.

Zástupci sice KDU-ČSL předložili celou řadu argumentů pro zavedení zálohování, ale ty jim byly následně vyvráceny zástupci Odpady Olomouckého kraje. Usnesení bylo přijato na podporu jednání Poslanecké sněmovny k odmítnutí zálohování.

Zastupitelstvo statutárního města Olomouce se tak připojilo k iniciativě společně posílit stávající systém sběru a třídění všech separovaných odpadů včetně PET lahví a nápojových plechovek. Stejné usnesení přijalo město Ostrava, z velkých měst dále odmítli zálohy ať mediálně, či usnesením, například Přerov, Liberec, Bohumín. Na konci roku 2023 se přidalo také 35 obcí a měst z okresů Tachov a Plzeň sever a více než 100 obcí ze Středočeského kraje. Pokud jednám s odborníky na odpady, mluví shodnou řečí a systém zálohování PET láhví odmítají. Nejinak tomu bylo ve čtvrtek ve sněmovně, když se vyjadřovali poslanci na toto téma napříč regiony České republiky a potvrzovali můj názor.

Mimo již zmíněných dopadů do rozpočtů města a obcí je dalším problémem systém pořizování třídiček. Velká část jich byla pořizovaná z evropských peněz a pravidla jsou nastavena tak, že po určitou dobu musí fungovat podle pravidel pro financování.

Což by se ovšem muselo při změně systému zacházení s PETkami muselo dohodnout s poskytovateli peněz. V těch akcích, kde při pořizování nehrály roli evropské peníze, se pro změnu jedná o to, že třídící linky byly pořizovány přes úvěry, za stanovených podmínek. Které se jim pokouší novelizací zákona Ministerstvo životního prostředí změnit.

Environmentální politika musí pevně stát na třech nohách, jednou je ekologický přínos, druhou je ekonomická udržitelnost systému a tím třetím sociální udržitelnost nově zaváděného systému. Z hlediska čísel, řečí peněz, je novelizace zákona mířící do legislativního procesu

Nemohu se zbavit myšlenky, že iniciativa Ministerstva životního prostředí je pokusem, který zcela míjí terč, v jehož středu by měl být přínos pro životního prostředí!

Je mi líto snahy pana ministra, práce úředníků ministerstva, ale já doufám, že se se novela zákona o odpadech „neujme“.


reklama

 
foto - Kubesa Lucie
Lucie Kubesa
Autorka je členkou ODS a předsedkyně výboru pro životní prostředí, veřejný prostor a pohřebnictví ZHMP.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (23)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

30.6.2024 07:34
když žijeme v dotační ekonomice, tak se není čemu divit, že některé věci jsou zkrátka koko...y jen proto, že na to nějaká trubka navalí dlaší dluhy z tiskárny cenin.

Odpovědět
ss

smějící se bestie

30.6.2024 09:33 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1*
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

30.6.2024 07:36
Mě na tom připadá zajímavé jedna věc...do ČR se dostávají kopce peněz, které se v ČR nevyprodukovali na různé dotace, Že to neovlivní inflaci?

To období kovidu, kdy jsme tiskli peníze jak šílený a cpali je Babišovci každému do kapes násilím se následně projevila inflace v tak vykokých číslech ale mi dostáváme mnoho miliard peněz, které nepochází z výkonu naší ekonomiky ale s inflací to nehne.

By se dalo říci, že tady něco silně zavání.

Odpovědět
Pe

Pepa

30.6.2024 08:15 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Jenomže inflaci netvoří jen fiskalni politika, ale mimojine i monetární. A pokud neznáte osu Zeman Rusnok Babiš tak nebudete vědět důvod stavu předešlé a současně inflace, která stále není nízká.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

30.6.2024 07:46
podstatně větší téma než zálohování PET lahví je snižování množství plastového odpadu.

Recyklace vůbec nic neřeší, to je zakonzervování průseru obrovské nadprodukce obalů na cokolik kdykoliv bez mozku.

Recyklací se řeší následky nikoliv příčiny. Je to falešná hra bez konce a to je snižování objemu plastových obalů a různých malých plastových částí.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

30.6.2024 09:34 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1**
Odpovědět
Pe

Pepa

30.6.2024 08:10
Ukázkový alibismus lokální politicky, u teto pani opakovany. K 90 pc jsme se zavázali, neplnime je a je evidentní, že bez změny systému je plnit nebudeme. Argument postaveny na srovnání pouze jedné země z 27 je trapný a bohuzel osloví většinu populace. A proto ani náznakem tato úřednice nenavrhuje jak docílit závazků, ke kterým se její kolegové zavázali a spokojí se s vyššími desítkami milionů petek končící každý rok mimo odpadovy systém.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

30.6.2024 09:06 Reaguje na Pepa
Výrobci nápojů rádi argumentují ochranou životního prostředí a zdůvodňují tím i nutnost zavedení zálohování PET lahví z jejich výroby. A vůbec jim, dokonce ani ministrovi životního prostředí nevadí, že nápoje jsou baleny do jednorázových obalů, které nelze opakovaně použít. A proto se po odevzdání do automatu, musí podrtit na drobné kousky a z nich potom vyrobit recyklát (rPET), který se podle nařízení EU, musí v množství nejméně 25% přidávat k materiálu na výrobu těch PET lahví. Přitom problém s odhozenými PET-kami v přírodě, může být velmi jednoduše vyřešen: stačí materiál PET, vyměnit za trvanlivé sklo a to potom zálohovat, stejně jako lahve od piva.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

30.6.2024 11:59 Reaguje na Tonda Selektoda
víte co se na těch různých konferencí co jich je dohaduje? aby to ty klíčové prodnti toho " průseru" ať je to cokoliv tolik nebolelo.

Tedy vlastně, aby se vlk nažral a koza zůstala celá...ostatně proto jsou ty obrovské dotace....ono je to totiž tak " pitomé" že by to jinak neprodali.

A tak nastupuje " zelený" marketing pocitů, že se můžeme tvářit ekologicky....vymyslí se takový nesmysl jako je uhlíková neutralita a výroba jede dál.

To samé s recyklací...postihují se následky ale produkce jede na plné pecky.


Odpovědět

Jaroslav Řezáč

30.6.2024 12:01 Reaguje na Jaroslav Řezáč
producenty
Odpovědět

Radek Čuda

1.7.2024 14:53 Reaguje na Pepa
Kubesa není úřednice.
Pokud nevíte ani tohle, tak ... se není co divit tomu zbytku.
Odpovědět

Libor Šprysl

2.7.2024 06:52 Reaguje na Pepa
Jde nám o to, aby se volně v ulicích měst a v přírodě nepovalovaly plasty a aby z PET láhve mohla zase vzniknou PET láhev. Pokud nám chybí méně než 10% do limitu nastaveným Evropou, pak je otázka, zda nestačí jen zvýšit edukaci obyvatel, abychom recyklovali ještě více PETek.

Myslím, že blbě čtete texty "této paní"...
Nabourání systému, do jehož vzniku jsme investovali 13 miliard a dostali se na úroveň, na jaké jsme, je pitomost.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

30.6.2024 08:28
Není se čemu divit, že obce tento lobbing některých výrobců nápojů odmítají. Původcem komunálního odpadu je ze zákona obec. Ta musela podle zákona o odpadech investovat do zajištění sběru, třídění, využití i následné likvidace nevyužitelného komunálního odpadu. Proto je jí známo, že přijetím systému zálohování vybraných nápojových obalů, dojde k odklonění té nejcennější a dobře prodejné složky plastů, z dlouho vytvářeného systému nakládání komunálním odpadem, s citelnou finanční ztrátou pro obce. Tu ztrátu z prodeje PET-ek, pak budou obce muset promítnout do výše poplatku za komunální odpad. Svým občanům, jejichž zájmy mají hájit.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

30.6.2024 09:36 Reaguje na Tonda Selektoda
Už promítají !
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

30.6.2024 08:51
Děti a rodiče Velvar a okolí sešlapávají plechovky od nápojů a vracejí do Velvany/Kovohutě,plech na střechy/ a mají z toho nějaký bonus,pro děti určitě výchovné,a bohulibá aktivita.....
Podle ministra HHladíka a podobných špatně.
Abychom věděli,koho volit příště.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

30.6.2024 10:32
Zálohování v navržené podobě nic zásadního nevyřeší, jenom zkomplikuje.

Pořizovací cena bude ČR stát cca 5 miliard a udržovací cena cca 1,5 miliardy každý rok.

A výsledek?

Partička nadnárodních nápojových obalářů již teď vlastní na Slovensku továrnu na jejich recyklaci.

Takže my všechno zaplatíme, oni to vyvezou, zrecyklují na Slovensku a samostatně zobchodují. Jestli se něco z toho vrátí do ČR, nikdo nemusí ani garantovat - MŽP to po nikom ani nežádá!

A co z toho bude mít ČR i přesto, že to všechno zafinancuje?

NIC. Tedy jenom náklady. To nám laskavě dovolili...

Tak se tady nakládá s komoditami, které jsou pro stát strategicky důležité.

Může mi někdo vysvětlit, co tam ten Hladík ještě pohledává?
Odpovědět
JO

Jarka O.

30.6.2024 18:59 Reaguje na Jiří Kvítek
Proto ve vládě lobistů makléř ŽP je. Tito lidé poté co zlikvidovali policii a vyústilo to v tragédii, měli už být pryč. Nepamatuji si tyto 2 roky na zákon, který by byl pro zájmy místních... ,ale zas tak moc to nesleduji. Jako ve Francii můžou obce říct zákonodárcům, že nemají zájem o odklon evr.dotací.
Paradoxně cizí systém nepřispěje k čistší přírodě, protože je asi těžké zvýšit účinnost systému, který dnes funguje na 80% podle dřívejších, ještě necinklých průzkumů, a pokrytecké je, že nápojáři počítají se ziskem mj. na těch nevrácených poškozených lahvích.
Jak mají dopadnout žluté kontejnery, zmizí nebo má fungovat duální systém?
Pro malé venkovské obchůdky bude tento systém likvidační, pokud nebudou moci držet krok s konkurencí a nekoupí si drahé recyklační automaty od firem, přestanou tam lidé úplně chodit. I to je win win pro někoho. Jestli je argumentem nekvalita pet ze žlutých kontejnerů, je možné žluté kontejnery vyhradit pouze pro Petky/ recyklovatelný plast, a nerecyklovatelné plasty - dobré palivo- vyhazovat opět do směsného odpadu pro spalovny/ teplárny, jako na západě. To je s lehkou osvětou rychle pochopitelné.
Záchrana oceánů před plastem, také argument lobistů, je tu sice mimo, ale možná by nebylo špatné vyvážet investiční celky - jednoduché spalovny/ teplárny, do asijských aj. zemí, které civilizačními odpady opravdu trpí a neumějí je využívat. Nebo příspěvek bohatým firmám by radši mohl jít chudým státum na nakládání s odpady a osvětu.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

1.7.2024 06:15 Reaguje na Jarka O.
Paní Jarko,na vesnici žiji 70 let , jistě že svoz odpadů funguje dnes jako nikdy předtím,ale malé obchody a hospody nám zlikvidovala EEt.Těžko se to vrátí.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

1.7.2024 06:21 Reaguje na Emil Bernardy
EET v žádném případě.
Na likvidaci obchůdků, hospůdek, pracovali jiní a začali s tím hned po " sametu " a dorazili to
současní spasitelé světa ve spolupráci se zpovykovanejma maminama s jejich rozjivenejma harantama !
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

1.7.2024 13:43 Reaguje na smějící se bestie
Obchůdky a hospůdky v režii většinou nemladých provozovatelů vznikly po sametu.Ne všude měla zájem Jednota.Ti,co je postihla nedávná pohroma již neotevřou,věk.Ne všude se Jednota udržela.Ale asi jde o žert.
Ale Vy asi nemáte páru o vesnici.
Odpovědět
LB

Lukas B.

1.7.2024 15:14 Reaguje na Emil Bernardy
na vesnici malé obchůdky dojely na zvyšující se životní úroveň (auto celoročně spolehlivě pojízdné je možno si pořídit za jeden průměrný měsíční plat nebo dva důchody, velkou lednici s mrazákem za necelý jeden důchod) a chamtivost (ta zlodějka stará Mráčková chce za krabici mléka dvacku, za pivo dvanáct korun a za deset deka šunky zatavené v plastu třicet korun, kuře má akorát mražené a týdenní nákup v lidlu a v penny mi ušetří pětistovku) a stará Mráčková je mi dobrá jednou do měsíce když chci pět rohlíků, pytlík mouky a pět vajec. stará Mráčková se na to holt vykašle a chamtivec si holt tu zapomenutou mouku půjde vyprosit k sousedům.

hospody, to je jinej příběh. staří holt chlastají po soukromých garážových výčepech a mladí už dávno frčí na sociálních sítích.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

1.7.2024 17:52 Reaguje na Lukas B.
....zvyšující se životní úroveň nám tu dělají náplavy a satelity.
Dále by to bylo osobní.
Odpovědět
LB

Lukas B.

1.7.2024 18:14 Reaguje na Emil Bernardy
jako že vesničan si nemůže dovolit auto? ale jděte mi k šípku.
na rovinu, dokud byl u Vás ve vsi krám, chodil jste nakupovat jen tam? nebo jste udělal jednou do týdne velký nákup "ve městě" a do malého krámku jste chodil jen pro čerstvé rohlíky?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist