https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martinn-mach-ondrej-samo-teseni-se-na-protierozni-vyhlasku-nam-pudu-neochrani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Mach Ondřej: Samo těšení se na protierozní vyhlášku nám půdu neochrání

25.1.2019
Vodní eroze v pražské Vinoři, 2018. A protierozní vyhláška nikde.
Vodní eroze v pražské Vinoři, 2018. A protierozní vyhláška nikde.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Míra půdní eroze na českých polích je alarmující. Ví se to a ví se to dlouho. Leckdo na to upozorňuje. Zemědělci, kterým mizí pole pod traktory, starostové obcí, kterým pole protékají návsí, pojišťovny, vědci, ochránci přírody. A jako na smilování boží se čeká na protierozní vyhlášku. Zázračný nástroj, který nás (snad) spasí.
 

První její návrh byl na stole už někdy v roce 2017. Ale z nějakých důvodů se zasekla v meziresortním řízení, přijata nebyla a spadla pod stůl.

Ale protože to je důležitá věc, podařilo se ji vyorat a znovu vrátit na stůl. Autor této glosy sám na vlastní uši slyšel náměstka MŽP Vladimíra Dolejského v půlce roku 2018 vyslovit téměř pevnou naději, že vyhláška bude přijata do konce roku 2018.

Jenže se to zase šprajclo, ministerstvo zemědělství s ní má nějakou potíž, nebo možná Agrární komora s ní má nějakou potíž, nebo prostě někdo, kdo do přijetí protierozní vyhlášky umí hodit vidle, s ní má potíž.

Máme rok 2019 a vyhláška nikde.

Těšíme se na ni dlouho. A můžeme se utěšovat tím, že samotné těšení je také pěkná věc. Jo, taková ta rozechvělá chvilka, kdy víte, že užuž zazvoní Ježíšek. Takové to když sotva dýcháte, jak se nemůžete dočkat.

Ale proboha už někdo zazvoňte! Na některých polích se už oře třetihorní mořské dno.


reklama

 
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

25.1.2019 13:04
Hezky/vtipně napsáno :)

Bohužel je to ale téma tak zásadní, že mě vyloženě fascinuje jak se s touto vyhláškou otálí.

Navíc se odborníci napříč obory, kterých se to týká shodují na tom, že samotná vyhláška není nijak zvlášť zásadní spása... že je potřeba udělat mnoooooooohem víc... pořád se věnuje větší pozornost finanční stránce podnikání v zemědělství než rekonstrukci krajiny do udržitelného stavu. No a když se podíváte na to kdo je premiérem této země, a jak má nastavené svoje podnikání v zemědělství, tak se není vůbec čemu divit......


Odpovědět

Jan Škrdla

25.1.2019 15:46
Protierozní vyhláška byl podle mě předvolební tah, který splnil svůj účel.

Přestože je potřeba, s jejím uvedením do provozu se nebude spěchat. Vždyť je to proti zájmu ANOfertu.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

28.1.2019 14:52
Bohužel, dnes už nemáme hospodáře, natožpak sedláky. Protože jsme světoví, teď máme "farmáře". A jen menšina z nich hospodaří tak jako kdysi ti sedláci na VLASTNÍ půdě.
Výzvy a věštby temné budoucnosti jen málokteré z nich pohnou k tomu, aby dali ochraně půdy a krajiny přednost před maximalizací zisku - proto jediným prostředkem, který by měl naději něco změnit, jsou SANKCE za evidentní prohřešky. TVRDÉ sankce. Ty ale nelze uplatňovat bez předpisu, který jednoznačně stanoví, co se smí a co ne - a co za to, když ne. Způsobovat devastaci orné půdy musí být pro farmáře tak drahé, aby se mu to sakra nevyplatilo ani při nejvyšším výnosu plodin, který může bezohlednými metodami agrotechniky z půdy vymrskat.
Bohužel, JŠ má pravdu v tom, že při současné politické konstelaci asi nelze čekat, že "zástupci lidu" budou s pletením biče na bezohledné vymrskávače zisku z půdy spěchat - zvlášť když mnozí jimi sami jsou.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist