Martin Mach Ondřej: Samo těšení se na protierozní vyhlášku nám půdu neochrání
První její návrh byl na stole už někdy v roce 2017. Ale z nějakých důvodů se zasekla v meziresortním řízení, přijata nebyla a spadla pod stůl.
Ale protože to je důležitá věc, podařilo se ji vyorat a znovu vrátit na stůl. Autor této glosy sám na vlastní uši slyšel náměstka MŽP Vladimíra Dolejského v půlce roku 2018 vyslovit téměř pevnou naději, že vyhláška bude přijata do konce roku 2018.
Jenže se to zase šprajclo, ministerstvo zemědělství s ní má nějakou potíž, nebo možná Agrární komora s ní má nějakou potíž, nebo prostě někdo, kdo do přijetí protierozní vyhlášky umí hodit vidle, s ní má potíž.
Máme rok 2019 a vyhláška nikde.
Těšíme se na ni dlouho. A můžeme se utěšovat tím, že samotné těšení je také pěkná věc. Jo, taková ta rozechvělá chvilka, kdy víte, že užuž zazvoní Ježíšek. Takové to když sotva dýcháte, jak se nemůžete dočkat.
Ale proboha už někdo zazvoňte! Na některých polích se už oře třetihorní mořské dno.
reklama
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Lukáš Kašpárek
25.1.2019 13:04Bohužel je to ale téma tak zásadní, že mě vyloženě fascinuje jak se s touto vyhláškou otálí.
Navíc se odborníci napříč obory, kterých se to týká shodují na tom, že samotná vyhláška není nijak zvlášť zásadní spása... že je potřeba udělat mnoooooooohem víc... pořád se věnuje větší pozornost finanční stránce podnikání v zemědělství než rekonstrukci krajiny do udržitelného stavu. No a když se podíváte na to kdo je premiérem této země, a jak má nastavené svoje podnikání v zemědělství, tak se není vůbec čemu divit......
Jan Škrdla
25.1.2019 15:46Přestože je potřeba, s jejím uvedením do provozu se nebude spěchat. Vždyť je to proti zájmu ANOfertu.
Karel Ploranský
28.1.2019 14:52Výzvy a věštby temné budoucnosti jen málokteré z nich pohnou k tomu, aby dali ochraně půdy a krajiny přednost před maximalizací zisku - proto jediným prostředkem, který by měl naději něco změnit, jsou SANKCE za evidentní prohřešky. TVRDÉ sankce. Ty ale nelze uplatňovat bez předpisu, který jednoznačně stanoví, co se smí a co ne - a co za to, když ne. Způsobovat devastaci orné půdy musí být pro farmáře tak drahé, aby se mu to sakra nevyplatilo ani při nejvyšším výnosu plodin, který může bezohlednými metodami agrotechniky z půdy vymrskat.
Bohužel, JŠ má pravdu v tom, že při současné politické konstelaci asi nelze čekat, že "zástupci lidu" budou s pletením biče na bezohledné vymrskávače zisku z půdy spěchat - zvlášť když mnozí jimi sami jsou.