https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/lucie-kubesa-ekologie-je-jen-jednou-soucasti-environmentalni-politiky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lucie Kubesa: Ekologie je jen jednou součástí environmentální politiky

22.6.2024
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Environmentalistika je dnes zaklínadlem, někdy i motorem pro mnoho lidí, kteří se ohání tím, že to je důležitá, nebo skoro nejdůležitější součást ochrany a tvorby životního prostředí. Ale už se zapomnělo na to, že environmentální politika byla stavěna jako proces stojící na třech nohou. Ekologie, ekonomika a sociální dopady. Jak jsem v předchozím textu zmínila, cesta do pekla bývá dlážděná dobrými úmysly. Dnes pro to své tvrzení mám mnohem více podkladů, než tomu bylo před měsícem.
 
Tragicky vychází novela zákona o odpadech, respektive návrh podoby části o zálohování nápojových obalů ve dvou aspektech. Tím je jednoznačně ekonomika a sociální dopady navrhovaného procesu, který by měl být ekologickým přínosem. Podle francouzského zákona mělo být rozhodnutí o zálohovacím systému přijato do konce roku 2023. Po několikaletých konzultacích a analýzách nebyl shledán záměr jako akceptovatelný a realizovatelný.

Zásadní nesouhlas projevily francouzské municipality, které podobně jako české významně investovaly do vzniku a rozvoje sběrné sítě ve svých městech a obcích. Paralelní zálohový systému sběru, určený pouze pro jednorázové plastové nápojové lahve, by připravil municipality o velmi dobře využitelný zdroj odpadu. Francouzská vláda rozhodla i přes to, že míra sběru jednorázových plastových nápojových obalů je zde pouze 60 %. U nás je to 82 %!

Pro mne, jako předsedkyni výboru životního prostředí, veřejného prostoru a pohřebnictví zastupitelstva je novela zákona o odpadech předkládaná Ministerstvem životního prostředí problematická hned ve všech třech gescí výboru, který vedu. Ve svém minulém textu jsem zmínila dvojí svoz plastů z ulic, jedno auto pojede pro zálohované láhve, a druhé pro zbylý plast do žlutých kontejnerů. Jaké nároky s sebou přináší budování prostor pro skladování odevzdaných zálohovaných obalů ve veřejném prostoru, jsem také zmínila, ale nová studie vědců z univerzit v Londýně a Kodani, která vyšla v časopise Environment International, je dalším neopominutelným faktem, který se objevuje při zacházení s plasty. Musím se přiznat, že sdělované informace šokují mnohé.

Pokles plodnosti mužů podle autorů naznačuje úzkou vazbu mezi lidským zdravím a kvalitou životního prostředí v širokém smyslu slova, jak publikoval list Le Figaro. Tedy nikoliv, že mikroplasty byly zachyceny před časem v krevním řečišti člověka, ale že rovněž ohrožují schopnost člověka se rozmnožovat. Moč stovky mužů v Dánsku testovali na 29 chemikálií. S velkým náskokem jsou nejškodlivější látkou pro plodnost plasty!

Nejhorším se jeví bisfenol A a jeho náhražky (bisfenol A (BPA) je organická sloučenina ze skupiny bisfenolů, která se využívá při výrobě plastů), následují polychlorované dioxiny a další změkčovadla (ftaláty). Připomněla bych, že před lety se hromadně stahovaly hračky pro děti, které obsahovaly ftaláty. Podle odhadů výzkumníků je mediánová hladina těchto škodlivin, které jsou muži vystaveni, zhruba dvacetkrát vyšší než hladina, která už je považována za rizikovou. V některých případech vědci naměřili až stonásobné překročení limitu.

Jsem ráda, že můj ctěný kolega, předseda senátorského klubu ODS a TOP09 Zdeněk Nytra se tématu chopil s celostátním přesahem jako zákonodárce. Díky jeho informacím jsem si uvědomila další rozměr, který pomíjí zmiňovaná novela zákona o odpadech v souvislosti s návrhem na zálohování nápojových obalů. Kvůli novele se sníží kapacitní podíl na třídících linkách, které jsme v nedávné minulosti za hodně velké peníze s velkým humbukem otevírali. Obrovské ztráty rovněž utrpí obecní a městské rozpočty, a kvůli tomu bude nutné zvyšovat poplatky za svoz směsného odpadu.

Do osvěty, abychom se stali evropskou špičkou v třídění odpadů, jsme investovali již 13 miliard korun. Vychází mi z těch několika čísel, že si jdeme za velké peníze pro pouhých 8 %, které nám chybí do 90. To je číslo, které si stanovili skončivší poslanci Evropského parlamentu. Víme, s čím šli do voleb kandidáti na nové poslance, především skloňovali potřebu měnit podobu Green Dealu. Abychom pak se zmíněnou novelu nerukovali do boje v okamžiku, kdy vůbec netušíme, zda EP nezmění nastavení pravidel v tomto segmentu!


reklama

 
foto - Kubesa Lucie
Lucie Kubesa
Autorka je členkou ODS a předsedkyně výboru pro životní prostředí, veřejný prostor a pohřebnictví ZHMP.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

22.6.2024 05:48
asi by více prospěko, kdyby se minimalizoval plastový odpad menších objemů. Je pravda, že velké množdství plastu jsou " drobné levné" kusy které v oběhové ekonomice smysl nedávají.
Než vymýšlet jak zálohovat petky by bylo lepší nařídit, aby se bonbony nebalili do jednoduchých plastů patlíků ale do pevnějších plastů a případně zásobníků, kde si nakupující může množství odsypat.
Zaměřujeme se zálohováním na oblast, která je docela dobře "postižitlená" z hlediska cirkulární ekonomiky ale ten význý problém " drobných plastů, který zaplevelí kde co protože z podstaty je drobný.
Dobrý příklad je pevné plastové víčko na lahvi ale těch drobných věcí je moc. Třeba plastová sponka u toustového chleba nebo takový nesmysl jako je okorka balená v plastu.
Nebo zákaz přidávání plastů do textilních výrobků.

Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.6.2024 06:12 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1*
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.6.2024 06:18
Ekologie není všechno, zvlášť když neví " že jedna ruka dělá něco jiného než druhá ", že !
O recyklaci, likvidaci plastů, se začali zelený zajímat 50let po tom, co začali prosazovat plast do obalového hospodářství a nemluvě o tom, jak nyní tlačí na konečné spotřebitele, místo na výrobce k používání plastů co nejméně.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

22.6.2024 06:37 Reaguje na smějící se bestie
to je pravda, ale tenhle svět spotřeby a závislosti na spotřebě tedy v podstatě nekonečné výrobě a jejího růstu objemu tlačí ještě více. Politici potřebují prachy a prachy recyklací nikdo nevydělá, tedy legálně.
Enviromentální hornoty ve výrobě populární nebyli nikdy a je na čase poslouchat i obce, protože stát jim vybere jen to, co se hodí a není tak obtížné. Recyklovat plastové sponky je nesmysl, který v zásadě není možné. Politici mají raději velké kusy přičemž problém je úplně jinde a to je to, co jsem popsal.
Odpovědět
LB

Lukas B.

22.6.2024 08:05
ekologie je (bývala) slušná přírodní věda. jako taková nemá co být součástí žádné politiky, stejně, jako jí není třeba termodynamika, botanika nebo mikrobiologie.
Odpovědět
LB

Lukas B.

22.6.2024 08:07 Reaguje na Lukas B.
no a k meritu - zálohování plastů a plechovek je pokus odhodlané a dobře organizované party podojit všechny ostatní, ne nepodobný fotovoltaickému tunelu.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.6.2024 08:36 Reaguje na Lukas B.
1**
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.6.2024 08:12 Reaguje na Lukas B.
Člověk je součástí přírody, měl by se k ní chovat udržitelně, tak jako se chová slušně ke svému okolí. Ekologie se týká zemědělství, hospodaření s vodou, odpady, čistotou ovzduší, dopravy... a to jsou vše politická témata. Takže ekologie MUSÍ být součástí dobré politiky, neb zde obzvlášť platí, že vše souvisí se vším.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.6.2024 08:38 Reaguje na Karel Zvářal
Sedláci to celkem uměli, aby se uživili a mysleli i na další generace, ne jenom na okamžitý zisk.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist