https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martinn-sedlak-solarni-energetika-ziskala-novy-impuls-pro-svuj-rozvoj-v-cesku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Sedlák: Solární energetika získala nový impuls pro svůj rozvoj v Česku

15.9.2021
Zdroj | Pixabay
Poslanecká sněmovna dnes přijala změny, které do novely zákona o podporovaných zdrojích zapracoval Senát. Mezi klíčová opatření, která pomohou restartu zelené energetiky v Česku, je zařazení fotovoltaiky mezi zdroje, které se budou moci ucházet o podporu v rámci jednotlivých aukcí. Jde o důležité opatření, které pomůže Česku nahradit fosilní zdroje. Ty v posledních měsících drtí rostoucí cena emisních povolenek.
 
Aukční podpora pro solární elektrárny je nejlevnější cesta k zajištění dekarbonizace české energetiky, ke které se vláda dobrovolně zavázala. Fotovoltaiku lze umístit například na průmyslově znečištěné lokality po bývalých dolech. Právě princip soutěže je výhodný pro spotřebitele, neboť se na trh dostanou jen projekty, které nabízí levnou energii.

Aukce jsou také výhodné pro stát, který bude moci lépe předvídat, s jakými zdroji lze na další desítky let počítat,” dodává Martin Sedlák. Pro menší instalace na střechách domů, škol nebo nemocnic bude možné prostřednictvím Energetického regulačního úřadu vyhlásit výkupní ceny přímo prostřednictvím zeleného bonusu.

Fotovoltaika se tak zařadila mezi zdroje, které chtěla tímto mechanismem podpořit vláda: větrné elektrárny, malé vodní elektrárny a skládkový plyn. Zda stát vyhlásí aukce bude záležet na příštích vládách. Věříme, že bude příští vláda tento mechanismus tržní podpory využívat tak, aby se podařilo naplnit potřebné snížení emisí a pomoci nahradit uhlí, které stále více zatěžuje cena emisních povolenek.

Aukční podpora pro větší projekty i zelené bonusy pro malé zdroje vhodně doplní investiční podporu, kterou mohou zájemci o výstavbu nových projektů čerpat z Modernizačního fondu nebo Nové zelené úsporám.

V Česku bychom mohli zvýšit výrobu solární elektřiny o zhruba pětinásobek do roku 2030. Podle nedávno publikované studie Univerzity Karlovy, která je zpracovaná pro Alianci pro energetickou soběstačnost, lze výrobu z fotovoltaiky zvýšit na 12 milionů megawatthodin ročně, tedy čtyřnásobek dnešní solární výroby. Spolu s dalšími typy obnovitelných zdrojů by pak podle této studie mohla fotovoltaika přispět ke snížení emisí o 53,5 % oproti roku 2030. Současně by zajistily snížení škod na zdraví a životním prostředí o 6,4 mld. Kč a snížení negativních dopadů na změnu klimatu o 18 mld. Kč.

Obdobný mix aukční podpory a výkupních cen letos v létě zavedla Francie. Ta počítá, že právě pomocí provozní podpory zajistí výstavbu například až celkem 3,7 tisíc megawattů menších solárních elektráren například na budovách. Aukční podpora pro solární nebo větrné elektrárny, které budou nově ve Francii soutěžit v sedmi typech výběrových řízení, by měly zajistit vybudování 34 tisíc megawattů nových zelených zdrojů energie do roku 2026. Oba impulsy pro výrobu čisté energie ve Francii také posvětila Evropská komise.

Aukční podpora pro solární elektrárny funguje od roku 2015 v Německu. Několik let tento systém využívá také Polsko či Maďarsko.


reklama

 
foto - Sedlák Martin
Martin Sedlák
Autor je Programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (46)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jaroslav Studnička

15.9.2021 17:30
"Ty v posledních měsících drtí rostoucí cena emisních povolenek"
Tak to si nemyslím, uhelné elektrárny směle vyrábí a vydělávají dál. Cena emisních povolenek se promítne někde jinde.

Bude zajímavé sledovat první aukce a vysoutěžené ceny. Můj osobní názor, že to u FVE pod 100 EUR/MWh nepůjde.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.9.2021 21:00 Reaguje na Jaroslav Studnička
Hlupáček ropáček pouze počítá groše. Teď, budoucnost v řádu 10. let je už mimo jeho horizont vnímámí, tam je už jen vakuum.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

15.9.2021 21:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Při aktuální ceně silové elektřiny 192 EUR/MWh inkasuje hlupáček ropáček milióny.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.9.2021 09:08 Reaguje na Jaroslav Studnička
Cena je dnes 108.2 eur a ropáček na tom vydělává, jenže solárníci a větřáníci daleko více.
Ovšem dlouho to trvat nebude a ropáčka zařežou emisní povolenky jak hada, zatímco ti s OZE budou budovat stále nové kapacity. Až to ropáček zabalí, což je účelem celého.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

16.9.2021 10:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Odkláníte se od tématu.
Buď se držte tématu a nebo nepiště blbosti.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

16.9.2021 16:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Až budou OZE vytvářet povinně zálohy a zálohy záloh , tak se to směle vyrovná.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.9.2021 17:34 Reaguje na Petr Pekařík
Tohle přece dávno probíhá, energetika EU je už z více, jak poloviny na OZE a všechno funguje a žádné backouty se nekonají.
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.9.2021 20:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Už si zase vymýšlíte pohádky, energetika EU není z více jak poloviny na OZE. V loňském roce se z OZE vyrábělo 38 % elektřiny, intermitentní (nespolehlivé) zdroje tvoří ale jen 20 %. Pokud jde o veškerou spotřebu energií, tak je podíl OZE asi jen 15 %.
Odpovědět
ms

16.9.2021 14:12 Reaguje na Jaroslav Studnička
No DVE se už nám předvedly v plné kráse, když do konce roku se kvůli nehorázným dotacím nainstalovala kapacita 2,2 GWe. A co tato kapacita loni vyrobila: 3 % z celkové výroby elektřiny, a to samozřejmě jen od jara do podzimu. Zato v letech 2010-2030 bude stát tato FVE legrace daňové poplatníky 900 miliard korun. Pak ještě možná další tučné sumy, až po roce 2030 dojde na povinnou recyklaci. Vsaďme se, že po některých solárních baronech zůstanou FVE v majetku bílých koní. No a teď se zase dotačním králům nadšením nad dotacemi, tedy penězi ukradenými z kapes spoluobčanů, zrosilo nadšením čelo. Příklad Německa: jejich VTE a FVE potřebují neustále tak velké zálohy z uhlí a plynu, že jakékoli snížení emisí CO2 je v nedohlednu a po zavření jejích 6 posledních jaderných bloků bude ještě hůře. Takže důsledkem ideologie Green Deal bude v s deficitem a nehoráznou cenou za energie deindustrializace EU a zbídačení většiny ze 450 milionů lidí. Tohle si ale nedají lidi nakonec líbit, viz Žluté vesty.
Odpovědět
ms

16.9.2021 14:14 Reaguje na
Omluva za překlep na začátku: No FVE se už nám předvedly...
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

16.9.2021 16:55 Reaguje na
FVE budou vlastně černé skládky , jejich likvidaci uhradí obce v katastru.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.9.2021 20:04 Reaguje na Petr Pekařík
FVE má životnost asi 30 let, takže klídek. Navíc ta energie bude vždycky potřebná, takže se budou postupně vyměňovat jen vypálené segmenty i panely a může to takhle fungovat do alelujá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.9.2021 20:06 Reaguje na
Pán je napojen asi na informační kanál přímo z Kremlu...
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

16.9.2021 21:16 Reaguje na
Shrnul jste to dobře, jen pozor, u p. Hanzla budete za ropáčka :-).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.9.2021 08:32 Reaguje na Jaroslav Studnička
"Takže důsledkem ideologie Green Deal bude v s deficitem a nehoráznou cenou za energie deindustrializace EU a zbídačení většiny ze 450 milionů lidí".

Já miluji soudruhy v Kremlu, kde mají obrovskou křišťálovou kouli a zcela jasně ví, co se bude dít v Evropě příštích 10 let.
Za komára věštili, že "imperialisté jsou už na hranici bankrotu", "USA se ekonomiky propadá do hluboké krize a rozpadne se". atd. atd.

Zatím ale zbankrotoval a rozpadl se SSSR a celé jeho impérium.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.9.2021 08:34 Reaguje na Pavel Hanzl
"Až bude tobě, pionýre, čtenáři, třicet, pětatřicet let, vzbudíš se do světa, který už v mnohém nebude podoben dnešku. Budovatelé komunismu v Sovětském svazu i u nás budou mít k dispozici moderní automatizované závody, zvládnou zemědělské práce průmyslovým způsobem, budou pracovat šest hodin denně. V té době proniknou hluboko do tajů vesmíru.

To všechno se promítne do každodenního života: 250 milionů tun oceli ročně, hojnost všech prostředků, městská doprava zdarma, bezplatné stravování ve školních a závodních jídelnách, bydlení v prostorných bytech bez nájemného, levné nebo bezplatné turistické základny atd. ...."

To není začátek fantastické povídky našeho časopisu, to je reálný dvacetiletý program Komunistické strany Sovětského Svazu, o které píše,mluví a přemýšlí celýsvět. Bledne sláva kapitalistické techniky a výroby. Vždyť za deset let předstihne SSSR Spojené státy americké dvaapůlkrát a v roce 1980 bude jeho náskok sedminásobný. Je krásné žít v takovém světě".

Z časopisu ABC rok 1960.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

17.9.2021 08:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Že zrovna vy tu budete moralizovat něco o věštění budoucnosti...
Důsledky zvyšujících se cen za energie již můžeme sledovat nyní.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.9.2021 09:00 Reaguje na Jaroslav Studnička
Loni šly ceny elektřiny dolů, protože byl koronáč a různé lockdowny. Letos jede silná konjunktura, fabriky dohání loňské zpoždění.
Proto jde elektřina nahoru.
Zkuste někdy zapojit do procesu myšlení i koblihu..........
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

17.9.2021 10:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak zrovna zvyšující se ceny energií a konjunktura moc k sobě nejdou, spíše naopak profesore dojmologie...
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.9.2021 20:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Jen další pohádky. Důvod zásadního zdražení elektřiny vůbec není v nějaké "silné konjunktuře", spotřeba elektřiny se nijak zásadně neliší od roku 2019. Hlavní důvod zdražení elektřiny je v růstu cen energetických komodit (především zemního plynu) a v růstu cen emisních povolenek, vy kobliho.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

15.9.2021 18:04
Nějak zapomínají na to, že jak " soláry, tak větrníky ", musí mít záložní zdroje. A to je uhlí/plyn a JE.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

15.9.2021 20:04 Reaguje na smějící se bestie
jenže to postižení OZE nevidí
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.9.2021 12:13 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Vidí, nebojte.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

16.9.2021 16:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale nic nedělají :-). Je si mnou pazoury
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.9.2021 17:37 Reaguje na Petr Pekařík
Všechno funguje a zdrojů energie má EU něurékom. Tak co by si nemnuli?
To jen hloupí ropáčci v babišistánu sice vráží stamiliardy do OZE, ale pořád žádné nemají a konec uhlí pro ně bude katastrofa.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.9.2021 20:56 Reaguje na smějící se bestie
Všechny primární zdroje musí mít zálohu. OZE výrazně větší. No a co?
O čem se vlatně točí??
O emisíchc CO2.
Pokud si myslíme, že se nic neděje a můžeme fučet miliardy tun CO2 do atmosféry a nic se neděje, tak se na vše můžeme vymastit.

Jenže tu nejsme sami (my ropáci),ještě tu žijí lidé a jejich děti a jejich děti. To je celý.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

16.9.2021 07:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Systém dostatečného množství tepelných a jaderných elektráren se zálohuje sám, prostřednictvím okamžitého navyšování a ponižování výkonu turbín. To až se zavedením OZE zdrojů bylo třeba stavět speciální zálohové zdroje. Nebo držet teplou zálohu klasických tepelných a jaderných elektráren.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.9.2021 09:11 Reaguje na Radim Polášek
Zálohové zdroje fungují pouze jako špičkové, teplé zálohy dodávají stále do sítě snížený výkon (a tím snížené emise) a mohou okamžitě nabíhat do vysokých výkonů.
Celkově se emisí i fosilních zdrojů silně ušetří.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

16.9.2021 10:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Jenom upřesním vaši dojmologii = demagogii.

U uhelných taktéž plynových zdrojů je nejvyšší účinnost při jmenovitém výkonu a nebo cca v rozmezí 90% - 100% jmenovitého výkonu. Při nejvyšší účinnosti jsou zároveň nejnižší emise mg/Nm3.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.9.2021 12:14 Reaguje na Jaroslav Studnička
Nebojte, energetici nejsou hlupí ropáčci a umí s tím zacházet.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

16.9.2021 13:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Já nepíši o energeticích, ale o vás.
Vyvracím vaši mylnou dojmologii, "snížený výkon (a tím snížené emise)"
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.9.2021 13:24 Reaguje na Jaroslav Studnička
To se vám nepodaří....
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

16.9.2021 15:40 Reaguje na Pavel Hanzl
To je mi jasné, když o energetice nic nevíte...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.9.2021 16:33 Reaguje na Jaroslav Studnička
Zato vy budete mistr světa v ropáctví. Pozná se to jednoduše, dokážete dlouhé hodiny zdůvodňovat, proč to nejde.

Ropáček nechápe, že všechno se vyvíjí a existuje něco jako budoucnost, když dnes nesvítí slunko, fve je celá nacypa, že?
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

16.9.2021 16:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Už brzy budou na trhu FVE na tmu , baterie s kapacitami umožňující zálohovat celou ČR na měsíce apod. . Cca v r. 4021 ?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

16.9.2021 18:53 Reaguje na Pavel Hanzl
A k tématu vlákna nic nemáte, že?
Kydaní nesmyslů vám jde výtečně.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

16.9.2021 04:31
"No a co ?" Až 1kWh vaší vysněné zelené energie bude stát bratru přes 10 Kč, tak vás ty legrácky přejdou.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

16.9.2021 07:09 Reaguje na Miroslav Vinkler
Spíš bude zajímavé vidět, jak někteří majitelé cenu fotovoltaiky podstřelí a potom během vysoutěženého období začnou krachovat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.9.2021 09:12 Reaguje na Radim Polášek
Fakt? Dejte link!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.9.2021 19:16 Reaguje na Miroslav Vinkler
Obávám se, že té zelené je v Eu fakt dost a cenyyjsou mírné. Pouze v babišistánu se za chvíli poděláme z emisních pvolenek, protože ozeoligarchie čerpá desítky miliard ročně v solárním a biopalivovém tunelu a nic nestaví.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.9.2021 12:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Aha, proto mají v Reichu elektřinu drahou jako kráva.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

16.9.2021 07:15
Vedle aukcí je pomalu čas zrušit přednostní výkup OZE zdrojů a řešit, za jakých podmínek OZE zdroje vypínat v případě přebytku elektřiny v síti.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.9.2021 09:14 Reaguje na Radim Polášek
Je pomalu čas OZE zrušit úplně (naštěstí jsme my skoro nic nepostavili) a vrátit se k osvědčeném uhlí a jeho dýmům.
Sice za pár let dojde, ale my už dávno budeme na Pravdě Boží, tak chujstym.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

16.9.2021 17:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Pár let ? Uhlí dle aktuálních zásob 300 let a to nikdo nehledá dál.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.9.2021 17:39 Reaguje na Petr Pekařík
Po dalších 50. letech pálit uhlí už nebude potřeba. Většina života na zemi vyhyne a s ním lidská civilizace, včetně ropáků a kotelníků.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

16.9.2021 17:05
https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/zelene-nemecko-nejvice-elektriny-znovu-ziskava-z-uhli-40372282
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist