https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/michal-berg-potrebujeme-regulaci-pyrotechniky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Michal Berg: Potřebujeme regulaci pyrotechniky!

6.1.2023
Před třemi lety o tom tématu nikdo nechtěl slyšet, teď jsme už mnohem dál. Zatím ale jen v diskusích, do kterých se zapojuje stále více lidí a subjektů, a to je dobře. Co je potřeba udělat, abychom se dostali od slov k činům a jak je to v jiných zemích?
 
Předně: o škodlivosti současné podoby pyrotechniky už nemluví jen ochránci přírody, pejskaři či ti, co chtějí mít klid. Nově se diskutuje jak je to všechno toxické i pro lidské zdraví, s čímž přišli vědci z Akademie věd:

„Řada lidí, kteří se zúčastní té veselice a druhý, třetí, čtvrtý den je jim nepředstavitelně špatně. To není z bublinek v šampaňském. Ale mají akutní otravy ohňostrojovým smogem. Za ohňostrojovou noc se dostane do ovzduší v České republice asi 12 a půl tuny hořčíku, deset a půl tuny barya, tuna stroncia,“ říká Petr Klusoň, Ústav chemických procesů Akademie věd.

O škodlivosti píše ve své tiskové zprávě i Ministerstvo zemědělství, které nicméně pouze apeluje na obce aby pyrotechniku regulovaly, nebo vyzývá osobní zodpovědnost prodejců pyrotechniky, aby omezily prodej.

U možnosti obcí pyrotechniku regulovat se ukazuje, že je velmi omezená. V Praze je odpalování pyrotechniky zakázáno na mnoha místech, ale možnost nebo ochota úřadů tento zákaz vymáhat je mizivá. Co se týče prodeje, pyrotechniku přestaly prodávat řetězce OBI, Hornbach a Bauhaus, a před časem se s nimi rozloučila i Billa. Zbytek supermarketů i menších prodejců ji nadále prodává.

Je to krása, ale podivná.
Je to krása, ale podivná.

Dostupnost je zásadním problémem i podle starostky Amsterdamu Femke Hanselma. Město odpalování pyrotechniky reguluje, ale jde to těžko, když je možné ji koupit kdekoli. Právě v Nizozemsku se po letošním silvestru rozjela velká debata o zákazu pyrotechniky. Podobně je to v Německu, kde za silvestrovskou noc zaznamenali mnoho útoků na hasiče nebo policisty v souvislosti s pyrotechnikou. Jen v Berlíně bylo zraněno 33 policistů a hasičů.

S peticí za omezení ohňostrojů jsme byli na jaře za ministryní Hubáčkovou. Podle ní byla legislativa dostačující a požadované změny nepatří do její agendy. Snad tedy budeme brzy mít nového plnohodnotného ministra či ministryni a téma bude možné znovu otevřít.

Nemyslím si, že je potřeba zakázat úplně všechny ohňostroje a vnímám, že jsou pro mnoho lidí pozitivní zážitek. Věřím ale, že věci které v petici prosazujeme, povedou k lepším výsledkům dříve, než když budeme čekat, až se ta věc „vyřeší sama“.

Regulace pyrotechniky totiž neznamená nula zábavy, existuje už nyní dost mnohem méně škodlivých alternativ:

   ▪ Videomapping
   ▪ Sky-mapping
   ▪ „Organický“ ohňostroj
   ▪ Dronová show
   ▪ Drony + holografická projekce

Naprostý no-brainer je rozšíření zákazu z národních parků i na ostatní typy chráněných území. V CHKO je zakázáno tábořit nebo rozdělávat oheň mimo místa pro to určená, ale odpalovat pyrotechniku ne.

Snížení dostupnosti by pomohlo přeřazení pyrotechniky kategorií F2 a F3 do stejného režimu, jako má kategorie F4, tedy aby ji mohly nakupovat jen osoby s příslušnou odbornou způsobilostí. F1 jsou základní efekty a prvky, vše ostatní jen pro odborníky, jako v Irsku nebo Rumunsku. No a pro „velké“ ohňostroje by bylo velmi užitečné je schvalovat orgánem ochrany přírody. Jak v jiných řízeních, i zde by se posuzoval veřejný zájem v podobě narušení ochrany přírody nebo znečištění toxickými látkami, stejně jako ochranná a preventivní opatření či vhodný čas.

Videomapping při Signal festivalu v roce 2015.
Videomapping při Signal festivalu v roce 2015.

Výsledkem by bylo:

   ▪ méně pouliční pyrotechniky, s výjimkou té nejméně problematické
   ▪ ohňostroje jen tam, kam patří a po pečlivém zvážení odborníků
   ▪ pyrotechnika pryč z chráněných území
   ▪ a větší prostor pro rozvoj alternativ.

To mi přijde docela win-win řešení. Pokud s tímto souhlasíte, přidejte svůj podpis prosím na www.opravduklidnesvatky.cz.

Pokud chcete iniciativu Opravdu klidné svátky podpořit i finančně, můžete tak učinit zde.


reklama

 
foto - Berg Michal
Michal Berg
Autor je český politik a podnikatel v oblasti IT, od ledna 2020 spolupředseda Zelených.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

6.1.2023 14:49
Asi bychom v tomto případě neměli v takové situaci prohrát poučení neb jde jen o zvyk, který se dá změnit a to regulací či zákazem není vhodné. Vysvětlovat lidem, proč to nemají dělat je možná pomalejší ale o to trvalejší efekt.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

6.1.2023 18:47 Reaguje na Jaroslav Řezáč
.. Jen v Berlíně bylo zraněno 33 policistů a hasičů... Ta pyrotechnika je ale podlá, že zasahuje hlavně hasiče a policisty.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

7.1.2023 11:45 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ono těch zraněných budou stovky, tisíce. Hasič i policajt půjde se zraněním na ošetření , možná dostane odškodnění. Ale lempl s ohořelým obočím spíše ne.
Jsem pro zákaz prodeje, bordel na ulici a na távě neskutečný. Ale kdybych odhodil vajgl na chodník , tak mě šedý mor chytne za rukáv
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

7.1.2023 13:17 Reaguje na Slavomil Vinkler
na to aby se dokázalo rozebrat, co se stalo v Berlíně je potřeba se podívat úplně jinam než je obyčejná oslava Silvestra. To pozadí události jak jí popisujete jde ruku v ruce se společensko sociálními problémy, které v zásadě odstartovali naprosto nekontrolovaným přílivem migrace odkudkoliv, aniž by věděli, kdo vlastně jsou. Německo míří do náruče Francie s gettoidní politikou a nogo zón naprosto masivní migrace, kdy ani po třech generacích z migrantů nejsou Němci. Obecně se dá o tom psát mnoho ale pro určitý náhled to stačí.
Odpovědět
LB

Lukas B.

6.1.2023 21:11 Reaguje na Jaroslav Řezáč
ono to (snad) postupně uzraje a stane se společenskou normou, že slušný člověk nedělá bordel se zábavní pyrotechnikou - stejně jako nepálí na zahradě mokré listí nebo neobtěžuje okolí hlasitou reprodukovanou hudbou, nemyje auto v horské říčce nebo nekálí na ulici.

mimochodem, ausgerechnet v kontextu aktuálně probíhajícího konfliktu na ukrajině, kdy pár hodin cesty autem od nás jsou miliony civilního obyvatelstva více či méně často buzeni ostrou střelbou, mi připadá používání podobné "zábavy" krajně nevhodné a buranské.
Odpovědět

Viktor Šedivý

6.1.2023 20:29
Tak co byste čekali od skrznaskrz levičáka. Zákazy, regulace, buzerace. Vždycky věděli nejlíp, co je správné a neváhali zneužít stát k tomu, aby to lidem vnutil.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

7.1.2023 17:57 Reaguje na Viktor Šedivý
Zakazovat něco není doménou levičáků, nýbrž byrokratů.
Co je správné a co nesprávné, to se vždycky začne snažit určovat ten, komu dali do ruky razítko - a když se razítko dostane do ruky blbovi, přestane být důležité, jaký má světonázor...

Odpovědět

Viktor Šedivý

8.1.2023 11:40 Reaguje na Karel Ploranský
Byrokrati jsou ti, co následnou situaci spravují. Myšlenka, že stát ví nejlíp, co je pro každého dobré a má to dobro každému vnutit zákonem, ať chce nebo nechce, ta je levicová.
Odpovědět
Anyr

Anyr

16.1.2023 11:35 Reaguje na Viktor Šedivý
A ty si, milý Viky, uvědom, že svoboda jednotlivce končí tam, kde začíná svoboda jiného.
A já mám právo na zdraví, které budu chtít důsledně chránit, stejně jako mám právo na zdravé životní prostředí - které, nakonec, jde s osobním zdravím ruku v ruce.

Ty jsi taky takový malý pozůstek komunismu, že? :) Je SVOBODA, i když nechápu, co to je, a já, primitiv, si to vykládám tak, že MOHU VŠE. A kdo mě chce omezit, je zlý.
Tak to dopadá, když není národ připravený.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

6.1.2023 23:23
Uvítala bych regulaci pyrotechniky, klidně se bez téhle "zábavy" obejdu. Návrh pana Berga považuji za rozumný.
Odpovědět

Viktor Šedivý

7.1.2023 09:05 Reaguje na Majka Kletečková
Mně se to nelíbí, tak ať to stát zakáže.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

7.1.2023 11:28
Já bych zavedl na pyrotechniku pěkně mastnou spotřební daň. Při prodeji by vše muselo mít kolek vypovídající o zaplacení daně. Mohlo by se to sfouknout spolu se zvyšováním dalších spotřebních daní. To by zjevně byla nejschůdnější cesta jak pyrotechniku výrazně omezit. Muselo by se to ale asi zavést v celé EU, což by asi nebyl problém.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist